W Polsce nie usłyszymy o ubezpieczeniach nóg piłkarzy opiewających na 100 milionów euro, za to często usłyszymy o niedostatecznej ochronie sportowca amatora, który zaczyna swoją przygodę z bieganiem. Na rynku ubezpieczeń można spotkać się z polisą zarówno dla profesjonalisty, jak i amatora, powstają nawet specjalne oferty dla uprawiających konkretne dyscypliny sportu. Czy to znaczy, że możesz trenować w spokoju?
Ubezpieczenie sportowe dla profesjonalistów
Towarzystwa ubezpieczeniowe, takie jak PZU czy Warta, oferują indywidualne lub grupowe polisy dla zawodowców od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz od odpowiedzialność cywilnej. Ubezpieczenie NNW sport online może Cię chronić nie tylko na okoliczność wypadku mającego miejsce w trakcie wykonywania czynności związanej ze sportem. Może także zapewnić Ci spokój w pełnym zakresie. W życiu prywatnym lub w czasie podróży.
Czytaj także: Ubezpieczenie sportowe na zagraniczny wyjazd. O czym pamiętać kupując polisę?
Obejmuje ono zazwyczaj kilka opcji, które zostały stworzone w trosce o Twoje zapotrzebowania. Weź pod uwagę, czy chcesz uzyskać świadczenia tylko z tytułu uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku. A może zależy Ci także na odszkodowaniu w przypadku długotrwałych skutków nieszczęśliwego zdarzenia lub śmierci? Umowa o ubezpieczenie NNW dla sportowców obowiązuje przez rok, a wysokość składki zależy głównie od stopnia ryzyka związanego z uprawianą dyscypliną sportu. Pamiętaj o ograniczeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela. Najczęstsze wyjątki to przewlekła choroba zawodowa, zaburzenia psychiczne lub spowodowanie szkody pod wpływem środków odurzających.
Polisa OC ma chronić Ciebie lub Twój klub przed odpowiedzialnością za krzywdy wyrządzone osobom trzecim w związku z aktywnością sportową określoną w umowie. Kto oglądał kiedyś mecz hokejowy, wie, że wśród profesjonalistów zdarzenia tego typu nie są rzadkością. OC sportowca jest nie tylko rozsądne, ale wydaje się także niezbędne.
Czytaj także: Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Jak wybrać i gdzie kupić polisę online?
Ubezpieczenie sportowców amatorów
Często polisy dla sportowców mogą obejmować ochroną na podobnych warunkach zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Od pewnego czasu jednak towarzystwa ubezpieczeniowe w walce o klient oferują polisy dla amatorów konkretnych rodzajów aktywności sportowej.
W tej dziedzinie prym wiedzie PZU, które ubezpiecza, dba o zdrowie i sponsoruje swojego klienta. Dzięki niemu możesz wykupić polisę o nazwie Bezpieczny Rowerzysta. A także otrzymać pakiet medyczny i treningowy dla biegacza a nawet wystąpić w maratonie objętym jego patronatem. Rower można najczęściej ubezpieczyć jako ruchomość w ramach polisy mieszkaniowej, a OC w życiu prywatnym obejmie szkody osobowe spowodowane wypadkiem rowerowym. Warto jednak pomyśleć o bardziej kompleksowym ubezpieczeniu, które pozwoli Ci cieszyć się treningiem lub zwykłą przejażdżką bez obaw o koszty leczenia kontuzji lub pokrycie kosztów kupna nowego roweru w razie kradzieży.
Czytaj także: “Bezpieczny Powrót” PZU – ubezpieczenie górskie dla alpinistów i nie tylko
„Bezpieczny Rowerzysta” obejmuje ubezpieczenie NNW i OC osobowe oraz rzeczowe, a także ubezpieczenie bagażu i casco roweru.
Żeby podlegać ochronie, nie musisz być właścicielem roweru. Ale pamiętaj, że odszkodowanie należy Ci się tylko, jeśli szkoda powstała w związku z jego użytkowaniem.
Czytaj także: Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych – jak kupić najlepsze NNW online?
Ubezpieczenie sportowe na wakacje
Wyjeżdżasz odpocząć za granicę, a Twoim ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest uprawianie sportu? Najłatwiej będzie Ci ubezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych wypadków w ramach polisy turystycznej. Taką opcję oferuje Ci na przykład Generali. Jeśli pakując się na wyjazd zabierasz ze sobą sprzęt do nurkowania albo narty, musisz liczyć się z niebezpieczeństwami związanymi z Twoją aktywnością urlopową.
Generali pokryje koszty akcji ratowniczej, leczenia, a także ubezpieczy od OC za szkody osobowe i na wypadek kradzieży sprzętu sportowego. Podobnej oferty, realizowanej w ramach pakietu Globtroter Direct szukaj także w Allianz. Ubezpieczenie turystyczne może zostać rozszerzone o NNW i OC związane z uprawianiem sportów ekstremalnych, takich jak surfing czy safari, a także o propozycję dla narciarzy.
Czytaj także: Freeride, a ubezpieczenie narciarskie – co musisz wiedzieć?
Oprócz polisy dla wycieczkowiczów, możesz też znaleźć ubezpieczenie skierowane do miłośników wszelkich rodzajów turystyki górskiej. (jazda na nartach, snowboardzie, nie tylko na wyznaczonych trasach, kolarstwo górskie, downhill, trekking, wspinaczka). PZU stworzyło je we współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu.
Polisa „Bezpieczny Powrót” pokrywa koszty akcji ratunkowej, transportu, leczenia, osobowego i rzeczowego OC, obejmuje ubezpieczenie bagażu, a także oferuje pomoc prawną. W zależności od tego czy wykupujesz polisę indywidualną czy rodzinną zapłacisz za nią od 220 do 363 zł składki rocznej. Zapewnisz sobie przy tym ochronę na wyjazdy nie dłuższe niż 8 tygodni.
Czytaj także: Ubezpieczenie sportów ekstremalnych. Jak wybrać i gdzie kupić polisę online?
Podsumowanie
- Jeśli zajmujesz się zawodowym sportem, koniecznie ubezpiecz siebie lub swój klub od NNW i OC. Sprawdź i porównaj oferty na ubezpieczenia sportowe popularnych towarzystw ubezpieczeniowych.
- Odwiedź pośredników, którzy specjalizują się w doradztwie ubezpieczeniowym dla sportowców.
- Jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie, sprawdź oferty ubezpieczenia dla rowerzystów „Bezpieczny Rowerzysta”. Jeśli myślisz o udziale w maratonie, sprawdź ofertę PZU Zdrowie.
- Wybierając się na narty lub planując inną aktywność sportową wysokiego ryzyka, sprawdź jaką ochronę oferuje Twoja polisa turystyczna lub wykup pakiet dedykowany „Bezpieczny Powrót”.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Aktywność fizyczna jest podstawą dobrego zdrowia niezależnie od wieku. Część osób nie poprzestaje jednak na standardowych sportach i szuka większych wrażeń. Sprawdź, jakie są sporty ekstremalne i czy wymagają dokupienia dodatkowego ubezpieczenia.
Wyruszasz na podbój białych tras na snowboardzie lub nartach? Nie zapomnij się ubezpieczyć, inaczej słono zapłacisz za pomoc na stoku i u lekarza! Jakie dokumenty musisz posiadać obowiązkowo wyjeżdżając za granicę? Co powinieneś wykupić dodatkowo? Prześwietlamy ubezpieczenie na narty w różnych towarzystwach! Sprawdź nasz ranking polis narciarskich!
Wkrótce wyjeżdżasz na urlop i zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź, kiedy taka polisa może Ci się przydać i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z doradcą mfind, z którym wybierzesz najlepsze ubezpieczenie turystyczne.
W przedurlopowym pośpiechu i szaleństwie, zakup polisy podróżnej zostawiamy na ostatnią chwilę, robimy to bezrefleksyjnie, kierując się jak najniższą ceną. To duży błąd, który może nas kosztować masę stresu i dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych, gdy ulegniemy wypadkowi, a polisa, którą mamy, okaże się niewystarczająca, by pokryć koszty leczenia.
Sezon narciarski za pasem. Tysiące Polaków mają w planach szaleństwa nie tylko na polskich stokach, ale też za granicą, głównie w Alpach. Jeżeli zaliczasz się do nich, dowiedz się, jakie ubezpieczenie narciarskie powinieneś wykupić i ile może kosztować polisa. Czy narty to sport ekstremalny? Jakie ubezpieczenie się sprawdzi? Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe?
Rośnie nasza świadomość ubezpieczeniowa i coraz częściej na liście rzeczy koniecznych do zrobienia przed wyjazdem na wakacje znajduje się zakup polisy turystycznej. Nie zawsze jednak spełnia ona swoją rolę tak jak powinna. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których ubezpieczenie turystyczne okaże się bezużyteczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.