Amortyzacja części - kiedy ubezpieczyciel może ją stosować, a kiedy nie powinien?

Aktualizacja:
amortyzacja części

Gdy przytrafi Ci się stłuczka, możesz na własnej skórze przekonać się, jak działa likwidacja szkody z ubezpieczenia - czy to z Twojego własnego AC, czy z OC sprawcy. Jest to ten moment, kiedy najczęściej pojawiają się kwestie sporne, dotyczące m.in. amortyzacji części.

Amortyzacja to furtka dla ubezpieczyciela, dzięki której odszkodowanie jest pomniejszane o część kosztów naprawy pojazdu, która odpowiada zużyciu (amortyzacji) części. Współczynnik amortyzacji wyliczany jest zakład ubezpieczeń procentowo.

Ale czy ubezpieczyciel ma prawo bez wyjątku stosować amortyzację przy likwidacji szkody? Wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia i zapisów zastosowanych w umowie. W likwidacji szkód z ubezpieczenia AC można stosować amortyzację, natomiast w przypadku OC sprawcy już nie.

Amortyzacja części w przypadku szkody z OC sprawcy

Doświadczenia poszkodowanych kierowców pokazują, że stosowanie przez zakłady ubezpieczeń potrąceń amortyzacyjnych przy likwidacji szkody z ubezpieczenia OC było niemal powszechną praktyką. Zdaniem ubezpieczycieli, zastosowanie nowych części do naprawy w przypadku gdy samochód nie jest nowy, spowodowałoby bezpodstawne wzbogacenie się jego właściciela. W efekcie ubezpieczyciele zmniejszali wysokość odszkodowania o współczynnik zużycia części zamiennych użytych do naprawy.

Z końcem marca 2015 roku weszły w życie wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych. Do nadzoru docierały informacje, że ubezpieczyciele nagminnie stosują pomniejszenia amortyzacyjne w przypadku szkód z OC sprawcy, zatem KNF postanowiła uregulować tę kwestię w wytycznych.

wytyczne KNF

Zgodnie z wytyczną ubezpieczyciel powinien w kalkulacji szkody uwzględniać ceny nowych części i materiałów. Pomniejszenie odszkodowania jest możliwe wyłącznie wtedy gdy ubezpieczyciel udowodni, że zamontowanie w aucie nowych części doprowadziłoby do wzrostu jego wartości. To oczywiście bardzo trudno wykazać, ponieważ najczęściej auta powypadkowe tracą na wartości przez sam fakt, że brały udział w kolizji – rzadko zdarzy się sytuacja, w której wartość samochodu po naprawie wzrośnie.

Kontaktując się z ubezpieczycielem, możesz także powołać się na artykuł 361 § 2 kodeksu cywilnego, który mówi o obowiązku przywrócenia uszkodzonej rzeczy do stanu poprzedniego. W przypadku uszkodzonego samochodu to na ubezpieczycielu spoczywa obowiązek pokrycia kosztów doprowadzenia go do stanu sprzed wypadku.

Zobacz także: Zaniżanie odszkodowań OC

Jeżeli więc do przywrócenia pojazdu do stanu sprzed zaistnienia szkody niezbędne jest użycie nowych części, to poniesione na nie wydatki wchodzą w skład niezbędnych i ekonomicznie uzasadnionych kosztów naprawy pojazdu i nie powinny być amortyzowane przez ubezpieczyciela.

W sytuacji, gdy w trakcie likwidacji szkody z ubezpieczenia OC zakład ubezpieczeń zastosuje nieuzasadnione potrącenia amortyzacyjne, masz prawo złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela powołując się na wytyczną KNF.

Czytaj także: 30 dni na rozpatrzenie reklamacji – inaczej dostaniesz to, czego chcesz! Nowa ustawa o reklamacjach

Amortyzacja części w ubezpieczeniu AC

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczenia AC. Jeśli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) ubezpieczyciel umieścił zapisy dotyczące amortyzacji części, to ma do tego prawo. Stopień amortyzacji, określany procentowo, jest uzależniony od wieku i stopnia zużycia auta.

Zwykle zakłady ubezpieczeń stosują amortyzację części w przypadku samochodów starszych niż trzy lata, a im starsze auto, tym amortyzacja wyższa.  

Zanim zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia AC, warto zajrzeć do OWU i szczególnie zwrócić uwagę na tabelkę amortyzacyjną. Na przykład w Avivie wygląda to następująco:

amortyzacja AVIVA

Nieco inaczej amortyzację przy ubezpieczeniu AC rozlicza PZU:

amortyzacja PZU

Odszkodowanie za części zostanie więc pomniejszone o wartości zapisane w tabeli. Pozostałe składniki odszkodowania, a zatem koszty robocizny, materiałów itp. nie zostaną pomniejszone – amortyzacja dotyczy tylko części zamiennych.

Zobacz także: Amortyzacja części AC

Podsumowanie

  • Amortyzacja części oznacza, że odszkodowanie jest pomniejszane o część kosztów naprawy pojazdu, która odpowiada zużyciu (amortyzacji) części zamiennych.
  • W likwidacji szkód z ubezpieczenia AC można stosować amortyzację, natomiast w przypadku OC sprawcy - co do zasady - nie.
  • Pomniejszenie odszkodowania z OC jest możliwe wyłącznie wtedy gdy ubezpieczyciel udowodni, że zamontowanie w aucie nowych części doprowadziłoby do wzrostu jego wartości.
  • W przypadku ubezpieczenia AC ubezpieczyciele stosują procentowe współczynniki amortyzacji zawarte najczęściej w tabelach w OWU.
  • Wysokość współczynnika uzależniona jest od wieku samochodu - im auto starsze, tym więcej ubezpieczyciel potrąci tytułem amortyzacji części.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
17 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej