Pakiet dealerski: czy warto kupić ubezpieczenie dealerskie?

Aktualizacja:
pakiet-dealerski

Ubezpieczenie dealerskie lub pakiet dealerski to nic innego jak ubezpieczenie samochodu wykupione w salonie. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo możemy skorzystać z niego na miejscu, zaraz po zakupie samochodu. Pytanie, czy wygodne oznacza również opłacalne.

Każdy, kto zdecyduje się na zakup auta w salonie, spotka się z ofertą ubezpieczenia dealerskiego. Co obejmuje pakiet dealerski i czy warto się na niego zdecydować?

Ubezpieczenie samochodu: co musisz, a co możesz mieć?

Każdy pojazd mechaniczny musi mieć ubezpieczenie OC. To obowiązek, który nakłada na nas ustawa, a jego niedopełnienie wiąże się z karami finansowymi. Grzywna za brak OC stwierdzony podczas policyjnej kontroli drogowej lub kontroli online rośnie z roku na rok, w 2020 roku wynosi 5200 zł dla posiadacza samochodu osobowego, który jeździ bez OC ponad dwa tygodnie. Posiadacz jednośladu za identyczne zaniedbanie zapłaci 870 zł, a posiadacz ciężarówki – 7800 zł. Nie warto ryzykować, bo w razie spowodowanie wypadku bez ważnego OC wszystkie koszty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. A jeśli będzie trzeba wypłacać komuś rentę do końca życia?

SPRAWDŹ: Kary za brak OC 2020 – nie warto ryzykować!

Inne ubezpieczenia, o których nie ma obowiązku, ale jednak warto pomyśleć, to:

 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jej zakres jest ustalany indywidualnie, może chronić tylko kierowcę lub kierowcę i pasażerów. W razie wypadku wszystkim objętym ochroną przysługuje odszkodowanie.
 • AC, autocasco – bardzo przydatne, jeśli przytrafi się nam stłuczka parkingowa, kraksa z naszej winy czy kradzież. Przy zakupie AC trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, m.in. franszyzę integralną, w przypadku której nie otrzymamy odszkodowania za uszkodzenia samochodu poniżej określonej kwoty, np. 500 zł. Istotny jest również udział własny w szkodzie – jeśli udział własny wynosi 20%, właściciel auta pokrywa 20% kosztów naprawy.
 • Assistance – pomoc na drodze. W ramach tego ubezpieczenia przysługuje nam szereg dodatkowych usług, m.in. pojazd zastępczy, naprawa na miejscu lub holowanie do warsztatu, dowóz paliwa, nocleg dla kierowcy i pasażerów. 
 • ubezpieczenie szyb – przydaje się w razie odprysku, pęknięcia lub całkowitego wybicia szyby.
 • ubezpieczenie opon – warto mieć, jeśli zajdzie konieczność wymiany opon.

Pakiet dealerski – co obejmuje?

Weźmy pod lupę przykładowy pakiet dealerski Towarzystwa UNIQA. W programie Pakiet Dealer  UNIQA zawiera umowy ubezpieczenia pojazdów nowych i używanych do siódmego roku eksploatacji, które zostały pierwotnie nabyte jako pojazdy fabrycznie nowe w sieci autoryzowanych dealerów danej marki w Polsce, a także pojazdów używanych, sprowadzonych z zagranicy, których okres eksploatacji nie przekroczył piątego roku.

Pakiet Dealer UNIQA obejmuje następujące rodzaje ubezpieczeń:

 • OC
 • Zieloną Kartę
 • AC
 • Assistance Dealer
 • Mini Assistance
 • NNW Kierowców
 • NNW Kierowców
 • Telefoniczną Asystę Prawną.

Na bogato!

Ubezpieczenie dealerskie: polisy od A do Z

 • OC – jak OC, cudów nie ma, jego zakres jest regulowany ustawą, każdy ubezpieczyciel ma obowiązek oferować to samo, nie inaczej ma pakiet dealerski ubezpieczenia. OC obowiązuje w większości krajów europejskich, ale nie wszystkich. 
 • Tam, gdzie nasze OC jest nieważne, potrzebna jest Zielona Karta. Obowiązuje w krajach należących do Systemu Zielonej Karty, dzięki niej podróżując samochodem po tych krajach nie musimy kupować oddzielnych polis w każdym z nich. Chroni nas przed finansowymi skutkami spowodowanych wypadków na tej samej zasadzie jak OC.
 • W przypadku AC interesujące jest to, że suma ubezpieczenia pojazdu nie zmniejsza się w czasie trwania ubezpieczenia o kwotę wypłaconego odszkodowania (odszkodowań), a za opłatą dodatkowej składki, istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o ubezpieczenie utraty zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia Auto Casco. A jeśli skasujemy nowiutki samochód i zostanie orzeczona szkoda całkowita, za wartość pojazdu dla celów ustalenia odszkodowania przyjmuje się sumę ubezpieczenia. 
 • Jeśli samochód zostanie unieruchomiony wskutek wypadku na czas dłuższy niż 12 godzin, przysługuje zwrot kosztów wynajęcia samochodu zastępczego, wynajętego od ASO lub we własnym zakresie.
 • NNW Kierowców i Pasażerów: suma ubezpieczenia dla każdej ubezpieczonej osoby, wynosi 10 000 zł, a w przypadku zgonu ubezpieczonej osoby wypłacane jest 100% sumy ubezpieczenia.

Czytaj także: Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?

Kiedy kupujemy ubezpieczenie u dealera, zyskujemy cały pakiet świadczeń. Jednak nie możemy wybrać ubezpieczyciela ani zakresu ochrony, wszystko jest gotowe. To jest pewien minus, ale z drugiej strony ubezpieczenie dealerskie ma na ogół dość atrakcyjną cenę. 

Kiedy podpisujemy umowę na pakiet dealerski ubezpieczenia, nasze doświadczenie czy historia ubezpieczeniowa nie ma większego znaczenia, ponieważ stosuje się ryczałtową wycenę ubezpieczenia, liczoną od wartości auta. Ubezpieczenie dealerskie jest zatem interesującym rozwiązaniem dla młodych kierowców lub tych, którzy mają na koncie stłuczkę. Jednak jeśli mamy dobrą historię ubezpieczeniową i doświadczenie za kierownicą, wówczas warto porównać ceny różnych pakietów ubezpieczeń w dostępnej online porównywarce ubezpieczeń. 

Czytaj także: 13 sposobów na tańsze ubezpieczenie OC

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej