Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej - nie płać za śmigłowiec

Aktualizacja:
ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej1

O tym pomyśle mówi się w Polsce od lat, ale cały czas tylko się mówi, mimo że w innych krajach to działa. U naszych południowych sąsiadów czy w Alpach, wychodząc w wysokie góry, musisz mieć ubezpieczenie. W innym przypadku słono zapłacisz za ewentualną akcję ratowniczą. W Polsce wypada mieć jedynie telefon do GOPR, czy TOPR, które po zabłąkanych turystów wysyłają helikopter, obciążając wyłącznie swój budżet.

PLANUJESZ WYJAZD? ZAPEWNIJ SOBIE SPOKÓJ, KUPUJĄC NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE.

Zimą ratownicy górscy pracują przede wszystkim na stokach narciarskich. Na górskie szlaki wybierają się rzadko, ale jeśli już tam się udają, to muszą ratować wyczerpanych turystów, którzy nie są w stanie zejść o własnych siłach, albo szukają porwanych przez lawinę. Koszty takiej akcji zwykle są olbrzymie. Godzina pracy śmigłowca to około 3 tysięcy euro.

Czytaj także: Planujesz wycieczki w góry? Pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu!

Nasi południowi sąsiedzi byli znacznie mądrzejsi i w 2006 roku wprowadzili obowiązkowe ubezpieczenie dla wychodzących zimą w wysokie góry. Tym, którzy go nie posiadają, wystawiają słone rachunki za akcję ratowniczą. Kilka miesięcy temu przekonał się o tym pewien 19-latek, który ześlizgnął się z Rysów. Ponieważ akcja odbywała się po słowackiej stronie Tatr, po turystę przyleciał śmigłowiec Horskiej Sluzby. Pracę maszyny i ratowników Słowacy wycenili na 15 tysięcy euro. Ten przykład pokazuje, że warto wykupić ubezpieczenie nawet jeżeli wędrujesz po polskich szlakach, ale blisko granicy.

Polisy turystycznej nie musisz szukać w górskiej miejscowości (choć ze znalezieniem agenta nie będziesz miał tam kłopotu). Można kupić ją przed wyjazdem w polskim biurze podróży, u agenta lub przez internet. W sierpniu 2014 r. pisaliśmy o pilotażowej sprzedaży ubezpieczeń do Tatrzańskiego Parku Narodowego za jedyne 50 groszy, ale na razie nie słychać o kontynuacji tego pomysłu. Towarzystwa, które mają w swojej ofercie ubezpieczenia turystyczne, zazwyczaj wprowadzają do nich zapis o akcji poszukiwawczej i ratowniczej w górach i na morzu. W takich przypadkach każda firma ustala sumę ubezpieczenia, czyli kwotę, do której finansowo odpowiada za akcję. Poniżej przykładowe sumy ubezpieczenia na koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej w różnych ubezpieczeniach turystycznych:

  • PZU Wojażer – 50 tys zł
  • Warta Travel – 25 tys. zł
  • Allianz Globtroter – 5,5 tys. euro
  • Signal Iduna Bezpieczne Podróże – 6 tys. euro
  • Elvia Travel – 3 lub 6 tys. euro (w zależności od pakietu)
  • Hestia Holiday Charter – 15 tys. zł
  • ERV Pakiet TOP – 12 tys. zł

Wybierając polisę turystyczną koniecznie sprawdź, czy obejmuje ona ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej, a także, czy działa tylko za granicą, czy również w polskich górach.

Czytaj także: Bezpieczeństwo Polaków na nartach. Gdzie i jak jeździmy?

Ile zapłacisz za brak ubezpieczenia?

Przed wyjściem w góry nikt nie będzie sprawdzał, czy masz ubezpieczenie. To nie kontrola OC na drodze. W tym sensie ubezpieczenie w górach nie jest obowiązkowe. Problem jednak pojawi się, gdy nie mając polisy, będziesz potrzebował pomocy. Wtedy za akcję ratowniczą będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jeżeli przydarzy Ci się coś w niskich partiach gór słowackich, koszt takiej akcji może wynosić 2-3 tysięcy euro. Przewiezienie helikopterem do szpitala w Austrii rannego narciarza kosztowało w ubiegłym roku 12,5 tysięcy euro, ale nie był on obciążony kosztami akcji poszukiwawczej, bo zabrano go ze stoku. Jeżeli ratownicy szukają zaginionych turystów z użyciem śmigłowca przez kilka godzin, mogą wystawić rachunek nawet na kilkadziesiąt tysięcy euro. A to już może być problemem nawet dla osób ubezpieczonych. Niskie sumy gwarancyjne w wielu towarzystwach mogą po prostu nie wystarczyć na pokrycie kosztów skomplikowanej akcji.

Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty lub snowboard?

W jakim kraju potrzebujesz polisy?

Ratownictwo górskie jest płatne w najpopularniejszych europejskich krajach, pełnych narciarzy i trekkingowców, którzy pokonują górskie szlaki. Wykup więc ubezpieczenie, jeśli jedziesz do Czech, na Słowację, czy do krajów alpejskich (Austria, Francja, Szwajcaria, Włochy).

Czytaj także: Sezon narciarski wciąż trwa, nie zapomnij o ubezpieczeniu

Specjalne ubezpieczenie dla alpinistów

Wyczyncy, którzy uprawiają trekking albo wspinają się w najwyższych górach mogą skorzystać ze specjalnie skrojonego dla nich ubezpieczenia. PZU przygotowało je, konsultując się z Polskim Związkiem Alpinizmu. I dla członków PZA składki są tańsze. W droższym wariancie składka kosztuje aż 453 złote. Za to sumy gwarancyjne, w porównaniu ze zwykłymi ubezpieczeniami turystycznymi, są imponujące. Koszty akcji ratunkowej ubezpieczyciel pokrywa do 250 tys. zł. W takiej samej wysokości odpowiada za koszty leczenia. PZU oferuje też rozszerzenie tej oferty do wysokości 7600 m. n.p.m. Wyżej alpiniści poruszają się już na granicy życia i śmierci. Można też wykupić ubezpieczenie na wypadek aktu terrorystycznego, działań wojennych, lub stanu wyjątkowego, czyli coś czego nie oferują żadne inne polisy. Pamiętać jednak trzeba, że himalaliści jeżdżą w niebezpieczne rejony świata.

Czytaj także: “Bezpieczny Powrót” PZU – ubezpieczenie górskie dla alpinistów i nie tylko

Ubezpieczenie sportów na wyjeździe

Podsumowanie

  • Jeżeli wyjeżdżasz w góry, wykup ubezpieczenie turystyczne
  • Upewnij się, że w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) jest zapis o akcji poszukiwawczej i ratowniczej w górach
  • Sprawdź sumę gwarancyjną dla kosztów akcji poszukiwawczej
  • Zabierz w góry numer telefonu do lokalnego pogotowia ratowniczego

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2017.03.30  •  Podróże
8 pytań o ubezpieczenie podróżne – zadaj je, zanim wybierzesz!

W przedurlopowym pośpiechu i szaleństwie, zakup polisy podróżnej zostawiamy na ostatnią chwilę, robimy to bezrefleksyjnie, kierując się jak najniższą ceną. To duży błąd, który może nas kosztować masę stresu i dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych, gdy ulegniemy wypadkowi, a polisa, którą mamy, okaże się niewystarczająca, by pokryć koszty leczenia.

Czytaj więcej
bezpiecznie w górach, źródło pixabay.com
2016.08.03
Poznaj 7 zasad chodzenia po górach, które zapewnią Ci bezpieczeństwo

Wyjście na górski szlak bez odpowiedniego przygotowania, stroju i dobrze spakowanego plecaka, to lekkomyślność, która może skończyć się tragicznie. Zanim zdecydujesz się na zdobywanie górskich szczytów, sprawdź, co powinieneś mieć przy sobie podczas takiej wyprawy i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa. Oto najważniejsze zasady chodzenia po górach.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie na majówkę
2015.04.27
Ubezpieczenie turystyczne na majówkę. Kup polisę przez internet i bon voyage!

Upragniona i zasłużona majówka już coraz bliżej. Miejsce wybrane, noclegi zarezerwowane, rodzina przygotowana a pogoda zamówiona – krótko mówiąc wszystko wydaje się być dopięte na ostatni guzik. Jednak wielu z nas zapomina o ważnym punkcie w planowaniu odpoczynku, a mianowicie o ubezpieczeniu turystycznym. Sprawdź, czy na Twój weekend majowy będzie potrzebne ubezpieczenie dla rodziny.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej