E5, B7, CNG - nowe oznaczenia paliw na stacjach - będzie łatwiej czy trudniej?

Aktualizacja:
nowe oznakowanie paliw

E5, B7, CNG - nowe oznaczenia paliw na stacjach - będzie łatwiej czy trudniej? Pełna standaryzacja oznakowania paliw na terenie Unii nastąpi do 12 października 2018 roku. Na naszych stacjach można już spotkać literowe i liczbowe symbole wpisane w koło, kwadrat i romb. Co właściwie nowe kody oznaczają? Staną się dla kierowców ułatwieniem czy komplikacją?

Decyzją unijnych urzędników wchodzi obecnie w życie ujednolicony system identyfikacji rodzaju paliwa. Obok krajowych oznakowań ON i Pb na dystrybutorach pojawiają się nowe etykiety paliw uniwersalne dla wszystkich krajów członkowskich. Zgodnie z intencją unijnych urzędników uporządkowanie symboli docelowo ma ułatwić kierowcom dobór paliwa najbardziej odpowiedniego dla ich pojazdów. Ma również zapobiec pomyłkom podczas tankowania w innych krajach Unii, eliminując problem odgadywania lokalnych oznakowań. E5, B7, CNG –  to nowe symbole paliw na stacjach – kierowcom będzie teraz łatwiej czy trudniej?

Obszar zmian oznaczeń paliw –  gdzie spotkamy nowe oznaczenia paliw? 

Nowa norma PN EN 16492, wdrożona przez dyrektywę unijną 2014/94/UE, wprowadza obowiązek jednolitego oznakowania paliw i wchodzi w życie z dniem 12 października 2018 roku. Dla każdego rodzaju paliwa opracowano odrębny symbol przedstawiający skład paliwa oraz zaprojektowano rozmiary i kształt etykiet. Wzory przygotowane zostały przez zespół ekspertów branży paliwowej i samochodowej, przy udziale przedstawicieli rządów i organizacji pozarządowych oraz Komisji Europejskiej.

Oznakowania nie zastępują dotychczasowych lokalnych oznaczeń. Funkcjonować będą obok nich, stanowiąc rodzaj dodatkowej, uniwersalnej dla wszystkich krajów informacji. Jednolity sposób oznakowania paliw będzie obowiązywał na terenie 28 państw członkowskich, a także w kilku innych krajach: w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji. W Polsce jako pierwsze wprowadziły je już niektóre stacje PKN Orlen.

Czytaj także: Rodzaj paliwa – jaki ma wpływ na cenę OC?

Nowe oznaczenie paliw: Umiejscowienie etykiet

Nowe etykiety pojawią się na pistoletach i dystrybutorach na wszystkich europejskich stacjach tankowania pojazdów. Naklejki znajdą się także przy wlewach paliwa nowych pojazdów, wyprodukowanych po 12 października 2018 roku: samochodów osobowych, motorowerów, motocykli, trójkołowców, pojazdów dostawczych i ciężarowych, autobusów, autokarów i innych. Już w chwili obecnej duża część nowych pojazdów już posiada takie oznaczenia. Nowe symbole znajdą się także w instrukcjach obsługi dla nowych pojazdów, wraz ze wskazówkami dotyczącymi prawidłowego wyboru paliwa.

Czytaj także: Ile kosztuje paliwo w 2023 roku?

Rodzaje oznakowań paliw – co oznaczają symbole 

  • Benzyna

Wszystkie rodzaje benzyn oznakowane są wpisaną w okrąg literą E oraz liczbą: E5, E10, E85. Litera E oznacza etanol, natomiast liczba wskazuje maksymalną procentową zawartość etanolu w paliwie, która jest bezpieczna dla tego konkretnego modelu pojazdu.

E5– o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 procent

E10– o maksymalnej zawartości biokomponentów do 10 procent

E85– o dużej procentowej zawartości biokomponentów

 

  • Olej napędowy

Kody dotyczące oleju napędowego wpisano w kwadrat. Litera B w kodzie oznacza biodiesel; liczba wskazuje maksymalną procentową zawartość biodiesla w paliwie, dopuszczalną do użycia w tym pojeździe: B7, B10. Natomiast symbol XTL identyfikuje parafinowy olej napędowy uzyskiwany z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa.

B7– maksymalna dopuszczona procentowa zawartość biokomponentów 7 procent

B10– maksymalna dopuszczona procentowa zawartość biokomponentów 10 procent

XTL– paliwo syntetyczne, nierafinowany olej napędowy powstały bez użycia ropy naftowej

 Punkta ubezpieczenie komunikacyjne

  • Paliwa gazowe

Oznakowania paliw gazowych wpisano w kształt rombu. Literowy symbol wskazuje, czy pojazd można zatankować wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub powszechnie stosowanym gazem płynnym w postaci mieszaniny propanu i butanu (LPG).

H2– tankowanie wodorem

CNG– tankowanie sprężonym gazem ziemnym

LPG– tankowanie skroplonym gazem ziemnym

LNG– tankowanie gazem płynnym

 

Obowiązek etykiet w pojazdach nie obejmuje pojazdów wyprodukowanych przed wprowadzeniem standaryzacji oznakowań. Pojazdy zarejestrowane wcześniej nie muszą być doposażone w naklejki. Niemniej ich właściciele powinni upewnić się, który rodzaj paliwa – w kontekście nowego oznakowania – będzie właściwym wyborem.

 Czytaj także: Mapa jakości paliw – gdzie sprzedają chrzczone paliwo?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

gdzie tankować najtaniej wakacje
2017.07.10  •  Samochód
Gdzie tankować najtaniej w drodze na wakacje?

Najłatwiej, tanio, bez załatwiania - tak jak lubimy, czyli samochodem! Aż 60 proc. Polaków wybiera samochód jako środek wakacyjnego transportu*. Podróże samochodem wcale nie są jednak takie tanie – właśnie wzrosły ceny paliw. Sprawdziliśmy, w których regionach kraju kierowcy muszą zapłacić najwięcej i gdzie warto tankować paliwo po drodze.

Czytaj więcej
kradzież paliwa z baku
2019.02.20  •  Samochód
Kradzież paliwa z samochodu – jak jej uniknąć?

Nawet cena benzyny czy oleju napędowego niższa od 6 zł za litr nie sprawia, że zawartością twojego baku nie zainteresuje się amator cudzej własności. Ofiarą kradzieży paliwa z samochodu może paść zarówno posiadacz samochodu osobowego jak i ciężarowego. Podpowiadamy jak uniknąć kradzieży paliwa z samochodu.

Czytaj więcej
2023.10.27  •  Samochód
Zatankowałeś złe paliwo? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji!

Jesteś właścicielem auta z silnikiem zasilanym benzyną, a chwila nieuwagi wystarczyła, żebyś zatankował auto olejem napędowym? Jeśli myślisz, że stanowisz odosobniony przypadek, to wiedz, że jesteś w błędzie. Zatankowanie złego paliwa to dość powszechne zjawisko, które przytrafić może się każdemu. Warto wiedzieć, co zrobić, by zminimalizować skutki takiej pomyłki!

Czytaj więcej
2020.10.28  •  Samochód
Oznaczenia oleju silnikowego – co oznaczają napisy na opakowaniu?

Odpowiedni dobór oleju zapewni silnikowi ochronę oraz pozwoli na jego prawidłowe funkcjonowanie. Oleje silnikowe dostępne na rynku występują w wielu rodzajach i są przeznaczone do różnego typu silników. Aby zakupić odpowiedni olej, konieczne będzie rozszyfrowanie etykiety, jaka znajduje się na opakowaniu produktu. Co mówią poszczególne oznaczenia oleju silnikowego? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Toyota Mirai - auto, którego nie zatankujesz w Polsce
2019.02.27  •  Samochód
Toyota Mirai – samochód na wodór, którego nie zatankujemy w Polsce

Mnożą się teorie mówiące, że wodór to paliwo przyszłości. Polska wydaje się podążać tymi głosami, bowiem i na naszych ulicach możemy już zobaczyć auto napędzane wodorem. Toyota Mirai – pierwszy masowo produkowany samochód na wodór, zaistniał w naszym kraju. Sukces! Jakieś niedogodności? A i owszem – samochody na wodór mogą jeździć po polskich ulicach, ale jest mały problem… póki co, w Polsce ich nie zatankujemy.

Czytaj więcej
Jak czytać symbole na oponach: Oznaczenia opon
2023.10.30  •  Samochód
Oznaczenia opon – jakie informacje znajdziemy na oponach?

Jeśli kiedykolwiek przyglądałeś się oponom - czy to podczas ich zmiany, czy przy zakupie nowego kompletu – z pewnością zauważyłeś, że są one oznaczane. Litery i cyfry widniejące na oponach, nie są przypadkowym ciągiem znaków. Tak naprawdę niosą szereg istotnych informacji. Jakich? Sprawdź, co mówią poszczególne cyfry i litery na oponie!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej