Odprysk na szybie – zgłaszać ubezpieczycielowi?

Aktualizacja:
odprysk-na-szybie

Odprysk na szybie może się zdarzyć wszędzie, nie tylko na bezdrożach. Wystarczy niewielki kamień spod kół jadącego auta i szyba uszkodzona. Czy zgłaszać odprysk ubezpieczycielowi? Naprawiać? Wymieniać szybę?

Szyby, niezależnie od modelu, to element bardzo narażony na duże przeciążenia, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Czasem więc wystarczy niewielkie uderzenie, by powstało uszkodzenie: odprysk lub pęknięcie. Mały kamyczek, ulewny deszcz, grad, czy spadająca gałąź mogą spowodować spore szkody, np. odprysk na szybie. Zdarza się też, że uszkodzenia szyb powstają samoistnie. Mogą powodować je duże wahania temperatur, np. gdy w upał nagle zaskoczy Cię burza, albo kiedy zimą wyjedziesz z ogrzewanego garażu na siarczysty mróz. Uszkodzenia szyb mogą powstawać też na skutek drgań, gdy najedziesz na krawężnik, próg lub wpadniesz kołem w dużą dziurę. Nie da im się zapobiec.

Odprysk na szybie – jak sobie radzić?

Jesteś w trasie, dostajesz małym kamykiem. Pojawia się pajączek – mały odprysk na szybie, a jeśli kamień trafi blisko krawędzi, tam, gdzie jest najwięcej naprężeń, „rośnie” w oczach. Nawet mały odprysk, z którym pozornie nic się nie dzieje, trzeba załatać. Uszkodzenia szyb są po prostu niebezpieczne. Co prawda rzadko całkowicie pękają, są przed tym zabezpieczone, ale w razie wypadku czy kolizji uszkodzenie może nie wytrzymać i zachować się w sposób trudny do przewidzenia: niebezpieczny dla kierowcy i pasażerów.

Zabezpiecz pęknięcie czy odprysk jak najszybciej albo od razu poszukaj warsztatu naprawczego. W wielu załatwisz sprawę od ręki, jeśli da się zakleić odprysk.

Wpisz do wyszukiwarki hasło auto-szyby i sprawdź, jaki warsztat jest najbliżej Ciebie. Jeśli nie możesz jechać od razu, zaklej prowizorycznie uszkodzenie przezroczystą taśmą, by chronić je przed wodą i kurzem, bo to utrudni naprawę. Nie czekaj dłużej niż kilka dni, bo jak tak pojeździsz kilka tygodni, ryzykujesz, że odprysk się powiększy i będzie konieczne wymienienie całej szyby. Jej koszt w ASO bywa niebagatelny i waha się od 1000 do nawet 2500 złotych.

Naprawa małego uszkodzenia kosztuje znacznie mniej, od 150 do 300 zł. Niestety, nie każde małe uszkodzenie da się załatać. Fachowiec w warsztacie doradzi Ci najlepiej, co zrobić, czy wymiana szyby to konieczność, czy można jej uniknąć. Najczęściej nie da się naprawić długich rys, które dotykają krawędzi szyby.

Czy mogę naprawić odprysk na szybie samodzielnie?

Zastanawiasz się jak usunąć rysy z szyby samochodowej samodzielnie ? Teoretycznie to możliwe. Łatwo kupisz zestaw naprawczy przeznaczony do samodzielnego wypełnienia odprysków i pęknięć. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie szyby nadają się do naprawy i że w razie policyjnej kontroli ryzykujesz nawet kilkuset złotowym mandatem. To nie wszystko, bo za pękniętą szybę możesz stracić dowód rejestracyjny, gdy policjant uzna, że zagrażasz bezpieczeństwu na drodze.

Zakłady naprawcze wydają odpowiednie certyfikaty, które zaświadczają, że naprawiana lub wymieniona szyba jest bezpieczna i spełnia wszelkie wymogi, a jej uszkodzenie nie było skutkiem kolizji. Robiąc coś samodzielnie, nie możesz liczyć na takie zaświadczenie. Nie będziesz też miał faktury, gwarancji na samą szybę i na robociznę. Nie zawsze więc warto oszczędzać! Jeśli jednak chcesz spróbować naprawić odprysk na szybie własnymi rękoma, to w poniższym filmie znajdziesz kilka wskazówek, jak to zrobić:

Co warto jeszcze wiedzieć o naprawie szyb?

Wiele warsztatów naprawczych oferuje szyby sprawdzonych, światowych producentów, np. Pilkingtona, Nordglassu czy Saint Gobain. W większości wypadków takie szyby są równie dobre, co te montowane fabrycznie. Nie ma więc sensu wymieniać ich w ASO, gdzie na pewno zapłacisz kilkanaście-kilkadziesiąt procent więcej za usługę. Dowiedz się tylko, czy szyba jest tej samej klasy, co ta, którą miałeś. Wymiana trwa ok 1,5 godziny, jednak klej, na który klei się szybę musi stężeć, więc na auto poczekasz ok. trzech godzin. Przez trzy doby od naprawy stawiaj je tylko na równej powierzchni i bardzo powoli omijaj dziury i garby na drodze.

Do naprawy nadają się uszkodzenia w kształcie pajączków, półksiężyców, które mają nie więcej niż 20 mm średnicy, są po zewnętrznej stronie szyby, nie w polu widzenia kierowcy i nie przy krawędzi. Wszelkie podłużne pęknięcia kwalifikują szybę do wymiany. Pajączki najpierw trzeba oczyścić, specjalna maszyna „wysysa” z nich kurz i wilgoć. Następnie wypełnia się je żywicą syntetyczną, która schnie pod wpływem promieni UV.

Kiedy można naprawić szybę w ramach ubezpieczenia?

Jeśli posiadasz ubezpieczenie AC z taką opcją, lub jeśli wykupisz dodatkowe ubezpieczenie szyb, możesz uszkodzenie szyby naprawić z niego. Zgłoś szkodę jak najszybciej, nie czekaj aż uszkodzenia się powiększą. Ubezpieczyciel sugeruje warsztat, w którym wymienisz szybę. To nie będzie część oryginalna, na to nie licz. Ważne, by była tej samej klasy, co szyba, którą miałeś. Dowiedz się tego, zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia.

Uwaga! W niektórych wypadkach skorzystanie z wymiany lub naprawy szyb może się wiązać z utratą zniżek w ramach AC.  Zgłoszenie szkody szybowej nie spowoduje na pewno utraty zniżek w AXA Direct.

Podsumowanie

  • Uszkodzenia lub pęknięcia szyb to bardzo częste zdarzenia
  • Pękniecie należy niezwłocznie zabezpieczyć
  • Zwlekanie z naprawą uszkodzenia może spowodować konieczność wymiany całej szyby i wzrost kosztów
  • Ubezpieczenie szyb to dobra opcja na naprawę i wymianę uszkodzonej szyby, ale może się wiązać z utratą lub zmniejszeniem zniżek
  • Zawierając umowę ubezpieczeniową w ramach AC zwróć uwagę, czy zawiera ona ubezpieczenie szyb.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Przednia szyba w aucie
2019.08.21  •  Samochód
Przednia szyba w aucie – za co odpowiada?

Podstawowa funkcja przedniej szyby w samochodzie to, wydaje się, osłona twarzy kierowcy przed błotem z drogi, komarami w zębach oraz dewastacją fryzury. „Wydaje się” to słowo-klucz. Przednia szyba w nowoczesnych samochodach to zdecydowanie więcej niż tylko osłona. Za co odpowiada przednia szyba w aucie?

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Samochód
Przyciemnianie szyb samochodowych. Ile kosztuje? Jaki procent przyciemnienia dopuszczają przepisy?

Kupując nowy samochód, klient może wybrać wersję z przyciemnianymi szybami, która podnosi komfort użytkowania pojazdu. Właściciele starszych aut mogą z kolei zdecydować się na przyciemnianie szyb metodą piecową lub folią. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, ale właściciele pojazdów muszą pamiętać o wymogach prawnych.

Czytaj więcej
2024.09.10  •  Podróże
Mechanik uszkodził samochód – co zrobić, kto za to odpowiada?

Oddałeś auto do warsztatu, by zrobić przegląd, wymienić zużytą część lub naprawić usterkę, a mechanik uszkodził sprawny podzespół, zarysował samochód? Kto powinien pokryć koszty dodatkowej naprawy? Jakie masz prawa jako właściciel samochodu?

Czytaj więcej
Usterki w używanym aucie
2024.08.29  •  Samochód
7 najczęstszych usterek w używanych autach. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Kupujesz używany samochód? Sprawdź, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę! Oto lista 7 najczęstszych usterek w używanych samochodach.

Czytaj więcej
auto po kolizji jak rozpoznać
2024.01.25  •  Samochód
12 symptomów, że auto jest po kolizji. Jak to rozpoznać?

"Bezwypadkowy, stan bardzo dobry, auto idealnie utrzymane, doskonała okazja" - tak zaczyna się większość ogłoszeń dotyczących sprzedaż samochodów. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem używanego auta, bądź bardzo czujny. Internetowe aukcje - niestety - pełne są oszustów i pojazdów, które mają za sobą niejedną kolizję i niejedną wizytę w warsztacie. Jak rozpoznać auto po kolizji? Oto sprawdzone sposoby.

Czytaj więcej
Autocasco - dlaczego warto?
2024.05.13  •  Samochód
Autocasco – co obejmuje ubezpieczenie AC i jakie są jego korzyści?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że warto być ubezpieczonym. Pamiętaj jednak, że nie każda polisa AC warta jest wykupienia. Wybierając produkt, należy się posługiwać rozsądną kalkulacją. Nie kupuj kota w worku! W artykule bierzemy pod lupę autocasco i doradzamy Ci, jakie ubezpieczenie AC wybrać.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej