Punkta

Obowiązujące przepisy dopuszczają zarówno wyprzedzanie z prawej strony, jak i omijanie z prawej strony. Przykładowo omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo może odbyć się wyłącznie z jego prawej strony. Kwestią budzącą więcej wątpliwości jest wyprzedzanie prawym pasem. Aby dobrze zrozumieć zagadnienie, warto przede wszystkim pamiętać, że pasy ruchu na jezdni mogą być wyznaczone i niewyznaczone.

Kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony – przykłady

Zadajesz sobie pytanie: kiedy mogę wyprzedzać z prawej strony? Jest kilka sytuacji, gdy wyprzedzanie z prawej strony nie jest błędem, a kierowca wykonujący taki manewr nie musi obawiać się mandatu. Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone na:

1. Jezdni jednokierunkowej

Dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony na jezdni jednokierunkowej, jeżeli znajdują się na niej pasy ruchu; zasada ta dotyczy również dróg ekspresowych i autostrad, przy czym tam należy zachować bardzo dużą ostrożność przy wykonywaniu tego manewru, choćby z uwagi na prędkość, z jaką poruszają się pojazdy.

2. Jezdni dwukierunkowej

Kierowcy poruszający się jezdnią dwukierunkową również mogą wykonać manewr wyprzedzania z prawej strony, przy czym muszą pamiętać, że:

  • na obszarze zabudowanym jezdnia musi mieć co najmniej dwa pasy wyznaczone do jazdy w tym samym kierunku,
  • poza obszarem zabudowanym jezdnia musi mieć co najmniej trzy pasy wyznaczone do jazdy w tym samym kierunku.

Sama wiedza, kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony nie jest wystarczająca, aby przeprowadzić ten manewr bezpiecznie. Kierowcy powinni też pamiętać o obowiązkach nakładanych na nich przez ustawę Prawo o ruchu drogowym – wyprzedzanie jest dozwolone tylko wówczas, gdy kierowca ma odpowiednią widoczność i wystarczająco dużo miejsca.

Kupujesz samochód? Będziesz musiał sprawdzić dowód rejestracyjny. Czytaj także: Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym – opis stosowanych kodów

Wyprzedzanie prawym pasem – kiedy jest to zabronione?

Czy zawsze można wyprzedzać z prawej strony? Nie. Jest kilka sytuacji, gdy kierowca nie będzie mógł wykonać tego manewru. Wyprzedzanie z prawej jest zabronione, gdy:

  • przy jezdni ustawione są znaki zakazu B-25 lub B-26, które zakazują odpowiednio wyprzedzania i wyprzedzania przez samochody ciężarowe – zlekceważenie tych znaków zakazu oznacza mandat w wysokości 250 zł,
  • pasy są niewyznaczone – wyprzedzanie z prawej strony na jezdni, na której nie zostały wyznaczone pasy ruchu, jest zabronione głównie dlatego, że jest to manewr niebezpieczny; wyprzedzanie z niewłaściwej strony zagrożone jest mandatem w wysokości 200 zł,
  • zbliżamy się do wierzchołka wzniesienia – również wówczas wyprzedzanie jest niedozwolone z uwagi na ograniczoną widoczność; naruszenie tego zakazu jest zagrożone mandatem w wysokości 300 zł,
  • znajdujemy się na zakręcie, który został oznaczony znakami ostrzegawczymi – wyprzedzanie prawym pasem jest zabronione, a za wykonanie takiego manewru można otrzymać mandat w wysokości 300 zł.

Przypomnij sobie sygnały dawane przez policjantów. Czytaj także: Kierowanie ruchem przez policjanta – wyjaśnienie poszczególnych sygnałów

Czy można wyprzedzać z prawej strony na skrzyżowaniach? Wyprzedzanie prawym pasem jest możliwe wyłącznie na skrzyżowaniach, na których ruch jest kierowany lub o ruchu okrężnym, przy czym na jezdni musi znajdować się odpowiednia liczba pasów. Naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach oznacza mandat w wysokości 300 zł.