Wyższa składka OC dla piratów drogowych – sprawdź ile zapłacisz za ubezpieczenie auta?

Aktualizacja:
Piraci drogowi zapłacą wyższe OC

Każdy posiadacz czterech kółek raz w roku staje przed koniecznością opłacenia polisy OC. Ponieważ wydatek ten nie należy do najtańszych, warto dokonać porównania kilku ofert i dopiero podjąć decyzję. Od grudnia 2021 r. najprawdopodobniej wejdą w życie przepisy, które pozwolą towarzystwom ubezpieczeniowym kalkulować wysokość składki OC na podstawie historii klienta w CEPIK. Co może to oznaczać dla kierowców?

Czym jest CEPIK?

CEPIK to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, tu zbierane są dane o każdym samochodzie oraz kierowcy. Jeśli pojazd brał udział w kolizji zostaje to odnotowane w systemie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kierowcy, który ma np. zatrzymane prawo jazdy lub otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów. Na podstawie tak powstałej historii samochodu i kierowcy, towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły oszacować ryzyko jego sposobu jazdy i dopasować dla niego ofertę.

Co wpływa tak naprawdę na cenę ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej a dokładniej jego cena jest wypadkową wielu czynników, z których użytkownik auta nie do końca może zdawać sobie sprawę. Na chwilę obecną są to głównie:
– wiek kierowcy,
– czas posiadania prawa jazdy,
– historia jazdy (czy miał w przeszłości wypadki),
– miejsce zamieszkania,
– sytuacja rodzinna (osoby z dziećmi mogą liczyć na pewne preferencje)

Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu: Od czego zależy cena OC?

Tyle, jeśli chodzi o kierowcę. Do tego należy dodać informacje na temat ubezpieczanego auta.
W tym przypadku na cenę wpłyną z pewnością:
– pojemność silnika,
– wiek auta,
– ilość przejechanych km (przebieg),
– sposób użytkowania auta (do celów prywatnych, firmowych),
– forma zapłaty. Przy płatności z góry za rok otrzymujemy z reguły niższą cenę, niż kiedy wybieramy ubezpieczenie OC na 2-4 raty.

Kto ma szansę zyskać, a kto straci na wprowadzonych zmianach?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie na kilka miesięcy przez wejściem w życie nowych przepisów. Można jedynie przypuszczać, że kierowcy, którzy łamią przepisy, powinni przygotować się na spore podwyżki składek. Ma to być drugi oprócz wysokich mandatów czynnik dający do myślenia piratom drogowym i osobom, które siadają za kierownicę po alkoholu.

Czy doczekamy się spadku cen OC dla kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie?

Tego typu rozwiązania są praktykowane w krajach zachodnich od lat. USA, Wielka Brytania czy Irlandia to kraje, w których standardem jest uwzględnianie informacji o wykroczeniach popełnianych przez kierowców podczas ustalania wysokości stawki za ubezpieczenie auta. Teoretycznie więc można się spodziewać, iż podobne podejście do tematu może pojawić się w Polsce. Problem w tym, że wspomniane rynki są o wiele dojrzalsze od Polskiego i mają za sobą wiele lat doświadczeń.
Jest wysoce prawdopodobne, iż polscy ubezpieczyciele zdecydują się poczekać minimum rok, aby zyskać możliwość porównania wpływu zmian przepisów na koszty ich działalności. Tym, co jest bardziej prawdopodobne to utrzymanie cen ubezpieczeń dla ”bezpiecznych” kierowców, a podniesienie ich pozostałym. W dobie regularnych podwyżek cen polis może to być pewien ukłon i zachęta w stronę klientów dbających o przestrzeganie przepisów drogowych.

Dopiero mając więcej danych historycznych ubezpieczyciele będą mogli wykonać kolejny krok i być może zaproponować obniżki stawek dla tej grupy kierowców, która ma niski współczynnik ryzyka. W ten sposób pokażą oni, iż spokojna jazda to nie tylko bezpieczna jazda, ale również tańsza polisa OC.

Nowe przepisy to również kłopot dla współwłaścicieli aut

Ubezpieczając auto dość często zdarza się iż ma ono dwóch współwłaścicieli np. małżonków. Dotychczasowe przepisy miały wpływ na wysokość OC dopiero wówczas, gdy jeden z właścicieli był sprawcą wypadku.
Po nowelizacji ustawy dodatkowy wpływ na wysokość stawki OC będzie miała ilość zgromadzonych punktów karnych. A to może zmniejszyć skłonność do zakupu wspólnej polisy.

Chcesz pożyczyć auto? Zastanów się dobrze komu pożyczasz

Kolejną z sytuacji, która może wzbudzić emocje jest dość popularne pożyczanie samochodu rodzinie, lub znajomym. O ile nie wydarzy się nic złego podczas takiego użyczenia auta możemy zaliczyć to sobie jako drobną przysługę wobec innych. Gorzej, gdy auto będzie uczestnikiem wypadku. Wówczas konsekwencje robią się poważne, gdyż koszt ubezpieczenia takiego pojazdu może poszybować w górę, a tego z pewnością każdy wolałby uniknąć.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej