Ile pytań trzeba opanować na egzamin teoretyczny na prawo jazdy w 2022?

Aktualizacja:
egzamin-teoretyczny-na-prawo-jazdy

Przed Tobą egzamin teoretyczny na prawo jazdy? Sprawdź, ile kosztuje egzamin na prawo jazdy, jak dużą bazę pytań musisz poznać i ile z nich musisz opanować. Czy kategoria prawa jazdy ma znaczenie? Jak wygląda część teoretyczna? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Powoli kończysz kurs i już wkrótce czeka Cię ten ważny dzień. Zanim jednak ruszysz do ośrodka WORD w swojej okolicy, pamiętaj, że musisz zaliczyć egzamin wewnętrzny w szkole nauki jazdy. Dopiero po jego ukończeniu kursant zostaje dopuszczony do egzaminów państwowych. Z pewnością poziom stresu  związany z tym wydarzeniem jest wysoki, ale nie musisz się o nic martwić.

Eksperci Punkty przygotowali dla Ciebie zbiór wszystkich najważniejszych informacji na temat teoretycznej części egzaminu. W innych naszych artykułach znajdziesz porady także na temat wypełniania wniosku czy tego, co należy zrobić po zdanym egzaminie. Przeczytaj poniższy, a dowiedz się ile kosztuje egzamin teoretyczny na prawo jazdy, jak wygląda i ile punktów zalicza.

Zanim podjedziesz do egzaminu

Żaden przyszły kierowca nie może ubiegać się o dopuszczenie do testów, zanim nie stworzy swojego Profilu Kandydata na Kierowcę. To jeden z pierwszych kroków, który musi podjąć każdy. Wymagane są do niego Twoje dane oraz orzeczenie lekarza specjalisty o stanie zdrowia pozwalającym na prowadzenie pojazdu. Jak wypełnić wniosek? Sprawdź w artykule: Wniosek o wydanie prawa jazdy. Pobierz wzór i sprawdź, jak go wypełnić. Dopiero gdy dopełnisz formalności związanych z PKK i kursem nauki jazdy, możesz przystąpić do egzaminu państwowego. Ile trwa egzamin na prawo jazdy? Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się wszystkich szczegółów!

Jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy?

Ośrodki WORD korzystają z praktycznego systemu,  który umożliwia Ci zapis przez internet. Nie musisz wychodzić z domu. Jak to zrobić? Wejdź na stronę info-car.pl. W zakładce „prawo jazdy” znajdź odpowiednią usługę. To bardzo proste. Co musisz przygotować wcześniej? Aby zapisać się na egzamin teoretyczny na prawo jazdy, potrzebujesz jedynie numer PKK (Profil Kandydata na kierowcę).

Wyjątek stanowi ośrodek WORD Łomża – tam zapisać na egzamin musisz się bezpośrednio w ośrodku. Możesz dokonać tego na 2 sposoby: osobiście lub telefonicznie po przesłaniu dokumentów na adres mailowy placówki.

Przygotowujesz się do roli kierowcy? Przeczytaj koniecznie także:

Ile kosztuje egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

W 2022 roku za egzamin teoretyczny na prawo jazdy zapłacisz 30 zł. WORD to ośrodki państwowe, oznacza to, że we wszystkich są ustandaryzowane ceny. W związku z tym niezależnie, czy zdajesz egzamin teoretyczny na prawo jazdy we Wrocławiu, Szczecinie, czy Warszawie zawsze zapłacisz taką samą opłatę.

Jak dokonać opłat? Na stronie każdego z ośrodków ruchu drogowego znajdziesz dokładną informację. Zazwyczaj możesz to zrobić osobiście w punkcie (kartą bądź gotówką) lub dokonując przelewu na wyznaczony rachunek bankowy.

Jak duża jest baza pytań na prawo jazdy?

Pula pytań do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy powiększyła się istotnie w ostatnim czasie. W 2022 roku jest ich aż 3697. W 2021 roku było to 3268, a wiec baza pytań wzrosła w przeciągu roku o 11,6%. Do wcześniej obowiązujących pytań dołączyły te dotyczące tworzenia tzw. korytarza życia, jazdy na suwak, pieszych, pierwszeństwa i sygnalizacji. Wszystkie pytania dostępne są i można je pobrać ze strony Ministerstwa Infrastruktury, przy czym w ministerialnej bazie nie zostały podane odpowiedzi na pytania.

Czy musisz opanować odpowiedzi na wszystkie, tj, na prawie 3700 pytań? Oczywiście nie. W bazie znajdują się zagadnienia dotyczące wszystkich kategorii prawa jazdy, a także prawa jazdy na tramwaj. Przystępując do egzaminu, musisz znać odpowiedzi na pytania z Twojej kategorii. Wiele z nich to warianty jednego np. dotyczącego pierwszeństwa na skrzyżowaniach. Jak zdać egzamin na prawo jazdy z tak dużą liczbą zagadnień? Przede wszystkim znając przepisy oraz zachowania na drodze. Znacznie łatwiej opanujesz wszystkie tematy.

Oblicz ubezpieczenie OC/AC swojego pierwszego auta

Jak wygląda egzamin w zależności od kategorii?

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej: baza pytań na 2022 roku zawiera aż 3697 pozycji. Jednak znajdują się wszystkie możliwości dla różnych kategorii. Ilość pytań, na które musisz znać faktycznie odpowiedź, zależy od kategorii, w której zdajesz egzamin na prawo jazdy (czyli kat a, b, c, d, czy t). Odpowiednio będą to:

 • Motocykle – kategoria A – 1378 pytania
 • Samochody osobowe – kategoria B – 2125 pytań (vs. 1866 pytań w 2021)
 • Samochody ciężarowe – kategoria C – 1455 pytania
 • Autobusy – kategoria D – 1457 pytania
 • Pojazdy rolnicze – kategoria T – 1671 pytań

Jakie nowe pytania na prawo jazdy w 2022 roku?

Od 6 grudnia 2021 ubiegający o prawo jazdy muszą znać odpowiedzi na nowe 164 pytania egzaminacyjne. Pytania dotyczą one m.in. nowych limitów prędkości, hulajnóg oraz pieszych.

 • status hulajnogi elektrycznej i urządzeń transportu osobistego,
 • kategoria: urządzenia wspomagające ruch,
 • dopuszczalna prędkość kierujących hulajnogami i możliwe miejsca poruszania się na hulajnodze,
 • hulajnoga a karta rowerowa,
 • pierwszeństwo pieszych wchodzących i znajdujących się na przejściu dla pieszych,
 • prawa pieszego przed wyznaczonym przejściem,
 • pieszy korzystający z telefonu i innych tym podobnych urządzeń,
 • pierwszeństwo w rejonie torowisk,
 • zmiana dopuszczalnych limitów prędkości poruszania się,
 • dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym i pora dnia,
 • bezpieczna odległość między pojazdami podczas jazdy autostradą oraz drogą ekspresową.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jak przebiega egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Na egzamin należy pojawić się min. 15 minut wcześniej. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości: dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu – bez tego nie zostaniesz dopuszczony do zdawania testu. Od wielu lat egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest przeprowadzany na komputerach w dedykowanej sali WORD. Testy dostępne są w aż 3 językach: polskim, angielskim i niemieckim.

Ile trwa egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy trwa 25 minut. To czas, jaki masz na udzielenie odpowiedzi na 32 pytania z różnych kategorii. To oznacza, że masz mniej niż minutę na pytanie, a konkretnie niecałe 47 sekund!

Podzielone są one na 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej właściwej dla danej kategorii prawa jazdy. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest nie tylko podzielony na dwa rodzaje pytań – mają one także różne wagi, o których przeczytasz poniżej.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jak podzielone są pytania?

Na każde pytanie istnieje tylko jedna prawidłowa odpowiedź (do rozwiązania masz zatem test jednokrotnego wyboru). Podczas egzaminu są one  wyświetlane na ekranie monitora losowo, jednak w czasie rzeczywistym. Musisz prawidłowo wskazać odpowiedź na kolejne zapytania. Co ważne – jeśli któreś pytanie pozostawisz bez odpowiedzi, pamiętaj, że nie będziesz mieć możliwości powrotu do niego!

Pytania na egzaminie teoretycznym mają różną „wartość”, tzn. w zależności od istotności pytania i danej zasady ruchu drogowego, za odpowiedź otrzymasz odpowiednio:

 • 3 punkty – w przypadku pytania o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństw ruchu drogowego,
 • 2 punkty – w przypadku pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństw ruchu drogowego,
 • 1 punkt – w przypadku pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństw ruchu drogowego

Część podstawowa (ogólna) egzaminu teoretycznego zawiera 10 pytań za 3 punkty, 6 pytań za 2 punkty oraz 4 pytania za 1 punkt.

W części specjalistycznej odpowiadać będziesz na 6 pytań za 3 punkty, 4 pytania za 2 punkty oraz 2 pytania za 1 punkt.

Ile punktów zalicza egzamin na prawo jazdy?

Z egzaminu teoretycznego na prawo jazdy można uzyskać maksymalnie 74 punkty. Egzamin jest zaliczony, w momencie, gdy suma wszystkich prawidłowych odpowiedzi jest równa lub przekracza 68 punktów. Próg zdawalności wynosi 92%.

Ile ważne są testy na prawo jazdy?

Zdany test na prawo jazdy jest ważny bezterminowo. Oznacza to, że niezależnie czy podejdzie do egzaminu praktycznego od razu, czy jednak zdecydujesz się zaczekać, teoria nie straci swojej ważności. Jest to jedno z udogodnień, które wprowadzono stosunkowo niedawno.  Przed rokiem 2014 testy były ważne jedynie 6 miesięcy po jego zdaniu.

***

Idealne pierwsze auto już wybrane? Nie zapomnij sprawdzić kosztów, jakie wiążą się z posiadaniem auta. Pamiętaj, aby zweryfikować ceny paliwa – może bardziej opłaca się wybrać samochód hybrydowy, porównaj spalanie i przyczyny najczęstszych usterek oraz ewentualne koszty napraw. Na szczęście część z nich możesz zredukować! Z Punktą możesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC, AC czy pakiety Assistance. Nie czekaj, sprawdź już dziś!

Oblicz ubezpieczenie OC/AC swojego pierwszego auta

Podsumowanie

 1. W 2022 roku baza pytań na egzamin wynosi 3697 i jest większa o 11.6% niż w ubiegłym roku.
 2. Nie wszystkie pytania w bazie obowiązują każdego kandydata na kierowcę. Pula różni się w zależności od kategorii, na jaką zdajemy egzamin.
 3. Czas trwania egzaminu teoretycznego to 25 minut.
 4. Koszt egzaminu teoretycznego wynosi 30 zł, za egzamin praktyczny zapłacimy 140 zł.
 5.  Aby otrzymać pozytywny wynik egzaminu, należy uzyskać minimum 68 punktów z 74 możliwych do zdobycia.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
k.kowalska200198
k.kowalska200198
8 miesięcy temu

Ja ucząc się na kat B musiałam opanować ponad 2000 pytan, ale wszystkie byly dostępne na https://www.prawo-jazdy-360.pl/