Wysokość mandatów w Polsce a na Ukrainie

Aktualizacja:
AdobeStock_158445841_Easy-Resize.com

Nowy taryfikator mandatów, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, wywołuje sporo kontrowersji u zmotoryzowanych. Głównym powodem niezadowolenia jest spora podwyżka grzywien i punktów karnych naliczanych za wykroczenia. Maksymalna kara wynosi aż 30 000 zł. Czy grzywny za łamanie przepisów ruchu drogowego w Polsce są porównywalne do kar obowiązujących na Ukrainie?

Nowe taryfikatory mandatów w Polsce i na Ukrainie – te same cele i kontrowersyjne podwyżki

Surowsze mandaty za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego na Ukrainie obowiązują od 17 marca 2021 roku. Nadrzędnym celem wprowadzenia wyższych kar za wykroczenia drogowe jest – podobnie jak w Polsce – zniechęcenie kierowców do przekraczania prędkości, prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu czy rozmawiania przez telefon za kółkiem – bez używania zestawu głośnomówiącego. Pożądanym skutkiem poprawy zachowania polskich i ukraińskich kierowców jest zmniejszenie liczby wypadków, szczególnie z ofiarami śmiertelnymi.

Chociaż grzywny w krajach europejskich są wyższe w porównaniu z mandatami stosowanymi na Ukrainie, warto wziąć pod uwagę odmienne wysokości płac minimalnych. Wysokość kar za wykroczenia drogowe powinna być analizowana na tle dochodów miejscowej ludności. Media ukraińskie podkreślają, że aktualne grzywny są dość wysokie.

Dobrym przykładem jest nowa kara za przekroczenie prędkości o 50 km/h – mandat wynosi 1700 UAH. Wynagrodzenie minimalne – 6500 UAH, co daje ok. 5200 UAH na rękę, czyli 740 zł według kursu walut z dnia 30 marca 2022 roku. Przed nowelizacją grzywna wynosiła 510 UAH, więc wzrosła ponad trzykrotnie. Podobna zmiana zaszła w polskim taryfikatorze mandatów. Jeżeli kierowca w Polsce będzie miał na liczniku o 50 km/h za dużo, zapłaci 1500 zł. Wcześniejsza kara oscylowała na poziomie od 400 zł do 500 zł. Aktualna pensja minimalna to 3010 zł brutto, czyli 2363,56 zł netto.

Mandaty za jazdę po spożyciu alkoholu w Polsce i na Ukrainie

Nowe taryfikatory mandatów w Polsce i na Ukrainie podwyższyły kary nakładane na osoby wsiadające za kółko po wypiciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających, które oddziałują podobnie na organizm.

Minimalna grzywna za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu wynosi 2500 zł. Tyle samo zapłaci kierowca w stanie nietrzeźwości, który zdecyduje się na prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub ruchu. Nieco niższa kara zostanie nałożona na osobę w stanie po użyciu alkoholu, która będzie kierować pojazdem innym niż mechaniczny w tych samych strefach – 1000 zł. Jeżeli pijany kierowca zostanie sprawcą wypadku lub kolizji ze skutkiem powstania obrażeń, zapłaci minimum 2500 zł.

Taryfikator mandatów na Ukrainie przewiduje stopniowanie kar za jazdę pod wpływem alkoholu. Kiedy nietrzeźwy kierowca zostanie przyłapany po raz pierwszy, zapłaci 17 000 UAH (ok. 2400 zł). Jeżeli złamie ten sam przepis drugi raz w ciągu roku, grzywna wzrośnie do 34 000 UAH (ok. 4800 zł). Za trzecim razem mandat wyniesie 51 000 UAH (ok. 7200 zł). Co się stanie, kiedy kierowca odmówi poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie? W tej sytuacji przewidziano karę w wysokości 40 800 UAH (ok. 5800 zł).

Kary za jazdę bez uprawnień w Polsce i na Ukrainie

Jeśli kierowca na Ukrainie będzie kierował pojazdem, nie mając stosownych uprawnień, zapłaci od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy hrywien kary. Na wysokość grzywny wpływają dotychczasowe wykroczenia – na osobę łamiącą wielokrotnie przepisy zostaną nałożone najwyższe mandaty.

  • 425 UAH (ok. 60 zł) – za brak niezbędnych dokumentów, które należy przedstawić podczas kontroli drogowej, np. prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy polisy ubezpieczeniowej.
  • 3400 UAH (ok. 480 zł) – za kierowanie pojazdem bez uprawnień i przekazanie kontroli nad pojazdem osobie bez uprawnień.
  • 20 400 UAH (ok. 2900 zł) – za prowadzenie pojazdu po wcześniejszym odebraniu uprawnień.
  • 40 800 UAH (ok. 5800 zł) – za wielokrotne naruszenia przepisów przez osobę, która powinna kierować pojazdami ze względu na brak stosownych uprawnień. W tę kategorię wpisują się także kierowcy wsiadający za kółko pomimo odebrania prawa jazdy i wcześniej nałożonych kar.

Od stycznia 2022 roku kierowcy w Polsce ryzykują stawieniem się przed sądem za kierowanie pojazdem bez uprawnień. Minimalna grzywna wynosi 1500 zł, a maksymalna – aż 30 000 zł! Ponadto sąd musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli kierowca nie będzie respektował tego zakazu, popełni nie wykroczenie, a przestępstwo, za które grozi do 5 lat więzienia.

Mandaty dla pieszych i rowerzystów w Polsce i na Ukrainie

Pieszy zapłaci 255 UAH (ok. 36 zł) za przekroczenie drogi w niedozwolonym miejscu, a szczególnie przed nadjeżdżającymi pojazdami. Ta stawka obowiązuje także za nieprzestrzeganie innych przepisów, np. niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Rowerzyści łamiący przepisy ruchu drogowego ryzykują nałożenie grzywny w wysokości 340 UAH (ok. 48 zł). W obu przypadkach kary wzrastają do 680 UAH (ok. 96 zł) dla nietrzeźwych osób i do 850 UAH (ok. 121 zł) dla sprawców wypadków. Ponadto rowerzyści powinni pamiętać o noszeniu kasku – tak samo jak kierowcy o zapinaniu pasów. Nieprzestrzegającym tych przepisów grozi mandat opiewający na 510 UAH (ok. 72 zł).

Większość mandatów dla pieszych w Polsce wynosi od 50 zł do 100 zł, jednak istnieje kilka wyjątków. Po pierwsze – 200 zł za wejście bezpośrednio przed jadący pojazd w miejscu innym niż przejście dla pieszych. Po drugie – 300 zł za korzystanie ze smartfonu, tabletu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię. Najwyższa kara – bo aż 2000 zł – jest nakładana za nieprzepisowe zachowanie przy przejazdach kolejowych, czyli wchodzenie na torowisko, kiedy zapory są opuszczane lub całkowicie opuszczone. Taki sam mandat otrzyma rowerzysta.

Rowerzyści i osoby poruszające się na hulajnogach mający od 10 do 18 lat powinni pamiętać o wożeniu ze sobą np. karty rowerowej. Za poruszanie się jednośladem – także elektrycznym – bez stosownych uprawnień, grozi 200 zł mandatu. Nowy taryfikator pozwala na nałożenie 1000 zł kary na rowerzystę w stanie po spożyciu alkoholu i 2500 zł za jazdę w stanie nietrzeźwości. Za naruszenia przepisów polegające na omijaniu i wyprzedzaniu pojazdów, przejeżdżanie przez przejście dla pieszych czy ignorowanie sygnalizacji świetnej grożą kary w wysokości od 50 zł do 1000 zł.

Grzywny za przekroczenie prędkości w Polsce i na Ukrainie

Kara za przekroczenie prędkości w ruchu drogowym na Ukrainie jest zależna od nadmiarowej liczby kilometrów na liczniku. Jeżeli kierowca będzie jechał od 20 km/h do 50 km/h za szybko, narazi się na mandat wynoszący 340 UAH (ok. 48 zł). Nawiasem mówiąc, identyczna grzywna jest nakładana za m.in. niestosowanie się do znaków drogowych. Nieco wyższa kara dotyczy naruszenia zasady wyprzedzania – 510 UAH (ok. 72 zł). Kiedy licznik wskaże co najmniej 50 km/h za dużo, pirat drogowy zapłaci 1700 UAH (ok. 240 zł).

Polski taryfikator mandatów przewiduje kary od 50 do 2500 zł za przekroczenie prędkości. Najniższa stawka dotyczy kierowców rozpędzających się o maksymalnie 10 km/h ponad limit, najwyższa – jadących z prędkością wyższą o minimum 71 km/h niż przepisowa. Jeżeli sytuacja powtórzy się w ciągu 2 lat, kierowca zapłaci od 1600 zł do aż 5000 zł.

Mandaty za kolizję, wypadki i ucieczki z miejsca zdarzenia w Polsce i na Ukrainie

Od 850 do 1445 UAH, czyli od ok. 120 do 200 zł – to grzywny za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym na Ukrainie, w tym wypadku. Jeżeli sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, narazi się na dodatkową karę w wysokości do 3400 UAH (ok. 480 zł). Ostrożność powinni zachować także świadkowie wypadku i osoby znajdujące się w pobliżu, ponieważ za nieudzielenie pierwszeństwa pojazdom służb ratowniczych grozi 680 UAH (ok. 96 zł) mandatu.

Kara za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Polsce wynosi co najmniej 1000 zł. Można powiedzieć, że to baza grzywny, ponieważ do tej kwoty dolicza się karę za przyczynę kolizji, więc ostateczna wartość może wynieść kilka tysięcy złotych. Maksymalna grzywna dla uciekinierów z miejsca zdarzenia to aż 6000 zł, przy czym może zostać naliczona nawet za stosunkowo błahe uszkodzenie pojazdu, np. zarysowanie karoserii czy wyrwanie zderzaka wskutek pechowego manewru na parkingu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej