Nowe przepisy dla pieszych – zmiany od września 2022 r!

Aktualizacja:
nowe-przepisy-dla-pieszych

Przepisy o ruchu drogowym w ostatnich dwóch latach uległy szeregowi modyfikacji. Po głośnych zmianach związanych z pierwszeństwem na pasach, czas na te, które dotyczą poruszania się pieszych. Czy prawo zmienia się na ich korzyść, czy może wręcz przeciwnie? Sprawdźmy, co wprowadzają nowe przepisy dla pieszych!

Czy pieszy ma zawsze pierwszeństwo? A czy pieszy ma prawo wejść na pasy w dowolnym momencie? Czy pieszy może poruszać się po ścieżkach rowerowych? Te pytania były wielokrotnie zadawane przez innych uczestników ruchu drogowego, aż pojawiło się zielone światełko w ich rozwiązaniu. Stało to się 21 września 2022 roku, kiedy zostały wprowadzone nowe przepisy. Dotyczą one głównie ścieżek rowerowych i ruchu pieszych. Jak się okazuje, każdy, niezależnie od metody poruszania się, kto wymusi pierwszeństwo w niewłaściwych miejscach, również może zostać ukarany mandatem.

Zmiana przepisów dla pieszych

Liczne wypadki z udziałem pieszych sugerują, że obecny kształt przepisów nie zawsze sprawdza w praktyce. Ludzie przechodzą przez ścieżki rowerowe, w miejscach nieoznakowanych, a także kilka metrów od pasów. Dochodzi do sytuacji, gdy pieszy wychodzi na wprost jadącego samochodu, nie zdając sobie sprawy, że droga hamowania nawet przy małej prędkości, wciąż liczona jest w metrach. W starciu z kilkutonową bryłą metalu człowiek nigdy nie wyjdzie z tego bez mniejszych lub większych obrażeń.

Definicja ścieżki, a raczej jej zmiana jest pierwszym zaskoczeniem. Nowe porządki mówią o tym, że droga dla rowerów będzie traktowana tak samo jak torowisko. Co to oznacza w praktyce? Aby je przekroczyć, należy to zrobić w określonych miejscach, czyli korzystając z oznakowanych przejść. Wyjątkiem jest sytuacja, w której odległość do przejścia przekracza 100 m. W takiej sytuacji można przekroczyć ścieżkę z zachowaniem ostrożności.

Zarządcy dróg są zobowiązani do wyznaczenia „przejścia sugerowanego”. To zupełnie nowe pojęcie, które mówi o nieoznakowanym miejscu, w którym można przekroczyć drogę, ponieważ jest do tego dostosowana.

Przejście sugerowane – nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych.

Przejście dla pieszych a przepisy, które musiały się zmienić

Obecny kształt przepisów budził wiele zastrzeżeń. Pierwszeństwo pieszego na pasach wciąż bywa nierespektowane przez wielu kierowców. Wynikiem tego jest wiele wypadków. Według policyjnych statystyk w 2022 roku na przestrzeni stycznia i maja doszło do 1010 wypadków na przejściach. Zginęło w nich aż 60 osób, a 982 zostało rannych. Dla porównania, w analogicznym okresie w 2021 r. doszło do 732 wypadków, w których rannych było 707 osób, a zginęło o 15 osób mniej.

To pokazuje, jak bardzo ważne jest, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego respektowali przepisy – także piesi. Ustawodawca uznał, że skutecznym „straszakiem” mogą okazać się mandaty. Każdy, kto przejdzie ścieżkę rowerową w nieodpowiednim miejscu, może zostać ukaranym mandatem w wysokości 200 zł. Taka sama kara będzie dla tego, kto wejście na ścieżkę lub jezdnię przed nadjeżdżający pojazd.

Nowe przepisy dla pieszych mówią o jeszcze jednej karze. Będzie się ona dotyczyć tych, którzy podczas przechodzenia przez pasy będą obsługiwać telefon (w tym rozmawiać za jego pośrednictwem). Uznano bowiem, że rozmowa telefoniczna rozprasza uwagę i zmniejsza ostrożność. Pieszy może otrzymać mandat nawet do 300 zł!

Nowe przepisy dla pieszych, czyli słów kilka o pierwszeństwie

Co do zasady, pieszy wciąż ma pierwszeństwo na oznakowanych przejściach. Gdy pojawi się na pasach, każdy pojazd jest zobowiązany do zatrzymania się. Jednakże zasada ta nie będzie tożsama w przypadku „przejścia sugerowanego”.

Choć przejścia takie będą w jakiś stopniu wyznaczone (nie ma na razie wspólnej normy), to pieszy korzystający z tego rozwiązania będzie musiał ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom (czy to samochodom na drodze, czy rowerom na ścieżce rowerowej). Przekraczając oś jezdni/drogi musi zachować szczególną ostrożność.

Możesz wciąż przekroczyć jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscach, które nie są w żadnym stopniu oznaczone i przeznaczone do tego. Zgodnie z art. 13 prawa o ruchu drogowym, możemy tak postąpić, jeżeli odległość do najbliższego przejścia dla pieszych jest większa niż 100 metrów. W takiej sytuacji również będzie niezbędne zachowanie należytej ostrożności.

Tego pieszy nie może! Przepisy o ruchu pieszych

Zmiana przepisów we wrześniu ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze. Dlatego nowe zasady mówią o tym, że pieszy nie może wchodzić na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio pod poruszający się pojazd. Przepis dotyczy także przejścia dla pieszych, co jest kluczowe dla wielu kierowców.

W przypadku przejść sugerowanych oraz w miejscach nieoznaczonych pieszy nie ma pierwszeństwa i musi zachować należytą ostrożność. Oznacza to, że jeżeli osoba wtargnie na ścieżkę rowerową lub przejście sugerowane i spowoduje kolizję, zostanie uznana za sprawcę oraz ukarana adekwatnym mandatem.

Przypominamy także, o zmianach związanych z wyceną polisy OC. Osoby ukarane mandatem, będą narażać się na zwyżki przy zakupie ubezpieczenia samochodu. Czytaj więcej.

Porównaj ceny OC/AC dla Twojego auta


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej