Toyota Mirai – samochód na wodór, którego nie zatankujemy w Polsce

Aktualizacja:
toyota-mirai

Mnożą się teorie mówiące, że wodór to paliwo przyszłości. Polska wydaje się podążać tymi głosami, bowiem i na naszych ulicach możemy już zobaczyć auto napędzane wodorem. Toyota Mirai – pierwszy masowo produkowany samochód na wodór, zaistniał w naszym kraju. Sukces! Jakieś niedogodności? A i owszem – samochody na wodór mogą jeździć po polskich ulicach, ale jest mały problem… póki co, w Polsce ich nie zatankujemy.

Jeszcze nie tak dawno samochody na wodór były pieśnią przyszłości. Głośno mówiło się o ograniczonych zasobach tradycyjnych paliw i przewidywało ich nieuchronny koniec. Jedną z alternatyw dla tradycyjnego napędzania aut miał być właśnie wodór. Powiedzieć, że teraz staje się on coraz popularniejszy, to zbyt wiele, ale z pewnością stara się zaistnieć na rynku motoryzacyjnym. Zaistnieć w sumie już mu się udało. Nawet w Polsce. Jednak z przykrością trzeba stwierdzić, że już na samym początku samochody na wodór napotykają niemałe trudności. Jakie? Nie zatankujemy ich w naszym kraju!

Czytaj także: Zatankowałeś złe paliwo? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji!

Mieć auto, którego nie zatankujemy: warto czy nie warto?

Swego czasu – choć głosy te nadal nie cichną – jedną z alternatyw dla aut napędzanych tradycyjnymi paliwami, miały być te, które ładowane są z gniazdka, czyli samochody elektryczne. Napełnienie akumulatora energią elektryczną trwa od 3 nawet do 12 godzin. Poza tym, auta elektryczne sprawdzą się raczej na mniejszych dystansach. Okazuje się jednak, że świat motoryzacyjny i technologia prze do przodu i aktualnie wiele koncernów pracuje już nad wodorowymi ogniwami paliwowymi. Jeśli więc mowa o samochodach na wodór – jakieś zalety? Na stronie Toyoty czytamy: „Toyota Mirai – pierwszy tak masowo produkowany samochód na wodór – wyznacza drogę rozwoju. Oferuje zasięg 550 kilometrów, możliwość zatankowania do pełna w niecałe 4 minuty i zerową emisję spalin”. I właśnie z tym tankowaniem będziemy mieć niemały problem.

Czytaj także: Zielone tablice rejestracyjne – od kiedy i dla kogo?

    Póki co auta na wodór nie zatankujemy w naszym kraju. W tym celu musimy udać się chociażby do Niemiec, Czech, czy w nieco dalsze podróże – do Danii, Francji czy Holandii.

Stacje wodorowe w Polsce: kiedy zatankujemy auto na wodór?

Wcześniej, przez wiele miesięcy, Toyota Mirai walczyła z polską biurokracją, aby zarejestrować samochód na wodór i legalnie wprowadzić go na nasze ulice. Cierpliwość popłaciła, bowiem auto zostało zarejestrowane. Po Polsce może więc jeździć, ale nie może zatankować. Brak odpowiedniej infrastruktury sprawia, że w kraju nad Wisłą samochodu na wodór nie zatankujemy. Przynajmniej do końca 2021 roku. To wtedy mają powstać pierwsze punkty tankowania wodoru w Polsce. Na początek, stacje mają stanąć w Warszawie i Gdańsku. Będą one efektem projektu Pure H2 realizowanego przez Lotos. Wartość projektu szacowana jest na 10 milionów euro, z czego 20 proc. zostanie dofinansowane ze środków unijnych.

Zastanawiać może fakt, dlaczego producentowi tak bardzo zależało na rejestracji pojazdu w Polsce, skoro w najbliższych latach i tak nie będzie mógł go zatankować na terenie naszego kraju. W ten sposób chciał on przetrzeć szlaki innym i promować ekologiczne rozwiązania technologiczne.

Czytaj także: Mapa jakości paliw – gdzie sprzedają chrzczone paliwo?

Toyota Mirai: zalety aut wodorowych

Pozyskiwanie wodoru nie jest trudne. Jaką ma przewagę nad innymi paliwami? Po pierwsze – dostępność. Konkretniej? Paliwo wodorowe może być z łatwością wytwarzane praktycznie w każdym państwie. Ten możemy czerpać drogą tradycyjną z surowców kopalnianych, takich jak metan czy gaz ziemny, ale także z odpadów komunalnych. Wodór występuje też powszechnie na Ziemi, zwykle jako składnik cząsteczek wody. Jednak nie o to tutaj chodzi… Wszystko rozchodzi się bowiem o ochronę środowiska – zamiast spalin i innych substancji zanieczyszczających, ogniwa paliwowe produkują jedynie neutralną dla otoczenia, parę wodną. Coś więcej? A i owszem – samochody napędzane wodorem pracują nieco ciszej, niż te karmione tradycyjną benzyną.  Poza tym, wodór jest o wiele bezpieczniejszy od benzyny czy LPG.

Czytaj także: Samochody elektryczne opanują europejskie ulice? Co trzecie auto w UE będzie na prąd!

Jeśli doszukalibyśmy się w tym wszystkim jednak jakichś niedogodności, wszelkie powinien rekompensować jeszcze jeden fakt – koszty utrzymania takiego auta. Całkiem akceptowalne…

    W przypadku Toyoty Mirai, 1 kilogram wodoru wystarczy na około 100 kilometrów. Dla przykładu – na niemieckich stacjach za kilogram wodoru zapłacimy nie więcej niż 10 euro.

Samochód na wodór: jak to działa?

Pojazd, który napędzany jest wodorem wydaje się być czymś jakby z innej bajki. Tymczasem jeździ. Na jakiej zasadzie? Jak działają samochody wodorowe? W jaki sposób wytwarzana jest energia, która napędza silnik? Istotą napędu wodorowego jest reakcja wiązania wodoru i tlenu w cząsteczki wody, podczas której wytwarzana jest właśnie energia elektryczna. Wodór pozyskiwany jest ze zbiornika, a tlen trafia do ogniw paliwowych wraz z powietrzem wlatującym podczas jazdy. Oznacza to, że energia generowana jest na bieżąco, na pokładzie pojazdu. Co więcej,  tankowanie auta wodorem odbywa się w porównywalnym czasie, jak napełnienie całego baku benzyną. Jednym słowem – wszystko odbywa się błyskawicznie, jednak wymagana jest do tego odpowiednia infrastruktura. Energia elektryczna powstaje w reakcji utleniania się wodoru. Podsumowując – do napędzenia auta potrzebny jest jedynie wodór i tlen, który pobierany jest bezpośrednio z atmosfery. Wszystko ma jednak skutek „uboczny” – para wodna, która jest całkowicie neutralna dla środowiska.

Czytaj także: E5, B7, CNG – nowe oznaczenia paliw na stacjach – będzie łatwiej czy trudniej?

Samochody elektryczne opanują europejskie ulice? Co trzecie auto w UE będzie na prąd!

Podsumowanie

  1. Toyota Mirai to pierwszy masowo produkowany samochód na wodór, który zaistniał w naszym kraju.
  2. Napełnienie akumulatora energią elektryczną trwa od 3 nawet do 12 godzin, zatankowanie samochodu na wodór zajmuje około 3 minut.
  3. W 2021 roku mają powstać w Polsce pierwsze stacje wodorowe. Do tej pory auto na wodór zatankujemy najbliższej w Niemczech albo w Czechach.
  4. Paliwo wodorowe możemy czerpać drogą tradycyjną z surowców kopalnianych, takich jak metan czy gaz ziemny, ale także z odpadów komunalnych.
  5. Samochód to wodór zamiast spalin i innych substancji zanieczyszczających produkuje jedynie neutralną dla otoczenia parę wodną.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej