Piłeś? Nie jedź, bo stracisz auto! Rząd za zmianą przepisów. Konfiskata samochodu wkrótce możliwa!

Aktualizacja:
konfiskata-samochodu-za-jazde-po-pijanemu

Sejm przegłosował! Ustawa o konfiskacie auta za jazdę po pijanemu już za 3. miesiące wejdzie w życie. Oznacza to, że kierowcy, którzy decydują się na jazdę pod wpływem, narażają się nie tylko na utratę prawa jazdy, ale i samochodu oraz karę pozbawienia wolności do 16 lat! Dowiedz się więcej!

Rząd wyprowadza kolejne działa przeciwko kierowcom pod wpływem. Już wkrótce konfiskata auta za jazdę po pijanemu stanie się rzeczywistością. Jakie narzędzia jeszcze zyska policja? Przyglądamy się najnowszym projektom zmian.

Rząd ostro zabrał się za zmiany w kodeksie o ruchu drogowym. Początek roku dla polskich kierowców był mało przyjemny i wiązał się z zaostrzeniem przepisów. Nowy taryfikator mandatów wprowadza podwyżki dotkliwe nawet dla tych najbogatszych. Jednorazowo za przekroczenie prędkości powyżej 71 km/h otrzymasz blankiet do zapłaty 2500 zł. Jeżeli zdarzy Ci się to ponownie, w krótkim odstępie czasu – policja ma prawo zwiększyć ten mandat 2-krotnie!

Niedawno pisaliśmy także o zmianach związanych z punktami karnymi. Od września za przewinienie możesz otrzymać jednorazowo do 15 punktów karnych! Najsurowsze przepisy będą dla kierowców, którzy nie respektują ograniczeń prędkości, łamią przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych na przejściach czy za jazdę pod wpływem. Dodatkowo punkty zebrane od września kasować się będą dopiero po 2 latach od przewinienia! Warto pamiętać, że do dyspozycji mamy zaledwie 24.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu – nowy bat na pijanych kierowców

Nie tylko większa liczba punktów karnych może wkrótce ostudzić zapał osób wsiadających za kierownicę po kieliszku. Od 1 stycznia 2022 roku za prowadzenie pod wpływem, jeżeli dojdzie do postępowania sądowego, możesz otrzymać do 30 000 zł mandatu! Pomimo rygorystycznych przepisów dotyczących pijanych kierowców, polski rząd uznał, że to za mało.

7 lipca 2022 roku sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącą kodeksu karnego. Powołana komisja Infrastruktury zaprezentowała na obradach raport dotyczący zmian dotyczących kierowców. Zawiera ona między innymi pomysł na wprowadzenie przepisu dotyczącego konfiskaty auta za jazdę po pijanemu oraz zaostrzenie wyroków sądowych.

Projekt trafił do Senatu, gdzie 4 sierpnia podczas obrad został odrzucony. Ustawa trafiła z powrotem do dedykowanych komisji oraz Sejmu. To właśnie tutaj w nocy z 16 na 17 listopada 2022 roku 229 posłów zagłosowało za przyjęciem nowelizacji. Teraz dokumenty czekają już jedynie na podpis prezydenta, a same przepisy wejdą w życie 3 miesiące po wpisaniu ich do Dziennika Uchwał.

Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Zatrzymany podczas kontroli, u którego podejrzewa się prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym, kierowany będzie na badania krwi. Jeżeli stężenie alkoholu będzie równe lub większe niż 1,5 promila – delikwent trafi do sądu. Na ten czas, przez okres 7 dni policja ma prawo zarekwirować pojazd. To podczas rozprawy zapadnie decyzja o ewentualnym zarekwirowaniu samochodu. W przypadku osób, które spowodowały wypadek lub zdarzenie drogowe, limit ten będzie jeszcze niższy i wynosi 0,5 promila.

Co w sytuacji, gdy konfiskata auta za jazdę po pijanemu będzie dotyczyć pojazdów, które mają co najmniej dwóch współwłaścicieli? To także zostało ujęte w zmianach – sąd w takiej sytuacji orzeknie zajęcie równowartości pojazdu sprzed wypadku, co oznacza, że kara się nie zmniejszy.

Zobacz także:

Nie tylko konfiskata auta za jazdę po pijanemu

W myśl uchwały pijani na drodze nie tylko mogą odczuć straty materialne. Zwiększone zostały także maksymalne kary pozbawienia wolności. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci sąd będzie mógł skazać sprawcę nie na 12, a na 16 lat pozbawienia wolności! Recydywiści złapani ponownie nie będą karani kolejnymi karami grzywny, a bezwzględnym pozbawieniem wolności.

Sprawdź, jak zmieniły się przepisy dotyczące pozbawienia wolności dotyczące pijanych kierowców:

  • Min. 3 lata więzienia w przypadku spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
  • min. 5 lat więzienia w przypadku spowodowania śmierci,
  • do 16 lat więzienia w przypadku spowodowania śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Punkta przypomina: od lipca kierowcy, którzy otrzymali mandat, muszą liczyć się z ewentualnym zwyżkami za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Towarzystwa ubezpieczeniowe zyskały dostęp do informacji policyjnych. Jeśli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie OC, sprawdź najtańszą ofertę już dziś.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Sejm przyjął 16 listopada nowelizację ustawy zaostrzającą kodeks karny.
  2. Kierowcy, którzy jeżdżą na tzw. podwójnym gazie, muszą liczyć się z konfiskatą samochodu.
  3. Konfiskata auta za jazdę po pijanemu będzie dotyczyć zatrzymanych, u których stwierdzi się 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,5 promila w przypadku osób, które dopuściły się wykroczenia.
  4. Kierowcy, którzy ponownie dopuszczą się jazdy pod wpływem alkoholu, będą ryzykować karą bezwzględnego pozbawienia wolności.
  5. Zmiany ustawy zakładają podwyższenie kary więzienia z maksymalnie 12 do 16 lat pozbawienia wolności.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej