Jak wyjść z poślizgu? Musisz to wiedzieć, żeby jeździć bezpiecznie!

Aktualizacja:
jak wyjść z poślizgu

Wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, że niedługo powinniśmy pożegnać się z zimą i przygotować na nadejście wiosny. Jednak pierwsze dni z temperaturą sięgającą kilku, a nawet kilkunastu stopni powyżej zera, nie powinny sprawiać, że od razu sięgniemy po telefon by umówić się z wulkanizatorem na wymianę opon na letnie. Pogoda w marcu może nas nieprzyjemnie zaskoczyć niskimi temperaturami a nawet opadami śniegu.

Dlatego też warto przypomnieć sobie jak wyjść z poślizgu (mimo, że wszystkim kierującym życzymy żeby nigdy nie musieli tej wiedzy stosować w praktyce).

Jak uniknąć poślizgu? Jak wyjść z poślizgu?

Zanim napiszemy jak wyjść z poślizgu, kilka słów o tym jak tej sytuacji uniknąć. Przede wszystkim powinieneś zachowywać ostrożność. Jadąc po śniegu czy po błocie pośniegowym powinieneś pamiętać o tym żeby nie wykonywać manewrów zbyt gwałtownie, a przede wszystkim jechać wolniej niż po suchej nawierzchni oraz – a może przede wszystkim – przewidywać to, co może wydarzyć się na drodze.

Powinieneś też mieć świadomość tego, że na to, jak twoje auto będzie zachowywać się na drodze ma wpływ stan opon, na jakich się porusza. Ryzyko poślizgu będzie większe jeśli jeździsz na oponach ze zużytym bieżnikiem (nie powinieneś brać sobie zbytnio do serca tego, że jego minimalna głębokość dopuszczalna przepisami to 1,6 mm), zbyt mało napompowanych czy uszkodzonych.

Co powinieneś zrobić jeżeli twój samochód już wpadnie w poślizg? Podpowiadamy.

Możesz spotkać się z dwoma rodzajami poślizgu: podsterownym i nadsterownym. W każdym z tych przypadków sposób bezpiecznego wyprowadzenia auta z poślizgu jest nieco inny.

Jak wyjść z poślizgu podsterownego?

O poślizgu podsterownym mówimy wtedy, kiedy przyczepność tracą przednie koła a do poślizgu dochodzi w czasie ich skrętu.

Żeby wyprowadzić samochód z poślizgu podsterownego powinieneś zdjąć nogę z pedału gazu. Spowoduje to zmniejszenie prędkości i dociążenie przednich kół. Nie należy też pogłębiać skrętu kół. Skręcając je, jeszcze bardziej zmniejszysz sterowność. Redukcja kąta skrętu powinna spowodować odzyskanie przyczepności i pozwolić na skorygowanie toru jazdy. Jeżeli jeździsz samochodem wyposażonym w ABS, to możesz też delikatnie hamować – system nie pozwoli na zablokowanie kół i da możliwość skutecznego kierowania pojazdem.

Jak wyjść z poślizgu nadsterownego?

Z poślizgiem nadsterownym mamy do czynienia kiedy przyczepność tracą tylne koła.

W przypadku poślizgu tylnych kół (jest on trudniejszy do skorygowania) trzeba wykonać kontrę kierownicą (czyli skręcić kierownicą w stronę, w którą zarzuciło tył samochodu – np. jeżeli podczas zakrętu w prawo twój samochód wpadł w poślizg i zarzuciło go w lewą stronę, powinieneś kręcić kierownicą w lewo do momentu odzyskania kontroli). Możesz też wcisnąć jednocześnie sprzęgło i hamulec, co spowoduje dociążenie wszystkich kół i pozwoli szybko odzyskać przyczepność. Trzeba jednak pamiętać, że wyćwiczenie takich reakcji wymaga treningu prowadzonego przez instruktorów techniki jazdy.

Pamiętaj, że ryzyko poślizgu możesz ograniczyć pamiętając o przestrzeganiu kilku zasad:

  • jadąc „w trasie” zachowuj szczególną ostrożność w okolicach zbiorników wodnych, na mostach czy wiaduktach – w takich miejscach może się często pojawiać gołoledź. Na wszelki wypadek ogranicz prędkość w takich miejscach
  • jeśli samochód, którym jeździsz nie jest wyposażony w ABS nie naciskaj do oporu na pedał hamulca – zablokujesz w ten sposób koła i utracisz kontrolę nad samochodem. Hamuj pulsacyjnie, naprzemiennie naciskając i zwalniając pedał hamulca. W aucie z ABS-em pedał hamulca możesz nacisnąć do oporu. System zadba o to żeby koła się nie zablokowały
  • dojeżdżając np. do skrzyżowania, nie hamuj gwałtownie w ostatnim momencie. Wytracaj prędkość hamując silnikiem, a hamulec wciskaj dopiero w ostatniej fazie zatrzymywania auta. Dzięki temu – po pierwsze – ograniczysz ryzyko poślizgu kół, a po drugie – zmniejszysz zużycie paliwa
  • bieg redukuj przed wejściem w zakręt. Nie rób tego na zakręcie – z zakrętu powinieneś wyjechać na tym samym, biegu na jakim w niego wjechałeś
  • z kierownicą i biegami obchodź się delikatnie.
Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej