Nie każdy kierowca decyduje się na kupno dobrowolnego ubezpieczenia AC. W niektórych sytuacjach okazuje się ono jednak bardzo przydatne, a czasami może nawet uratować Twoje finanse. Sprawdź, za co przysługują zniżki na AC i jak je znaleźć.
Co daje ubezpieczenie AC i czy warto je wykupić?
Autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie, które umożliwi odzyskanie pieniędzy jeśli to Ty spowodujesz wypadek, Twój samochód zostanie skradziony lub np. po ulewie zastaniesz go po dach w wodzie.
Na AC powinieneś się zdecydować jeśli właśnie kupiłeś nowiutki, drogi samochód, auto jest narażone na częste szkody, np. parkujesz go po prostu pod blokiem lub zamierzasz często podróżować nim za granicę. – Bariera językowa oraz dłuższy czas likwidacji przez ubezpieczycieli zagranicznych, może skłonić osobę poszkodowaną do zgłoszenia szkody z własnej polisy autocasco. Takie działanie znacznie przyspieszy proces uzyskania odszkodowania – tłumaczy koordynator ds. likwidacji szkód międzynarodowych Katarzyna Szeles z firmy Interclaims.
Od czego zależy wysokość składki za AC?
Jeśli zdecydujesz się na kupno AC, musisz pamiętać, że każde towarzystw samo ustala rodzaje i wysokość zniżek. Jest jednak kilka stałych elementów, które wpływają na cenę ubezpieczenia autocasco.
Co wpływa na cenę AC?
bezszkodowa jazda
wiek właściciela samochodu
czas posiadania prawa jazdy
marka i wiek samochodu
sposób zapłaty za ubezpieczenie (jednorazowo lub w ratach)
lojalność wobec ubezpieczyciela
liczba i rodzaj zabezpieczeń auta
wykupienie pakietu OC i AC
Najważniejszym elementem przy obliczaniu składki AC jest bezszkodowa jazda. Zazwyczaj ubezpieczyciel będzie Ci oferował po 10 proc. zniżki za każdy kolejny rok bez zaliczonej stłuczki. W ten sposób możesz osiągnąć 60-pocentową ulgę. Jeszcze dalej poszło towarzystwo ubezpieczeniowe Proama – oferuje ono nawet 70 proc. zniżki na OC i AC. Warunki? Musisz mieć ponad 50 proc. zniżki na OC, a także nie mieć szkody z OC w ciągu ostatnich 12 miesięcy, oraz szkody z AC w ciągu ostatnich trzech lat.
Ze znacznie droższym ubezpieczeniem AC musi się liczyć np. 24-latek, który prawo jazdy ma od trzech lat, rok wcześniej spowodował wypadek, jego auto nie ma dodatkowego alarmu, a płatność ma zostać dokonana w ratach. Zaoszczędzi z kolei 35-letni kierowca, który od 7 lat nie miał żadnej stłuczki, a ubezpieczenie AC w pakiecie z OC chce wykupić przez internet i zapłacić całą sumę z góry.
Czytaj także: Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem
Ubezpieczyciele oferują dodatkowe zniżki na AC
Aby zaoszczędzić na AC, musisz zapoznać się z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych i dopasować warunki do siebie oraz swojego samochodu. Na jakiego rodzaju zniżki możesz liczyć? Poniżej znajdziesz zestawienie ulg, przygotowane przez Ewę Hys z multiagencji AB Port.
PZU
zniżka “Lux Car” dla pojazdów powyżej 85 tys. zł (do 25%)
zniżka dla określonych grup zawodowych – np. adwokatów, notariuszy, architektów, służb mundurowych
przeniesienie zniżki z polisy OC
zniżka dla nowych klientów
zniżka za pakiet OC i AC
zniżka za kontynuację ubezpieczenia
zniżka za płatność jednorazową
Warta
zniżka za posiadanie dziecka do 13. roku życia
karta VIP czyli zniżka 25% dla strategicznych klientów (np. takich, którzy wykupią również ubezpieczenie majątku)
zniżka za kontynuację ubezpieczenia
zniżka za płatność jednorazową
Proama
zniżki dla zamężnych kobiet i żonatych mężczyzn
zniżka za posiadanie dzieci
zniżka dla kierowców zawodowych
zniżka za dodatkowe zabezpieczenia
zniżka za bezpieczne miejsce parkowania
zniżka za bezszkodową jazdę w OC
zniżka za płatność jednorazową
Niektóre zniżki mogą budzić kontrowersje. – Klienci źle reagują na pytanie o stan cywilny – zdradza Ewa Hys z AB Port. – Nietypowa jest również ulga w Proama za… kolor auta. Np. AC na czerwony samochód jest droższe niż na srebrny – dodaje. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciele zazwyczaj kierują się suchymi stastykami i np. każą sobie więcej płacić za ubezpieczenie samochodu, którego marka znajduje się wysoko w rankingach kradzieży.
Jak nie stracić zniżek na AC po wypadku?
Pamiętaj też, że zniżki na AC możesz stracić, gdy dojdzie do wypadku i ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Zazwyczaj ulga jest wtedy obniżana o jeden lub dwa stopnie, czyli np. z 60 do 50 proc. Ubezpieczyciele oferują jednak rozwiązania, które umożliwiają zachowanie zniżek nawet po kolizji – znajdziesz je w punktach poniżej.
Kiedy nie stracisz zniżek na AC?
Możesz wykupić gwarancję zachowania zniżek w przypadku drobnej szkody.
Gwarancja zachowania zniżek może być również niezależna od rozmiarów szkody, ale taka opcja jest droższa.
Możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyb – wtedy gdy zgłosisz pęknięcie szyby, na kolejnej polisie u tego ubezpieczyciela nie stracisz zniżki.
Czytaj także: Masz ubezpieczenie szyb? I tak możesz stracić zniżki na AC!
Jeśli zdecydowałeś się na wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia AC, musisz pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje własny system ulg. Sprawdź, które z wymienionych przeze mnie zniżek mogą Ci przysługiwać i wybierz taką ofertę, która będzie najlepiej dopasowana do Ciebie i Twojego samochodu.
[Widget_reklama_porownywarki]
Podsumowanie
- AC to dobrowolne ubezpieczenie, które pozwoli Ci uzyskać odszkodowanie np. w przypadku kradzieży samochodu.
- Na cenę AC wpływa m.in. bezszkodowa jazda i wiek kierowcy.
- Ubezpieczyciele oferują różnego rodzaju dodatkowe zniżki.
- Nawet w przypadku kolizji możesz zachować zniżki na AC, jeśli wcześnej wykupisz ochronę zniżek.
Jak dla mnie ceny za AC są chore….. Stanowią naprawdę bardzo duży procent wydatku w stosunku do wartości samochodu, a przecież istotą ubezpieczenia jest to, że nie wpływa znacząco na Twój ogólny budżet, natomiast powinien zagwarantować święty spokój, w razie nieprzewidzianych zdarzeń……
Czy jeżeli spowoduję szkodę AC samochodem firmowym żony (w leasingu) z mojej winy, to czy stracę zniżki na własne prywatne auto?
W praktyce jest tak, że wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Większość towarzystw nie weźmie pod uwagę tej szkody. Teoretycznie nie powinien Pan stracić zniżek.