Czy można dokupić AC do OC?

Aktualizacja:
ac-do-oc

Standardową ochronę samochodu zapewnia duet OC i AC. Wielu kierowców jednak decyduje się w dniu zakupu jedynie na obowiązkowe OC, Czy można dokupić AC do OC? Jak najbardziej! Wyjaśniamy, dlaczego warto to zrobić i na co zwrócić uwagę!

Czym jest dodatkowe ubezpieczenie AC? 

AC, czyli autocasco to ubezpieczenie nieobowiązkowe, ale bardzo przydatne. Obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjnego zapewnia ochronę przede wszystkim osobom, które zostały poszkodowane w czasie kolizji/wypadku spowodowanego przez posiadacza ubezpieczonego pojazdu. Oznacza to, że za naprawę Twojego uszkodzonego samochodu, jeżeli jesteś sprawcą, będziesz zmuszony zapłacić sam. Kłopot ten rozwiązałoby AC. 

Zdarza się, zwłaszcza kiedy kupujemy pierwszy samochód, że ubezpieczamy go tylko w zakresie obowiązkowego OC. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie mamy jeszcze historii ubezpieczeniowej w zakresie ubezpieczenia samochodu. W takiej sytuacji cena – nawet przy niskiej wartości pojazdu – może być wysoka i rezygnujemy z dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. Nie jest to jednak dobry wybór. Dlaczego? Tłumaczy to ekspert LINK4 Maciej Krzysztoszka:

Pełne poczucie bezpieczeństwa kierowcy gwarantuje tylko pakiet OC i AC . Musimy mieć świadomość, że obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pokrywa jedynie szkody wyrządzone osobom trzecim przez kierowcę ubezpieczonego pojazdu. Problem natomiast pojawia się, gdy trzeba pokryć szkodę powstałą na naszym mieniu i to nie tylko w wypadku spowodowanym z naszej winy.

kradzież - autocasco - punkta

Dlaczego warto dokupić AC do OC?

Powodów, dla których do obowiązkowego ubezpieczenia OC warto dokupić dobrowolne AC, jest mniej więcej tyle, ile jest szkód, które możemy naprawić, korzystając z tego ubezpieczenia. Z autocasco otrzymamy odszkodowanie nie tylko za skradziony samochód, ale też za inne szkody. Dodajmy – nie tylko za szkody powstałe z naszej winy (takie jak np. kolizja, której jesteśmy sprawcami).

Może zdarzyć się, że nieznany sprawca zarysuje nasz pojazd na parkingu, dokona aktu wandalizmu, wybijając szybę lub lusterko, albo po prostu go ukradnie. Może też się zdarzyć, że nasz samochód ulegnie zniszczeniu w wyniku huraganu lub uderzenia pioruna, bo w ostatnich latach obserwujemy nasilające się zdarzenia atmosferyczne, które coraz trudniej przewidzieć. W tych wszystkich sytuacjach chroni nas właśnie autocasco – komentuje Maciej Krzysztoszek z LINK4.

O zakresie ochrony ubezpieczeniowej, w przeciwieństwie do OC, decydujesz samodzielnie. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje różne rozwiązania przy zakupie ubezpieczenia autocasco. Posiadacz pojazdu, który decyduje się na zakup, może wybrać ofertę ubezpieczeń samochodu zawierającą np. ochronę prawną, samochód zastępczy czy możliwości naprawy pojazdu w ASO. Pamiętaj, aby sprawdzić w swojej ofercie ubezpieczenia OWU, czyli ogólne warunki umowy – to tutaj znajdziesz wszystkie szczegóły na temat zakresu polisy autocasco.

Na koniec trzeba też wspomnieć o tym, że dokupując ubezpieczenie AC, zaczynamy zbierać zniżki z tytułu bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia.

Przeczytaj również: Jak kupić najlepsze AC?

Czy można dokupić AC do OC?

Zdecydowałeś się na zakup polisy AC? Świetna decyzja! Co jednak z OC? Czy można dokupić AC do OC? Tak. To, że polisę OC posiadamy już od np. dwóch czy trzech miesięcy nie stanowi tu problemu. Jest to polisa dobrowolna, która stanowi całkowicie odrębny produkt ubezpieczeniowy, zupełnie niezależny od obowiązkowego OC. Ubezpieczyciel wystawi nam po prostu odrębną polisę. Co ważne – możemy kupić ubezpieczenie AC na cały rok lub na okres, jaki pozostał do zakończenia polisy OC (będzie to tzw. AC krótkoterminowe).

W praktyce nie zawsze wygląda to w ten sposób. Choć wiele towarzystw pozwala na zakup AC do OC, to jednak nie wszystkie udostępniają taką możliwość. Z tego powodu możesz wybierać z dość okrojonej listy polis, stanowiącej zaledwie ułamek rynkowej oferty. Mimo wszystko bardzo możliwe, że znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Chcesz dokupić AC do OC? Skontaktuj się z infolinią Punkty  – nasi eksperci znajdą dla Ciebie odpowiednią ofertę, dzięki której zyskasz dodatkową ochronę w atrakcyjnej cenie.

Zadzwoń

Zależy Ci na większym wyborze? Rozważ zaczekanie do końca polisy OC i poszukanie kom-pletnego ubezpieczenia samochodu. Wtedy liczba dostępnych opcji będzie na pewno większa. Może on okazać się korzystniejszy finansowo – ubezpieczyciele zwyczajowo proponują wtedy większe zniżki.

Zobacz także: Ile kosztuje AC

Jak i gdzie dokupić AC do OC?

Najprościej jest dokupić polisę autocasco u tego samego ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy ubezpieczenie OC. Możemy też skorzystać z oferty innego TU, jednak zazwyczaj nie uzyskamy równie atrakcyjnej oferty cenowej. Jak wspominaliśmy, jedynie niewielki odsetek firm oferuje AC niezależne od OC.

Nie ma co ukrywać, że dokupienie AC do OC nie jest najbardziej atrakcyjne cenowo dla kierowców. Zdecydowanie lepiej zakupić OC+AC przy okazji końca umowy lub gdy kupujemy nowe auto. 

Jeżeli zdecydujesz się na zakup autocasco wraz z nową polisą obowiązkową, wtedy możesz wykorzystać praktyczną porównywarkę ubezpieczeniową Punkta . Bez wychodzenia z domu czy kontaktu z agentem – w zaledwie kilka minut, system automatycznie porówna dla Ciebie oferty 16 towarzystw. W ten sposób szybciej i wygodniej kupisz polisę dopasowaną nie tylko cenowo, ale i z odpowiednim zakresem ochrony.

Wykupienie ubezpieczenia OC i AC daje również korzyść finansową w postaci dodatkowej zniżki z tytułu pakietu. Zniżka jest wtedy naliczana w każdym ubezpieczeniu, a w przypadku dokupienia innych dodatków (NNW kierowcy, ubezpieczenie szyby, assisstance w wyższym wariancie), zniżka może wynieść dodatkowe kilkanaście procent, co może istotnie wpłynąć na wysokość łącznej ceny za pakiet – tłumaczy Lidia Alagierska, ekspert-lider ds. rozwoju produktów komunikacyjnych i assistance z Departamentu Rozwoju Produktów UNIQA .

Kupno samego AC u obecnego ubezpieczyciela

Dokupienie AC do OC może okazać się prostsze, jeśli zdecydujesz się na ofertę tego samego ubezpieczyciela, u którego masz już wykupioną obowiązkową polisę. Taką opcję udostępnia wiele towarzystw, gdyż leży to w ich interesie. Choć umowy nie są zawierane w tym samym czasie, to jednak stanowią podwójny zysk. Z tego powodu znalezienie dobrego ubezpieczenia komunikacyjnego nie powinno sprawić trudności.

Decydując się na taką opcję, musisz mieć świadomość tego, że i tu można spotkać się z pew-nymi ograniczeniami. Zazwyczaj dotyczą one ram czasowych, w których możliwe jest zawar-cie kolejnej umowy. W każdym towarzystwie wygląda to nieco inaczej, jednak orientacyjne przedziały przedstawiamy poniżej.

Towarzystwo ubezpieczenioweCzas, w którym jest możliwe dokupienie AC do posiadanego OC
UNIQA30 dni od podpisania pierwszej umowy
Link42 miesiące od podpisania pierwszej umowy
PZUprzez cały czas trwania umowy
Allianz, You Can Drive, Wienermtu24.plzgodnie z indywidualnymi ustaleniami

Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko łatwa dostępność. Takie ubezpieczenie samochodu może zostać zawarta na okres krótszy niż rok i kończyć się w tym samym momencie, co OC. Dzięki temu po zakończeniu okresu ochrony możesz kupić całoroczne OC i AC jako zestaw z takim samym okresem obowiązywania.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Czy opłaca się kupić pakiet OC/AC na raty?

Jeśli chcielibyśmy nabyć najpierw samo OC, a później dokupić ubezpieczenie autocasco to w większości przypadków zapłacimy nieco więcej. W skrajnych przypadkach stawka samego AC może przewyższyć wartość całego pakietu OC/AC . W takim wypadku lepiej wziąć całość ochrony, a jeśli nie mamy funduszy pomocne może się okazać rozłożenie na raty. 

Kup ubezpieczenie OC/AC na raty

Dokupienie AC do OC. Czy to się opłaca?

Nie jest to tajemnicą, że zakup kilku polis od jednego ubezpieczyciela zwykle okazuje się korzystny dla portfela. Wybierając kilka produktów, otrzymasz najpewniej zniżkę, dzięki której transakcja okaże się bardziej opłacalna.

Nie zawsze masz jednak możliwość dokonania takiego zakupu. Jeśli dysponujesz już ważnym OC (kupionym wcześniej lub przejętym po poprzednim właścicielu samochodu), wcale nie musisz czekać do końca aktualnej polisy, by wykupić nowy pakiet OC+AC. Dokupienie AC do OC może też być dobrym pomysłem, jeśli zmieniło się coś, co wpłynęło na obniżenie bezpieczeństwa auta – np. przeprowadzka do innej dzielnicy lub do mieszkania bez garażu. W takich sytuacjach możesz po prostu dokupić autocasco i jeździć ze spokojną głową, ciesząc się pełną ochroną ubezpieczeniową.

Mimo wszystko pakiet dwóch ubezpieczeń to wciąż najbardziej opłacalna opcja pod względem finansowym. Tak naprawdę za niewielką dopłatą możesz zyskać znacznie lepszą ochronę samochodu, a tym samym większy komfort podczas korzystania z niego.

Kup ubezpieczenie OC/AC

AC do OC – podsumowanie

Podsumowując dane zawarte w naszym artykule, możemy śmiało stwierdzić, że zakup AC to naprawdę dobra inwestycja. Najlepiej wykupić je w pakiecie razem z polisą OC. Istnieje jednak możliwość dokupienia AC do posiadanego już ubezpieczenia OC. Najlepiej zrobić to u tego samego ubezpieczyciela – cena będzie korzystniejsza niż w przypadku dwóch osobnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Zobacz także: Co wpływa na cenę AC?

 

Pytania i odpowiedzi

Co obejmuje AC?
Czy można kupić samo AC?
Jakie są ceny autocasco?
Czy warto kupić AC?

Podsumowanie

  1. Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia ochronę poszkodowanym w kolizji/wypadku spowodowanym przez ubezpieczonego.
  2. Czy można kupić samo AC? Tak! Ubezpieczenie AC można dokupić w każdym momencie – nawet po kilku miesiącach od zawarcia polisy OC.
  3. AC chroni nasz samochód nie tylko w przypadku kradzieży, ale też m.in. szkody parkingowej, zniszczenia spowodowanego przez nieznanego sprawcę. Dzięki niemu naprawimy też samochód w przypadku kolizji z naszej winy.
  4. AC możemy dokupić u ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy ubezpieczenie OC lub w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.
  5. AC można dokupić na cały rok lub skorzystać z polisy krótkoterminowej, by okres ochrony trwał tyle, ile ubezpieczenie OC.
  6. Kupując OC i AC u jednego ubezpieczyciela, możemy zapłacić mniej za ubezpieczenie – nawet o kilkanaście procent.
  7. Wybierając AC, zaczynamy zbierać dodatkowe zniżki za przebieg ubezpieczenia i bezszkodową jazdę.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej