Co składa się na cenę paliwa? Dlaczego płacimy tak dużo w 2022 roku?

Aktualizacja:
co-sklada-sie-na-cene-paliwa-punkta

Kiedy tankujemy na stacji benzynowej, mogą irytować kolejne podwyżki cen paliw. Winę za wyższe ceny zrzucamy wówczas na koncerny paliwowe albo rząd. Na cenę paliwa wpływa jednak znacznie więcej czynników, niż tylko decyzje szefów Orlenu czy Shella.

Należy pamiętać, że w Polsce możemy jedynie sprowadzać paliwa z innych krajów, których tereny obfitują w złoża ropy. Dlatego na hurtowe ceny paliw Orlen nie ma wpływu i tak jak kierowca na stacji, musi zapłacić określoną cenę. Prognozowanie ceny paliw wymaga więc uwzględnienia całego szeregu różnych czynników.

Ceny paliw – kiedy spadną i od czego to zależy?

Około 70% ceny detalicznej za 1 litr dowolnego paliwa stanowi hurtowa cena paliwa. Jest to kwota, podyktowana przez rafinerie, działające w różnych zakątkach świata, chociażby na Półwyspie Arabskim. We wszelkiego rodzaju spekulacjach giełdowych oraz prognozach cen paliw, kluczowym pojęciem, którym posługują się eksperci jest cena za baryłkę ropy. W międzynarodowym handlu przyjmuję się akurat tę jednostkę objętościową, która w przeliczeniu na litry daje niespełna 159 litrów w jednej baryłce. To, ile płacą polskie koncerny paliwowe uzależnione jest od zawartych umów z rafineriami, ale również szeregu innych czynników, na które polscy dystrybutorzy nie mają wpływu.

Na cenę hurtową paliwa składają się więc takie aspekty jak:

  • sytuacja gospodarcza w kraju, w którym wydobywana jest ropa,
  • sytuacja finansowa państw posiadających złoża,
  • stosunki polityczne,
  • kursy walut,
  • spekulacje giełdowe,
  • kwestie logistyczne.

Jak widać, sytuacja międzynarodowa ma niemałe znaczenie w kontekście ceny paliw trójmiasta czy jakichkolwiek innych zakątków Polski. Dobitnie pokazała to wojna w Ukrainie, która wydatnie wstrząsnęła nie tylko kwestiami logistycznymi, ale również relacjami politycznymi między poszczególnymi krajami.

Podatki, czyli z czego składa się cena paliwa w Polsce

Według portalu e-petrol, wyliczenia aktualne na drugą połowę października 2022 roku pokazują, że zdecydowaną większość detalicznej ceny paliwa stanowi cena hurtowa. W przypadku benzyny bezołowiowej Pb95 cena hurtowa stanowiła 68% ceny na stacji benzynowej, w przypadku oleju napędowego było to 74%, a dla LPG prawie 75%. Zatem co składa się na cenę paliwa w pozostałych 25%?

Najwięcej doliczyć trzeba z tytułu akcyzy. Za przykład niech posłuży popularna benzyna Pb95. Sprowadzanie paliwa do Polski wiąże się nie tylko z kosztami transportu, ale również dodatkowymi opłatami, ponieważ podobnie jak wyroby tytoniowe czy alkohol, wymaga ono opłacenia akcyzy. W przypadku benzyny opłata ta stanowi około 20% ceny końcowej.

W dalszej kolejności istotny jest podatek VAT. Standardowo wynosił on 23%, jednak do końca roku kalendarzowego, w ramach działań antyinflacyjnych, stawka VAT dla paliw wynosi 8%.

Kolejne opłaty narzucone przez państwo mają marginalny wpływ na detaliczną cenę paliwa. Zarówno opłata emisyjna, jak i opłata paliwowa stanowią łącznie mniej niż 5% ceny na stacji benzynowej. Wbrew pozorom niewielka jest również marża koncernów. W przypadku benzyny Pb95 wynosi ona zaledwie 0,7%. Większa jest tylko w przypadku gazu LPG, gdzie wynosi średnio 7,2%.

Czy ceny paliw spadną?

Ze względu na niestabilną sytuację na świecie, a także wciąż postępującą inflację, prognozy cen paliw nie zapowiadają się optymistycznie. Eksperci giełdowi zakładają, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się spadków na światowych rynkach paliw. Od stycznia 2022 roku ceny hurtowe paliw regularnie rosły. Jedynym optymistycznym aspektem prognoz jest założenie, że paliwa będą drożeć wolniej lub ustabilizują cenę na zbliżonym do obecnego poziomie.

Trudno również jednoznacznie stwierdzić, czy rząd po 1 stycznia 2023 roku zdecyduje się podtrzymać zmniejszony VAT. Trzeba jednak zakładać, że w przyszłym roku ceny na stacjach znacząco skoczą w górę, gdyż stawka VAT wróci na poziom 23%.

Jak oszczędzić w obecnej sytuacji?

Gdzie zatem szukać rozwiązania trudnej sytuacji właścicieli samochodów? Pewnym ratunkiem może być postępujące elektryfikacja branży motoryzacyjnej. Coraz więcej pojawia się modeli hybrydowych Plug-in, które umożliwiają jazdę w trybie elektrycznym. Można też zamienić auto z silnikiem spalinowym na model w pełni elektryczny i korzystać z darmowej energii elektrycznej, np. z instalacji fotowoltaicznej.

Zakup auta elektrycznego może być również sposobem na niższe opłaty za ubezpieczenie samochodu. Dostępny na Punkta.pl kalkulator OC/AC wyraźnie wskazuje, że posiadacze pojazdów elektrycznych płacą za obowiązkową polisę mniej. Źródłem oszczędności może być również porównywarka ubezpieczeń, gdzie szybko i wygodnie znajdziemy najbardziej atrakcyjną ofertę ubezpieczenia dla naszego auta.

Pytania i odpowiedzi

Jak sprawdzić ceny paliw na stacjach?
Co składa się na cenę paliwa?
Kiedy obniżka cen paliwa?
Ile procent ceny paliwa to podatki?

Podsumowanie

  1. Na cenę paliwa ma wpływ sytuacja gospodarcza w kraju, gdzie jest wydobywana, jak i w miejscu sprzedaży oraz kursy walut.
  2. Podawana cena za baryłkę ropy to cena za 158,9 litra, czyli za 42 galony amerykańskie.
  3. Za 68% ceny benzyny Pb95 i 74% ON na stacjach paliw odpowiada cena hurtowa.
  4. W 2022 roku z powodu inflacji stawkę VAT obniżono z 23% na 8%.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments