Ubezpieczenie mieszkania. Jak je wybrać i kupić?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie mieszkania. Jak je wybrać i kupić?

Rodzina wyjeżdża na wakacje zostawiając puste mieszkanie, zostaje okradziona ze świeżo zakupionego komputera, telewizora, dwóch laptopów i zestawu hi-fi. Ubezpieczyciel wypłaca niższe odszkodowanie ze względu na pozostawioną szczelinę w oknie, którą włamywacze wykorzystali do dostania się do środka. Zanim nabędziesz polisę mieszkaniową, zastanów się dobrze nad jej zakresem i wyłączeniami odpowiedzialności.

Od pożaru i wycieku wody z akwarium. Od czego i co chcesz ubezpieczyć?

Wspomniana kradzież wyposażenia mieszkania to tylko jedno z wielu niebezpieczeństw, które spędzają sen z powiek właścicielom nieruchomości. Jeśli decydujesz się na zakup polisy mieszkaniowej, będziesz musiał zastanowić się nad zakresem, w którym chcesz zabezpieczyć swój dobytek i od niego między innymi będzie zależała wysokość składki. Możesz ubezpieczyć mury swojej nieruchomości, wszystko co znajduje się wewnątrz, czyli wyposażenie oraz ściany i podłogi, pomieszczenia dodatkowe, takie jak garaż, komórka, piwnica. Wszystkie te elementy mogą być chronione przed włamaniem, kradzieżą, wandalizmem, zdarzeniami losowymi, kataklizmami itd. Możesz ubezpieczyć właściwie wszystko i od wszystkiego. Nie daj się jednak bez zastanowienia skusić na dodatki, które na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne. W rzeczywistości możesz się bez nich obyć, a mogą one powiększyć składkę o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Choć dobrze jest się ubezpieczyć na każdą ewentualność, ochrona przed upadkiem statku powietrznego czy wyciekiem wody z akwarium, nie jest trafionym pomysłem. Zwłaszcza, jeśli nie planujesz w najbliższej przyszłości hodować rybek.

Rzetelnie wyceń wartość dobytku

Żarty żartami, ale jednym ze zdarzeń losowych, którego obawiamy się najbardziej i który może strawić większość naszego majątku, jest pożar. Pytanie brzmi: czy będziesz w stanie odbudować dom i odkupić jego wyposażenie za pieniądze z odszkodowania w przypadku tego typu zdarzenia? To oczywiście zależy od wyceny wartości tego, co posiadasz oraz od tego, czy postanowisz ubezpieczyć się na wartość odtworzeniową czy wartość rzeczywistą. Pierwsza z nich odpowiada wartości nowego sprzętu, druga – wartości pomniejszonej o stopień jego zużycia. Powinieneś rzetelnie wycenić wszystko, co chcesz, żeby podlegało ubezpieczeniu. Nie zaniżaj wartości, tego co dla Ciebie cenne, z myślą o niższej składce, ani jej nie zawyżaj, łudząc się zyskiem przy wypłacaniu odszkodowania.

Czytaj także: Ubezpieczenie domu – polisa nie tylko „pod kredyt”. gdzie kupić polisę?

Mieszkanie na kredyt, mieszkanie na chwilę

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, całą swoją uwagę możesz skupić na wybieraniu zakresu i przedmiotu ubezpieczenia oraz sterowaniu wysokością składki. Jednak dziś mieć nieruchomość na własność zaczyna być rzadkością lub przywilejem zwycięzców programu w TVN-ie. Ale nie martw się, jeśli właśnie wziąłeś mieszkanie na kredyt lub tylko wynajmujesz swoje cztery kąty, też należy Ci się odpowiednia ochrona. W tym pierwszym przypadku musisz uważać na oferty ubezpieczenia oferowane Ci przez bank, w którym wziąłeś kredyt. Nierzadko bardziej opłaca się wykupić polisę bezpośrednio u ubezpieczyciela. Możesz wtedy liczyć nie tylko na większą atrakcyjność oferty, ale także na mnogość opcji. Jako najemcy natomiast przysługuje Ci polisa na należące do Ciebie wyposażenie mieszkania, która zawędruje z Tobą wszędzie tam, gdzie przeniesiesz swoje gniazdko. Pomyśl też o wykupieniu ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Warto wziąć pod uwagę możliwość zalania sąsiada lub narażenia go zimą na złamanie nogi na oblodzonych schodkach werandy. Zdarzyć może się wszystko. Pytanie brzmi, na co czujesz się najbardziej narażony i jakie zagrożenia są dla Ciebie i Twojego dobytku najbardziej realne.

Czytaj także: Kto odpowie za szkody w wynajętym mieszkaniu?

Nie musisz przepłacać

Nie polecam prób zmniejszania składki na siłę za pomocą umniejszania wartości mienia lub rezygnacji z istotnych składników polisy – istnieją również inne sposoby, które ustrzegą Cię przed odchudzeniem portfela. Po pierwsze zastanów się nad wysokością Twojego udziału własnego w odszkodowaniu. Tak jak w przypadku ubezpieczeń motoryzacyjnych, możesz zadeklarować wkład własny w likwidacji szkód, przy czym odpowiednio pomniejszy to Twoją składkę. Po drugie, pamiętaj o podaniu wszystkich możliwych informacji dotyczących ochrony Twojego dobytku. Każdy szczegół może mieć wpływ na cenę polisy: gaśnica, monitoring, liczba zamków w drzwiach itd. Po trzecie, przygotuj historię poprzednich polis, żeby wykazać brak szkód w ubiegłych latach i uzyskać zniżkę za każdy rok bez interwencji ubezpieczyciela. Po czwarte, kup ubezpieczenie mieszkaniowe online, żeby ustrzec się przed dodatkowymi opłatami. I ostatnie, choć nie najmniej ważne, im większą posiadasz nieruchomość i im więcej jest ona warta, tym Twoja składka będzie wyższa. Jeśli nie jesteś w stanie zapłacić jej jednorazowo, możesz postarać się o rozbicie jej na raty.

Czytaj także: Zabezpieczenia antywłamaniowe – niższa składka za ubezpieczenie mieszkania

Porównuj, wyceniaj, zbieraj informacje i korzystaj z kalkulatorów. Różnice w cenach polis mieszkaniowych różnych firm ubezpieczeniowych są znaczące. Powinieneś dobrać ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb, a jednocześnie taką, która nie uszczupli niepotrzebnie Twojego budżetu. Umowę z ubezpieczycielem możesz podpisać w każdej chwili. Do dzieła!

Ubezpieczenie mieszkania - online i przez telefon

Podsumowanie

  • Zadbaj o bezpieczeństwo swojej nieruchomości i jej wyposażenia. Wykup ubezpieczenie mieszkania, które może uchronić Cię przed kosztownymi skutkami wielu zdarzeń.
  • Zastanów się nad zakresem i przedmiotem ubezpieczenia. Zabezpiecz się przede wszystkim przed kradzieżą, pożarem i zdarzeniami losowymi. Poznaj wszystkie opcje i nie daj się skusić na niepotrzebne dodatki.
  • Postaraj się wycenić swój dobytek zgodnie z jego faktyczną wartością. Wybierz między ubezpieczeniem na wartość odtworzeniową a ubezpieczeniem na wartość rzeczywistą.
  • Pamiętaj, że możesz też wykupić ubezpieczenie mieszkania na kredyt, ubezpieczenie lokatora lub OC w życiu prywatnym.
  • Poznaj wszystkie sposoby na obniżenie ceny polisy mieszkaniowej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
Co zrobić w przypadku potrącenia psa?
2024.09.12  •  Samochód
Co zrobić, jeśli potrąciłeś psa lub inne zwierzę?

Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.

Czytaj więcej
2024.09.09
Kompleksowa ochrona myjni samochodowej – ubezpiecz swój biznes!

Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.

Czytaj więcej
2024.09.09
Jak działa ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej