Nowe przepisy dla pieszych – zmiany od września 2022 r!

Aktualizacja:
nowe-przepisy-dla-pieszych

Przepisy o ruchu drogowym w ostatnich dwóch latach uległy szeregowi modyfikacji. Po głośnych zmianach związanych z pierwszeństwem na pasach, czas na te, które dotyczą poruszania się pieszych. Czy prawo zmienia się na ich korzyść, czy może wręcz przeciwnie? Sprawdźmy, co wprowadzają nowe przepisy dla pieszych!

Czy pieszy ma zawsze pierwszeństwo? A czy pieszy ma prawo wejść na pasy w dowolnym momencie? Czy pieszy może poruszać się po ścieżkach rowerowych? Te pytania były wielokrotnie zadawane przez innych uczestników ruchu drogowego, aż pojawiło się zielone światełko w ich rozwiązaniu. Stało to się 21 września 2022 roku, kiedy zostały wprowadzone nowe przepisy. Dotyczą one głównie ścieżek rowerowych i ruchu pieszych. Jak się okazuje, każdy, niezależnie od metody poruszania się, kto wymusi pierwszeństwo w niewłaściwych miejscach, również może zostać ukarany mandatem.

Zmiana przepisów dla pieszych

Liczne wypadki z udziałem pieszych sugerują, że obecny kształt przepisów nie zawsze sprawdza w praktyce. Ludzie przechodzą przez ścieżki rowerowe, w miejscach nieoznakowanych, a także kilka metrów od pasów. Dochodzi do sytuacji, gdy pieszy wychodzi na wprost jadącego samochodu, nie zdając sobie sprawy, że droga hamowania nawet przy małej prędkości, wciąż liczona jest w metrach. W starciu z kilkutonową bryłą metalu człowiek nigdy nie wyjdzie z tego bez mniejszych lub większych obrażeń.

Definicja ścieżki, a raczej jej zmiana jest pierwszym zaskoczeniem. Nowe porządki mówią o tym, że droga dla rowerów będzie traktowana tak samo jak torowisko. Co to oznacza w praktyce? Aby je przekroczyć, należy to zrobić w określonych miejscach, czyli korzystając z oznakowanych przejść. Wyjątkiem jest sytuacja, w której odległość do przejścia przekracza 100 m. W takiej sytuacji można przekroczyć ścieżkę z zachowaniem ostrożności.

Zarządcy dróg są zobowiązani do wyznaczenia „przejścia sugerowanego”. To zupełnie nowe pojęcie, które mówi o nieoznakowanym miejscu, w którym można przekroczyć drogę, ponieważ jest do tego dostosowana.

Przejście sugerowane – nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych.

Przejście dla pieszych a przepisy, które musiały się zmienić

Obecny kształt przepisów budził wiele zastrzeżeń. Pierwszeństwo pieszego na pasach wciąż bywa nierespektowane przez wielu kierowców. Wynikiem tego jest wiele wypadków. Według policyjnych statystyk w 2022 roku na przestrzeni stycznia i maja doszło do 1010 wypadków na przejściach. Zginęło w nich aż 60 osób, a 982 zostało rannych. Dla porównania, w analogicznym okresie w 2021 r. doszło do 732 wypadków, w których rannych było 707 osób, a zginęło o 15 osób mniej.

To pokazuje, jak bardzo ważne jest, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego respektowali przepisy – także piesi. Ustawodawca uznał, że skutecznym „straszakiem” mogą okazać się mandaty. Każdy, kto przejdzie ścieżkę rowerową w nieodpowiednim miejscu, może zostać ukaranym mandatem w wysokości 200 zł. Taka sama kara będzie dla tego, kto wejście na ścieżkę lub jezdnię przed nadjeżdżający pojazd.

Nowe przepisy dla pieszych mówią o jeszcze jednej karze. Będzie się ona dotyczyć tych, którzy podczas przechodzenia przez pasy będą obsługiwać telefon (w tym rozmawiać za jego pośrednictwem). Uznano bowiem, że rozmowa telefoniczna rozprasza uwagę i zmniejsza ostrożność. Pieszy może otrzymać mandat nawet do 300 zł!

Nowe przepisy dla pieszych, czyli słów kilka o pierwszeństwie

Co do zasady, pieszy wciąż ma pierwszeństwo na oznakowanych przejściach. Gdy pojawi się na pasach, każdy pojazd jest zobowiązany do zatrzymania się. Jednakże zasada ta nie będzie tożsama w przypadku „przejścia sugerowanego”.

Choć przejścia takie będą w jakiś stopniu wyznaczone (nie ma na razie wspólnej normy), to pieszy korzystający z tego rozwiązania będzie musiał ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom (czy to samochodom na drodze, czy rowerom na ścieżce rowerowej). Przekraczając oś jezdni/drogi musi zachować szczególną ostrożność.

Możesz wciąż przekroczyć jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscach, które nie są w żadnym stopniu oznaczone i przeznaczone do tego. Zgodnie z art. 13 prawa o ruchu drogowym, możemy tak postąpić, jeżeli odległość do najbliższego przejścia dla pieszych jest większa niż 100 metrów. W takiej sytuacji również będzie niezbędne zachowanie należytej ostrożności.

Tego pieszy nie może! Przepisy o ruchu pieszych

Zmiana przepisów we wrześniu ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze. Dlatego nowe zasady mówią o tym, że pieszy nie może wchodzić na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio pod poruszający się pojazd. Przepis dotyczy także przejścia dla pieszych, co jest kluczowe dla wielu kierowców.

W przypadku przejść sugerowanych oraz w miejscach nieoznaczonych pieszy nie ma pierwszeństwa i musi zachować należytą ostrożność. Oznacza to, że jeżeli osoba wtargnie na ścieżkę rowerową lub przejście sugerowane i spowoduje kolizję, zostanie uznana za sprawcę oraz ukarana adekwatnym mandatem.

Przypominamy także, o zmianach związanych z wyceną polisy OC. Osoby ukarane mandatem, będą narażać się na zwyżki przy zakupie ubezpieczenia samochodu. Czytaj więcej.

Porównaj ceny OC/AC dla Twojego auta


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej