Miałeś stłuczkę? OC będzie Cię słono kosztować...

Aktualizacja:
ile rośnie oc po szkodzie

Mechanizm obliczania składki OC jest bardzo prosty. Brak szkód to sporo tańsze ubezpieczenie. A jeśli spowodowałeś stłuczkę, to przy zakupie kolejnej polisy zapłacisz więcej. Ile dokładnie? Sprawdzamy, jak zmienia się wysokość składki OC, gdy przytrafi Ci się stłuczka.

Wysokość składki OC – czynniki wpływające

To, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, zależy od kilku czynników. Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę:

  • parametry pojazdu. Znaczenie ma marka i model samochodu, jego wiek i pojemność silnika. Na podstawie gromadzonych informacji firmy ubezpieczeniowe zaliczają część aut do bardziej szkodowych, np. BMW czy Audi.
  • wiek kierowcy, wykonywany przez niego zawód, stan cywilny i doświadczenie za kółkiem. Brak doświadczenia niekorzystnie wpływa na wysokość składki OC – podobnie jak młody wiek czy brak dzieci.
  • przyznane zniżki za bezpieczną jazdę. Z ogólnej zasady wynika, że za każdy rok jazdy bez kolizji czy wypadku kierowca może liczyć na zniżkę w wysokości 10 proc. I odwrotnie – po kolizji trzeba spodziewać się wyższej składki.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Z uwagi na liczbę czynników kształtujących wysokość składki ubezpieczenia OC jest ona wyliczana indywidualnie dla każdego klienta.

Jak bardzo stłuczka wpływa na ceny OC?

Ile traci się zniżek po kolizji? Postanowiliśmy to sprawdzić, przeprowadzając kalkulację przy użyciu kalkulatora zamieszczonego na naszej stronie internetowej.

Sprawdziliśmy, ile na OC musiałby przeznaczyć 29-letni kawaler, mieszkaniec Warszawy w zależności od modelu pojazdu i liczby posiadanych zniżek. Z tego względu:

  • w pierwszej kalkulacji kierowca jest właścicielem samochodu Skoda Fabia z 2011 r. (benzyna, pojemność silnika 1,2),
  • w drugiej kalkulacji kierowca jest właścicielem samochodu Volkswagen Golf z 2015 r. (diesel, pojemność silnika 1,6),
  • w trzeciej kalkulacji kierowca jest właścicielem samochodu Toyota Corolla z 2001 r. (benzyna, pojemność silnika 1,4),
  • w czwartej kalkulacji kierowca jest właścicielem samochodu Mazda 6 z 2019 r. (benzyna, pojemność silnika 2,5).

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jaką kwotę na ubezpieczenie OC musi wydać kierowca z powyższego przykładu, który uzbierał maksymalną wysokość zniżek? Ile będzie go dodatkowo kosztować obowiązkowe ubezpieczenie po utracie zniżek? Wyniki kalkulacji zaprezentowaliśmy w poniższej tabeli.

Najtańsze OC przy maksymalnych zniżkach Najtańsze OC po zgłoszeniu 1 szkody Najtańsze OC po zgłoszeniu 2 szkód
I kalkulacja 585 zł (OC + Assistance) 756 zł 895 zł (OC + Assistance)
II kalkulacja 747 zł (OC + Assistance) 790 zł 1260 zł
III kalkulacja 815 zł 970 zł 1206 zł
IV kalkulacja 747 zł 898 zł 1162 zł

Z przeprowadzonych kalkulacji jednoznacznie wynika, że warto jeździć bezpiecznie – już jedna drobna kolizja drogowa podnosi cenę składki nawet o kilkaset złotych.

Jak uniknąć utraty zniżek po wypadku?

System bonus-malus (zniżek-zwyżek) jest stosowany przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Z drugiej strony przed utratą wypracowanych już zniżek można się uchronić. Jak? Kupując dodatkowe ubezpieczenie ochrona zniżek – dzięki niemu kierowca otrzymuje gwarancję, że w razie spowodowania kolizji lub wypadku nie straci już wypracowanych zniżek.

Ochrona zniżek najczęściej działa tylko po pierwszej kolizji (tak jest m.in. w PZU i Compensie). Dodatkowo jest ona honorowana wyłącznie w tej firmie ubezpieczeniowej, w której klient ją nabył. Niektóre firmy, jak choćby Warta, wprowadzają ograniczenia poprzez wskazanie maksymalnej wysokości szkody.

Czy tracę zniżki, w momencie gdy nie ja spowodowałem kolizję?

Zniżki OC po kolizji traci wyłącznie sprawca. Jeżeli zostałeś poszkodowany, nie stracisz swoich zniżek. Przysługuje Ci także szereg świadczeń z OC sprawcy kolizji – otrzymasz m.in. odszkodowanie za zniszczone mienie, możesz też starać się o samochód zastępczy na czas naprawy swojego auta.

Ile zniżek po kolizji traci sprawca? W głównej mierze zależy to od firmy ubezpieczeniowej, z którą zawarł umowę – każda opracowuje własny sposób naliczania zniżek i zwyżek. Ogólna zasada jest jednak taka, że spowodowanie kolizji w danym roku oznacza utratę zniżek w wysokości 10 proc.

Porównanie ofert OC po kolizji

Jesteś przezorny i aby nie stracić zniżek po kolizji, kupiłeś ubezpieczenie ochrona zniżek? To wcale nie oznacza, że u konkurencji nie znajdziesz tańszej oferty. Aby nie przepłacać, warto poświęcić chwilę na porównanie propozycji firm ubezpieczeniowych. W tym celu skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. Ile można zaoszczędzić?

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Załóżmy, że ubezpieczenia OC poszukuje 30-letni mieszkaniec Bydgoszczy, ojciec trójki dzieci w wieku szkolnym, który za kierownicą zasiada od 12 lat. Kierowca korzysta z samochodu Hyundai i30 z 2016 r. (benzyna, pojemność silnika 1,6). Na swoim koncie ma dwie kolizje. Ile zapłaci za OC? Oto propozycje firm ubezpieczeniowych.

Kalkulacja składki OC dla kierowcy z 12-letnim stażem i 2 szkodami
Link 4 OC, Assistance 502 zł
Aviva OC 534 zł
You Can Drive OC, Assistance 597 zł
AXA Direct OC, Assistance 729 zł
Allianz OC, Assistance 1020 zł

Różnica między ceną najtańszej i najdroższej oferty ubezpieczenia OC wynosi aż 518 zł! Tyle właśnie może zaoszczędzić kierowca z przykładu po porównaniu propozycji firm ubezpieczeniowych.

Kolizja całkowita a OC samochodu

Nie tylko utrata zniżek OC po kolizji może zaprzątać głowę kierowcy. Jeżeli spowodowałeś kolizję, posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia nie spowoduje, że ubezpieczyciel zlikwiduje zniszczenia w Twoim samochodzie – o to będziesz musiał zadbać we własnym zakresie. Jeżeli uszkodzenia są rozległe, a naprawa potrwa co najmniej kilka miesięcy, pojawia się pytanie, czy można zaoszczędzić chociaż na obowiązkowym OC.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

W Polsce ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, a nie kierowcy. Nawet pojazd uszkodzony czy użytkowany jedynie sporadycznie musi posiadać obowiązkowe OC. Jeżeli stwierdzisz szkodę całkowitą (naprawa będzie kosztować więcej niż wart jest samochód), pozostaje jego zezłomowanie. Wówczas unikniesz konieczności podpisania umowy na kolejny rok.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
10 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
tadek
tadek
4 lat temu

Czyli ze te wszystkie bonusy 50 czy 60 procent to zwykly pic na wode, po w wypadlu stłuczki masz nie 10 procent straty tylko z 40.

Grzegorz Bujański (mfind)
Grzegorz Bujański (mfind)
4 lat temu
Reply to  tadek

Witam. Nie do końca. Szkoda powoduje wzrost składki ubezpieczenia i dodatkowo potrącana jest zniżka za bezszkodową jazdę. Nikt o tym nie mówi głośno, ale zmiana ceny, to nie zmiana o potrąconą zniżkę. Na przykład wspomniane przez Pana 10%. Uproszczając to, powiedziałbym, że rośnie bazowa cena ubezpieczenia, od której dopiero jest odliczana zniżka za bezszkodową jazdę. Przykładowo – ubezpieczyciel po pierwsze, doliczy sobie 1000 zł do składki za szkodę, a później dodatkowo zabierze 10% zniżki. w ten sposób składka z około 700 zł, wzrośnie do 1100 zł.

Ola
Ola
4 lat temu

Mam 2 polisy na1 mam stluczke jest mozliwe ze bede placi podwyzke na 2 polisy?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Ola

Dzień dobry, jeśli obie polisy są w tej samej firmie ubezpieczeniowej, to z reguły zniżki traci się tylko na tej, na której była szkoda. Jednak proszę pamiętać, że szkoda jest przypisania do osoby. Przy zawieraniu nowej umowy, w innej firmie lub na kolejny pojazd, prawdopodobnie będzie uwzględniona.

Tom
Tom
3 lat temu

A jak wyglada kwestia rodzaju szkody? Wjechalem w nowe BMW o wartosci ponad 300k, mimo ze szkoda niewielka to sam zderzak z elektronika bedzie kosztował pare tysiecy.. Czy to jest liczone tak samo jak np. otarcie Seicento?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Tom

Dzień dobry, jeśli posiada Pan ubezpieczenie OC, to z tego ubezpieczenie zostanie rozliczona szkoda. Szkoda zostanie zgłoszona tak samo, jak przy otarciu Seicento, również utraci się część zniżek. Suma ubezpieczenia OC przy zdarzeniu na mieniu jest bardzo duża, wynosi: 1 000 000 euro, więc nawet gdyby całe auto zostało skasowane, to nie byłoby problemu, żeby z OC wypłacić odszkodowanie.

Małgoś
Małgoś
3 lat temu

Mam dwa samochody. Jeden w leasingu, jeden opłacam OC. Samochodem który ma OC syn spowodował kolizję. Czy utracę zniżki na oba samochody

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Małgoś

Spowodowana szkoda obciąża konto wszystkich właścicieli którzy są w dowodzie rejestracyjnym oraz samego kierującego.

Justyna13555
Justyna13555
3 lat temu

Witam. Spowodowałam stłuczkę, a właściwie przetarlam zderzak i lekko wgniotlam nadkole. Mam Audi a4 z 2000 roku, ubezpieczam samochód jakieś 3 lata więc zniżki mam niewielkie. Aktualnie place 980 zł. O ile może mi wzrosnąć ubezpieczenie?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Justyna13555

Dzień dobry, niestety nie da się określić bez wyliczenia składki, o jaką sumę wzrośnie Pani ubezpieczenie na kolejny okres ubezpieczenia. Polecam wyliczyć składkę, uwzględniając szkodę, przez naszą porównywarkę: https://punkta.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Towarzystwa Ubezpieczeniowe przyznają zniżki na podstawie swoich ustaleń. W jednym Towarzystwie może stracić Pani 10% zniżki za szkodę, a w innym np. 15%. Polecam wykonać kalkulację i sprawdzić, która oferta będzie najtańsza. Jeśli nie będzie mogła sobie Pani poradzić z samodzielnym wyliczeniem, to zapraszam do kontaktu: 22 490 9000.