Wyższa składka OC dla piratów drogowych – sprawdź ile zapłacisz za ubezpieczenie auta?

Aktualizacja:
Piraci drogowi zapłacą wyższe OC

Każdy posiadacz czterech kółek raz w roku staje przed koniecznością opłacenia polisy OC. Ponieważ wydatek ten nie należy do najtańszych, warto dokonać porównania kilku ofert i dopiero podjąć decyzję. Od grudnia 2021 r. najprawdopodobniej wejdą w życie przepisy, które pozwolą towarzystwom ubezpieczeniowym kalkulować wysokość składki OC na podstawie historii klienta w CEPIK. Co może to oznaczać dla kierowców?

Czym jest CEPIK?

CEPIK to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, tu zbierane są dane o każdym samochodzie oraz kierowcy. Jeśli pojazd brał udział w kolizji zostaje to odnotowane w systemie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kierowcy, który ma np. zatrzymane prawo jazdy lub otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów. Na podstawie tak powstałej historii samochodu i kierowcy, towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły oszacować ryzyko jego sposobu jazdy i dopasować dla niego ofertę.

Co wpływa tak naprawdę na cenę ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej a dokładniej jego cena jest wypadkową wielu czynników, z których użytkownik auta nie do końca może zdawać sobie sprawę. Na chwilę obecną są to głównie:
– wiek kierowcy,
– czas posiadania prawa jazdy,
– historia jazdy (czy miał w przeszłości wypadki),
– miejsce zamieszkania,
– sytuacja rodzinna (osoby z dziećmi mogą liczyć na pewne preferencje)

Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu: Od czego zależy cena OC?

Tyle, jeśli chodzi o kierowcę. Do tego należy dodać informacje na temat ubezpieczanego auta.
W tym przypadku na cenę wpłyną z pewnością:
– pojemność silnika,
– wiek auta,
– ilość przejechanych km (przebieg),
– sposób użytkowania auta (do celów prywatnych, firmowych),
– forma zapłaty. Przy płatności z góry za rok otrzymujemy z reguły niższą cenę, niż kiedy wybieramy ubezpieczenie OC na 2-4 raty.

Kto ma szansę zyskać, a kto straci na wprowadzonych zmianach?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie na kilka miesięcy przez wejściem w życie nowych przepisów. Można jedynie przypuszczać, że kierowcy, którzy łamią przepisy, powinni przygotować się na spore podwyżki składek. Ma to być drugi oprócz wysokich mandatów czynnik dający do myślenia piratom drogowym i osobom, które siadają za kierownicę po alkoholu.

Czy doczekamy się spadku cen OC dla kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie?

Tego typu rozwiązania są praktykowane w krajach zachodnich od lat. USA, Wielka Brytania czy Irlandia to kraje, w których standardem jest uwzględnianie informacji o wykroczeniach popełnianych przez kierowców podczas ustalania wysokości stawki za ubezpieczenie auta. Teoretycznie więc można się spodziewać, iż podobne podejście do tematu może pojawić się w Polsce. Problem w tym, że wspomniane rynki są o wiele dojrzalsze od Polskiego i mają za sobą wiele lat doświadczeń.
Jest wysoce prawdopodobne, iż polscy ubezpieczyciele zdecydują się poczekać minimum rok, aby zyskać możliwość porównania wpływu zmian przepisów na koszty ich działalności. Tym, co jest bardziej prawdopodobne to utrzymanie cen ubezpieczeń dla ”bezpiecznych” kierowców, a podniesienie ich pozostałym. W dobie regularnych podwyżek cen polis może to być pewien ukłon i zachęta w stronę klientów dbających o przestrzeganie przepisów drogowych.

Dopiero mając więcej danych historycznych ubezpieczyciele będą mogli wykonać kolejny krok i być może zaproponować obniżki stawek dla tej grupy kierowców, która ma niski współczynnik ryzyka. W ten sposób pokażą oni, iż spokojna jazda to nie tylko bezpieczna jazda, ale również tańsza polisa OC.

Nowe przepisy to również kłopot dla współwłaścicieli aut

Ubezpieczając auto dość często zdarza się iż ma ono dwóch współwłaścicieli np. małżonków. Dotychczasowe przepisy miały wpływ na wysokość OC dopiero wówczas, gdy jeden z właścicieli był sprawcą wypadku.
Po nowelizacji ustawy dodatkowy wpływ na wysokość stawki OC będzie miała ilość zgromadzonych punktów karnych. A to może zmniejszyć skłonność do zakupu wspólnej polisy.

Chcesz pożyczyć auto? Zastanów się dobrze komu pożyczasz

Kolejną z sytuacji, która może wzbudzić emocje jest dość popularne pożyczanie samochodu rodzinie, lub znajomym. O ile nie wydarzy się nic złego podczas takiego użyczenia auta możemy zaliczyć to sobie jako drobną przysługę wobec innych. Gorzej, gdy auto będzie uczestnikiem wypadku. Wówczas konsekwencje robią się poważne, gdyż koszt ubezpieczenia takiego pojazdu może poszybować w górę, a tego z pewnością każdy wolałby uniknąć.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments