Oznaczenia oleju silnikowego - co oznaczają napisy na opakowaniu?

Aktualizacja:
mfind4_2610

Odpowiedni dobór oleju zapewni silnikowi ochronę oraz pozwoli na jego prawidłowe funkcjonowanie. Oleje silnikowe dostępne na rynku występują w wielu rodzajach i są przeznaczone do różnego typu silników. Aby zakupić odpowiedni olej, konieczne będzie rozszyfrowanie etykiety, jaka znajduje się na opakowaniu produktu. Co mówią poszczególne oznaczenia oleju silnikowego? Sprawdzamy!

Oznaczenia oleju silnikowego – na co zwrócić uwagę?

W naszym cyklu poradnikowym dla kierowców rozszyfrowywaliśmy już wiele numerów, kodów i oznaczeń, jak numer druku prawa jazdy, czy oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym. W tym artykule sprawdzimy, co mówi konkretne oznaczenie na temat oleju silnikowego.

Wymiana oleju na niewłaściwy, np. ze względu na jego parametry techniczne, może stanowić dla silnika realne zagrożenie. Dlatego kupując olej silnikowy, powinniśmy kierować się nie tylko ceną i jakością produktu, ale przede wszystkim jego parametrami i przeznaczeniem. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, wybierając olej silnikowy? Będzie to z pewnością:

  • typ auta,
  • rodzaj paliwa stosowanego w samochodzie,
  • warunki atmosferyczne panujące na drogach,
  • styl jazdy kierowcy.

W kwestii wyboru oleju z pomocą przychodzą nam także producenci aut, wskazując zalecaną dla danej marki klasę jakości oleju (informacje na ten temat powinny być zawarte w książce serwisowej pojazdu). Trzeba jedynie wiedzieć, co mówi konkretne oznaczenie produktu

Rodzaj oleju – mineralny, czy syntetyczny?

Olej mineralny i syntetyczny stanowią substancję bazową otrzymywaną w procesie przeróbki ropy naftowej, jednak olej mineralny powstaje w procesie destylacji, natomiast olej syntetyczny w procesie syntezy chemicznej. Poprzez zmieszanie oleju mineralnego i syntetycznego otrzymujemy trzeci rodzaj, tzw. olej półsyntetyczny. Każdy z wymienionych produktów posiada inne właściwości fizyczne oraz chemiczne, stąd też jest przeznaczony do różnego typu silników. Wskazówką będą dla nas zalecenia producenta auta.

Olej do nowego, czy starego silnika?

Wybierając olej silnikowy, powinniśmy kierować się nie tylko zaleceniami producenta samochodu. Wiele zależeć będzie od stanu silnika. I tak w nowych autach najczęściej stosuje się oleje syntetyczne (np. 5W-30), ewentualnie oleje półsyntetyczne (np. 10W-40). Te, dzięki swojej klasie lepkości, tworzą najcieńszy filtr smarny. Z kolei w przypadku starszych aut, tj. takich, których przebieg wynosi więcej niż 100 000 km, zaleca się stosowanie olejów mineralnych (np. 15W-50), które, mimo iż zawierają najmniej dodatków czyszczących silnik od wewnątrz, tworzą najgrubszą warstwę ochronną na powierzchni smarowanych elementów.

Kluczową zasadą jest niezastępowanie oleju mineralnego syntetycznym. Olej syntetyczny można zastąpić półsyntetycznym lub mineralnym, z kolei olej półsyntetyczny – mineralnym. Źle dobrane klasy lepkości mogą powodować wymywanie zanieczyszczeń zalegających w silniku i jego rozszczelnienie.

Co oznaczają litery na oleju silnikowym?

Oznaczenia literowe, jakie znajdują się na opakowaniach olejów silnikowych, dotyczą klasyfikacji jakościowych. Zgodnie z klasyfikacją API wyróżniamy oleje oznaczone literą S – przeznaczone do silników benzynowych, oraz oznaczone literą C, czyli przeznaczone do silników wysokoprężnych. Klasę jakości określają kolejne litery alfabetu umieszczone po wskazanych symbolach. Grupa olejów do silników z zapłonem iskrowym to oznaczenia SA, SB, SC, SD, SE, SF, SG, SH, SI, SJ, SL, SM. Do silników z zapłonem samoczynnym stosujemy oleje z oznaczeniami CA, CB, CC, CD, CE, CF, CF-4, CG-4, CH-4, CI-4, CJ-4. Im dalsza litera alfabetu, tym wyższa jakość oleju.

Klasyfikacja ACEA dotyczy wyłączenie nowoczesnych olejów najwyższej jakości. Oznaczenia A, B, C, E oznaczają przeznaczenie oleju odpowiednio do silników benzynowych, do samochodów osobowych z zapłonem samoczynnym, oleje low SABS do samochodów osobowych oraz oleje do stosowania w wysokoprężnych silnikach w samochodach ciężarowych. Cyfry umieszczone przy oznaczeniu literowym (1,2,3,4,5) wskazują na jakość oleju.

Co oznaczają liczby na oleju silnikowym?

Większość kierowców wie, gdzie jest numer karty pojazdu, jednak niewielu zna oznaczenia liczbowe dotyczące olejów silnikowych. Te dotyczą klasy lepkości, która określa temperaturę, w jakiej może używany być olej. I tak, cyfry poprzedzające literę W (winter-zima) oznaczają płynność w niskiej temperaturze. Im niższa cyfra, tym niższa może być temperatura otoczenia. Zatem symbole 0W, 5W oraz 10W gwarantują szybki rozruch silnika w niskich temperaturach. Z kolei cyfry znajdujące się po symbolu „-” oznaczają płynność w wysokich temperaturach (liczby 40, 50, czy 60 wskazywać będą, że olej nie traci swych właściwości wraz ze wzrostem temperatury).

Niegdyś popularne oleje jednosezonowe zastąpione zostały obecnie olejami wielosezonowymi o oznaczeniach 5W-40, 10W-40 oraz 15W-40. Stosuje się je do pracy silnika zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
Co zrobić w przypadku potrącenia psa?
2024.09.12  •  Samochód
Co zrobić, jeśli potrąciłeś psa lub inne zwierzę?

Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.

Czytaj więcej
2024.09.09
Kompleksowa ochrona myjni samochodowej – ubezpiecz swój biznes!

Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.

Czytaj więcej
2024.09.09
Jak działa ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej