Jak sprowadzić auto ze Szwecji?

Aktualizacja:
AdobeStock_14230721 (1)

Szwecja uplasowała się na 9. miejscu w rankingu krajów, z których najczęściej sprowadzano samochody w styczniu 2022 roku. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar podaje, że Polacy zaimportowali 1430 aut ze Szwecji. Zastanawiasz się, ile kosztuje sprowadzenie, zarejestrowanie i ubezpieczenie szwedzkiego samochodu? Gdzie szukać aukcji i ogłoszeń sprzedaży? Poznaj listę sprawdzonych stron i aktualne koszty importu.

Czy warto sprowadzić samochód ze Szwecji?

Według statystyk Car.info wśród najczęściej importowanych samochodów ze Szwecji znajdują się takie modele jak Volkswagen Golf, Toyota Corolla, Volvo V90 czy Audi A4. Tak się składa, że Audi A4 to model najczęściej sprowadzany przez Polaków (1760 szt. w styczniu 2022 roku). VW Golf zajął 3. miejsce (1534 szt.). Czy warto importować te popularne auta ze Szwecji?

Mocny argument za sprowadzaniem pojazdów ze Szwecji stanowią statystyki zdarzeń drogowych. Szwecja wyróżnia się najniższą liczbą śmiertelnych wypadków wśród krajów europejskich. Transportstyrelsen podaje, że liczba ofiar w 2021 roku była najniższa od 11 lat – zginęły 192 osoby. To efekt nie tylko wysokich kar za przekraczanie prędkości i zredukowania limitu alkoholu we krwi u kierowców, lecz także programu Nollvisionen (tzw. Wizji Zero). Zakłada on dążenie do transportu drogowego, który nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi.

Wysoki poziom bezpieczeństwa na trasach ma odzwierciedlenie w stanie używanych samochodów. Jeżeli zdecydujesz się sprowadzić auto ze Szwecji, istnieje niewielkie ryzyko, że trafisz na model z ukrytymi wadami. Poza tym powypadkowe samochody są złomowane, a nie wystawiane na giełdy. Warto też podkreślić, że szwedzkie pojazdy przechodzą skrupulatne przeglądy techniczne, więc jeśli interesujący Cię pojazd był niedawno kontrolowany, prawdopodobnie jest pozbawiony usterek. Oczywiście i tak warto sprawdzić pojazd, w tym przeprowadzić oględziny auta, opłacając niezależnego mechanika. Wiedz jednak, że cofnięte liczniki w szwedzkich autach zdarzają się stosunkowo rzadko – powszechnie dostępne bazy danych ułatwiają szybkie wykrycie oszustwa.

Gdzie kupić auto ze Szwecji?

Bytbil.com, Blocket.se i Bilweb.se to jedne z najpopularniejszych serwisów publikujących ogłoszenia o sprzedaży aut w Szwecji. Warto też oglądać pojazdy pojawiające się na Kvd.se – serwisie specjalizującym się w licytacjach. Poza tym śledź ogłoszenia na Tradera.com i zerkaj na Marketplace Facebooka. Niektóre strony aukcyjne specjalizują się w sprzedaży modeli dla kolekcjonerów, np. Bilwebauctions.se.

Jak zweryfikować auto ze Szwecji?

Aby sprawdzić dane techniczne, historię, przebieg i zmiany właścicieli samochodu ze Szwecji, potrzebujesz numeru rejestracyjnego lub numeru VIN.

 • Transportstyrelsen – Szwedzka Agencja Transportu pozwala na zweryfikowanie danych technicznych, dat przeglądów czy wydania dokumentów, np. dowodu rejestracyjnego. Możesz także użyć aplikacji Mina fordon, dostępnej w Google Play i App Store.
 • Car.info – dzięki temu systemowi otrzymasz wyczerpujące informacje o wyposażeniu samochodu ze Szwecji. Prześledzisz przebieg od momentu zarejestrowania pojazdu, zmiany właścicieli, a nawet zobaczysz, ile razy auto było wystawiane na serwisach aukcyjnych. Car.info podaje także średnie ceny danego modelu u dealerów i prywatnych sprzedawców, co przyda Ci się do negocjowania ceny.
 • Biluppgifter.se – w tej bazie danych zaznajomisz się z podstawowymi informacjami o pojeździe i weźmiesz pod lupę historię z najważniejszymi wydarzeniami: badaniami technicznymi czy zmianami właściciela. Serwis wskazuje podobne pojazdy na sprzedaż w Szwecji i inne auta tego samego właściciela.
 • Carfax.eu – platforma bazuje na informacjach uzyskanych od m.in. właścicieli samochodów, producentów aut i firm ubezpieczeniowych. Niektóre oferty na wspomnianych wcześniej serwisach ogłoszeniowych zawierają link do darmowej historii pojazdu. W innych przypadkach korzystanie z systemu Carfax jest płatne. Cena jednego raportu wynosi od 50 zł do 90 zł w zależności od wybranego pakietu i kursu wymiany walut.

Ile kosztuje sprowadzenie auta ze Szwecji?

Kupowanie lotu do Szwecji, aby obejrzeć tylko jedno auto na żywo, nie jest zbyt opłacalne. Nie mając stuprocentowej pewności co do zakupu, możesz zorganizować krótki urlop. Połącz wycieczkę z oględzinami używanych pojazdów w różnych lokalizacjach. W takiej sytuacji weź pod uwagę koszty wynajęcia auta na miejscu, dojazdy publicznymi środkami transportu i noclegi z wyżywieniem. Zorientuj się, ile kosztuje przegląd samochodu przez szwedzkiego mechanika w pobliżu miejsca oględzin.

Finalizujesz zakup samochodu ze Szwecji na odległość? Porównaj ceny usług co najmniej kilku importerów, aby przetransportować wyrejestrowane auto na lawecie. Zwykle Szwedzi nie ufają osobom prywatnym na tyle, aby ponosić odpowiedzialność za niewyrejestrowany pojazd aż do momentu, w którym nowy właściciel dopilnuje wszystkich formalności w innym państwie. Stawka przewozu auta na lawecie jest zależna od liczby kilometrów do pokonania. Ceny wahają się od 1 zł nawet do 6 zł za 1 km, przy czym im dłuższa trasa do przejechania, tym zwykle niższa opłata. Finalny koszt uwzględnia także koszt załadunku i rozładunku pojazdu oraz przeprawę promem.

Koszt sprowadzenia samochodu ze Szwecji przez zawodowego przewoźnika może przekroczyć 2000 zł, zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na dostarczenie pojazdu do Twojej miejscowości, a nie samodzielny odbiór w lokalizacji wskazanej przez firmę. Pośrednicy świadczą także kompleksowe usługi – od wyszukiwania ofert, przez zweryfikowanie pojazdu i negocjacje ceny, po przygotowanie auta ze Szwecji do poruszania się po polskich drogach.

Ile wynosi podatek akcyzowy za samochód sprowadzony ze Szwecji?

Wysokość akcyzy jest zależna od rodzaju samochodu i jego silnika. Wynosi 3,1% wartości auta z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 i 18,6% wartości samochodu z silnikiem o pojemności do 3500 cm3. Podatek akcyzowy nie obejmuje samochodów elektrycznych. Stawka 0% obowiązuje także właścicieli modeli hybrydowych PHEV (ładowanych z gniazdka) z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 do 31 grudnia 2022 roku. W przypadku pozostałych samochodów hybrydowych akcyza jest o 50% niższa – wynosi odpowiednio 1,55% i 9,3%.

Złóż deklarację AKC-U/S w ciągu 14 dni od sprowadzenia auta ze Szwecji do Polski. Formularz jest dostępny na PUESC. W ciągu 30 dni musisz przelać opłatę na konto skarbówki.

Pamiętaj, żeby nie zaniżać wartości samochodu ze Szwecji w umowie kupna-sprzedaży lub na innych dokumentach potwierdzających zakup. Podatek akcyzowy oblicza się na podstawie wartości rynkowej pojazdu. Urząd Skarbowy może wykryć nieścisłość i naliczyć poprawną stawkę.

Rejestracja auta ze Szwecji krok po kroku

Od 1 lipca 2021 roku masz 60 dni na zarejestrowanie samochodu ze Szwecji w Polsce. Przed epidemią COVID-19 ten okres wynosił 30 dni. Przepis obowiązuje do odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Jedna z najważniejszych kwestii związanych z tym etapem dotyczy szwedzkiego dowodu rejestracyjnego. Musisz dysponować jego obiema częściami, czyli żółtą i niebieską. Zdarza się, że polski kierowca otrzymuje wyłącznie niebieską część, ponieważ żółta jest potrzebna szwedzkiemu sprzedawcy do zgłoszenia eksportu i wyrejestrowania pojazdu w Transportatylersen. Jak zapobiec temu problemowi? Po pierwsze – zbywca powinien wiedzieć, że chcesz wywieźć samochód do Polski i nie masz „szwedzkiego PESEL-u” (PN – personnummeru). Po drugie – poproś sprzedawcę o zamówienie nowego dowodu rejestracyjnego i tablic.

Jakich dokumentów potrzebujesz do zarejestrowania samochodu ze Szwecji w Polsce?

 • Wniosku o zarejestrowanie pojazdu.
 • Dokumentu tożsamości lub odpisu z KRS-u.
 • Dowodu rejestracyjnego.
 • Tymczasowych tablic rejestracyjnych lub oświadczenia o ich braku.
 • Potwierdzenia opłacenia podatku akcyzowego lub zaświadczenia potwierdzającego zwolnienie z akcyzy.
 • Przetłumaczonej umowy kupna-sprzedaży lub faktury przez tłumacza przysięgłego bądź konsula.
 • Potwierdzenia aktualnego badania technicznego.
 • Potwierdzenia uregulowania opłat rejestracyjnych.
 • Polisy OC.

Zarejestrowanie auta ze Szwecji kosztuje 256 zł lub 1176 zł w zależności od tablic rejestracyjnych. Zwykłe kosztują 80 zł, indywidualne – 1000 zł. Do kosztu rejestracji zalicza się także:

 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • kartę pojazdu – 75 zł,
 • nalepkę kontrolną – 18,50 zł,
 • nalepkę legalizacyjną – 12,50 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • opłatę ewidencyjną – 2,50 zł.

Po dopełnieniu formalności sprawdź, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru.

Ubezpieczenie auta ze Szwecji

W scenariuszu, w którym sprowadzasz samochód na lawecie ze Szwecji do Polski, musisz wykupić OC krótkoterminowe – przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu lub najpóźniej w dniu rejestracji. Ochrona jest aktywna przez 30 dni. W tym okresie zadbasz o wszystkie formalności – przegląd techniczny, opłacenie akcyzy i wizytę w wydziale komunikacji w celu zarejestrowania auta. Jeżdżąc nieubezpieczonym pojazdem, ryzykujesz nie tylko otrzymaniem kary za brak OC przez UFG, lecz także obciążeniem świadczeniami za szkody osobowe i na mieniu po spowodowaniu wypadku.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Po uzyskaniu dowodu rejestracyjnego i krajowych tablic musisz podpisać umowę ubezpieczenia OC na 12 miesięcy. Dzięki kalkulatorowi Punkta.pl sprawdzisz, które towarzystwo ubezpieczeniowe zaoferuje Ci najtańsze OC lub najkorzystniejszy pakiet z ubezpieczeniami dobrowolnymi: AC, NNW i assistance.

Podsumowanie

 • Polacy sprowadzają używane samochody ze Szwecji ze względu na ich świetny stan techniczny. Łatwo dostępne bazy danych ograniczają ryzyko zakupu auta z przekręconym licznikiem i ukrytymi usterkami.
 • Transportstyrelsen, Car.info lub Biluppgifter.se udostępnią Ci dane i historię auta ze Szwecji po podaniu numeru rejestracyjnego lub numeru VIN.
 • Raporty Carfax.eu są płatne, aczkolwiek możesz trafić na ogłoszenie z linkiem do bezpłatnej historii pojazdu.
 • Koszt profesjonalnego transportu samochodu ze Szwecji jest zależny w głównej mierze od liczby kilometrów do pokonania przez lawetę.
 • Po sprowadzeniu auta ze Szwecji opłacasz podatek akcyzowy, przegląd techniczny, ubezpieczenie OC krótkoterminowe i rejestrację pojazdu w wydziale komunikacji.
 • Kiedy odbierzesz dowód rejestracyjny i polskie tablice, musisz wykupić ubezpieczenie OC na 12 miesięcy.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments