Gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy w 2020?

Aktualizacja:
egzamin-prawo-jazdy-2020

Chcesz zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami? Wybór dobrej szkoły nauki jazdy to podstawa – od doświadczonych i życzliwych instruktorów możesz nauczyć się naprawdę wiele. Część przyszłych kierowców zwraca jednak uwagę nie tylko na jakość nauki oferowanej przez szkołę jazdy, ale również zdawalność prawa jazdy w poszczególnych WORD-ach. Gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy?

W Polsce nie ma rejonizacji ośrodków egzaminacyjnych, a to z kolei oznacza, że każda osoba, która czeka na egzamin przeprowadzany przez WORD, może wybrać dowolny ośrodek. Jest to sytuacja szczególnie korzystna dla osób, które w trakcie zdobywania prawa jazdy zmieniły miejsce zamieszkania, czy osób często podróżujących. O ile w przypadku części teoretycznej wybór WORD-u nie ma większego znaczenia, o tyle przy części praktycznej może już zdecydować o tym, czy kursant zdobędzie upragnione „prawko” w pierwszym terminie. Przyjrzeliśmy się zdawalności prawa jazdy w różnych miastach – poniżej znajdziesz zestawienie, które pomoże Ci w wyborze WORD-u.

W Polsce nie ma rejonizacji ośrodków egzaminacyjnych – każda osoba podchodząca do egzaminu na prawo jazdy może wybrać dowolny WORD. Na państwowy egzamin można zapisać się online, korzystając ze strony Info-car.pl.

Zdawalność – prawo jazdy 2020 – egzamin teoretyczny

Mimo że egzamin teoretyczny na prawo jazdy wygląda tak samo w całym kraju (przyszli kierowcy odpowiadają na pytania dotyczące m.in. świateł pozycyjnych, jazdy na suwak, pieszych czy oznaczeń w dowodzie rejestracyjnym), to niektóre WORD-y mogą poszczycić się zdawalnością większą niż inne. Gdzie zdawalność prawa jazdy w części teoretycznej jest największa? Czołówkę otwiera Lublin z wynikiem 58,9 proc. Zdawalność na poziomie wyższym niż 58 proc. jest również w Rzeszowie i Bydgoszczy (58,5 proc.), Suwałkach (58,4 proc.) oraz Łodzi i Bielsku-Białej (58,2 proc.).

W których miastach kursanci mają największy problem, aby zdać egzamin teoretyczny? Najgorzej pod tym względem wypada Bolesławiec z wynikiem 45,2 proc. Nie lepsze wyniki uzyskały ośrodki z Leszna (48,4 proc.) i Ciechanowa (48,6 proc.). Zdawalność na poziomie zbliżającym się do 51 proc. występuje w WORD-ach w Koszalinie i Słupsku – odpowiednio 50,7 proc. i 50,9 proc.

Zdawalność prawa jazdy 2020 – w których miastach wojewódzkich najłatwiej, a w których najtrudniej zdać egzamin teoretyczny?*
 1. Lublin – 58,9 proc.
 2. Rzeszów – 58,5 proc.
 3. Bydgoszcz – 58,5 proc.
 4. Suwałki – 58,4 proc.
 5. Łódź – 58,2 proc.
 6. Bielsko-Biała – 58,2 proc.
 7. Poznań – 57,5 proc.
 8. Ostrołęka – 57,4 proc.
 9. Zielona Góra – 56,5 proc.
 10. Kielce – 56,5 proc.
 1. Bolesławiec – 45,2 proc.
 2. Leszno – 48,4 proc.
 3. Ciechanów – 48,6 proc.
 4. Nowy Sącz – 48,7 proc.
 5. Gorzów Wielkopolski – 48,8 proc.
 6. Koszalin – 50,7 proc.
 7. Słupsk – 50,9 proc.
 8. Łomża – 51,6 proc.
 9. Opole – 52,3 proc.
 10. Elbląg – 52,8 proc.

Z czego wynika rozbieżność w wynikach uzyskiwanych przez egzaminowanych w poszczególnych WORD-ach? Według instruktorów z nieprawidłowego przygotowania kursantów do egzaminów – wiele osób podchodzi do egzaminu bez wcześniejszej nauki. Świadczyć ma o tym m.in. większa zdawalność prawa jazdy w części teoretycznej w drugim terminie.

Zdawalność prawa jazdy 2020 – egzamin praktyczny

Aby otrzymać prawo jazdy, przyszli kierowcy muszą zmierzyć się także z egzaminem praktycznym. To właśnie on spędza sen z powiek większości kursantów – nawet osoby, które mają już prawo jazdy kategorii A na motocykl i sprawnie poruszają się po mieście, nie zawsze mogą liczyć na pozytywny wynik w pierwszym podejściu. Gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy? Okazuje się, że najlepiej radzą sobie osoby podchodzące do egzaminu na prawo jazdy w Jeleniej Górze – tam zdawalność jest na poziomie 53 proc. Na kolejnych miejscach uplasowały się WORD-y z Ostrołęki i Kalisza – zdawalność na poziomie odpowiednio 51,9 proc. i 49,6 proc.

Sprawdź także: W Polsce coraz trudniej zdać prawo jazdy

Drugi kraniec zestawienia otwiera Łódź – tam zdawalność prawa jazdy nie przekracza 25 proc. Nieznacznie lepiej jest w Koszalinie (25,4 proc.), Radomiu (25,6 proc.) i Opolu (28,1 proc.). Również zdawalność prawa jazdy w Gdańsku i Częstochowie nie przekracza 30 proc.

Zdawalność prawa jazdy 2020 – w których miastach najłatwiej, a w których najtrudniej zdać egzamin praktyczny?*
 1. Jelenia Góra – 53 proc.
 2. Ostrołęka – 51,9 proc.
 3. Kalisz – 49,6 proc.
 4. Łomża – 45,6 proc.
 5. Biłgoraj – 43,2 proc.
 6. Tarnobrzeg – 40,3 proc.
 7. Wrocławek – 40,1 proc.
 8. Nowy Sącz – 35,7 proc.
 9. Zielona Góra – 35 proc.
 10. Skierniewice – 34,4 proc.
 1. Łódź – 24,9 proc.
 2. Koszalin – 25,4 proc.
 3. Radom – 25,6 proc.
 4. Opole – 28,1 proc.
 5. Gorzów Wielkopolski – 28,7 proc.
 6. Gdańsk – 28,9 proc.
 7. Częstochowa – 29,8 proc.
 8. Bydgoszcz – 30,1 proc.
 9. Elbląg – 30,2 proc.
 10. Kielce – 30,5 proc.

To właśnie w mniejszych miastach zdawalność prawa jazdy wygląda lepiej niż w dużych. Przykładowo w Warszawie zdawalność wynosi 34,2 proc., podczas gdy w Ostrołęce już 51,9 proc. Głównym powodem jest mniejszy ruch na ulicach, co przekłada się na mniejszy stres oraz pozwala skoncentrować się na wykonaniu zadań zleconych przez egzaminatora.

*Dane za Akademią Bezpiecznej jazdy w Warszawie

Gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy?

Teraz, gdy już wiesz, gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy, nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko zapisać się na egzamin do wybranego WORD-u. Gdy już zdobędziesz uprawnienia do kierowania pojazdami i będziesz kupował pierwszy samochód, pamiętaj o skorzystaniu z kalkulatora OC AC. To najprostszy sposób, aby szybko i bez przepłacania zakupić polisę OC.

Sprawdź także: Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy ?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
8 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej