Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.
Amortyzacja samochodu – co to?
Amortyzacja samochodu to sposób na zaliczenie kosztów powstających w przedsiębiorstwie. W regularnych odstępach czasu uwzględnia się w kosztach wydatki związane z zakupem pojazdu, którego wartość jest wyższa niż 10 000 złotych.
Amortyzacja odbywa się na podstawie odpisów amortyzacyjnych. Ich wysokość zależy od rodzaju środka trwałego. Stawka amortyzacji samochodu osobowego wynosi dla przykładu od 20 do 40 procent.
Aby samochód podlegał amortyzacji, musi być kwalifikowany na podstawie przepisów jako środek trwały. Czasami stosowana jest również amortyzacja części.
Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy (m.in. najmu, dzierżawy), zwane środkami trwałymi.
Jak przedsiębiorstwo powinno zamortyzować samochód?
Wydatki związane z zakupem samochodu przez przedsiębiorstwo nie mogą być traktowane jako jednorazowy koszt zakupu, o ile ich wartość jest wyższa niż 10 000 złotych. Zamiast tego trzeba rozłożyć je w czasie i regularnie dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Te również podlegają limitom.
Od 1 stycznia 2019 roku limit amortyzacji w przypadku samochodu osobowego został zwiększony. Przed nowelizacją wynosił tylko 20 000 euro. Dziś jako kosztu nie można zaliczyć jedynie tych odpisów amortyzacyjnych, które dotyczą wartości samochodu wyższej niż 225 tysięcy złotych w przypadku pojazdów elektrycznych oraz 150 tysięcy złotych, jeśli chodzi o inne samochody.
Metoda i stawka amortyzacji samochodu
W celu dokonania amortyzacji samochodu przedsiębiorca musi wskazać właściwy numer Klasyfikacji Środków Trwałych oraz wprowadzić pojazd do ewidencji środków trwałych. Konieczne jest ustalenie wartości początkowej samochodu, która w przypadku współwłasności będzie proporcjonalna do posiadanego udziału we współwłasności.
Istnieje kilka rodzajów amortyzacji samochodu. Do najczęściej wykorzystywanych w praktyce należą amortyzacja liniowa, przyspieszona oraz indywidualna. Stawka, jaką można zastosować w danym przypadku, zależy od rodzaju środka trwałego.
Przeczytaj także: Kupno samochodu a podatek od wzbogacenia. Kto musi zapłacić podatek PCC-3?
Metoda liniowa amortyzacji
Amortyzacja liniowa samochodu jest stosowana najczęściej w przypadku nowych pojazdów. W takiej sytuacji wystarczy ustalić, jaka stawka obowiązuje zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych. Podstawowa wynosi 20 procent rocznie, więc w przypadku zastosowania metody liniowej co roku przez pięć lat wykonywane będą odpisy.
Odpisy amortyzacyjne mogą być uwzględnione w kosztach podatkowych od pierwszego miesiąca po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji. Tworzy się je tak długo, aż samochód nie zostanie w pełni zamortyzowany.
W przypadku metody liniowej amortyzacji główne założenie jest takie, że środek trwały zużywa się równomiernie w ciągu całego okresu użytkowania.
Metoda przyspieszona amortyzacji
W określonych sytuacjach możliwe jest zastosowanie przyspieszonej metody amortyzacji. W takim wypadku podstawowa stawka amortyzacyjna może być podwyższona – maksymalnie o 1,4, czyli do 28 procent. W takiej sytuacji skraca się okres amortyzacji do 3 lat i 7 miesięcy.
Amortyzacja przyspieszona samochodu może być zastosowana w odniesieniu do pojazdów, które są eksploatowane bardziej intensywnie albo wymagają wyższej sprawności technicznej. Mowa tu np. o użytkowaniu w warunkach leśnych czy na 3 zmiany.
Przeczytaj także: Porównywarka ubezpieczeń – co to jest i jak działa?
Metoda indywidualna amortyzacji
Opisane powyżej metody amortyzacji są dedykowane dla aut nowych. W przypadku samochodów używanych albo przerobionych wykorzystuje się z kolei amortyzację indywidualną. W tym przypadku stawka może wynosić nawet 40 procent. Dzięki temu okres amortyzacji da się skrócić maksymalnie do 2,5 roku.
W rozumieniu przepisów dotyczących amortyzacji pojazd jest uznawany za używany, jeśli był użytkowany przez poprzedniego właściciela co najmniej przez pół roku. Tego typu okoliczności można wykazać, przedstawiając odpowiednie dokumenty, np. kartę pojazdu czy dowód rejestracyjny. Auto ulepszone to samochód, na który poniesiono wydatki w wysokości minimum 20 procent wartości pierwotnej.
Sprawdź również, kiedy może być stosowana amortyzacja części AC.
Jednorazowa amortyzacja samochodu – na czym polega?
Jednorazowa amortyzacja samochodu co do zasady nie jest możliwa. Taki sposób jest dopuszczalny dla środków trwałych zaliczanych do grupy 3–8 z wyłączeniem pojazdów osobowych.
Mimo to możliwość dokonania jednorazowego odpisu samochodu służbowego nie jest wyłączona całkowicie. W sytuacji, gdy wartość początkowa samochodu nie przekracza 10 tysięcy złotych, podatnik może skorzystać z jednorazowej amortyzacji na podstawie art. 22f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przeczytaj także: Nowe zasady leasingu – co warto wiedzieć? Jak to obejść?
Czy umowę ubezpieczenia pojazdu można ująć w kosztach przedsiębiorstwa?
Skoro istnieje możliwość wykonywania odpisów amortyzacyjnych samochodu, część osób z pewnością się zastanawia, czy w koszty prowadzonej działalności da się również włączyć wydatki na ubezpieczenie pojazdu. Okazuje się, że wszystko zależy od rodzaju polisy.
W koszty firmy można co do zasady wrzucić składki na ubezpieczenie OC i NNW, a także ubezpieczenia dodatkowe, takie jak np. ubezpieczenie szyb, opon i assistance.
Limitowi podlega z kolei możliwość odpisu składki na ubezpieczenie autocasco. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.
Pytania i odpowiedzi
Amortyzacja samochodu osobowego najczęściej jest obliczana na podstawie metody liniowej. W tym przypadku utrata wartości wynosi 20 procent przez 5 lat. Oprócz tego stosuje się również amortyzację liniową indywidualną, przyspieszoną oraz jednorazową.
Amortyzacja samochodu polega na wprowadzeniu odpisów amortyzacyjnych, które odzwierciedlają utratę wartości samochodu. Ich wysokość jest ustalana na podstawie wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych. Podstawowa wartość w przypadku samochodów osobowych wynosi 20 procent. Tym samym, aby zamortyzować sto procent wartości, musi upłynąć 5 lat.
Amortyzacja samochodu jest możliwa również przy leasingu. Jeśli przedsiębiorstwo zawarło umowę leasingu finansowego, może przyjąć takie same zasady amortyzacji, co w przypadku własnych środków trwałych.
Przedsiębiorcy, którzy posiadają środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, muszą się liczyć z obowiązkiem dokonywania odpisów amortyzacyjnych. To wyrażony w pieniądzu proces utraty wartości majątku trwałego w działalności gospodarczej.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Gdy przytrafi Ci się stłuczka, możesz na własnej skórze przekonać się, jak działa likwidacja szkody z ubezpieczenia - czy to z Twojego własnego AC, czy z OC sprawcy. Jest to ten moment, kiedy najczęściej pojawiają się kwestie sporne, dotyczące m.in. amortyzacji części.
W toku prowadzenia biznesu może się okazać, że środek trwały stanowiący majątek firmy nie jest już potrzebny. Czasami w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem bywa darowizna, na przykład na rzecz członka rodziny. Czy darowizna auta firmowego jest dopuszczalna? Jakie skutki podatkowe niesie?
Likwidacja szkód komunikacyjnych z OC zmienia się, ale powoli i opornie - to wnioski po pierwszych miesiącach obowiązywania wytycznych KNF. Poszkodowani ciągle skarżą się na zaniżone odszkodowania. Dowiedz się, co Twój ubezpieczyciel powinien zrobić przy ustalaniu wysokości odszkodowania i jego wypłacie.
Mówi się „nie pieniądze i nie towar”. W branży ubezpieczeniowej znane jest też porzekadło, że ubezpieczenie może być albo dobre, albo tanie. Ile prawdy jest w „ludowych mądrościach”? Czy da się kupić przyzwoite AC za niewielkie pieniądze? Aby to sprawdzić, postanowiliśmy porównać oferty najtańszego autocasco w trzech towarzystwach ubezpieczeniowych. Przeczytaj naszą analizę i sprawdź, czy tanio może oznaczać dobrze.
Sprawca przyznał się do winy, grzecznie przeprosił i napisał oświadczenie z numerem swojej polisy OC. Teraz pozostaje już tylko czekać na odszkodowanie. Czy na pewno? Niestety ustalenie winy za kolizję to często dopiero początek ciężkiej walki o należne pieniądze. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze wypłacają tyle, ile potrzeba na pokrycie strat. Poznaj 10 tricków ubezpieczycieli na zaniżanie odszkodowań z OC.
Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?