Google zamyka swoją porównywarkę ubezpieczeń. Co poszło nie tak?

Aktualizacja:
porownywarke-ubezpieczen

Bonaparte miał swoje Waterloo, Apple – Ping, Microsoft – system operacyjny Vista, a teraz Google ma swoją porównywarkę ubezpieczeń Google Compare. Internetowa porównywarka polis komunikacyjnych ogłosiła koniec działalności. Przedsięwzięcie nie odniosło oczekiwanego przez twórców sukcesu i zostanie zamknięte w marcu 2016 r.

Rok temu opisywaliśmy początki porównywarki Google na rynku amerykańskim, zwracając uwagę na atmosferę zagrożenia, jaka ogarnęła konkurencję oraz niezależnych agentów ubezpieczeniowych. Okazuje się, że istniejące dotychczas w USA agregatory nie miały się czego obawiać. Google Compare Auto Insurance Services zakończyło swoją karierę z głośnym hukiem sromotnej porażki. Na początku zeszłego tygodnia Insurance Journal jako pierwszy ogłosił światu klęskę porównywarki, która znika nie tylko z rynku amerykańskiego, ale również brytyjskiego, gdzie funkcjonowała już od pięciu lat.

Czytaj także: Wielka Brytania, Węgry, Estonia – tam porównywarki ubezpieczeń są najpopularniejsze. Przyczyny sukcesu agregatorów

W odpowiedz na wieści o zamknięciu Google Compare pojawiło się wiele głosów na temat przyczyny fiaska porównywarki. Najczęściej pojawiająca się krytyka dotyczy niewiedzy Google o branży ubezpieczeniowej. Internetowy gigant zapewne wie, jakie mechanizmy rządzą światem online, ale to nie wystarczy, żeby zbudować efektywną porównywarkę. Niezbędna jest także wiedza o branży ubezpieczeń komunikacyjnych, której najwyraźniej zabrakło przy tworzeniu Google Compare – przedsięwzięcie usunęło się bowiem  w cień bardziej doświadczonej konkurencji. Kariera porównywarki zaczęła chylić się ku końcowi już dwa miesiące temu, kiedy ze współpracy z Google Compare wycofał się jej największy partner – Compare.com.

„Inne porównywarki ubezpieczeniowe w Wielkiej Brytanii czy USA radzą sobie bardzo dobrze, ale są już na rynku od dawna i porównywanie ubezpieczeń oraz innych produktów finansowych to podstawa ich działalności. Przykład Google pokazuje, że nie wystarczy wiedzieć wszystko o wszystkich, aby skutecznie sprzedawać ubezpieczenia w internecie. Właśnie ta wszechwiedza firmy Google mogła się przyczynić do tego, że użytkownicy nie mieli do niej zaufania. W Polsce też mieliśmy już kilka porównywarek, które nie utrzymały się na rynku. Kluczem do sukcesu jest rozpoznanie potrzeb klienta, stworzenie dokładnie odpowiadającej tym potrzebom porównywarki i fachowe doradztwo na najwyższym poziomie, przede wszystkich w nowoczesnych kanałach komunikacji” – komentuje Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu kalkulatora OC AC Punkta.pl.

Uważa się, że Google wkroczyło z buciorami w mocno już zakorzeniony model sprzedaży ubezpieczeń, jednocześnie nie wnosząc weń nic nowego. Specjaliści podkreślają, że misja porównywarki ubezpieczeń nie opiera się jedynie na stworzeniu odpowiedniego komfortu zakupów online, ale na zaproponowaniu najlepszego produktu i najwyższym poszanowaniu klienta, który chce chronić, to co dla niego ważne. Tak o klęsce Google Compare wypowiada się Bill Wilson z organizacji zrzeszającej agentów i brokerów w USA (Independent Insurance Agents and Brokers of America), zauważając, że często za tego typu przedsięwzięcia biorą się ci, którzy nie mają zielonego pojęcia o ubezpieczeniach: „Naoglądali się reklam w telewizji i uważają, że wszystko czego im potrzeba, to strona internetowa i pistolet do cenówek”.

Porażka Google Compare, szczególnie na rynku amerykańskim, otwiera pole do dyskusji nie tylko na temat tego, jakie błędy popełnił internetowy gigant, ale także na temat skłonności konsumenta do zakupu ubezpieczeń online. Czy klęska porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych Google zniechęci potencjalnych klientów i doprowadzi do umocnienia się pozycji agentów i brokerów na rynku? Jedno jest pewne – ci ostatni na pewno nie powinni przyglądać się z zadowoleniem, wierząc w siłę swojej pracy w wersji offline. Cyfryzacja ubezpieczeń posuwa się naprzód każdego dnia, niezależnie od casusu upadku Google Compare.

Czytaj także: Porównywarka ubezpieczeń – co to jest i jak działa?

Źródło: Insurance Journal


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej