Piłeś? Nie jedź, bo stracisz auto! Rząd za zmianą przepisów. Konfiskata samochodu wkrótce możliwa!

Aktualizacja:
konfiskata-samochodu-za-alkohol

Rząd zamierza wyprowadzić kolejne działa przeciwko pijanym kierowcom. Już wkrótce za jazdę pod wpływem może grozić nawet konfiskata samochodu i do 16 lat pozbawienia wolności. Jakie narzędzia jeszcze zyska policja? Przyglądamy się najnowszym projektom zmian.

Rząd ostro zabrał się za zmiany w kodeksie o ruchu drogowym. Początek roku dla polskich kierowców był mało przyjemny i wiązał się z zaostrzeniem przepisów. Nowy taryfikator mandatów wprowadza podwyżki dotkliwe nawet dla tych najbogatszych. Jednorazowo za przekroczenie prędkości powyżej 71 km/h otrzymasz blankiet do zapłaty 2500 zł. Jeżeli zdarzy Ci się to ponownie, w krótkim odstępie czasu – policja ma prawo zwiększyć ten mandat 2-krotnie!

Niedawno pisaliśmy także o zmianach związanych z punktami karnymi. Od września za przewinienie możesz otrzymać jednorazowo do 15 punktów karnych! Najsurowsze przepisy będą dla kierowców, którzy nie respektują ograniczeń prędkości, łamią przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych na przejściach czy za jazdę pod wpływem. Dodatkowo punkty zebrane we wrześniu kasować się będą dopiero po 2 latach od przewinienia! Warto pamiętać, że do dyspozycji mamy zaledwie 24 punkty.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu – nowy bat na pijanych kierowców

Nie tylko większa ilość punktów karnych może wkrótce ostudzić zapał osób wsiadających do jazdy po kieliszku. Od 1 stycznia 2022 roku za prowadzenie pod wpływem, jeżeli dojdzie do postępowania sądowego, możesz otrzymać do 30 000 zł mandatu! Pomimo rygorystycznych przepisów dotyczących pijanych kierowców, polski rząd uznał, że to za mało.

7 lipca 2022 roku sejm przyjął nowelizację ustawy o ruchu drogowym. Powołana komisja Infrastruktury zaprezentowała na obradach raport dotyczący zmian dotyczących kierowców. Zawiera ona między innymi pomysł na wprowadzenie przepisu dotyczącego konfiskaty auta za jazdę po pijanemu oraz zaostrzenie wyroków sądowych.

Jak to wyglądałoby w praktyce?

Zatrzymany podczas kontroli, u którego podejrzewa się prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym, kierowany byłby na badania krwi. Jeżeli stężenie alkoholu przekraczałoby 1,5 promila – delikwent trafiałby do sądu. To tam zapadałaby decyzja o ewentualnym zarekwirowaniu samochodu. W przypadku osób, które spowodowały wypadek lub zdarzenie drogowe, limit ten byłby jeszcze niższy i wynosił 0,5 promila.

Nie tylko konfiskata samochodu po alkoholu

W myśl uchwały pijani na drodze nie tylko mogą odczuć straty materialne. Zwiększone zostaną także maksymalne kary pozbawienia wolności. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci sąd będzie mógł skazać sprawcę nie na 12, a na 16 lat pozbawienia wolności.

Po przyjęciu reformy, nowelizacja została przekazana do Senatu. Już wkrótce dowiemy się, czy za prowadzenia auta pod wpływem grozi konfiskata samochodu.

Punkta przypomina: od lipca kierowcy, którzy otrzymali mandat, muszą liczyć się z ewentualnym zwyżkami za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Towarzystwa ubezpieczeniowe zyskały dostęp do informacji policyjnych. Jeśli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie OC, sprawdź najtańszą ofertę już dziś.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Źródło: tvn24.pl, bankier.pl 

Podsumowanie

  1. Kierowcy, którzy prowadzą pojazdy, mając powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi, mogą wkrótce stracić samochód.
  2. Nowelizacja umożliwiająca sądom konfiskatę aut pijanym kierowcom została przyjęta przez sejm. Projekt trafił do sejmu.
  3. Zmiany ustawy zakładają także podwyższenie kary więzienia z maksymalnie 12 do 16 lat pozbawienia wolności.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments