Piłeś? Nie jedź, bo stracisz auto! Rząd za zmianą przepisów. Konfiskata samochodu wkrótce możliwa!

Aktualizacja:
konfiskata-samochodu-za-jazde-po-pijanemu

Sejm przegłosował! Ustawa o konfiskacie auta za jazdę po pijanemu już za 3. miesiące wejdzie w życie. Oznacza to, że kierowcy, którzy decydują się na jazdę pod wpływem, narażają się nie tylko na utratę prawa jazdy, ale i samochodu oraz karę pozbawienia wolności do 16 lat! Dowiedz się więcej!

Rząd wyprowadza kolejne działa przeciwko kierowcom pod wpływem. Już wkrótce konfiskata auta za jazdę po pijanemu stanie się rzeczywistością. Jakie narzędzia jeszcze zyska policja? Przyglądamy się najnowszym projektom zmian.

Rząd ostro zabrał się za zmiany w kodeksie o ruchu drogowym. Początek roku dla polskich kierowców był mało przyjemny i wiązał się z zaostrzeniem przepisów. Nowy taryfikator mandatów wprowadza podwyżki dotkliwe nawet dla tych najbogatszych. Jednorazowo za przekroczenie prędkości powyżej 71 km/h otrzymasz blankiet do zapłaty 2500 zł. Jeżeli zdarzy Ci się to ponownie, w krótkim odstępie czasu – policja ma prawo zwiększyć ten mandat 2-krotnie!

Niedawno pisaliśmy także o zmianach związanych z punktami karnymi. Od września za przewinienie możesz otrzymać jednorazowo do 15 punktów karnych! Najsurowsze przepisy będą dla kierowców, którzy nie respektują ograniczeń prędkości, łamią przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych na przejściach czy za jazdę pod wpływem. Dodatkowo punkty zebrane od września kasować się będą dopiero po 2 latach od przewinienia! Warto pamiętać, że do dyspozycji mamy zaledwie 24.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu – nowy bat na pijanych kierowców

Nie tylko większa liczba punktów karnych może wkrótce ostudzić zapał osób wsiadających za kierownicę po kieliszku. Od 1 stycznia 2022 roku za prowadzenie pod wpływem, jeżeli dojdzie do postępowania sądowego, możesz otrzymać do 30 000 zł mandatu! Pomimo rygorystycznych przepisów dotyczących pijanych kierowców, polski rząd uznał, że to za mało.

7 lipca 2022 roku sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącą kodeksu karnego. Powołana komisja Infrastruktury zaprezentowała na obradach raport dotyczący zmian dotyczących kierowców. Zawiera ona między innymi pomysł na wprowadzenie przepisu dotyczącego konfiskaty auta za jazdę po pijanemu oraz zaostrzenie wyroków sądowych.

Projekt trafił do Senatu, gdzie 4 sierpnia podczas obrad został odrzucony. Ustawa trafiła z powrotem do dedykowanych komisji oraz Sejmu. To właśnie tutaj w nocy z 16 na 17 listopada 2022 roku 229 posłów zagłosowało za przyjęciem nowelizacji. Teraz dokumenty czekają już jedynie na podpis prezydenta, a same przepisy wejdą w życie 3 miesiące po wpisaniu ich do Dziennika Uchwał.

Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Zatrzymany podczas kontroli, u którego podejrzewa się prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym, kierowany będzie na badania krwi. Jeżeli stężenie alkoholu będzie równe lub większe niż 1,5 promila – delikwent trafi do sądu. Na ten czas, przez okres 7 dni policja ma prawo zarekwirować pojazd. To podczas rozprawy zapadnie decyzja o ewentualnym zarekwirowaniu samochodu. W przypadku osób, które spowodowały wypadek lub zdarzenie drogowe, limit ten będzie jeszcze niższy i wynosi 0,5 promila.

Co w sytuacji, gdy konfiskata auta za jazdę po pijanemu będzie dotyczyć pojazdów, które mają co najmniej dwóch współwłaścicieli? To także zostało ujęte w zmianach – sąd w takiej sytuacji orzeknie zajęcie równowartości pojazdu sprzed wypadku, co oznacza, że kara się nie zmniejszy.

Zobacz także:

Nie tylko konfiskata auta za jazdę po pijanemu

W myśl uchwały pijani na drodze nie tylko mogą odczuć straty materialne. Zwiększone zostały także maksymalne kary pozbawienia wolności. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci sąd będzie mógł skazać sprawcę nie na 12, a na 16 lat pozbawienia wolności! Recydywiści złapani ponownie nie będą karani kolejnymi karami grzywny, a bezwzględnym pozbawieniem wolności.

Sprawdź, jak zmieniły się przepisy dotyczące pozbawienia wolności dotyczące pijanych kierowców:

  • Min. 3 lata więzienia w przypadku spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
  • min. 5 lat więzienia w przypadku spowodowania śmierci,
  • do 16 lat więzienia w przypadku spowodowania śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Punkta przypomina: od lipca kierowcy, którzy otrzymali mandat, muszą liczyć się z ewentualnym zwyżkami za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Towarzystwa ubezpieczeniowe zyskały dostęp do informacji policyjnych. Jeśli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie OC, sprawdź najtańszą ofertę już dziś.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Sejm przyjął 16 listopada nowelizację ustawy zaostrzającą kodeks karny.
  2. Kierowcy, którzy jeżdżą na tzw. podwójnym gazie, muszą liczyć się z konfiskatą samochodu.
  3. Konfiskata auta za jazdę po pijanemu będzie dotyczyć zatrzymanych, u których stwierdzi się 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,5 promila w przypadku osób, które dopuściły się wykroczenia.
  4. Kierowcy, którzy ponownie dopuszczą się jazdy pod wpływem alkoholu, będą ryzykować karą bezwzględnego pozbawienia wolności.
  5. Zmiany ustawy zakładają podwyższenie kary więzienia z maksymalnie 12 do 16 lat pozbawienia wolności.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej