Samochód z automatyczną skrzynią padł? Jak holować automat?

Aktualizacja:
jak-holowac-automat

Chociaż samochody z automatyczną skrzynią biegów cieszą się w Polsce coraz większym powodzeniem, to jednak wciąż budzą wiele wątpliwości. Dowiedz się, jak wygląda kwestia holowania automatu zanim zdecydujesz się na zakup takiego auta.

Dlaczego holowanie automatu to kwestia sporna?

Na pytanie o to, jak holować automat, wiele razy usłyszysz dość zaskakującą odpowiedź, a mianowicie: najlepiej wcale tego nie robić. Dlaczego? Automatyczna przekładnia nie jest przystosowana do ruchu wtedy, gdy jednostka napędowa nie działa. W pozycji neutralnej nie jest ona ani smarowana, ani chłodzona, co utrudnia jej pracę.

Przy jednokrotnym zdarzeniu być może holowanie automatu nie będzie wiązało się z żadnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami, choć nic nie jest pewne. Powtarzane kilkukrotnie może już nieść za sobą poważne skutki pod postacią uszkodzenia skrzyni biegów. A jak nietrudno się domyślić, jej ewentualna regeneracja lub naprawa będzie kosztowna i prawdopodobnie przekroczy koszt skorzystania z usług pomocy drogowej.

Czytaj także: Jak jeździć automatem ?

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Biorąc pod uwagę powyższe, zaleca się wcześniejsze sprawdzenie kwestii związanych z holowaniem konkretnego modelu, jeszcze przed rozpoczęciem jego eksploatacji. Tutaj liczy się bowiem to, co znajduje się w instrukcji samochodu. Uwierz nam na słowo – nie będziesz mieć czasu na jej wertowanie, stojąc na poboczu drogi z niesprawnym autem.

Jeśli w instrukcji jest napisane, żeby nie holować automatu, zastosuj się do tej wskazówki i po prostu wezwij lawetę. Koszt takiej usługi okaże się  znacznie niższy od stawki, jaką trzeba będzie zapłacić mechanikowi za naprawę skrzyni biegów. Nie warto podejmować niepotrzebnego ryzyka.

Czytaj także: Holowanie pojazdu. Jakie ubezpieczenie je obejmuje?

O ile instrukcja dopuszcza holowanie automatu, tu również trzeba trzymać się ściśle ustalonych wytycznych. Producent może określić m.in.:

  • maksymalną prędkość holowania – nie wyższa niż 50 km/h,
  • maksymalny dystans holowania – nie dłuższy niż 50 km.

Konieczne może być również sprawdzenie, czy w skrzyni znajduje się wystarczająca ilość oleju. Jego brak w trakcie holowania automatu może doprowadzić do zatarcia pompy oleju.

Niektóre samochody z automatyczną skrzynią biegów dysponują specjalnymi funkcjami pozwalającymi na bezpieczne holowanie. Ich działanie sprowadza się do całkowitego odłączenia skrzyni biegów, co minimalizuje ewentualne ryzyko wiążące się z tym działaniem. Jeśli auto nie dysponuje takim rozwiązaniem, najbezpieczniejszym wyborem będzie bieg neutralny.

Porównaj oferty towarzystw, które oferują darmowe holowanie

Kalkulator OC/AC

Assistance dla samochodu z automatyczną skrzynią biegów – ułatwienie dla kierowcy

Nawet jeśli masz całkiem nowe auto, w przypadku którego ryzyko nagłego unieruchomienia w trasie jest niewielkie, to jednak wciąż istnieje. Zamiast martwić się tym na zapas, postaw na opcję, dzięki której nie będziesz zastanawiać się, jak holować automat, bo wszystkim zajmie się ubezpieczyciel. Rozwiązaniem problemu jest zakup ubezpieczenia assistance z usługą holowania na określonym dystansie.

Przy wyborze takiej polisy warto zwrócić szczególną uwagę na dwa aspekty: minimalną odległość od domu i limit kilometrów holowania. O co tu chodzi? Minimalna odległość od domu to dystans dzielący Cię od miejsca zamieszkania, który upoważnia do skorzystania z pomocy ubezpieczyciela. Najczęściej jest to ok. 20-30 km. Jeśli do unieruchomienia auta dojdzie poniżej tej granicy, musisz uporać się z holowaniem na własną rękę. Odpowiedzialność za zdarzenia mające miejsce dalej niż 20-30 km od domu spada z kolei na ubezpieczyciela –  wtedy po skontaktowaniu się z infolinią, wysyła zostanie po Ciebie laweta. Towarzystwa oferują też czasem oferty bez tego ograniczenia, jednak zwykle są to droższe warianty assistance.

Porównaj oferty OC z Assistance

Limit kilometrów odnosi się do tego, na jaką odległość odholuje Cię ubezpieczyciel w ramach Twojego pakietu. Jeśli korzystasz z taniego ubezpieczenia OC z assistance w pakiecie, najpewniej masz do czynienia z tzw. mini Asistance i niskim limitem kilometrów wystarczającym na przejazd do najbliższego warsztatu lub do maksymalnie 50-100 km od miejsca zdarzenia. Zaletą tego rozwiązania jest to, że zwykle nic nie kosztuje, bo jest gratisem do obowiązkowej polisy. Haczyk polega na tym, że takie ubezpieczenie nie sprawdzi się w każdej sytuacji.

Rozszerzone warianty assistance zapewniają dostęp do holowania na dystansie nawet do 1000 km lub wręcz bez żadnych ograniczeń terytorialnych. Ta druga opcja sprawdza się w szczególności, gdy wybierasz się na wakacje w Europie i chcesz mieć pewność, że możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela nawet za granicą. Takich ofert możesz szukać w porównywarce Punkta.

Czytaj także: Prawo jazdy na automat – wszystko co powinieneś wiedzieć

Pytania i odpowiedzi

Czy można holować automat?
Jak holować auto w automacie?
Czy automatem można holować inne auto?
Czy można holować automat DSG?

Podsumowanie

  1. W większości przypadków samochód z automatyczną skrzynią biegów nie nadaje się do samodzielnego holowania.
  2. Niektóre modele posiadają dedykowaną funkcję, która pozwala na bezpieczne "ciągnięcie", bez ryzyka zniszczenia skrzyni biegów.
  3. Jeżeli auto z automatyczną skrzynią nie ma dedykowanej opcji holowania, a musisz je holować pojazd, ustaw bieg neutralny.
  4. W przypadku awarii zdecydowanie lepiej wezwać pomoc drogową.
  5. Ubezpieczeniem obejmującym holowanie automatu jest np. Assistance.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej