Amortyzacja części - kiedy ubezpieczyciel może ją stosować, a kiedy nie powinien?

Aktualizacja:
amortyzacja części

Gdy przytrafi Ci się stłuczka, możesz na własnej skórze przekonać się, jak działa likwidacja szkody z ubezpieczenia - czy to z Twojego własnego AC, czy z OC sprawcy. Jest to ten moment, kiedy najczęściej pojawiają się kwestie sporne, dotyczące m.in. amortyzacji części.

Amortyzacja to furtka dla ubezpieczyciela, dzięki której odszkodowanie jest pomniejszane o część kosztów naprawy pojazdu, która odpowiada zużyciu (amortyzacji) części. Współczynnik amortyzacji wyliczany jest zakład ubezpieczeń procentowo.

Ale czy ubezpieczyciel ma prawo bez wyjątku stosować amortyzację przy likwidacji szkody? Wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia i zapisów zastosowanych w umowie. W likwidacji szkód z ubezpieczenia AC można stosować amortyzację, natomiast w przypadku OC sprawcy już nie.

Amortyzacja części w przypadku szkody z OC sprawcy

Doświadczenia poszkodowanych kierowców pokazują, że stosowanie przez zakłady ubezpieczeń potrąceń amortyzacyjnych przy likwidacji szkody z ubezpieczenia OC było niemal powszechną praktyką. Zdaniem ubezpieczycieli, zastosowanie nowych części do naprawy w przypadku gdy samochód nie jest nowy, spowodowałoby bezpodstawne wzbogacenie się jego właściciela. W efekcie ubezpieczyciele zmniejszali wysokość odszkodowania o współczynnik zużycia części zamiennych użytych do naprawy.

Z końcem marca 2015 roku weszły w życie wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych. Do nadzoru docierały informacje, że ubezpieczyciele nagminnie stosują pomniejszenia amortyzacyjne w przypadku szkód z OC sprawcy, zatem KNF postanowiła uregulować tę kwestię w wytycznych.

wytyczne KNF

Zgodnie z wytyczną ubezpieczyciel powinien w kalkulacji szkody uwzględniać ceny nowych części i materiałów. Pomniejszenie odszkodowania jest możliwe wyłącznie wtedy gdy ubezpieczyciel udowodni, że zamontowanie w aucie nowych części doprowadziłoby do wzrostu jego wartości. To oczywiście bardzo trudno wykazać, ponieważ najczęściej auta powypadkowe tracą na wartości przez sam fakt, że brały udział w kolizji – rzadko zdarzy się sytuacja, w której wartość samochodu po naprawie wzrośnie.

Kontaktując się z ubezpieczycielem, możesz także powołać się na artykuł 361 § 2 kodeksu cywilnego, który mówi o obowiązku przywrócenia uszkodzonej rzeczy do stanu poprzedniego. W przypadku uszkodzonego samochodu to na ubezpieczycielu spoczywa obowiązek pokrycia kosztów doprowadzenia go do stanu sprzed wypadku.

Zobacz także: Zaniżanie odszkodowań OC

Jeżeli więc do przywrócenia pojazdu do stanu sprzed zaistnienia szkody niezbędne jest użycie nowych części, to poniesione na nie wydatki wchodzą w skład niezbędnych i ekonomicznie uzasadnionych kosztów naprawy pojazdu i nie powinny być amortyzowane przez ubezpieczyciela.

W sytuacji, gdy w trakcie likwidacji szkody z ubezpieczenia OC zakład ubezpieczeń zastosuje nieuzasadnione potrącenia amortyzacyjne, masz prawo złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela powołując się na wytyczną KNF.

Czytaj także: 30 dni na rozpatrzenie reklamacji – inaczej dostaniesz to, czego chcesz! Nowa ustawa o reklamacjach

Amortyzacja części w ubezpieczeniu AC

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczenia AC. Jeśli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) ubezpieczyciel umieścił zapisy dotyczące amortyzacji części, to ma do tego prawo. Stopień amortyzacji, określany procentowo, jest uzależniony od wieku i stopnia zużycia auta.

Zwykle zakłady ubezpieczeń stosują amortyzację części w przypadku samochodów starszych niż trzy lata, a im starsze auto, tym amortyzacja wyższa.  

Zanim zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia AC, warto zajrzeć do OWU i szczególnie zwrócić uwagę na tabelkę amortyzacyjną. Na przykład w Avivie wygląda to następująco:

amortyzacja AVIVA

Nieco inaczej amortyzację przy ubezpieczeniu AC rozlicza PZU:

amortyzacja PZU

Odszkodowanie za części zostanie więc pomniejszone o wartości zapisane w tabeli. Pozostałe składniki odszkodowania, a zatem koszty robocizny, materiałów itp. nie zostaną pomniejszone – amortyzacja dotyczy tylko części zamiennych.

Zobacz także: Amortyzacja części AC

Podsumowanie

  • Amortyzacja części oznacza, że odszkodowanie jest pomniejszane o część kosztów naprawy pojazdu, która odpowiada zużyciu (amortyzacji) części zamiennych.
  • W likwidacji szkód z ubezpieczenia AC można stosować amortyzację, natomiast w przypadku OC sprawcy - co do zasady - nie.
  • Pomniejszenie odszkodowania z OC jest możliwe wyłącznie wtedy gdy ubezpieczyciel udowodni, że zamontowanie w aucie nowych części doprowadziłoby do wzrostu jego wartości.
  • W przypadku ubezpieczenia AC ubezpieczyciele stosują procentowe współczynniki amortyzacji zawarte najczęściej w tabelach w OWU.
  • Wysokość współczynnika uzależniona jest od wieku samochodu - im auto starsze, tym więcej ubezpieczyciel potrąci tytułem amortyzacji części.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
17 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
Zmiany w likwidacji szkód. Czy wytyczne KNF poprawiły życie ubezpieczonych?
2015.11.26  •  Podróże
Zmiany w likwidacji szkód. Czy wytyczne KNF poprawiły życie ubezpieczonych?

Likwidacja szkód komunikacyjnych z OC zmienia się, ale powoli i opornie - to wnioski po pierwszych miesiącach obowiązywania wytycznych KNF. Poszkodowani ciągle skarżą się na zaniżone odszkodowania. Dowiedz się, co Twój ubezpieczyciel powinien zrobić przy ustalaniu wysokości odszkodowania i jego wypłacie.

Czytaj więcej
Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu AC
2014.11.12
Najtańsze AC – czy tanie autocasco może być dobre? [ANALIZA]

Mówi się „nie pieniądze i nie towar”. W branży ubezpieczeniowej znane jest też porzekadło, że ubezpieczenie może być albo dobre, albo tanie. Ile prawdy jest w „ludowych mądrościach”? Czy da się kupić przyzwoite AC za niewielkie pieniądze? Aby to sprawdzić, postanowiliśmy porównać oferty najtańszego autocasco w trzech towarzystwach ubezpieczeniowych. Przeczytaj naszą analizę i sprawdź, czy tanio może oznaczać dobrze.

Czytaj więcej
Foto: by Ken Teegardin [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)], via Flickr
2014.12.22
OC droższe nawet o 50% – koniec z zaniżaniem odszkodowań?

Z końcem marca przyszłego roku wejdą w życie nowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, które mają ukrócić proceder zaniżania odszkodowań z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Cenę za rzetelną likwidację szkód zapłaci kierowca – specjaliści przewidują wzrost składek OC o 30-50%.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej