Wymiana dowodu rejestracyjnego - czy w roku 2022 nadal jest konieczna z powodu braku miejsca na pieczątki?

Aktualizacja:
wymiana-dowodu-rejestracyjnego

Badanie techniczne już wkrótce, zaglądasz do dokumentów, a tam brak miejsca na pieczątki? Panika, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, ile trwa wymiana dowodu rejestracyjnego. Zupełnie niepotrzebnie! Kiedyś byłby to problem, teraz już nie, dzięki zmianie w przepisach obowiązującej kierowców od 4 grudnia 2020 roku.

Inflacja, niedawna pandemia czy wzrost stóp kredytów sprawiają, że wymiana samochodu na nowy schodzi na zdecydowanie dalszy plan. Od dłuższego czasu nie mamy obowiązku wozić przy sobie dokumentu potwierdzającego rejestrację pojazdu, przez co wielu kierowców jeszcze rzadziej do niego zagląda. Przychodzi jednak taki moment w roku, gdy należy wykonać badanie techniczne. Wtem nerwowo sprawdzamy, czy jeszcze jest miejsce na pieczątki. Nie ma! Czyli muszę wymienić dowód rejestracyjny na nowy? Otóż nie!

Brak miejsca na pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym a przepisy obowiązujące w 2020 roku

Na początku warto wspomnieć, że od października 2018 roku kierowcy mogą prowadzić pojazdy, nie mając przy sobie dowodu rejestracyjnego. Obowiązek jego wożenia ze sobą został zniesiony. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku polisy ubezpieczeniowej, chociaż już samo ubezpieczenie OC jest obowiązkowe.

Papierowa książeczka posiada dedykowane pole na pieczątki, które do niedawna miała obowiązek wstawiać osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie badania technicznego. Było to poniekąd potwierdzenie przejścia przeglądu. Dokument ma jedynie 6 miejsc na stemple, a badania pojazdu na stacji diagnostycznej wykonujemy przynajmniej raz na 12 miesięcy. Nie trudno obliczyć, że właściciele aut, które są z nimi dłużej niż 6 lat, zwykle w tej sytuacji mieli problem.

Czy dowód rejestracyjny jest niezbędny przy kontroli policji?

A co jeśli zatrzyma mnie drogówka? Jak potwierdzą, że przegląd jest aktualny? W przypadku kontroli drogowej policja sprawdza, czy samochód posiada ważne badanie techniczne, korzystając z danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).Informacja o pozytywnym badaniu technicznym pojazdu trafia natychmiast do bazy systemu CEPiK. Sam wpis do dowodu rejestracyjnego, którego faktycznie nie musimy mieć przy sobie, prowadząc samochód, wydawał się zatem nonsensem.

Jeszcze do niedawna, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, dokumentem potwierdzającym dopuszczenia samochodu do ruchu był dowód rejestracyjny. Dlatego niemal do końca 2020 roku brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym stanowił przesłankę do jego wymiany na nowy dokument.

Owszem, za wpis o pozytywnym badaniu technicznym – zamiast pieczątki w dowodzie, w którym brakowało już miejsca – mogło posłużyć zaświadczenie wydane przez diagnostę. To jednak nie zwalniało nas od konieczności wymiany dokumentu na nowy. Zaświadczenie, które otrzymaliśmy, służyło jako potwierdzenie, na podstawie którego dokonywany był pierwszy wpis w nowym dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Oblicz składkę OC/AC dla Twojego pojazdu

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego ze względu na brak miejsca na pieczątki

Od 4 grudnia 2020 roku obowiązuje tzw. pakiet deregulacyjny. Wśród wielu zmian, jakie wniósł on do Prawa o ruchu drogowym, pojawił się nowy przepis – art. 74a. Na jego podstawie urząd wydaje nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsc na pieczątkę, jedynie w sytuacji, gdy właściciel pojazdu wyrazi wolę jego wymiany.

W praktyce oznacza to więc, że wymiana dowodu rejestracyjnego zależy obecnie od naszej woli. Wydanie nowego dokumentu z powodu braku miejsca na wpisy diagnosty odbędzie się jedynie na nasz wniosek, a nie z tytułu obowiązku. Wprowadzone zmiany prawne dopuszczają wydawanie dowodów rejestracyjnych kierowcom, którym na tym po prostu zależy.

Obecnie ze stacji kontroli pojazdów otrzymujemy jedynie zaświadczenie o pozytywnym badaniu, jeśli w dowodzie nie mamy już miejsca na wpisy stacji diagnostycznej. Tego jednak i tak nie musimy wozić ze sobą. Nie wyrzucaj go jednak! Zaświadczenie będzie konieczne w sytuacji, gdy chcemy sprzedać samochód, a w dowodzie już wcześniej był komplet pieczątek. Na dokumencie bowiem znajdować się będzie termin kolejnego badania. Oczywiście możemy również zdecydować się w takiej sytuacji na wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego. Z tym jednak wiąże się już pewien koszt. O tym, ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego, piszemy niżej.

Pamiętajmy także, że dowód rejestracyjny wciąż jest potrzebny podczas podróży za granicę. Wymiana dokumentu na nowy dotyczyć będzie z kolei m.in. sytuacji zmiany naszych danych osobowych, czy też po zainstalowaniu w aucie instalacji gazowej.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Jak przygotować się do złożenia wniosku?

Wiemy już, czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, gdzie powinniśmy się udać? Otóż, aby go wymienić, musimy odwiedzić wydział komunikacji. Niestety wymiana dowodu rejestracyjnego online na ten moment nie jest możliwa.

Wymiana dowodu rejestracyjnego sprowadza się do złożenia właściwego wniosku w wydziale komunikacyjnym urzędu miasta. Do podania dołączyć trzeba:

  • zaświadczenie o pozytywnym badaniu technicznym pojazdu – jeśli wpis nie został już dokonany w dowodzie rejestracyjnym,
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu  – jeśli została wydana,
  • dowód uiszczenia opłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego,
  • ważne ubezpieczenie OC,
  • opcjonalnie KRS  – w sytuacji prowadzenie działalności gospodarczej.

Do złożenia wniosku potrzebny nam będzie także dowód osobisty, a jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli – także ich dowody tożsamości. A jaki jest koszt wymiany dowodu rejestracyjnego?

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Wymiana dowodu rejestracyjnego nie jest kosztowna – w 2022 roku wynosi 54,50 zł. Musimy jej dokonać m.in. w przypadku zniszczenia lub zmiany naszych danych osobowych. Za pozwolenie czasowe zapłacimy dodatkowo 19 zł. Cena wzrasta do 73,50 zł także, gdy wykonamy kolejny (siódmy) przegląd i potwierdzenie dostaniemy na zaświadczeniu.

Tego typu dokument pozwoli nam np. udać się zagranicę, jeśli przed wyjazdem nie zdążymy odebrać nowego dowodu rejestracyjnego (wniosek został już złożony, a my oczekujemy na wydanie dokumentu).

Pamiętajmy, że jeśli wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego nie zostanie przez nas złożony osobiście, konieczne będzie pełnomocnictwo. Jego koszt to 17 zł. Bez takiej opłaty wniosek mogą złożyć za nas najbliżsi członkowie rodziny, tj. małżonek, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie.

Odpowiadając zatem na pytanie: czy trzeba wyrabiać nowy dokument z powodu braku miejsca na pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. Potwierdzamy, że w myśl obowiązujących przepisów, nie trzeba. Zawsze jednak masz taką możliwość, a wymiana dowodu rejestracyjnego np. przed sprzedażą auta będzie nawet pewnym ułatwieniem.

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?
Czy konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego kiedy zabraknie miejsc na pieczątki?
Jakie dokumenty niezbęne są do wymiany dowodu rejestracyjnego?

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
8 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Crnti
Crnti
2 lat temu

Czy zapis o konieczności wyrobienia nowego dowodu nie jest martwy?
Skoro nie muszę go wozić ze sobą (na terenie Polski) to kto sprawdzi że nie ma pieczątki? 🙂

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Crnti

Dopóki istnieje obowiązek wyrobienia nowego dowodu, należy postępować zgodnie z przepisami, natomiast zgodnie z informacją widniejącą w naszym artykule: „(…)Stąd też brak miejsca na pieczątki w dowodzie (dokument ma jedynie 6 miejsc na pieczątki, a badania pojazdu na stacji diagnostycznej wykonujemy przynajmniej raz na 12 miesięcy) nie powinno stanowić powodu do zmartwień. W przypadku kontroli drogowej policja sprawdzi, czy samochód posiada ważne badanie techniczne, korzystając z danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).”

vik
vik
1 rok temu
Reply to  Crnti

Martwy, za granicami nikt tam nie zagląda.

Wojna Info
Wojna Info
2 lat temu

Już pędzę do Urzędu żeby wymienić dowód. Co tam pandemia, przepisy są ważniejsze niż moje życie 🙁

PS. Dziękuję za wyczerpującą informację.

piko
piko
8 miesięcy temu
Reply to  Wojna Info

trupy leżą na ulicach jak w TV pokazywali? Wirus okazuje się podobnie groźny jak grypa i powikłania.

cottius
cottius
1 rok temu

Czyli w dalszym ciągu ne załatwię nowego dowodu rejestracyjnego w ciągu 15 mnut wraz z nowymi numerami rejestracyjnymi jak np w niemczech, w naszym kraju jak zwykle chodzi o kasę i nerwy które trzeba tracić w wydziałach komunikacji, mają petenta za wielkie G, jak równierz Rząd który nic w tym kierunku nie zrobił tylko udawana kosmetyka.

piko
piko
8 miesięcy temu
Reply to  cottius

Bo to nie polscy politycy

Kawon
Kawon
5 miesięcy temu

Podajecie błędny cennik za wymianę dowodu rejestracyjnego cena 54,50 zł dotyczy tylko jeżeli wymienimy dowód na 3-4 tygodnie przed upływem badania technicznego w innym przypadku jest to 73,30 zł