Wyprzedzanie z prawej strony - kiedy można wyprzedzać prawym pasem?

Aktualizacja: 22.07.2020
Wyprzedzanie z prawej strony

Kierowcy samochodów co do zasady wykonują manewr wyprzedzania z lewej strony. Warto jednak wiedzieć, że wyprzedzanie prawym pasem również jest dozwolone w niektórych sytuacjach. Sprawdzamy, kiedy można wyprzedzać z prawej strony i jak zrobić to bezpiecznie.

Obowiązujące przepisy dopuszczają zarówno wyprzedzanie z prawej strony, jak i omijanie z prawej strony. Przykładowo omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo może odbyć się wyłącznie z jego prawej strony. Kwestią budzącą więcej wątpliwości jest wyprzedzanie prawym pasem. Aby dobrze zrozumieć zagadnienie, warto przede wszystkim pamiętać, że pasy ruchu na jezdni mogą być wyznaczone i niewyznaczone.

Kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony – przykłady

Zadajesz sobie pytanie: kiedy mogę wyprzedzać z prawej strony? Jest kilka sytuacji, gdy wyprzedzanie z prawej strony nie jest błędem, a kierowca wykonujący taki manewr nie musi obawiać się mandatu. Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone na:

1. Jezdni jednokierunkowej

Dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony na jezdni jednokierunkowej, jeżeli znajdują się na niej pasy ruchu; zasada ta dotyczy również dróg ekspresowych i autostrad, przy czym tam należy zachować bardzo dużą ostrożność przy wykonywaniu tego manewru, choćby z uwagi na prędkość, z jaką poruszają się pojazdy.

2. Jezdni dwukierunkowej

Kierowcy poruszający się jezdnią dwukierunkową również mogą wykonać manewr wyprzedzania z prawej strony, przy czym muszą pamiętać, że:

  • na obszarze zabudowanym jezdnia musi mieć co najmniej dwa pasy wyznaczone do jazdy w tym samym kierunku,
  • poza obszarem zabudowanym jezdnia musi mieć co najmniej trzy pasy wyznaczone do jazdy w tym samym kierunku.

Sama wiedza, kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony nie jest wystarczająca, aby przeprowadzić ten manewr bezpiecznie. Kierowcy powinni też pamiętać o obowiązkach nakładanych na nich przez ustawę Prawo o ruchu drogowym – wyprzedzanie jest dozwolone tylko wówczas, gdy kierowca ma odpowiednią widoczność i wystarczająco dużo miejsca.

Kupujesz samochód? Będziesz musiał sprawdzić dowód rejestracyjny. Czytaj także: Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym – opis stosowanych kodów

Wyprzedzanie prawym pasem – kiedy jest to zabronione?

Czy zawsze można wyprzedzać z prawej strony? Nie. Jest kilka sytuacji, gdy kierowca nie będzie mógł wykonać tego manewru. Wyprzedzanie z prawej jest zabronione, gdy:

  • przy jezdni ustawione są znaki zakazu B-25 lub B-26, które zakazują odpowiednio wyprzedzania i wyprzedzania przez samochody ciężarowe – zlekceważenie tych znaków zakazu oznacza mandat w wysokości 250 zł,
  • pasy są niewyznaczone – wyprzedzanie z prawej strony na jezdni, na której nie zostały wyznaczone pasy ruchu, jest zabronione głównie dlatego, że jest to manewr niebezpieczny; wyprzedzanie z niewłaściwej strony zagrożone jest mandatem w wysokości 200 zł,
  • zbliżamy się do wierzchołka wzniesienia – również wówczas wyprzedzanie jest niedozwolone z uwagi na ograniczoną widoczność; naruszenie tego zakazu jest zagrożone mandatem w wysokości 300 zł,
  • znajdujemy się na zakręcie, który został oznaczony znakami ostrzegawczymi – wyprzedzanie prawym pasem jest zabronione, a za wykonanie takiego manewru można otrzymać mandat w wysokości 300 zł.

Przypomnij sobie sygnały dawane przez policjantów. Czytaj także: Kierowanie ruchem przez policjanta – wyjaśnienie poszczególnych sygnałów

Czy można wyprzedzać z prawej strony na skrzyżowaniach? Wyprzedzanie prawym pasem jest możliwe wyłącznie na skrzyżowaniach, na których ruch jest kierowany lub o ruchu okrężnym, przy czym na jezdni musi znajdować się odpowiednia liczba pasów. Naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach oznacza mandat w wysokości 300 zł.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
kolo
kolo
1 rok temu

Istnieje jeden nadal nie wyjaśniony problem. Czy na pasach wyznaczonych, mogą pojawić się pasy niewyznaczone? Np. tam gdzie są wyznaczone dwa pasy, pojawia się poszerzenie jezdni. Czy zatem na tych wyznaczonych pasach będą też niewyznaczone? Czy tak samo na autostradzie, gdzie pasy są bardzo szerokie można jechać dwoma, podwójnymi pasami?Przepis powinien tego zabraniać bo robi się zamieszanie. Ale prawnicy podzieleni. Pozostaje też kwestia wyprzedzenia po prawej stronie na takich wyznaczono-niewyznaczonych pasach ruchu.

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind(@konsultant-mfind)
1 rok temu
Reply to  kolo

Wygląda, że sprawa o której Pan pisze wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu. Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym.