Czy można dokupić AC do OC?

Aktualizacja:
ac-do-oc

Wielu właścicieli samochodów zastanawia się jednak, czy można dokupić ubezpieczenie autocasco (AC) w trakcie trwania obowiązkowego ubezpieczenia OC. To ważne pytanie, które często pojawia się w kontekście ochrony pojazdu przed kradzieżą lub uszkodzeniami. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiając różne aspekty związane z kupnem AC w trakcie trwania OC.

Autocasco – podstawowe informacje

Wielu kierowców, zwłaszcza tych niedoświadczonych, zadaje sobie pytanie: „Co daje autocasco?”. Otóż AC to dobrowolne ubezpieczenie samochodu, które zapewnia ochronę na wypadek uszkodzeń, zniszczeń lub kradzieży pojazdu. Polisa obejmuje również elementy wyposażenia samochodu. Jest to uzupełnienie polisy OC, która chroni poszkodowanych w wypadkach, do których doszło z winy kierowcy.

Warto podkreślić, że autocasco pokrywa zarówno uszkodzenia, do których doszło w wyniku zdarzeń losowych, jak i te, do których przyczynił się sam właściciel samochodu. Oznacza to, że w przypadku np. zarysowania podczas wjazdu do garażu, polisa AC może pokryć koszty naprawy. Przykładowo, może zdarzyć się, że nieznany sprawca zarysuje nasz pojazd na parkingu lub dokona innego aktu wandalizmu, wybijając szybę lub lusterko, albo po prostu go ukradnie. Może też się zdarzyć, że nasz samochód ulegnie zniszczeniu w wyniku huraganu lub uderzenia pioruna, bo w ostatnich latach obserwujemy nasilające się zdarzenia atmosferyczne, które coraz trudniej przewidzieć. W tych wszystkich sytuacjach chroni nas właśnie autocasco.

O zakresie ochrony ubezpieczeniowej, w przeciwieństwie do OC, decydujesz samodzielnie. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje różne rozwiązania przy zakupie ubezpieczenia autocasco. Właściciel pojazdu, który decyduje się na zakup, może wybrać ofertę ubezpieczeń samochodu zawierającą np. ochronę prawną, samochód zastępczy czy możliwości naprawy pojazdu w ASO. Pamiętaj, aby sprawdzić w swojej ofercie ubezpieczenia OWU, czyli ogólne warunki umowy – to tutaj znajdziesz wszystkie szczegóły na temat zakresu polisy autocasco. 

Czy można dokupić samo AC w trakcie trwania OC?

Skoro już znasz odpowiedź na pytanie, czy warto mieć AC, teraz warto dowiedzieć się, czy można dokupić samo AC w trakcie trwania OC. Takie uzupełnienie polisy jest oczywiście możliwe, jednak nie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie i zależy od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. W niektórych przypadkach AC może być znacznie droższe, jeśli jest kupowane osobno od OC, dlatego wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje AC tylko w pakiecie z OC.

Warto również wspomnieć, że niektórzy ubezpieczyciele stawiają dodatkowe warunki przy zakupie samego AC, m.in.: mogą wymagać posiadania już obowiązkowego ubezpieczenia OC w tym samym towarzystwie. Z tego powodu, jeśli rozważasz dokupienie AC w trakcie trwania OC, warto zapoznać się z ofertami różnych towarzystw i sprawdzić ich warunki.

Ubezpieczenie AC to polisa dobrowolna, która stanowi całkowicie odrębny produkt ubezpieczeniowy, zupełnie niezależny od obowiązkowego OC. Ubezpieczyciel wystawi nam po prostu odrębną polisę. Co ważne – możemy kupić ubezpieczenie AC na cały rok lub na okres, jaki pozostał do zakończenia polisy OC (będzie to tzw. AC krótkoterminowe).

Jak dokupić AC do OC?

Najprościej zrobić to u tego samego ubezpieczyciela, u którego już posiadamy OC. Możesz też skorzystać z oferty innego TU, jednak zazwyczaj nie uzyskasz równie atrakcyjnej oferty cenowej. Jedynie niewielki odsetek firm oferuje polisę AC niezależnie od OC, dlatego też jeśli nie kupiłeś jej od razu, warto skontaktować się z TU, z którym już współpracujesz.

Nie ma co ukrywać, że dokupienie AC do OC wiąże się z większym wydatkiem niż kupienie polis razem. Zdecydowanie lepiej zakupić OC+AC przy okazji końca umowy lub gdy kupujemy nowe auto. 

Jeżeli zdecydujesz się na zakup autocasco wraz z nową polisą obowiązkową, wtedy możesz wykorzystać praktyczną porównywarkę ubezpieczeniową Punkta . System automatycznie porówna oferty kilkunastu towarzystw. Wystarczy, że wypełnisz formularz, a otrzymasz atrakcyjne oferty bez konieczności wychodzenia z domu czy kontaktu z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego. W ten sposób szybciej i wygodniej kupisz polisę dopasowaną nie tylko cenowo, ale i z odpowiednim zakresem ochrony.

Wykupienie ubezpieczenia OC i AC daje również korzyść finansową w postaci dodatkowej zniżki z tytułu pakietu. Zniżka jest naliczana w każdym ubezpieczeniu, a w przypadku dokupienia innych dodatków (NNW kierowcy, ubezpieczenie szyby, assisstance w wyższym wariancie), zniżka może wynieść dodatkowe kilkanaście procent, co może istotnie wpłynąć na wysokość łącznej ceny za pakiet.

Jakie inne polisy warto dokupić do OC?

Oprócz AC istnieje wiele innych polis, które można dokupić do obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Assistance

Ubezpieczenie Assistance to dodatkowa polisa, która zapewnia pomoc drogową w przypadku awarii lub wypadku. Może obejmować takie usługi jak holowanie pojazdu, zapewnienie samochodu zastępczego, naprawa awaryjna na miejscu, oraz wiele innych. To bardzo przydatna polisa, szczególnie dla osób podróżujących często lub w dalekie trasy.

NNW

Polisa NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) to ubezpieczenie, które zapewnia ochronę finansową w przypadku nieszczęśliwego wypadku, który prowadzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Jest to szczególnie ważne ubezpieczenie dla kierowców i pasażerów, które może pomóc w pokryciu kosztów leczenia, rehabilitacji i innych związanych z wypadkiem wydatków.

kradzież - autocasco - punkta

 

 

Pytania i odpowiedzi

Co obejmuje AC?
Czy można kupić samo AC?
Jakie są ceny autocasco?
Czy warto kupić AC?
Jakie inne polisy warto dokupić do OC?
Czy warto dokupić NNW do OC?

Podsumowanie

  • Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia ochronę poszkodowanym w kolizji/wypadku spowodowanym przez ubezpieczonego.
  • Czy można kupić samo AC? Tak! Ubezpieczenie AC można dokupić w każdym momencie – nawet po kilku miesiącach od zawarcia polisy OC.
  • AC chroni nasz samochód nie tylko w przypadku kradzieży, ale też m.in. szkody parkingowej, zniszczenia spowodowanego przez nieznanego sprawcę. Dzięki niemu naprawimy też samochód w przypadku kolizji z naszej winy.
  • AC możemy dokupić u ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy ubezpieczenie OC lub w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.
  • AC można dokupić na cały rok lub skorzystać z polisy krótkoterminowej, by okres ochrony trwał tyle, ile ubezpieczenie OC.
  • Kupując OC i AC u jednego ubezpieczyciela, możemy zapłacić mniej za ubezpieczenie – nawet o kilkanaście procent.
  • Wybierając AC, zaczynamy zbierać dodatkowe zniżki za przebieg ubezpieczenia i bezszkodową jazdę.

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej