Zniżki na AC. Za co przysługują? Sprawdź, jak zaoszczędzić i wybierz najlepsze AC

Aktualizacja:
Zniżki na AC. Za co przysługują? Sprawdź, jak zaoszczędzić i wybierz najlepsze AC

Nie każdy kierowca decyduje się na kupno dobrowolnego ubezpieczenia AC. W niektórych sytuacjach okazuje się ono jednak bardzo przydatne, a czasami może nawet uratować Twoje finanse. Sprawdź, za co przysługują zniżki na AC i jak je znaleźć.

Co daje ubezpieczenie AC i czy warto je wykupić?

Autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie, które umożliwi odzyskanie pieniędzy jeśli to Ty spowodujesz wypadek, Twój samochód zostanie skradziony lub np. po ulewie zastaniesz go po dach w wodzie.

Na AC powinieneś się zdecydować jeśli właśnie kupiłeś nowiutki, drogi samochód, auto jest narażone na częste szkody, np. parkujesz go po prostu pod blokiem lub zamierzasz często podróżować nim za granicę. – Bariera językowa oraz dłuższy czas likwidacji przez ubezpieczycieli zagranicznych, może skłonić osobę poszkodowaną do zgłoszenia szkody z własnej polisy autocasco. Takie działanie znacznie przyspieszy proces uzyskania odszkodowania – tłumaczy koordynator ds. likwidacji szkód międzynarodowych Katarzyna Szeles z firmy Interclaims.

Czytaj także: Zniżki na OC – jak są liczone? Jak sprawdzić ile % mi przysługuje? Za co można je stracić?

Od czego zależy wysokość składki za AC?

Jeśli zdecydujesz się na kupno AC, musisz pamiętać, że każde towarzystw samo ustala rodzaje i wysokość zniżek. Jest jednak kilka stałych elementów, które wpływają na cenę ubezpieczenia autocasco.

Co wpływa na cenę AC?

 • bezszkodowa jazda

 • wiek właściciela samochodu

 • czas posiadania prawa jazdy

 • marka i wiek samochodu

 • sposób zapłaty za ubezpieczenie (jednorazowo lub w ratach)

 • lojalność wobec ubezpieczyciela

 • liczba i rodzaj zabezpieczeń auta

 • wykupienie pakietu OC i AC

Najważniejszym elementem przy obliczaniu składki AC jest bezszkodowa jazda. Zazwyczaj ubezpieczyciel będzie Ci oferował po 10 proc. zniżki za każdy kolejny rok bez zaliczonej stłuczki. W ten sposób możesz osiągnąć 60-pocentową ulgę. Jeszcze dalej poszło towarzystwo ubezpieczeniowe Proama – oferuje ono nawet 70 proc. zniżki na OC i AC. Warunki? Musisz mieć ponad 50 proc. zniżki na OC, a także nie mieć szkody z OC w ciągu ostatnich 12 miesięcy, oraz szkody z AC w ciągu ostatnich trzech lat.

Ze znacznie droższym ubezpieczeniem AC musi się liczyć np. 24-latek, który prawo jazdy ma od trzech lat, rok wcześniej spowodował wypadek, jego auto nie ma dodatkowego alarmu, a płatność ma zostać dokonana w ratach. Zaoszczędzi z kolei 35-letni kierowca, który od 7 lat nie miał żadnej stłuczki, a ubezpieczenie AC w pakiecie z OC chce wykupić przez internet i zapłacić całą sumę z góry.

Czytaj także: Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem

Ubezpieczyciele oferują dodatkowe zniżki na AC

Aby zaoszczędzić na AC, musisz zapoznać się z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych i dopasować warunki do siebie oraz swojego samochodu. Na jakiego rodzaju zniżki możesz liczyć? Poniżej znajdziesz zestawienie ulg, przygotowane przez Ewę Hys z multiagencji AB Port.

PZU

 • zniżka “Lux Car” dla pojazdów powyżej 85 tys. zł (do 25%)

 • zniżka dla określonych grup zawodowych – np. adwokatów, notariuszy, architektów, służb mundurowych

 • przeniesienie zniżki z polisy OC

 • zniżka dla nowych klientów

 • zniżka za pakiet OC i AC

 • zniżka za kontynuację ubezpieczenia

 • zniżka za płatność jednorazową

Warta

 • zniżka za posiadanie dziecka do 13. roku życia

 • karta VIP czyli zniżka 25% dla strategicznych klientów (np. takich, którzy wykupią również ubezpieczenie majątku)

 • zniżka za kontynuację ubezpieczenia

 • zniżka za płatność jednorazową

Proama

 • zniżki dla zamężnych kobiet i żonatych mężczyzn

 • zniżka za posiadanie dzieci

 • zniżka dla kierowców zawodowych

 • zniżka za dodatkowe zabezpieczenia

 • zniżka za bezpieczne miejsce parkowania

 • zniżka za bezszkodową jazdę w OC

 • zniżka za płatność jednorazową

Niektóre zniżki mogą budzić kontrowersje. – Klienci źle reagują na pytanie o stan cywilny – zdradza Ewa Hys z AB Port. – Nietypowa jest również ulga w Proama za… kolor auta. Np. AC na czerwony samochód jest droższe niż na srebrny – dodaje. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciele zazwyczaj kierują się suchymi stastykami i np. każą sobie więcej płacić za ubezpieczenie samochodu, którego marka znajduje się wysoko w rankingach kradzieży. 

Jak nie stracić zniżek na AC po wypadku?

Pamiętaj też, że zniżki na AC możesz stracić, gdy dojdzie do wypadku i ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Zazwyczaj ulga jest wtedy obniżana o jeden lub dwa stopnie, czyli np. z 60 do 50 proc. Ubezpieczyciele oferują jednak rozwiązania, które umożliwiają zachowanie zniżek nawet po kolizji – znajdziesz je w punktach poniżej.

Czytaj także: Masz ubezpieczenie szyb? I tak możesz stracić zniżki na AC!

Kiedy nie stracisz zniżek na AC?

 • Możesz wykupić gwarancję zachowania zniżek w przypadku drobnej szkody.

 • Gwarancja zachowania zniżek może być również niezależna od rozmiarów szkody, ale taka opcja jest droższa.

 • Możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyb – wtedy gdy zgłosisz pęknięcie szyby, na kolejnej polisie u tego ubezpieczyciela nie stracisz zniżki.

Czytaj także: Masz ubezpieczenie szyb? I tak możesz stracić zniżki na AC!

Jeśli zdecydowałeś się na wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia AC, musisz pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje własny system ulg. Sprawdź, które z wymienionych przeze mnie zniżek mogą Ci przysługiwać i wybierz taką ofertę, która będzie najlepiej dopasowana do Ciebie i Twojego samochodu.

Czytaj także: Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

 • AC to dobrowolne ubezpieczenie, które pozwoli Ci uzyskać odszkodowanie np. w przypadku kradzieży samochodu.
 • Na cenę AC wpływa m.in. bezszkodowa jazda i wiek kierowcy.
 • Ubezpieczyciele oferują różnego rodzaju dodatkowe zniżki.
 • Nawet w przypadku kolizji możesz zachować zniżki na AC, jeśli wcześnej wykupisz ochronę zniżek.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej