Punkta

Szyby, niezależnie od modelu, to element bardzo narażony na duże przeciążenia, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Czasem więc wystarczy niewielkie uderzenie, by powstało uszkodzenie: odprysk lub pęknięcie. Mały kamyczek, ulewny deszcz, grad, czy spadająca gałąź mogą spowodować spore szkody, np. odprysk na szybie. Zdarza się też, że uszkodzenia szyb powstają samoistnie. Mogą powodować je duże wahania temperatur, np. gdy w upał nagle zaskoczy Cię burza, albo kiedy zimą wyjedziesz z ogrzewanego garażu na siarczysty mróz. Uszkodzenia szyb mogą powstawać też na skutek drgań, gdy najedziesz na krawężnik, próg lub wpadniesz kołem w dużą dziurę. Nie da im się zapobiec.

Odprysk na szybie – jak sobie radzić?

Jesteś w trasie, dostajesz małym kamykiem. Pojawia się pajączek – mały odprysk na szybie, a jeśli kamień trafi blisko krawędzi, tam, gdzie jest najwięcej naprężeń, „rośnie” w oczach. Nawet mały odprysk, z którym pozornie nic się nie dzieje, trzeba załatać. Uszkodzenia szyb są po prostu niebezpieczne. Co prawda rzadko całkowicie pękają, są przed tym zabezpieczone, ale w razie wypadku czy kolizji uszkodzenie może nie wytrzymać i zachować się w sposób trudny do przewidzenia: niebezpieczny dla kierowcy czy pasażerów.

Zabezpiecz pęknięcie czy odprysk jak najszybciej albo od razu poszukaj warsztatu naprawczego. W wielu załatwisz sprawę od ręki, jeśli da się zakleić odprysk.

Wpisz do wyszukiwarki hasło auto-szyby i sprawdź, jaki warsztat jest najbliżej Ciebie. Jeśli nie możesz jechać od razu, zaklej prowizorycznie uszkodzenie przezroczystą taśmą, by chronić je przed wodą i kurzem, bo to utrudni naprawę. Nie czekaj dłużej niż kilka dni, bo jak tak pojeździsz kilka tygodni, ryzykujesz, że odprysk się powiększy i będzie konieczne wymienienie całej szyby. Jej koszt w ASO bywa niebagatelny i waha się od 1000 do nawet 2500 złotych.

Naprawa małego uszkodzenia kosztuje znacznie mniej, od 150 do 300 zł. Niestety, nie każde małe uszkodzenie da się załatać. Fachowiec w warsztacie doradzi Ci najlepiej, co zrobić, czy wymiana szyby to konieczność, czy można jej uniknąć. Najczęściej nie da się naprawić długich rys, które dotykają krawędzi szyby.

Czy mogę naprawić odprysk na szybie samodzielnie?

Teoretycznie to możliwe. Łatwo kupisz zestaw naprawczy przeznaczony do samodzielnego wypełnienia odprysków i pęknięć. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie szyby nadają się do naprawy i że w razie policyjnej kontroli ryzykujesz nawet kilkuset złotowym mandatem. To nie wszystko, bo za pękniętą szybę możesz stracić dowód rejestracyjny, gdy policjant uzna, że zagrażasz bezpieczeństwu na drodze.

Zakłady naprawcze wydają odpowiednie certyfikaty, które zaświadczają, że naprawiana lub wymieniona szyba jest bezpieczna i spełnia wszelkie wymogi, a jej uszkodzenie nie było skutkiem kolizji. Robiąc coś samodzielnie nie możesz liczyć na takie zaświadczenie. Nie będziesz też miał faktury, gwarancji na samą szybę i na robociznę. Nie zawsze więc warto oszczędzać! Jeśli jednak chcesz spróbować naprawić odpryska na szybie własnymi rękoma, to w poniższym filmie znajdziesz kilka wskazówek, jak to zrobić:

Co warto jeszcze wiedzieć o naprawie szyb?

Wiele warsztatów naprawczych oferuje szyby sprawdzonych, światowych producentów, np. Pilkingtona, Nordglassu czy Saint Gobain. W większości wypadków takie szyby są równie dobre, co te montowane fabrycznie. Nie ma więc sensu wymieniać ich w ASO, gdzie na pewno zapłacisz kilkanaście-kilkadziesiąt procent więcej za usługę. Dowiedz się tylko, czy szyba jest tej samej klasy, co ta, którą miałeś. Wymiana trwa ok 1,5 godziny, jednak klej, na który klei się szybę musi stężeć, więc na auto poczekasz ok. trzech godzin. Przez trzy doby od naprawy stawiaj je tylko na równej powierzchni i bardzo powoli omijaj dziury i garby na drodze.

Do naprawy nadają się uszkodzenia w kształcie pajączków, półksiężyców, które mają nie więcej niż 20 mm średnicy, są po zewnętrznej stronie szyby, nie w polu widzenia kierowcy i nie przy krawędzi. Wszelkie podłużne pęknięcia kwalifikują szybę do wymiany. Pajączki najpierw trzeba oczyścić, specjalna maszyna „wysysa” z nich kurz i wilgoć. Następnie wypełnia się je żywicą syntetyczną, która schnie pod wpływem promieni UV.

Kiedy można naprawić szybę w ramach ubezpieczenia?

Jeśli posiadasz ubezpieczenie AC z taką opcją, lub jeśli wykupisz dodatkowe ubezpieczenie szyb, możesz uszkodzenie szyby naprawić z niego. Zgłoś szkodę jak najszybciej, nie czekaj aż uszkodzenia się powiększą. Ubezpieczyciel sugeruje warsztat, w którym wymienisz szybę. To nie będzie część oryginalna, na to nie licz. Ważne, by była tej samej klasy, co szyba, którą miałeś. Dowiedz się tego, zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia.

Uwaga! W niektórych wypadkach skorzystanie z wymiany lub naprawy szyb może się wiązać z utratą zniżek w ramach AC.  Zgłoszenie szkody szybowej nie spowoduje na pewno utraty zniżek w AXA Direct.

[Widget_reklama_porownywarki]