Punkta

Wysokość składki OC – czynniki wpływające

To, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, zależy od kilku czynników. Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę:

  • parametry pojazdu. Znaczenie ma marka i model samochodu, jego wiek i pojemność silnika. Na podstawie gromadzonych informacji firmy ubezpieczeniowe zaliczają część aut do bardziej szkodowych, np. BMW czy Audi.
  • wiek kierowcy, wykonywany przez niego zawód, stan cywilny i doświadczenie za kółkiem. Brak doświadczenia niekorzystnie wpływa na wysokość składki OC – podobnie jak młody wiek czy brak dzieci.
  • przyznane zniżki za bezpieczną jazdę. Z ogólnej zasady wynika, że za każdy rok jazdy bez kolizji czy wypadku kierowca może liczyć na zniżkę w wysokości 10 proc. I odwrotnie – po kolizji trzeba spodziewać się wyższej składki.

Z uwagi na liczbę czynników kształtujących wysokość składki ubezpieczenia OC jest ona wyliczana indywidualnie dla każdego klienta.

Jak bardzo stłuczka wpływa na ceny OC?

Ile traci się zniżek po kolizji? Postanowiliśmy to sprawdzić, przeprowadzając kalkulację przy użyciu kalkulatora zamieszczonego na naszej stronie internetowej.

Sprawdziliśmy, ile na OC musiałby przeznaczyć 29-letni kawaler, mieszkaniec Warszawy w zależności od modelu pojazdu i liczby posiadanych zniżek. Z tego względu:

  • w pierwszej kalkulacji kierowca jest właścicielem samochodu Skoda Fabia z 2011 r. (benzyna, pojemność silnika 1,2),
  • w drugiej kalkulacji kierowca jest właścicielem samochodu Volkswagen Golf z 2015 r. (diesel, pojemność silnika 1,6),
  • w trzeciej kalkulacji kierowca jest właścicielem samochodu Toyota Corolla z 2001 r. (benzyna, pojemność silnika 1,4),
  • w czwartej kalkulacji kierowca jest właścicielem samochodu Mazda 6 z 2019 r. (benzyna, pojemność silnika 2,5).

Jaką kwotę na ubezpieczenie OC musi wydać kierowca z powyższego przykładu, który uzbierał maksymalną wysokość zniżek? Ile będzie go dodatkowo kosztować obowiązkowe ubezpieczenie po utracie zniżek? Wyniki kalkulacji zaprezentowaliśmy w poniższej tabeli.

Najtańsze OC przy maksymalnych zniżkachNajtańsze OC po zgłoszeniu 1 szkodyNajtańsze OC po zgłoszeniu 2 szkód
I kalkulacja585 zł (OC + Assistance)756 zł895 zł (OC + Assistance)
II kalkulacja747 zł (OC + Assistance)790 zł1260 zł
III kalkulacja815 zł970 zł1206 zł
IV kalkulacja747 zł898 zł1162 zł

Z przeprowadzonych kalkulacji jednoznacznie wynika, że warto jeździć bezpiecznie – już jedna drobna kolizja drogowa podnosi cenę składki nawet o kilkaset złotych.

Jak uniknąć utraty zniżek po wypadku?

System bonus-malus (zniżek-zwyżek) jest stosowany przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Z drugiej strony przed utratą wypracowanych już zniżek można się uchronić. Jak? Kupując dodatkowe ubezpieczenie ochrona zniżek – dzięki niemu kierowca otrzymuje gwarancję, że w razie spowodowania kolizji lub wypadku nie straci już wypracowanych zniżek.

Ochrona zniżek najczęściej działa tylko po pierwszej kolizji (tak jest m.in. w PZU i Compensie). Dodatkowo jest ona honorowana wyłącznie w tej firmie ubezpieczeniowej, w której klient ją nabył. Niektóre firmy, jak choćby Warta, wprowadzają ograniczenia poprzez wskazanie maksymalnej wysokości szkody.

Czy tracę zniżki, w momencie gdy nie ja spowodowałem kolizję?

Zniżki OC po kolizji traci wyłącznie sprawca. Jeżeli zostałeś poszkodowany, nie stracisz swoich zniżek. Przysługuje Ci także szereg świadczeń z OC sprawcy kolizji – otrzymasz m.in. odszkodowanie za zniszczone mienie, możesz też starać się o samochód zastępczy na czas naprawy swojego auta.

Ile zniżek po kolizji traci sprawca? W głównej mierze zależy to od firmy ubezpieczeniowej, z którą zawarł umowę – każda opracowuje własny sposób naliczania zniżek i zwyżek. Ogólna zasada jest jednak taka, że spowodowanie kolizji w danym roku oznacza utratę zniżek w wysokości 10 proc.

Porównanie ofert OC po kolizji

Jesteś przezorny i aby nie stracić zniżek po kolizji, kupiłeś ubezpieczenie ochrona zniżek? To wcale nie oznacza, że u konkurencji nie znajdziesz tańszej oferty. Aby nie przepłacać, warto poświęcić chwilę na porównanie propozycji firm ubezpieczeniowych. W tym celu skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. Ile można zaoszczędzić?

Załóżmy, że ubezpieczenia OC poszukuje 30-letni mieszkaniec Bydgoszczy, ojciec trójki dzieci w wieku szkolnym, który za kierownicą zasiada od 12 lat. Kierowca korzysta z samochodu Hyundai i30 z 2016 r. (benzyna, pojemność silnika 1,6). Na swoim koncie ma dwie kolizje. Ile zapłaci za OC? Oto propozycje firm ubezpieczeniowych.

Kalkulacja składki OC dla kierowcy z 12-letnim stażem i 2 szkodami
Link 4OC, Assistance502 zł
AvivaOC534 zł
You Can DriveOC, Assistance597 zł
AXA DirectOC, Assistance729 zł
AllianzOC, Assistance1020 zł

Różnica między ceną najtańszej i najdroższej oferty ubezpieczenia OC wynosi aż 518 zł! Tyle właśnie może zaoszczędzić kierowca z przykładu po porównaniu propozycji firm ubezpieczeniowych.

Kolizja całkowita a OC samochodu

Nie tylko utrata zniżek OC po kolizji może zaprzątać głowę kierowcy. Jeżeli spowodowałeś kolizję, posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia nie spowoduje, że ubezpieczyciel zlikwiduje zniszczenia w Twoim samochodzie – o to będziesz musiał zadbać we własnym zakresie. Jeżeli uszkodzenia są rozległe, a naprawa potrwa co najmniej kilka miesięcy, pojawia się pytanie, czy można zaoszczędzić chociaż na obowiązkowym OC.

W Polsce ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, a nie kierowcy. Nawet pojazd uszkodzony czy użytkowany jedynie sporadycznie musi posiadać obowiązkowe OC. Jeżeli stwierdzisz szkodę całkowitą (naprawa będzie kosztować więcej niż wart jest samochód), pozostaje jego zezłomowanie. Wówczas unikniesz konieczności podpisania umowy na kolejny rok.