Drift - co to, jak wygląda kwestia ubezpieczenia - co musisz wiedzieć?

Aktualizacja:
drift ubezpieczenie

Zdarza się w naszym klimacie, że kierowca na śliskiej drodze wpadnie w niekontrolowany poślizg. Kiedy zamiast zakończyć na latarni lub tyle innego auta, wyjdzie z tego bez szwanku, jeszcze długo dochodzi do siebie. Tymczasem z kontrolowanego poślizgu miłośnicy ryzyka i adrenaliny uczynili styl życia i dyscyplinę sportową. Czym jest drift?

Warto dowiedzieć się, czym jest drift i jak wygląda kwestia ubezpieczenia aut przeznaczonych do takiej jazdy.

Co to jest drift?

Drift to niecodzienna technika jazdy samochodem, która polega na jego celowym wprowadzeniu w poślizg. Musi on być umiejętnie kontrolowany i możliwie jak najdłużej utrzymywany. Auto powinno w czasie idealnego driftu jechać bokiem z jak największym wychyleniem.

Podczas driftowania używa się wielu technik, które pozwalają na jazdę w kontrolowanym poślizgu. Przede wszystkim ważna jest specyficzna praca sprzęgła, gazu i hamulca, które obsługuje się inaczej niż w czasie normalnej jazdy autem. Tzw. „strzały sprzęgłem”, szybkie puszczanie pedału gazu, czy zaciąganie ręcznego to tylko kilka sposobów, by auto było nadsterowne i widowiskowo ślizgało się po torze.

Drift – dyscyplina sportu?

Drift to adrenalina a’la „Szybcy i wściekli”. Dlatego w tak wielu miejscach młodzi ludzie próbują posmakować przygody. Takie nocne kręcenie kółek na parkingu pod supermarketem na oczach zachwyconych wielbicielek to ekscytująca zabawa. Jednak może się ona skończyć mandatem jako niezgodna z przepisami.

Tymczasem profesjonalny drifting stał się dyscypliną sportową. Wszystko zaczęło się w latach 60-tych w Japonii od pościgów na krętych górskich trasach. Ekstremalna jazda szybko zyskała tak dużą popularność, że najpierw w Japonii, a potem w wielu innych krajach, powstała profesjonalna liga driftowa. W Polsce od 2006 roku także odbywają się cykliczne wyścigi oraz mistrzostwa kraju.

Jeśli drift, to czym?

W nocy na parkingu zdecydowanie byle czym. Im większe i robiące więcej hałasu auto, tym lepiej dla drifterów-amatorów. Ale w przypadku profesjonalnego podejścia do sportu potrzebne jest specjalnie dostosowane do jego wymogów auto.

W zawodach driftingowych oceniana jest nie szybkość, ale wychylenie auta czy panowanie nad autem. Można by nawet rzec, że to dyscyplina artystyczna. Samochód eksploatowany w ten sposób potrzebuje odpowiednich modyfikacji silnika, zawieszenia, mechanizmu różnicowego, hydraulicznego ręcznego, foteli, a przyda się też klatka bezpieczeństwa.

Idealnie nadają się do tego japońskie coupe z tylnym napędem np. Nissan Silvia czy Skyline, Toyota Corolla AE86, Supra, Mazda Soarer, Subaru Impreza. Ale popularne stają się także takie marki jak BMW czy Opel.

 

10 ciekawostek ze świata motoryzacji, o których nie masz pojęcia!

Czy auto do driftu trzeba ubezpieczyć?

Drift to dyscyplina bardzo widowiskowa. Od kiedy jednak przeszedł długą drogę od nocnych, nielegalnych wyścigów do profesjonalnej rywalizacji, zmieniło się także podejście do bezpieczeństwa i rozwiązań prawnych. Nadal niestety możemy w mediach odnaleźć doniesienia na temat wypadków podczas nielegalnego driftu.

Jednak skupmy się na rozsądnym podejściu do driftowania. Skoro auto jest używane w zawodach i treningach, to czy musi być ono zarejestrowane i ubezpieczone? Przecież sportowcy nie jeżdżą tym samochodem po dziecko do przedszkola, tylko piłują go na profesjonalnym torze. A jednak okazuje się, że mimo tego samochód powinien być zarejestrowany i mieć opłacone OC i NNW. Natomiast jeśli auto do driftu nie jest dopuszczone do ruchu, należy mu wyrobić Książkę Samochodu Sportowego.

Drift – Kwestia ubezpieczenia

Zawody w driftingu oprócz swojej atrakcyjnej wizualnej strony mają też nieco mroczniejszą. Jest to przecież sport podwyższonego ryzyka zarówno dla kierowców jak i zgromadzonej publiczności. Prędkości rozwijane na torze i nieprzewidywalność „ślizgających się” aut mogą doprowadzić do wypadku.

Dlatego organizatorzy poszczególnych zawodów wymagają, by uczestnicy mieli opłacone OC i NNW obliczone dla konkretnego pojazdu. Tak naprawdę to właśnie regulaminy rozgrywanych w Polsce wyścigów szczegółowo określają wymagania wobec drifterów. Może się zdarzyć, że w profesjonalnych zawodach obowiązuje także ubezpieczenie sportowe, które jest znacznie wyższe od zwykłego OC. Jednak ubezpieczenie jest podstawą w tym sporcie, bo oprócz dobrej zabawy liczy się w nim przede wszystkim bezpieczeństwo.

 

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Drift to technika jazdy samochodem polegająca na kontrolowanym poślizgu.
  2. Driftowanie przeszło długą drogę od ekscytującej rozrywki do profesjonalnej rywalizacji sportowej.
  3. Kwestie bezpieczeństwa podczas driftu są bardzo ważne i regulowane przepisami poszczególnych zawodów.
  4. Auto do driftu powinno być zarejestrowane i mieć opłacone OC i NNW.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

poślizg jak wyjść z poślizgu
2024.08.28  •  Samochód
Poślizg podsterowny i nadsterowny – jak wyjść z niego cało?

Poślizg to stresujące przeżycie nie tylko dla początkujących kierowców, ale także dla tych z wieloletnim doświadczeniem za kółkiem. Najlepszą formą radzenia sobie z tym problemem wydaje się być prewencja. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć poślizgu. Jak sobie z nim radzić?

Czytaj więcej
jak wyjść z poślizgu
2024.08.30  •  Samochód
Jak wyjść z poślizgu? Musisz to wiedzieć, żeby jeździć bezpiecznie!

Wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, że niedługo powinniśmy pożegnać się z zimą i przygotować na nadejście wiosny. Jednak pierwsze dni z temperaturą sięgającą kilku, a nawet kilkunastu stopni powyżej zera, nie powinny sprawiać, że od razu sięgniemy po telefon by umówić się z wulkanizatorem na wymianę opon na letnie. Pogoda w marcu może nas nieprzyjemnie zaskoczyć niskimi temperaturami a nawet opadami śniegu.

Czytaj więcej
sporty ekstremalne
2024.09.17  •  Zdrowie
Na czym polega ubezpieczenie w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych?

Aktywność fizyczna jest podstawą dobrego zdrowia niezależnie od wieku. Część osób nie poprzestaje jednak na standardowych sportach i szuka większych wrażeń. Sprawdź, jakie są sporty ekstremalne i czy wymagają dokupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie sportów ekstremalnych, czyli kraina zwyżek
2018.06.02
Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Jak wybrać i gdzie kupić polisę online?

Chciałbyś powtórzyć wyczyn bohaterów filmu 'Czekając na Joe', którzy zdobyli szczyt Siula Grande w Andach Peruwiańskich? Wyjeżdżając na taką eskapadę obejmującą np. wspinaczkę wysokogórską, nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia od sportów ekstremalnych. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem takiej polisy.

Czytaj więcej
Gdzie się najlepiej leczyć?
2016.12.23  •  Zdrowie
Medycyna sportowa – gdzie się najlepiej leczyć?

Chcesz prowadzić aktywny tryb życia? Już uprawiasz jakiś sport? A może Twoje dziecko ma zamiar trenować? W każdym z tych wypadków potrzebujesz usług z zakresu medycyny sportowej. Sprawdzenie stanu zdrowia przed treningami, leczenie w razie kontuzji - to konieczność, którą uświadamia sobie coraz więcej osób. Zobacz, gdzie i jak zyskasz najlepszą pomoc.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie sportowe nie tylko dla sportowców profesjonalistów
2018.05.25
Ubezpieczenie sportowe nie tylko dla sportowców profesjonalistów. Kup polisę online

W Polsce nie usłyszymy o ubezpieczeniach nóg piłkarzy opiewających na 100 milionów euro, za to często usłyszymy o niedostatecznej ochronie sportowca amatora, który zaczyna swoją przygodę z bieganiem. Na rynku ubezpieczeń można spotkać się z polisą zarówno dla profesjonalisty, jak i amatora, powstają nawet specjalne oferty dla uprawiających konkretne dyscypliny sportu. Czy to znaczy, że możesz trenować w spokoju?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej