Ubezpieczenie szyb w aucie. Czy to się opłaca?

Aktualizacja:
ubezpieczenie szyb samochodowych – czy to się opłaca

Ubezpieczenie szyb w samochodzie to korzystne rozwiązanie dla przezornych kierowców. Jest ono dodatkową umową, którą można wybrać wykupując ubezpieczenie OC. Umowa ta gwarantuje pokrycie kosztów i szybkie zorganizowanie wymiany szyby samochodowej, bądź też jej naprawę. Co jeszcze zyskujemy wybierając dodatkowe ubezpieczenie szyby?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Nie wszyscy jednak wiemy, że istnieją także dodatkowe ubezpieczenia, które chronią konkretne elementy auta np. szyby, opony czy akumulator. Ze względu na wykorzystany materiał szczególnie te pierwsze narażone są na uszkodzenia, a co za tym idzie dodatkowe koszty. Warto pamiętać, że uszkodzona może stanowić zagrożenie dla Ciebie – i to nie tylko pod postacią mandatu. Ubezpieczenie szyb w aucie amortyzuje ew. wydatki związane z wymianą czy naprawą pękniętego szkła. Wydając kilkadziesiąt złotych rocznie, możesz oszczędzić na rachunku z warsztatu nawet kilkaset złotych. Przyglądamy się z bliska, jak wygląda ten rodzaj polisy. 

Jak działa ubezpieczenie szyby w aucie?

Kamień uszkodził szybę w samochodzie? To się zdarza częściej, niż przypuszczasz! Ubezpieczenie szyb jest to dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne typu casco, które obejmuje wyłącznie uszkodzenia szyb samochodu – tylko przedniej lub również bocznych. Najczęściej można je wykupić w pakiecie razem z OC i AC. Dzięki temu  wymiana szyby jest pokrywana z ubezpieczenia, a sama naprawa odbywa się w profesjonalnym i wyspecjalizowanym warsztacie. 

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC/AC z dodatkową polisą szyb. 

Kalkulator OC/AC

Uszkodzona szyba – czy grozi za to mandat?

Czy można jeździć z pękniętą szybą? Według ustawy o ruchu drogowym pojazd uczestniczący w nim musi być tak utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczną widoczność kierowcy. Niektórzy jednak ignorują niewielkie uszkodzenia szyby, zwlekając z jej naprawą do ostatniego momentu. Nie jest to słuszne postępowanie. Warto pamiętać, że nawet niewielkie uszkodzenie szyby w samochodzie zmniejsza poziom bezpieczeństwa, jaki ma ona oferować. 

Warto wiedzieć, że w przypadku kontroli auta mającego pęknięcia lub ubytki w szybie, funkcjonariusz ma pełne prawo wypisać mandat, a nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Jaki mandat grozi za uszkodzoną szybę? Obecnie policjant ma prawo wypisać go na kwotę od 50 do nawet 500 zł. Ponadto nawet najmniejsze uszkodzenie szyby może uniemożliwić przedłużenie ważności badań technicznych

Kiedy uszkodzenie szyby dyskwalifikuje pojazd z poruszania się po drogach? Niestety prawo nie precyzuje tej kwestii, zatem wszystko zależy od indywidualnej oceny policjanta dokonującego kontroli drogowej czy też diagnosty przeprowadzającego przegląd. Duże ryzyko stanowią na pewno te uszkodzenia, które są rozmiaru monety pięciozłotowej lub większe, a do tego znajdują się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy.

Do jakiego rodzaju uszkodzeń dochodzi najczęściej?

Najczęstszym problem, z jakim spotykają się kierowcy, jest uszkodzona szyba od kamienia. Odpryskują one zazwyczaj spod kół samochodów znajdujących się przed nami. Do zdarzenia może dojść zarówno na drodze żwirowej, jak i na autostradzie. Kolejnym popularnym zagrożeniem jest gradobicie czy spadające gałęzie na skutek załamania pogody. Zdarza się też, że szyby w aucie uszkodzone zostają przez złodzieja. 

–  Najczęściej spotykamy się z uszkodzeniami szyby przedniej – szkody te kształtują się na poziomie 95%. Przyczyną są zazwyczaj kamyki odpryskujące spod kół samochodu jadącego przed nami. Winy można także doszukiwać się w naszym zachowaniu na drodze i zbyt bliskim trzymaniu się poprzedzającego nas pojazdu. Pozostałe 5% to szkody szyb bocznych czy tylnych. Kilka lat temu sytuacja ta wyglądała nieco inaczej – częściej uszkodzeniom ulegały szyby boczne, ale było to związane raczej z wandalizmem – wyjaśnia Jacek Boćkowski z Pilkington Automotive Poland.

Co obejmuje ubezpieczenie szyb samochodowych?

Zabezpieczasz się przed jedną z najczęściej występujących szkód –  szkodą szybową. W przypadku uszkodzenia czołowej, bocznej czy tylnej wystarczy, że zgłosisz szkodę swojemu ubezpieczycielowi, a on zorganizuje dla Ciebie jej wymianę lub naprawę. 

Kiedy zadziała ubezpieczenie szyby w aucie?

Warto pamiętać, że zakres każdego ubezpieczenia dodatkowe jest regulowany indywidualnie przez TU, w którym wykupujemy polisę. Mogą one więc różnić się od siebie nawzajem. Zazwyczaj z ubezpieczenia szyb możesz skorzystać, jeśli dojdzie do ich uszkodzenia spowodowanego:

 • czynnikami losowymi – w przypadku uderzenia przez przedmiot niesiony przez silny wiatr lub spadnięciem czegoś wprost na szybę,
 • czynnikami pogodowymi – np. gradem,
 • kolizją drogową lub wypadkiem,
 • działaniem osób trzecich – np. wandali lub złodzieja.

Porównaj oferty ubezpieczenia szyb w aucie

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie szyb w samochodzie – ile to kosztuje?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ochronę szyb do obowiązkowego OC, za niewielką dodatkową opłatą. Czasem zdarza się, że jest to i tak taniej, niż sama polisa obowiązkowa proponowana przez inne TU. Jeżeli nie chcesz przepłacać i uzyskać jak najszerszy zakres ochrony, pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy porównać ubezpieczenia. Zrobisz to szybko i bez wychodzenia z domu, dzięki kalkulatorowi OC/AC Punkta. 

Ile kosztuje ubezpieczenie szyby w aucie? Ponieważ polisa ta jest dobrowolna, każde towarzystwo dyktuje własne warunki i zakres ochrony. Ceny ofert dostępnych na rynku wahają się od 80 do 180 złotych

Czy to dużo? Wystarczy przyjrzeć się temu, ile obecnie kosztuje naprawa lub wymiana szyby w aucie, jeśli przyszłoby Ci zrobić to na własną rękę. Zakup polisy będzie więc mniejszym obciążeniem dla portfela.

Ile kosztuje wymiana szyby we własnym zakresie?

Chcesz ograniczyć coroczne wydatki na ubezpieczenie do minimum? W końcu uszkodzona szyba od kamienia nie wydaje się tak częstym problemem. Niestety, ale takie myślenie może spowodować naprawdę wysokie wydatki. Wymiana szyby z ubezpieczenia jest znacznie tańszym rozwiązaniem, o czym zaraz się przekonasz. 

Koszt będzie uzależniony od jakości szyby oraz miejsca, któremu powierzymy wymianę. W tej kwestii lepiej postawić na dobry warsztat specjalistyczny niż ASO. Kupowanie oryginalnych szyb w sklepie dilerskim to poważna inwestycja, która może obronić się tylko w przypadku odsprzedaży auta. Przykładowo cena wymiany szyby przedniej w samochodzie kompaktowym może wynieść od 250 zł do 1000 zł.

Warto jednak pamiętać, że koszt uzależniony jest od modelu pojazdu, ale i miejsca czy miejscowości, w której zdecydujemy się na wymianę. Nowoczesne szyby w autach posiadają różnego typu czujniki, które podwyższają koszty naprawy. Dodatkowo części zamienne w samochodach luksusowych są droższe od pozostałych. 

Jakie towarzystwa oferują ubezpieczenie szyby w aucie?

Kierowcy coraz częściej decydują się na wykupienie dodatkowej ochrony. Produkt ten znajduje się zatem w ofercie wielu towarzystw. Przyjrzyj się porównaniu ofert kilku z nich, które przygotowaliśmy dla Ciebie.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Oferta ubezpieczenia szyb
Link4– Naprawa lub wymiana szyby z ubezpieczenia w jednym z profesjonalnych warsztatów
– Ochrona zniżek w Link4 (ubezpieczyciel zgłasza jako szkodę z AC)
– Suma ubezpieczenia do 3 000 zł
– Brak udziału własnego poza szkodą na szybie czołowej – wtedy udział własny wynosi 25%
mtu24.pl– Wymiana lub naprawa szyb czołowej, bocznych i tylnej
– Suma ubezpieczenia do 5000 zł
– Udział własny: 50 zł
– Ubezpieczyciel nie zgłasza szkody z AC
Ergo Hestia– Wymiana lub naprawa szyb czołowej, bocznych i tylnej
– Suma ubezpieczenia do 5000 zł
– Udział własny tylko przy szybie czołowej: 50 zł
Allianz – Wymiana lub naprawa szyb czołowej, bocznych i tylnej
– Suma ubezpieczenia do 5000 zł
– Szkoda likwidowana przy użyciu części nieoryginalnych
– Udział własny tylko przy drugiej i kolejnej szkodzie: 500 zł
TUZ Ubezpieczenia– Suma ubezpieczenia do 2000 zł
– Udział własny przy drugiej i kolejnej szkodzie: 25% kosztów usługi
UNIQA– Wymiana lub naprawa szyb czołowej, bocznych i tylnej
– Suma ubezpieczenia do 4000 zł
– Udział własny przy drugiej i kolejnej szkodzie: 25% kosztów usługi
– Ochrona zniżek w UNIQA (ubezpieczyciel zgłasza jako szkodę z AC)
Opracowanie własne na podstawie ofert towarzystw z 28.12.2022 r.

Wymiana szyby z ubezpieczenia dodatkowego a zniżki AC

Największą zaletą ubezpieczenia szyb jest to, że skorzystanie z niego zazwyczaj nie powoduje utraty zniżek na autocasco (AC) przy przedłużaniu umowy w tej samej firmie ubezpieczeniowej. Wymiana bądź naprawa może wpłynąć na zniżki AC. Jako że ubezpieczenie szyb to polisa dobrowolna, każde towarzystwo kształtuje warunki zgodnie z własną polityką. Warto sprawdzić to przed podpisaniem umowy, bo w zależności od woli ubezpieczyciela może on:

 • zgłosić szkodę do UFG bez oznaczania, z jakiej polisy została zlikwidowana – w tej sytuacji zniżki AC przepadają,
 • zgłosić szkodę do UFG z zastrzeżeniem, że jest likwidowana z dodatkowej polisy – w tym przypadku zachowasz zniżki AC u obecnego ubezpieczyciela, ale stracisz je przy jego zmianie,
 • zgłosić szkodę do UFG bez przypisywania do konta AC kierowcy –  niezależnie od sytuacji nie stracisz wypracowanych zniżek AC.

Nie przepłacaj za ubezpieczenie, porównaj oferty od 16 towarzystw

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

W jakich krajach działa ochrona szyb samochodowych?

Zakres ochrony jest indywidualną kwestią każdego ubezpieczyciela. Dla przykładu – ubezpieczenie szyb w PZU działa zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeśli szyba zostanie uszkodzona na terenie kraju,  ubezpieczyciel zorganizuje naprawę i pokryje koszty usługi. Jeśli zaś do szkody dojdzie poza granicami Polski – sam musisz zorganizować naprawę, a jej koszty zostaną Ci zwrócone. Z kolei ubezpieczenie WARTA Auto Szyby działa tylko i wyłącznie na terenie Polski.

Ubezpieczenie szyb, choć wydaje się korzystnym rozwiązaniem, niestety nie jest normą. Jak twierdzi Jacek Boćkowski, 80% klientów to klienci gotówkowi. A na jakim poziomie kształtuje się szkodowość?

– Na przestrzeni kilku ostatnich lat odnotowujemy spadek szkód szybowych. Ma to związek z lepszą kondycją polskich dróg, a także z naszym zachowaniem na drodze. Aktualnie, w skali roku, na 100 samochodów osobowych, 6 ulega uszkodzeniom szyb. Z nagromadzeniem takich szkód mamy do czynienia w okresie od marca do sierpnia. W przekroju całego roku jest to oczywiście czas po dłuższych, świątecznych weekendach tłumaczy Jacek Boćkowski.

Zobacz także:

Pytania i odpowiedzi

Jak odkleić naklejkę z szyby samochodowej?
Czy autocasco obejmuje szyby?
Czy można dokupić ubezpieczenie szyb?
Jak działa ubezpieczenie szyby w aucie?
Ile kosztuje ubezpieczenie szyb samochodowych?

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie szyb jest dodatkową polisą, którą można wybrać, wykupując ubezpieczenie OC.
 2. Koszty ubezpieczenia szyb oscylują od kilkunastu do ok. 200 zł rocznie.
 3. Uszkodzenie szyby od kamienia nawet w niewielkim stopniu może być przyczyną zatrzymania dowodu rejestracyjnego.
 4. Policjant kontrolujący pojazd z uszkodzoną szybą ma prawo wystawić mandat w wysokości od 50 do 500 zł.
 5. Nie każda polisa oferuje ochronę szyb bocznych czy tylnych.
 6. W niektórych przypadkach skorzystanie z wymiany szyby samochodowej (bądź jej naprawy) może wiązać się z utratą zniżek w ramach ubezpieczenia AC.
 7. Ubezpieczenie szyby gwarantuje pokrycie kosztów i szybkie zorganizowanie wymiany szyby samochodowej przez naszego ubezpieczyciela.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej