Wyprzedzanie z prawej strony - kiedy można wyprzedzać prawym pasem?

Aktualizacja:
Wyprzedzanie z prawej strony

Kierowcy samochodów co do zasady wykonują manewr wyprzedzania z lewej strony. Warto jednak wiedzieć, że wyprzedzanie prawym pasem również jest dozwolone w niektórych sytuacjach. Sprawdzamy, kiedy można wyprzedzać z prawej strony i jak zrobić to bezpiecznie.

Obowiązujące przepisy dopuszczają zarówno wyprzedzanie z prawej strony, jak i omijanie z prawej strony. Przykładowo omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo może odbyć się wyłącznie z jego prawej strony. Kwestią budzącą więcej wątpliwości jest wyprzedzanie prawym pasem. Aby dobrze zrozumieć zagadnienie, warto przede wszystkim pamiętać, że pasy ruchu na jezdni mogą być wyznaczone i niewyznaczone.

Kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony – przykłady

Zadajesz sobie pytanie: kiedy mogę wyprzedzać z prawej strony? Jest kilka sytuacji, gdy wyprzedzanie z prawej strony nie jest błędem, a kierowca wykonujący taki manewr nie musi obawiać się mandatu. Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone na:

1. Jezdni jednokierunkowej

Dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony na jezdni jednokierunkowej, jeżeli znajdują się na niej pasy ruchu; zasada ta dotyczy również dróg ekspresowych i autostrad, przy czym tam należy zachować bardzo dużą ostrożność przy wykonywaniu tego manewru, choćby z uwagi na prędkość, z jaką poruszają się pojazdy.
Czytaj także: 13 rzeczy, których nie możesz robić na autostradzie

2. Jezdni dwukierunkowej

Kierowcy poruszający się jezdnią dwukierunkową również mogą wykonać manewr wyprzedzania z prawej strony, przy czym muszą pamiętać, że:

  • na obszarze zabudowanym jezdnia musi mieć co najmniej dwa pasy wyznaczone do jazdy w tym samym kierunku,
  • poza obszarem zabudowanym jezdnia musi mieć co najmniej trzy pasy wyznaczone do jazdy w tym samym kierunku.

Sama wiedza, kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony nie jest wystarczająca, aby przeprowadzić ten manewr bezpiecznie. Kierowcy powinni też pamiętać o obowiązkach nakładanych na nich przez ustawę Prawo o ruchu drogowym – wyprzedzanie jest dozwolone tylko wówczas, gdy kierowca ma odpowiednią widoczność i wystarczająco dużo miejsca.

Kupujesz samochód? Będziesz musiał sprawdzić dowód rejestracyjny. Czytaj także: Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym – opis stosowanych kodów

Wyprzedzanie prawym pasem – kiedy jest to zabronione?

Czy zawsze można wyprzedzać z prawej strony? Nie. Jest kilka sytuacji, gdy kierowca nie będzie mógł wykonać tego manewru. Wyprzedzanie z prawej jest zabronione, gdy:

  • przy jezdni ustawione są znaki zakazu B-25 lub B-26, które zakazują odpowiednio wyprzedzania i wyprzedzania przez samochody ciężarowe – zlekceważenie tych znaków zakazu oznacza mandat w wysokości 250 zł,
  • pasy są niewyznaczone – wyprzedzanie z prawej strony na jezdni, na której nie zostały wyznaczone pasy ruchu, jest zabronione głównie dlatego, że jest to manewr niebezpieczny; wyprzedzanie z niewłaściwej strony zagrożone jest mandatem w wysokości 200 zł,
  • zbliżamy się do wierzchołka wzniesienia – również wówczas wyprzedzanie jest niedozwolone z uwagi na ograniczoną widoczność; naruszenie tego zakazu jest zagrożone mandatem w wysokości 300 zł,
  • znajdujemy się na zakręcie, który został oznaczony znakami ostrzegawczymi – wyprzedzanie prawym pasem jest zabronione, a za wykonanie takiego manewru można otrzymać mandat w wysokości 300 zł.

Przypomnij sobie sygnały dawane przez policjantów. Czytaj także: Kierowanie ruchem przez policjanta – wyjaśnienie poszczególnych sygnałów

Czy można wyprzedzać z prawej strony na skrzyżowaniach? Wyprzedzanie prawym pasem jest możliwe wyłącznie na skrzyżowaniach, na których ruch jest kierowany lub o ruchu okrężnym, przy czym na jezdni musi znajdować się odpowiednia liczba pasów. Naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach oznacza mandat w wysokości 300 zł.

Czytaj także: Czy jesteś kulturalnym kierowcą ? 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej