Piłeś? Nie jedź, bo stracisz auto! Rząd za zmianą przepisów. Konfiskata samochodu wkrótce możliwa!

Aktualizacja:
konfiskata-samochodu-za-jazde-po-pijanemu

Sejm przegłosował! Ustawa o konfiskacie auta za jazdę po pijanemu już za 3. miesiące wejdzie w życie. Oznacza to, że kierowcy, którzy decydują się na jazdę pod wpływem, narażają się nie tylko na utratę prawa jazdy, ale i samochodu oraz karę pozbawienia wolności do 16 lat! Dowiedz się więcej!

Rząd wyprowadza kolejne działa przeciwko kierowcom pod wpływem. Już wkrótce konfiskata auta za jazdę po pijanemu stanie się rzeczywistością. Jakie narzędzia jeszcze zyska policja? Przyglądamy się najnowszym projektom zmian.

Rząd ostro zabrał się za zmiany w kodeksie o ruchu drogowym. Początek roku dla polskich kierowców był mało przyjemny i wiązał się z zaostrzeniem przepisów. Nowy taryfikator mandatów wprowadza podwyżki dotkliwe nawet dla tych najbogatszych. Jednorazowo za przekroczenie prędkości powyżej 71 km/h otrzymasz blankiet do zapłaty 2500 zł. Jeżeli zdarzy Ci się to ponownie, w krótkim odstępie czasu – policja ma prawo zwiększyć ten mandat 2-krotnie!

Niedawno pisaliśmy także o zmianach związanych z punktami karnymi. Od września za przewinienie możesz otrzymać jednorazowo do 15 punktów karnych! Najsurowsze przepisy będą dla kierowców, którzy nie respektują ograniczeń prędkości, łamią przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych na przejściach czy za jazdę pod wpływem. Dodatkowo punkty zebrane od września kasować się będą dopiero po 2 latach od przewinienia! Warto pamiętać, że do dyspozycji mamy zaledwie 24.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu – nowy bat na pijanych kierowców

Nie tylko większa liczba punktów karnych może wkrótce ostudzić zapał osób wsiadających za kierownicę po kieliszku. Od 1 stycznia 2022 roku za prowadzenie pod wpływem, jeżeli dojdzie do postępowania sądowego, możesz otrzymać do 30 000 zł mandatu! Pomimo rygorystycznych przepisów dotyczących pijanych kierowców, polski rząd uznał, że to za mało.

7 lipca 2022 roku sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącą kodeksu karnego. Powołana komisja Infrastruktury zaprezentowała na obradach raport dotyczący zmian dotyczących kierowców. Zawiera ona między innymi pomysł na wprowadzenie przepisu dotyczącego konfiskaty auta za jazdę po pijanemu oraz zaostrzenie wyroków sądowych.

Projekt trafił do Senatu, gdzie 4 sierpnia podczas obrad został odrzucony. Ustawa trafiła z powrotem do dedykowanych komisji oraz Sejmu. To właśnie tutaj w nocy z 16 na 17 listopada 2022 roku 229 posłów zagłosowało za przyjęciem nowelizacji. Teraz dokumenty czekają już jedynie na podpis prezydenta, a same przepisy wejdą w życie 3 miesiące po wpisaniu ich do Dziennika Uchwał.

Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Zatrzymany podczas kontroli, u którego podejrzewa się prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym, kierowany będzie na badania krwi. Jeżeli stężenie alkoholu będzie równe lub większe niż 1,5 promila – delikwent trafi do sądu. Na ten czas, przez okres 7 dni policja ma prawo zarekwirować pojazd. To podczas rozprawy zapadnie decyzja o ewentualnym zarekwirowaniu samochodu. W przypadku osób, które spowodowały wypadek lub zdarzenie drogowe, limit ten będzie jeszcze niższy i wynosi 0,5 promila.

Co w sytuacji, gdy konfiskata auta za jazdę po pijanemu będzie dotyczyć pojazdów, które mają co najmniej dwóch współwłaścicieli? To także zostało ujęte w zmianach – sąd w takiej sytuacji orzeknie zajęcie równowartości pojazdu sprzed wypadku, co oznacza, że kara się nie zmniejszy.

Zobacz także:

Nie tylko konfiskata auta za jazdę po pijanemu

W myśl uchwały pijani na drodze nie tylko mogą odczuć straty materialne. Zwiększone zostały także maksymalne kary pozbawienia wolności. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci sąd będzie mógł skazać sprawcę nie na 12, a na 16 lat pozbawienia wolności! Recydywiści złapani ponownie nie będą karani kolejnymi karami grzywny, a bezwzględnym pozbawieniem wolności.

Sprawdź, jak zmieniły się przepisy dotyczące pozbawienia wolności dotyczące pijanych kierowców:

  • Min. 3 lata więzienia w przypadku spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
  • min. 5 lat więzienia w przypadku spowodowania śmierci,
  • do 16 lat więzienia w przypadku spowodowania śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Punkta przypomina: od lipca kierowcy, którzy otrzymali mandat, muszą liczyć się z ewentualnym zwyżkami za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Towarzystwa ubezpieczeniowe zyskały dostęp do informacji policyjnych. Jeśli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie OC, sprawdź najtańszą ofertę już dziś.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Sejm przyjął 16 listopada nowelizację ustawy zaostrzającą kodeks karny.
  2. Kierowcy, którzy jeżdżą na tzw. podwójnym gazie, muszą liczyć się z konfiskatą samochodu.
  3. Konfiskata auta za jazdę po pijanemu będzie dotyczyć zatrzymanych, u których stwierdzi się 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,5 promila w przypadku osób, które dopuściły się wykroczenia.
  4. Kierowcy, którzy ponownie dopuszczą się jazdy pod wpływem alkoholu, będą ryzykować karą bezwzględnego pozbawienia wolności.
  5. Zmiany ustawy zakładają podwyższenie kary więzienia z maksymalnie 12 do 16 lat pozbawienia wolności.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej