Minicasco – czym się różni od pełnego Autocasco

Opublikowano: 13.08.2019

Co obejmuje autocasco?

Do grupy przypadków, ujętych w umowie ubezpieczenia autocasco należeć mogą: utrata pojazdu, jego zniszczenie, uszkodzenie czy kradzież. Wymienione wyżej pozycje są przykre i uciążliwe dla właściciela, ale niemożliwe do uniknięcia w codziennym życiu. Dlatego wykupienie polisy AC jest racjonalne i korzystne.

Szczegółowe warunki polis AC, każda z firm ubezpieczeniowych umieszcza w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Warto zapoznać się z tym dokumentem już podczas porównywania ofert. Najlepiej skupić się na dziale zwierającym wyłączenia, czyli zbiór przypadków, w których ubezpieczenie nie działa. Odpowiednio przeprowadzony research i uzyskana na jego podstawie wiedza z pewnością pomogą podjąć dobrą decyzję.

Po co płacić wysoką składkę za ubezpieczenie, które nie chroni przed szkodami powstałymi na parkingach niestrzeżonych, gdy właśnie w takich miejscach zazwyczaj parkujemy przedmiot umowy. Nie ma też sensu ubezpieczać samochodu, który służy do zarobkowego przewożenia osób, jeśli jest to jedno z wyłączeń.

Ile kosztuje autocasco?

Podliczając koszty, związane z rozpoczęciem korzystania z wymarzonego środka transportu, zauważyć można, że kwota ujęta w umowie sprzedaży to nie wszystko. Dochodzą do niej: obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), opłaty rejestracyjne, a w przypadku samochodu używanego także kontrole w serwisie i ewentualne naprawy.

Polisa autocasco jest więc dodatkowym wydatkiem, którego wysokość uzależniona jest od wielu czynników. Do pierwszej grupy należą dane dotyczące pojazdu: wartość, stan techniczny, wiek, czy planowany sposób użytkowania. Druga kategoria to informacje na temat kierowcy: wiek, posiadane doświadczenie „za kierownicą” , miejsce zamieszkania, czy dotychczasowe zniżki za bezszkodową jazdę. Ostatnim branym pod uwagę aspektem jest zakres wybranego ubezpieczenia. Co do zasady im szersza ochrona tym wyższa składka. Jednak można znaleźć satysfakcjonujące i idealnie dopasowane rozwiązanie w przystępnej cenie.

Co obejmuje mini autocasco 

Minicasco stanowi więc „złoty środek” pomiędzy głosem rozsądku, potrzebami a finansowymi możliwościami ubezpieczającego. Polisa mini autocasco, tak jak typowe autocasco jest rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego. Jego zadaniem jest ochrona przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, jednak w węższym zakresie.

W większości przypadków ubezpieczyciel oferujący polisę minicasco ponosi odpowiedzialność jedynie za szkodę całkowitą (czyli taką, która przekracza 70 procent wartości przedmiotu ubezpieczenia). Jest to więc dobra ochrona na wypadek kradzieży, ale w przypadku drobnych szkód np. porysowanej karoserii, ubezpieczający nie będzie miał podstawy do ubiegania się o odszkodowanie na podstawie polisy.

Minicasco cena

Tak jak w przypadku pełnego autocasco, na cenę składki wpływa przede wszystkim zakres ochrony. Mimo, że minicasco jest okrojoną wersją autocasco, firmy ubezpieczeniowe w swoich ofertach posiadają różne warianty polis. Zdarza się również, że uzależniają wypłatę odszkodowania od określonej procedury zgłaszania szkody. Wszystkie zastrzeżenia powinny znajdować się w OWU.

Dla kogo minicasco 

Polisa minicasco najbardziej sprawdzi się u kierowców, którzy nie potrzebują pełnego pakietu ochrony lub nie mają odpowiednich funduszy, by opłacić pełne ubezpieczenie. Zainteresowanie nim powinni wykazać także właściciele starszych pojazdów oraz młodzi kierowcy, którzy nie mają na swoim koncie zniżek za bezszkodową jazdę.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments