Automatyczna skrzynia biegów – jak jeździć automatem?

Aktualizacja:
automatyczna-skrzynia

Automatyczne skrzynie biegów to rozwiązanie cieszące się rosnącą popularnością wśród kierowców – zarówno tych początkujących, jak i mających już spore doświadczenie. Oczywiście za taką opcją przemawia przede wszystkim wygoda. Jak jednak jeździć automatem, aby nie narazić skrzyni biegów na uszkodzenie?

Skrzynia automatyczna – co trzeba wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że nauka jazdy automatem może być realizowana pod okiem instruktora. Popularnym rozwiązaniem jest prawo jazdy na automat, czyli dokument, który uprawnia do kierowania pojazdem ze skrzynią automatyczną. Można je zdobyć, realizując kurs nauki jazdy i zdając egzamin, prowadząc samochód wyposażony właśnie w automatyczną skrzynię biegów. Jeśli jednak zdecydujemy się na tradycyjne rozwiązanie lub posiadamy prawo jazdy, ale dotąd nie prowadziliśmy samochodu z automatyczną skrzynią, nauka jazdy automatem z pewnością nam się przyda.

Czytaj także: Jak holować automat?

Automatyczne skrzynie biegów fantastycznie sprawdzają się podczas jazdy w mieście. Tutaj nie trzeba samodzielnie zmieniać przekładni, co jest zdecydowanie wygodniejsze i pozwala lepiej skupić się na prowadzeniu samochodu. Kierowcy, którzy w użytkowaniu auta poszukują oszczędności, np. wybierając ofertę ubezpieczenia pojazdu i wykorzystując do tego kalkulator OC AC, z pewnością będą zadowoleni z faktu, że samochody z automatyczną skrzynią biegów są tańsze w eksploatacji. Dodatkowo, jazda automatem jest prostsza. Czy zatem automatyczna skrzynia to same zalety? Wiele wskazuje na to, że tak jest, choć wiele zależy od tego, jak będziemy się z nią obchodzić.

Automatyczna skrzynia biegów – oznaczenia

Aby opanować technikę jazdy automatem, warto zacząć od rozeznania umiejscowienia skrzyni biegów w samochodzie oraz jej oznaczeń. W przeciwieństwie do manuali, automaty mogą mieć w różny sposób rozmieszczone dźwignie, a sama gałka może być zastąpiona np. przez suwak czy pokrętło – wszystko zależy od marki i modelu samochodu. Dobrą wiadomością jest jednak to, że oznaczenia automatów są zawsze takie same, choć nie w każdym przypadku będzie ich tyle samo. Jakie oznaczenia mają automatyczne skrzynie biegów?

 • P (z ang. park) – oznacza tryb parkingowy i przeznaczony jest do postoju (gdy opuszczamy pojazd);
 • D (z ang. drive) – oznacza tryb jazdy do przodu, automatyczna skrzynia samodzielnie dostosowuje biegi do prędkości i dynamiki jazdy;
 • R (z ang. reverse) – tryb jazdy do tyłu (bieg wsteczny);
 • N (z ang. neutral) – położenie neutralne (w skrzyni manualnej jest to pozycja pozostawienia biegu „na luzie”), ale tutaj tryb ten wykorzystujemy jedynie do bezkolizyjnej zmiany przełożeń i w sytuacjach awaryjnych.

Wymienione oznaczenia posiadają wszystkie samochody z automatyczną skrzynią biegów. Czasem jednak możemy spotkać się z oznaczeniami dodatkowymi:

 • 1 – oznacza skrzynię zablokowaną na pierwszym biegu,
 • 2 – oznacza, że skrzynia używa tylko pierwszych dwóch lub jedynie drugiego biegu,
 • 3 – oznacza, że skrzynia używa tylko pierwszych trzech biegów,
 • S – tryb sportowy, skrzynia zmienia biegi na wyższych obrotach i utrzymuje niższe przełożenia przekładni,
 • W – oznacza tryb zimowy, dostosowujący się do trudnych warunków jazdy,
 • +/- lub M – oznacza możliwość przejścia na ręczną zmianę biegów,
 • HOLD – przycisk blokuje przełożenia.

Jak jeździć automatem? 7 wskazówek

Jazda samochodem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów jest zdecydowanie prostsza i wygodniejsza od tradycyjnego rozwiązania. Należy jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach – przestrzegając poniższych zasad, zmniejszymy ryzyko uszkodzenia skrzyni.

 1. Zmiana przełożeń w automacie powinna być ograniczona do minimum.
 2. Zmiana położenia dźwigni powinna być zawsze dokonywana dopiero po zatrzymaniu samochodu i przy wciśniętym hamulcu (nigdy nie zmieniamy przełożeń podczas jazdy).
 3. Stojąc w korku lub na światłach, nie wrzucamy trybu neutralnego – wystarczy wcisnąć hamulec i pozostać w trybie D.
 4. Warto pozbyć się nawyku używania lewej nogi – w automacie nie ma sprzęgła.
 5. W tryb P można wejść w sytuacji dłuższego postoju, np. przed zamkniętym przejazdem kolejowym.
 6. Dajemy skrzyni biegów kilkadziesiąt sekund przed uruchomieniem przełożenia – na rozgrzanie oleju i popracowanie silnika na niskich obrotach.
 7. Ważna jest wymiana oleju zgodnie z zaleceniami producenta.

Czytaj także: Jak oszczędnie jeździć samochodem?

Jazda automatem – najczęstsze błędy kierowców

Aby nie narażać się na konieczność częstych wizyt u mechanika, należy wystrzegać się przynajmniej podstawowych błędów, jakie kierowcy popełniają przesiadając się z manuala na automat. Jakie robią najczęściej? Zasadniczym błędem jest jednoczesne naciskanie gazu i hamulca. Dość często zdarza im się też zmieniać położenie dźwigni na tryb R lub P jeszcze przed zatrzymaniem samochodu. Z kolei zbyt szybkie włączenie trybu jazdy do przodu (D) bez przytrzymania hamulca skutkuje gwałtownym ruszeniem pojazdu. Czego jeszcze należy się wystrzegać prowadząc automat? Na pewno gaszenia i uruchamiania silnika poza trybem parkingowym.

Czytaj także: Jak prawidłowo hamować autem?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej