Taryfikator mandatów 2021. Ile zapłacimy za złamanie przepisów?

Aktualizacja:
Taryfikator-mandatów-2020

Zdarzyło Ci się przekroczyć dopuszczalną prędkość lub jechać bez zapiętych pasów bezpieczeństwa? Są to przewinienia drogowe zagrożone mandatami. Jak prezentuje się taryfikator mandatów w 2021 roku? Postanowiliśmy to sprawdzić. Prezentujemy również, jakie nowe mandaty pojawiły się w bieżącym roku.

Kierowcy nie mogą liczyć na pobłażliwość służb upoważnionych do ich kontroli. Nawet z pozoru drobne wykroczenia mogą słono kosztować osobę prowadzącą pojazd. Aby uniknąć wysokich kar, warto poznać wysokość mandatów za najczęstsze przewinienia i jeździć ostrożnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jak wysokie mandaty grożą kierowcom za przekroczenie prędkości?

To właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn kolizji i wypadków drogowych na polskich drogach. Z tego względu kierowcy, którzy nie dostosowują się do obowiązujących ograniczeń, muszą liczyć się z wysokimi karami.

Ile w 2021 roku trzeba zapłacić za przekroczenie prędkości? Wysokość kary jest uzależniona od tego, o ile kierowca przekroczył dopuszczalny limit. W poniższej tabeli znajduje się aktualny taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości w 2021 r.

Czytaj także: Taryfikator mandatów 2022 – sprawdź, co się zmieniło

Taryfikator mandatów 2021 za przekroczenie prędkości
Do 10 km/h Do 50 zł
Od 11 do 20 km/h Od 50 do 100 zł + 2 punkty karne
Od 21 do 30 km/h Od 100 do 200 zł + 4 punkty karne
Od 31 do 40 km/h Od 200 do 300 zł + 6 punktów karnych
Od 41 do 50 km/h Od 300 do 400 zł + 8 punktów karnych
Powyżej 51 km/h Od 400 do 500 zł + 10 punktów karnych

Z wysokimi karami muszą też liczyć się kierowcy, którzy utrudniają poruszanie się innym uczestnikom ruchu drogowego. Zbyt wolna jazda jest zagrożona karą w wysokości od 50 do 200 zł. Z kolei kierowcy hamujący w sposób zagrażający bezpieczeństwu ruchu mogą zostać ukarani mandatem w wysokości od 100 do 300 zł.

Czytaj także: Rekordowe mandaty drogowe: w tych krajach zdejmij nogę z gazu!

Taryfikator mandatów 2021 – wysokość mandatów za przykładowe przewinienia

Przekroczenie prędkości nie jest jedynym przewinieniem, którego może dopuścić się kierowca. Taryfikator mandatowy w 2021 roku jest bardzo długi, a wysokość mandatów za najczęściej popełniane wykroczenia prezentujemy w poniższej tabeli.

Przykładowe kary za przewinienia drogowe
Zaśmiecanie lub zanieczyszczanie drogi publicznej Od 50 do 200 zł
Jazda bez zapiętych pasów 100 zł
Przewóz osób pojazdem, który nie jest do tego celu przystosowany 100 zł za każdą osobę, ale nie więcej niż 500 zł
Przewóz dziecka bez fotelika 150 zł
Zajmowanie więcej niż jednego pasa ruchu 150 zł
Nieprawidłowe ustawienie pojazdu przed wykonaniem manewru skręcania 150 zł
Korzystanie z telefonu podczas jazdy 200 zł
Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi 200 zł
Utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru 200 zł
Zakrywanie tablic rejestracyjnych lub znaków, które powinny być widoczne 200 zł
Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu oraz od świtu do zmierzchu Odpowiednio 200 i 100 zł
Nieustąpienie pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu drogowego podczas włączania się do ruchu 300 zł
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu 350 zł
Zwiększanie prędkości przez kierowcę poruszającego się pojazdem wyprzedzanym 350 zł
Jazda pod wpływem alkoholu 500 zł
Omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby przepuścić pieszego 500 zł
Parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych bez posiadania uprawnień do tego 800 zł

Wielu kierowców jeździ na pamięć, co oznacza, że nie zwracają oni uwagi na znaki drogowe. Problem dotyczy szczególnie tych kierujących, którzy na co dzień przemierzają tę samą trasę, np. z domu do pracy i z pracy do domu. Aby nie narazić się na mandat spowodowany brakiem wiedzy lub nieuwagą, warto odświeżyć sobie listę znaków zakazu – małe kompendium wiedzy na ten temat przygotowaliśmy w artykule Znaki zakazu.

Czytaj także: Kierowco przygotuj się na wyższe mandaty! Nawet do 15 punktów za przewinienie!

Ile czasu na opłacenie mandatu ma ukarany kierowca?

Do końca kwietnia 2019 r. kierowcy przyłapani na gorącym uczynku mieli zaledwie 7 dni na opłacenie mandatu, licząc od dnia jego otrzymania. W przypadku mandatów zaocznych, o których więcej można przeczytać w artykule Zmiany dla kierowców: więcej czasu na zapłacenie mandatu, wspomniane 7 dni często okazywało się niewystarczające. Właśnie dlatego wydłużono czas na opłacenie mandatu – od maja 2019 r. jest to 14 dni. Termin ten niezmiennie obowiązuje także w 2021 roku.

Kierowca, który nie opłaci mandatu w wyznaczonym terminie, musi się spodziewać, że jego sprawa zostanie skierowana do sądu, a on sam zostanie obciążony kosztami. Sprawa na drogę sądową kierowana jest również wówczas, gdy kierowca uważa, że nie popełnił wykroczenia i w związku z tym odmawia przyjęcia mandatu.

Czytaj także: Zmiany dla kierowców: więcej czasu na zapłacenie mandatu

Ile w 2021 roku wynoszą kary za brak ubezpieczenia OC?

Mandaty za przewinienia drogowe nie są jedynymi karami, z którymi muszą liczyć się kierowcy. Jeszcze wyższe są kary za brak posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wysokość opłaty karnej zależy od kilku czynników, w tym rodzaju pojazdu. Przykładowo właściciele pojazdów osobowych poruszający się po drogach nieubezpieczonym samochodem zapłacą:

  • 1 120 zł – jeżeli bez ubezpieczenia pozostają do 3 dni,
  • 2 800 zł – jeżeli ubezpieczenia OC nie posiadają od 4 do 14 dni,
  • 5 600 zł – jeżeli bez ochrony ubezpieczeniowej pozostają powyżej 14 dni.

Wysokość kar za brak ubezpieczenia OC 2021r.

kara za brak OC 2021

Karę za brak ubezpieczenia OC nakłada na właścicieli pojazdów Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który korzysta w tym celu z pomocy tzw. „wirtualnego policjanta”, jak i służb uprawnionych do kontroli pojazdów.

Czytaj także: Kara za brak OC w 2021 roku

Aby uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC, koniecznie należy pilnować terminu wygaśnięcia umowy. Jak wynika z danych UFG, problem ten dotyczy szczególnie tych kierowców, którzy niedawno nabyli używany pojazd – w ich przypadku ubezpieczenie OC nie odnawia się automatycznie. Tanie OC można znaleźć, korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Nowe stawki i nowe mandaty w taryfikatorze mandatów 2021

Cennik mandatów w 2021 roku się nie zmienił. Pojawił się jednak nowy mandat, który może zapłacić kierowca taksówki, busa, autobusu, a także inna osoba świadcząca usługę przewozu osób, jeśli nie zapewni podróżnym odpowiednich warunków sanitarnych. Epidemia COVID-19 spowodowała, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało się wprowadzić nowy mandat, który dotyczy przewoźników. Jego wysokość wynosi 100 zł.

Wraz z pomysłem wprowadzenia do taryfikatora nowego mandatu pojawia się pytanie, w jaki sposób przewoźnicy mogą go uniknąć. Pomocne są wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego przygotowane dla branży transportowej, zgodnie z którymi kierowcy powinni mieć dostęp do środków dezynfekujących, aby móc systematycznie dezynfekować powierzchnie często dotykana, np. klamki czy kierownicę.

Na koniec warto przypomnieć, że od 1 czerwca 2021 roku, choć nie uległy zmianie stawki mandatów, te możemy otrzymać ze względu na nowy przepis. Otóż nocny (od godz. 23:00 do 5:00) limit prędkości w terenie zabudowanym wynosić będzie już nie 60, a 50 km/h. Zabroniona została również jazda autostradą i drogą ekspresową „na zderzak” – przy prędkości 100 km/h musimy zachować odstęp minimum 50 m.

Czytaj także: Odmowa przyjęcia mandatu – dziś i po zmianie przepisów


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej