7 fatalnych nawyków, które niszczą każde auto! UWAŻAJ!

Aktualizacja:
co niszczy auto

Każdy kierowca ma własny styl jazdy. Jeden uwielbia żyłowanie silnika i wsłuchiwanie się w jego melodię, drugi zmienia biegi jak w zegarku przy 2.5 tys. obrotów. Są jednak złe nawyki, które sprawiają, ze auto częściej niż inne odwiedza warsztat. Warto się ich pozbyć dla korzyści własnego portfela. Oto 7 fatalnych nawyków, które niszczą każde auto!

1. Nawyki, które niszczą auto: Ostre ruszanie i gwałtowne hamowanie

Kiedy stojąc na światłach widzę (i słyszę) ostro ruszający samochód, który przed kolejnymi światłami hamuje z piskiem opon, myślę sobie: No i gdzie ci tak pilno? Choć wiadomo, że nie o czas dojazdu tu chodzi, a o ten podnoszący rozkosznie ciśnienie zestaw dźwiękowy: ryk silnika, pisk opon plus upajające uczucie wciskania w fotel.

Każdy amator takiej jazdy powinien zdawać sobie sprawę, że kiedy ostro rusza na światłach, a przed kolejnymi gwałtownie hamuje, duże przeciążenia i siły są przenoszone na elementy mechaniczne samochodu, powodując ich szybsze zużycie. Gwałtowne hamowanie wykańcza tarcze i klocki hamulcowe. Oponom też nie pomaga. Lubisz takie emocje? Rzuć słodycze i zbieraj na mechanika.

2. Nawyki, które niszczą auto: Hamowanie na progu zwalniającym

Przed progiem zwalniającym zwykle stoi znak ograniczenia prędkości do 30 km/h. To nie jest złośliwość zarządcy drogi, który nakazuje nam takie radykalną redukcję prędkości dla własnej fanaberii. Gnanie przez progi z większą prędkością odczujemy boleśnie nie tylko na kręgosłupie, ale i na rachunku z warsztatu.

Technika przejeżdżania przez progi zwalniające nie powinna być obca żadnemu absolwentowi kursu prawa jazdy, ale przypomnijmy: hamujemy przed progiem i przejeżdżamy – przetaczamy się – przezeń siłą rozpędu. Jeśli hamujemy na progu, masa samochodu zostaje przesunięta do przodu i ściska sprężyny zawieszenia, obniżając je. Szczególnie szkodzi to autom sportowym, o niskim zawieszeniu – można urwać nisko położone elementy. Auć.

3. Hamowanie tylko hamulcami

Pewna pani napisała kiedyś na forum motoryzacyjnym: „Słyszałam, że warto hamować silnikiem. Czy ktoś mi może powiedzieć, jak włączyć hamulec silnikowy w Cinquecento?”

Technika hamowania silnikiem, tak prosta, a tak obca wielu zmotoryzowanym… Jak się hamuje silnikiem? W trakcie jazdy na biegu zdejmujemy nogę z gazu. Auto jedzie, ale stopniowo wytraca prędkość. Oszczędzamy w ten sposób klocki hamulcowe, tarcze i paliwo.

4. Ręka na lewarku

Są kierowcy, którzy lubią „mieszać biegami”. Ręka sama „chodzi” po lewarku i jeśli w trakcie jazdy trąca dźwignię we wszystkie strony, ciągnie i pcha, to należy obawiać się awarii widełek zmiany przełożeń. W try miga rozpuknie się nam skrzynia biegów.

5. Głęboka rezerwa

Zdecydowanie nie polecamy jazdy na głębokiej rezerwie. Więcej pisaliśmy o tym w tym artykule tutaj, ale krótko przypomnijmy, dlaczego to nie jest dobry pomysł. Najgłupszy pomysł to jeździć na głębokiej rezerwie zimą, bo wtedy para wodna zamarza, a drobinki lodu mogą zablokować układ paliwowy. Woda powoduje też korozję zbiornika. Jeżdżąc na głębokiej rezerwie narażamy na poważne uszkodzenia także pompę paliwową, która jest smarowana i chłodzona paliwem. Najgorzej jest z silnikami diesla. Jeśli zapowietrzymy układ wtryskowy, trudno będzie odpalić auto po takiej awarii. Nie obejdzie się bez pomocy specjalisty. Idealny poziom paliwa w baku to ok. 1/4 baku. Dlatego tankowanie za przysłowiowe 25 zł co drugi dzień to również nie jest dobry pomysł.

6. Ignorowanie kontrolek

Mruga? To pomruga i przestanie. A nie, niekoniecznie. Nowoczesne samochody są wyposażone w systemy kontroli i ostrzegania po to, by kierowca mógł wdrożyć środki zaradcze wcześniej, zanim jego auto zatrzyma się na środku drogi lub zanim spod maski pójdzie siwy dym. Żółte kotrolki umożliwiają dalszą jazdę, najlepiej w kierunku warsztatu. Jednak kiedy świecą się czerwone, lepiej wezwać pomoc drogową, bo kontynuowanie jazdy może skończyć się poważnymi uszkodzeniami samochodu.

Oczywiście zależy, która kontrolka świeci. Część ostrzeżeń potrafi opędzić każdy kierowca. Po zmianie opon lubią świecić kontrolki ciśnienia w oponach. Warto wtedy podjechać na dowolną stację i sprawdzić ciśnienie, ewentualnie dopompować koła. Tu podpowiem, że szalenie przydaje się obecność młodocianego fana motoryzacji, który w najgorszą ulewę z pieśnią na ustach i błyskiem w oku będzie kontrolował stan ciśnienia w oponach naszego auta, a my nie wystawimy nawet czubka bucika z zacisznego wnętrza pojazdu.

7. „Zwisające” opony

Ile razy idę ulicą, mijając zaparkowane samochody, zwracam uwagę na smętnie wiszące znad krawężnika gumy. Aż mnie boli, gdy pomyślę o twardym betonie wbijającym się w opony. A jak zaboli właściciela, który będzie zmuszony do wymiany zdeformowanych opon wcześniej, niż to sobie zabudżetował! Szczerze odradzam pozostawianie samochodu w tym stanie na całą noc, czy dzień –  albo parkowanie niesymetryczne np. kiedy wyjeżdżamy na urlop i auto przez tydzień stoi pod blokiem.  Takie parkowanie może się wydatnie przyczynić do szybszego zużycia ogumienia.

Podsumowanie

1. Gwałtowne hamowanie wykańcza tarcze i klocki hamulcowe. 2. Hamowanie na progu zwalniającym może spowodować urwanie nisko położonych elementów. 3. Warto hamować silnikiem. 4. Nie należy bawić się lewarkiem skrzyni biegów. 5. Trzeba unikać permanentnej jazdy na głębokiej rezerwie. 6. Nie należy ignorować kontrolek. 7. Zwisające z krawężnika przez noc opony deformują się.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej