Ekonomiczna jazda samochodem pozwala na zmniejszenie spalania paliwa, dzięki czemu możemy nieco zaoszczędzić. Taki styl jazdy pozytywnie wpływa też na samo auto, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia zużywania poszczególnych części, np. klocków i tarcz hamulcowych. Jak powinna wyglądać ekonomiczna jazda samochodem? Oto wskazówki, które sprawią, że trasa nie będzie oznaczała horrendalnego zużycia paliwa.
Ekonomiczna jazda samochodem – co to oznacza?
Ekonomiczna jazda samochodem to – mimo ciągłych innowacji wprowadzanych przez producentów aut – w dużej mierze efekt nie samych technologii, ale stylu prowadzenia auta. Przyzwyczajenia kierowcy, umiejętność panowania nad silnikiem oraz często niezauważalne odruchy decydują o tym, czy jazda samochodem jest ekonomiczna, czy też nie.
Oszczędną jazdę autem zwykle sprowadza się do zmniejszenia ilości spalanego paliwa, co w efekcie przekłada się na niższe kwoty, które musimy zostawić na stacji benzynowej. Kierowca, chcący jeździć ekonomicznie, powinien starać się o to, by spalanie było jak najmniejsze podczas podróży. Zasadniczo takie podejście jest prawdziwe, jednak ekonomiczna jazda samochodem to coś więcej niż sama oszczędność paliwa.
Ekonomiczna jazda samochodem to raczej zestawienie swoistych dobrych praktyk, które wpływają na optymalizację transportu. Obejmują zarówno samą technikę prowadzenia auta, jak i podejmowanie prawidłowych wyborów w kontekście doboru paliwa. Ważna jest także dbałość o pojazd tak, by w pełni wykorzystywał swoje możliwości. Należy zatem błyskawicznie pozbywać się wszelkich usterek, wybierać części wysokiej jakości i korzystać z usług sprawdzonych fachowców.
Jak jeździć ekonomicznie samochodem benzynowym?
Ekonomiczna jazda samochodem benzynowym to przede wszystkim elastyczność. Silniki benzynowe są świetnie przystosowane do tego, by np. ruszyć szybko tuż po uruchomieniu silnika. Można więc swobodnie korzystać z ich dynamiki i przyspieszenia nawet w przypadku nierozgrzanego silnika. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy, aby jazda autem była oszczędna.
Ekonomiczna jazda samochodem benzynowym to sposób prowadzenia pojazdu, polegający na utrzymywaniu go na stałych obrotach na poziomie 2,5-3 tys. Dzięki temu spalanie paliwa będzie najefektywniejsze. Unikajmy gwałtownego przyspieszania oraz hamowania. Ekonomiczna jazda autem z silnikiem benzynowym to również zwrócenie uwagi na optymalne wykorzystanie przekładni i możliwie największe wykorzystanie wysokich biegów. W praktyce oznacza to, że kierowca powinien możliwie jak najkrócej używać pierwszego biegu. Warto też korzystać z biegów wyższych przy niskich obrotach silnika – oczywiście w granicach rozsądku tak, aby auto nie zgasło.
Przeczytaj także: Najlepsze silniki benzynowe – polecamy najbardziej niezawodne i oszczędne jednostki
Oszczędna jazda samochodem na gaz – jak powinna wyglądać?
LPG to szczególnie drażliwy temat w kontekście ekonomiki jazdy. W tym przypadku cena samego paliwa jest niższa w porównaniu do benzyny czy oleju napędowego, jednak auta z instalacją LPG z założenia nie są ekonomicznymi samochodami. Spalanie gazu jest zwykle znacznie większe niż w przypadku podobnych pojazdów z silnikami benzynowymi czy dieslami. Nie oznacza to jednak, że ekonomiczna jazda samochodem na gaz nie jest możliwa.
W przypadku aut z instalacją LPG należy przede wszystkim zadbać o to, by paliwo, które tankujemy, było jak najwyższej jakości. Wybór często tańszego, ale gorszego paliwa pod kątem jakości z założenia obniża możliwości samochodu i przekreśla oszczędną jazdę.
Należy również zwrócić uwagę na samą jakość instalacji LPG. Nieprawidłowo działający reduktor może znacząco podwyższać spalanie, podobne zasady dotyczą również filtrów. Regularna kontrola działania instalacji LPG i wymiana zużytych części powinna przełożyć się na kilkudziesięcioprocentowe oszczędności na paliwie.
Ważna jest również sama technika prowadzenia auta. Podczas jazdy unikajmy nagłego, dynamicznego ruszania, ponieważ wymusza ono podwyższone zużycie paliwa – również w przypadku LPG. Należy dokładnie obserwować trasę i starać się przewidywać sytuacje, takie jak zmiana światła na czerwone. Dzięki temu unikniemy gwałtownego hamowania i będziemy mogli utrzymać auto na w miarę stałych obrotach.
Ekonomiczna jazda dieslem
Jak oszczędnie jeździć dieslem? Tu szczególną uwagę zwrócić trzeba na obrotomierz. Zmiana biegów powinna nastąpić w przedziale 1,8-2,2 tys. Należy unikać wszystkiego, co obce dla silników wysokoprężnych – np. gwałtownego przyspieszania. Oczywiście silnik diesla umożliwia takie rozwiązanie, ale wiążę się ono z gwałtownym skokiem zużycia paliwa. O wiele lepiej sprawdzi się równomiernie zwiększanie prędkości, jeśli zależy nam na ekonomicznej jeździe samochodem.
Warto zwrócić również szczególną uwagę na hamowanie silnikiem – proces, podczas którego nie jest używane paliwo. Polega on na zdjęciu nogi z gazu i nieużywaniu żadnego z pedałów. Dzięki temu powoli dojedziemy do skrzyżowania z czerwonym światłem bez konieczności gwałtownego hamowania. Oczywiście, gdy zauważysz, że obroty silnika znacznie się zmniejszyły, możesz nacisnąć sprzęgło, by auto nie zgasło. Hamowanie silnikiem to jeden z bardziej skutecznych sposobów na ekonomiczną jazdę.
Kolejnym ważnym punktem ekonomicznej jazdy dieslem jest płynność jazdy z zachowaniem dużej odległości, np. 50 metrów. Taki manewr pozwala utrzymywać diesla na stałym poziomie wykorzystania paliwa.
Jak ekonomicznie jeździć samochodem elektrycznym?
Podstawy ekonomicznej jazdy samochodem elektrycznym są standardowe: płynność poruszania się auta, unikanie przyspieszeń i nagłych wzrostów oporów toczenia. Warto też zwrócić uwagę na prozaiczną kwestię zużycia energii przez dodatkowe urządzenia. Auta elektryczne wykorzystują energię do jazdy, więc nadmierna klimatyzacja lub trzy podpięte ładowarki z tabletami mogą znacząco podwyższyć wskaźniki zużycia.
Jak ekonomicznie jeździć automatem?
Sporym problemem bywa to, jak jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów, żeby mało palił – zasady ekonomicznej jazdy w tym przypadku wymagają szczególnej techniki operowania pedałem gazu. Należy naciskać go stopniowo, bez gwałtownych ruchów w taki sposób, by utrzymywać obroty silnika w przedziale 2,2-3 tys. W ten sposób uda się osiągnąć ecodriving automatem.
Oszczędna jazda z manualną skrzynią biegów
Ekonomiczna jazda w tym przypadku powinna koncentrować się na prawidłowym doborze przełożenia. Dotyczy to szczególnie pierwszego biegu – powinien być używany wyłącznie do uruchomienia samochodu. Przełożenie musi zostać zmienione już po dwóch-trzech metrach. Optymalnym rozwiązaniem jest możliwie szybkie przeniesienie jazdy na wysoki bieg. Wymaga to oczywiście właściwego rozpędzenia auta i stopniowego przechodzenia przez poszczególne etapy – z naciskiem na to, by jak najszybciej odejść z najniższych poziomów.
Czy jazda na tempomacie oszczędza paliwo?
Obecnie naprawdę spora część aut posiada już tempomat. To duże ułatwienie dla kierowców, którzy często wyjeżdżają w trasy. Funkcja tempomatu zdecydowanie nie sprawdzi się w mieście, jednak czy korzystając z tempomatu, możemy zaoszczędzić paliwo na trasie? Cóż, to zależy.
Sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu w Polsce nie jest aż tak rozwinięta, a drogi krajowe często przebiegają przez miasta lub nie pozwalają na rozwijanie dużych prędkości. Jeśli nie poruszamy się po drodze, na której możemy jechać ze stałą prędkością, korzystanie z tempomatu może sprawić, że nasza jazda będzie jeszcze mniej ekonomiczna niż bez użycia tempomatu. W takim wypadku lepiej skupić się na optymalizacji stylu jazdy.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, kiedy mamy pewność, że nasza trasa biegnie przez drogi szybkiego ruchu i autostrady. Utrzymywanie stałej prędkości i korzystanie z tempomatu może faktycznie przyczynić się do ekonomicznej jazdy samochodem. Oszczędności są tym większe, im nowocześniejszy jest tempomat. Można zatem śmiało stwierdzić, że jazda na tempomacie w takich warunkach oszczędza paliwo.
Pytania i odpowiedzi
Aby jeździć ekonomicznie, należy poruszać się płynnie oraz zwracać uwagę na obroty silnika. Ekonomiczną jazdą jest zarówno jazda 50 km/h, jak i 100 km/h, jeśli poruszamy się płynnie, bez gwałtownego hamowania i przyspieszania oraz na właściwym biegu.
Ekonomiczna jazda samochodem i gwałtowne przyspieszanie nie idą w parze. Czasem jednak jesteśmy zmuszeni do zwiększenia prędkości. Aby ekonomicznie przyspieszyć, należy zrobić to zdecydowanie, wciskając pedał gazu mniej więcej na 75%. Dzięki temu zwiększone zapotrzebowanie silnika na paliwo będzie trwało możliwie najkrócej.
Silnik zużywa najmniej paliwa podczas płynnej jazdy na stałych obrotach przy prędkości od 50 do 80 km/h. Im wyższa prędkość, tym większe zużycie paliwa. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na inne elementy, które mogą zwiększyć spalanie, jak choćby włączona klimatyzacja.
Podsumowanie
- Unikaj, jak tylko możesz, jazdy na pierwszym biegu - im krócej, tym lepiej.
- Wykorzystuj możliwości, które daje hamowanie silnikiem.
- Minimalizuj wagę samochodu - wszystkie nadmierne ciężary podwyższają zużycie.
- Ograniczaj opory powietrza - bagażniki dachowe wpływają na spalanie auta.
- Optymalizuj zmianę biegów tak, by używać idealnego momentu obrotowego.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Ecodriving, czyli jazda ekonomiczna, czy też ekologiczna to nowoczesny sposób prowadzenia samochodu. Celem jest nie tylko oszczędność paliwa i co za tym idzie pieniędzy. To również bezpieczeństwo na drodze. Jak jeździć i czy to się naprawdę opłaca?
Ceny paliw są znacznie wyższe niż w latach ubiegłych. Kierowcy zaczynają odczuwać coraz większe zmęczenie finansowe spowodowane stale rosnącymi kosztami, samej benzyny, ropy naftowej, ale i wymaganych napraw. Zaczynamy szukać kolejnych sposobów, które pozwolą nam przeciwdziałać inflacji. Jak oszczędzać drożejące paliwo? Rozwiązaniem może być hypermiling. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak działa.
Mimo ostatnich oskarżeń o zanieczyszczanie powietrza w miastach, samochody zasilane olejem napędowym nadal zapewniają połączenie wysokich osiągów z niskim zużyciem paliwa, dlatego cieszą się w Polsce zasłużoną popularnością. Niestety, wciąż wielu kierowców nie wie, jak prawidłowo jeździć dieslem. Podpowiadamy, jak ustrzec się 10 podstawowych błędów, aby samochód z silnikiem Diesla służył Ci jak najdłużej.
Obowiązujący od ponad 10 lat trend w budowie silników samochodowych polega na „wyciskaniu” jak najlepszych osiągów z jak najmniejszej pojemności i redukowaniu liczby cylindrów. W rezultacie mamy już auta klasy średniej i SUV-y napędzane trzycylindrowymi jednostkami o pojemności 1 litra. Czy to dobrze? Czy downsizing to tylko chwilowa moda?
Tempomat to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymywanie stałej prędkości jazdy bez względu na rodzaj i nachylenie nawierzchni. Jak działa? Czy warto mieć go w swoim aucie? Sprawdzamy!
Odpowiednie hamowanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Hamowanie silnikiem to najlepszy sposób w normalnych warunkach, ale także podczas jazdy w górach. Dzięki jego wykorzystaniu możemy przedłużyć żywotność klocków hamulcowych oraz sprzęgła.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.