Drift - co to, jak wygląda kwestia ubezpieczenia - co musisz wiedzieć?

Aktualizacja:
drift ubezpieczenie

Zdarza się w naszym klimacie, że kierowca na śliskiej drodze wpadnie w niekontrolowany poślizg. Kiedy zamiast zakończyć na latarni lub tyle innego auta, wyjdzie z tego bez szwanku, jeszcze długo dochodzi do siebie. Tymczasem z kontrolowanego poślizgu miłośnicy ryzyka i adrenaliny uczynili styl życia i dyscyplinę sportową. Czym jest drift?

Warto dowiedzieć się, czym jest drift i jak wygląda kwestia ubezpieczenia aut przeznaczonych do takiej jazdy.

Co to jest drift?

Drift to niecodzienna technika jazdy samochodem, która polega na jego celowym wprowadzeniu w poślizg. Musi on być umiejętnie kontrolowany i możliwie jak najdłużej utrzymywany. Auto powinno w czasie idealnego driftu jechać bokiem z jak największym wychyleniem.

Podczas driftowania używa się wielu technik, które pozwalają na jazdę w kontrolowanym poślizgu. Przede wszystkim ważna jest specyficzna praca sprzęgła, gazu i hamulca, które obsługuje się inaczej niż w czasie normalnej jazdy autem. Tzw. „strzały sprzęgłem”, szybkie puszczanie pedału gazu, czy zaciąganie ręcznego to tylko kilka sposobów, by auto było nadsterowne i widowiskowo ślizgało się po torze.

Drift – dyscyplina sportu?

Drift to adrenalina a’la „Szybcy i wściekli”. Dlatego w tak wielu miejscach młodzi ludzie próbują posmakować przygody. Takie nocne kręcenie kółek na parkingu pod supermarketem na oczach zachwyconych wielbicielek to ekscytująca zabawa. Jednak może się ona skończyć mandatem jako niezgodna z przepisami.

Tymczasem profesjonalny drifting stał się dyscypliną sportową. Wszystko zaczęło się w latach 60-tych w Japonii od pościgów na krętych górskich trasach. Ekstremalna jazda szybko zyskała tak dużą popularność, że najpierw w Japonii, a potem w wielu innych krajach, powstała profesjonalna liga driftowa. W Polsce od 2006 roku także odbywają się cykliczne wyścigi oraz mistrzostwa kraju.

Jeśli drift, to czym?

W nocy na parkingu zdecydowanie byle czym. Im większe i robiące więcej hałasu auto, tym lepiej dla drifterów-amatorów. Ale w przypadku profesjonalnego podejścia do sportu potrzebne jest specjalnie dostosowane do jego wymogów auto.

W zawodach driftingowych oceniana jest nie szybkość, ale wychylenie auta czy panowanie nad autem. Można by nawet rzec, że to dyscyplina artystyczna. Samochód eksploatowany w ten sposób potrzebuje odpowiednich modyfikacji silnika, zawieszenia, mechanizmu różnicowego, hydraulicznego ręcznego, foteli, a przyda się też klatka bezpieczeństwa.

Idealnie nadają się do tego japońskie coupe z tylnym napędem np. Nissan Silvia czy Skyline, Toyota Corolla AE86, Supra, Mazda Soarer, Subaru Impreza. Ale popularne stają się także takie marki jak BMW czy Opel.

 

10 ciekawostek ze świata motoryzacji, o których nie masz pojęcia!

Czy auto do driftu trzeba ubezpieczyć?

Drift to dyscyplina bardzo widowiskowa. Od kiedy jednak przeszedł długą drogę od nocnych, nielegalnych wyścigów do profesjonalnej rywalizacji, zmieniło się także podejście do bezpieczeństwa i rozwiązań prawnych. Nadal niestety możemy w mediach odnaleźć doniesienia na temat wypadków podczas nielegalnego driftu.

Jednak skupmy się na rozsądnym podejściu do driftowania. Skoro auto jest używane w zawodach i treningach, to czy musi być ono zarejestrowane i ubezpieczone? Przecież sportowcy nie jeżdżą tym samochodem po dziecko do przedszkola, tylko piłują go na profesjonalnym torze. A jednak okazuje się, że mimo tego samochód powinien być zarejestrowany i mieć opłacone OC i NNW. Natomiast jeśli auto do driftu nie jest dopuszczone do ruchu, należy mu wyrobić Książkę Samochodu Sportowego.

Drift – Kwestia ubezpieczenia

Zawody w driftingu oprócz swojej atrakcyjnej wizualnej strony mają też nieco mroczniejszą. Jest to przecież sport podwyższonego ryzyka zarówno dla kierowców jak i zgromadzonej publiczności. Prędkości rozwijane na torze i nieprzewidywalność „ślizgających się” aut mogą doprowadzić do wypadku.

Dlatego organizatorzy poszczególnych zawodów wymagają, by uczestnicy mieli opłacone OC i NNW obliczone dla konkretnego pojazdu. Tak naprawdę to właśnie regulaminy rozgrywanych w Polsce wyścigów szczegółowo określają wymagania wobec drifterów. Może się zdarzyć, że w profesjonalnych zawodach obowiązuje także ubezpieczenie sportowe, które jest znacznie wyższe od zwykłego OC. Jednak ubezpieczenie jest podstawą w tym sporcie, bo oprócz dobrej zabawy liczy się w nim przede wszystkim bezpieczeństwo.

 

Podsumowanie

  1. Drift to technika jazdy samochodem polegająca na kontrolowanym poślizgu.
  2. Driftowanie przeszło długą drogę od ekscytującej rozrywki do profesjonalnej rywalizacji sportowej.
  3. Kwestie bezpieczeństwa podczas driftu są bardzo ważne i regulowane przepisami poszczególnych zawodów.
  4. Auto do driftu powinno być zarejestrowane i mieć opłacone OC i NNW.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej