Rejestracja pojazdów: „zielone tablice” i profesjonalne dowody rejestracyjne stały się faktem

Aktualizacja:
profesjonalna-rejestracja-pojazdu

Stało się! Profesjonalne dowody rejestracyjne i „zielone tablice” stały się faktem. Jest to efekt wejścia w życie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od 11 lipca 2019 roku podmioty zajmujące się produkcją, dystrybucją oraz badaniami pojazdów, mogą poddać je czasowej rejestracji, czyli profesjonalnej rejestracji pojazdów.

W komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji czytamy, że: „Profesjonalna rejestracja to nazwa nowego sposobu nadawania uprawnień do poruszania się pojazdom po drogach. Ułatwi organizację jazd testowych, etapowe konstruowanie pojazdów, a nawet prowadzenie badań nad nowymi rozwiązaniami”. Z jakimi zmianami wiąże się profesjonalna rejestracja pojazdów i co nowego wprowadza?

Profesjonalna rejestracja pojazdów: dla kogo?

11 lipca 2019 roku w życie weszły przepisy nowelizacji Prawo o ruchu drogowym, które wprowadziły tzw. profesjonalną rejestrację pojazdów. Ta jest niczym innym jak formą czasowej rejestracji pojazdów. Komu tak naprawdę ta zmiana ma się przysłużyć? Na rękę będzie ona przede wszystkim przedsiębiorcom zajmującym się produkcją, dystrybucją oraz badaniami pojazdów, którzy posiadają na stanie kilka czy kilkanaście aut, a każde z nich musiało być dotychczas oddzielnie zarejestrowane. To z kolei wiązało się z koniecznością wyrobienia dowodu rejestracyjnego dla każdego z nich oraz tablic,  co niosło za sobą spore koszty.

O ile do tej pory wymogi te były bez wątpienia pewnego rodzaju uciążliwością, tak z dniem 11 lipca 2019 roku, wszyscy ci, których one dotykały, mogą odetchnąć z ulgą. Od teraz wystarczy, że osoba ubiegająca się o profesjonalny dowód rejestracyjny, złoży w urzędzie wniosek o uznanie jej za podmiot uprawniony do czasowej rejestracji.

Jak rozpoznać pojazd czasowo zarejestrowany?

Czy nowe tablice rejestracyjne będą się czymś wyróżniać? Czy na ulicy rozpoznamy auta, które są na przykład testowane? Owszem. Cyfry i litery na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej będą zielone.  Dlatego też często możemy spotkać się z określeniem „zielone tablice rejestracyjne”. Niech nie zmyli nas jednak to pojęcie, ponieważ zielone tablice są zarezerwowane dla pojazdów elektrycznych oraz tych napędzanych wodorem. Wejście w życie tej zmiany planowane jest z kolei na rok 2020.

Zielone tablice rejestracyjne – od kiedy i dla kogo?

Czasowa rejestracja pojazdu: KROK PO KROKU

Dealer czy producent chcący uzyskać profesjonalne tablice rejestracyjne, musi złożyć w swoim urzędzie wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Na tej podstawie może on otrzymać dowód rejestracyjny oraz jedną tablicę. Co ciekawe, jeśli potrzebuje ich więcej – otrzyma je bez większego problemu. Efekt? Na tych samych numerach rejestracyjnych będzie mogło jeździć kilka aut. Kolejnym krokiem będzie konieczne ubezpieczenie pojazdu.

Czytaj także: Wniosek o rejestację pojazdu

OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?

Profesjonalne dowody rejestracyjne: o tym musisz pamiętać!

Osoba, która dokona profesjonalnej rejestracji samochodu musi mieć na uwadze fakt, że ta ważna jest dokładnie przez rok. Co jednak najważniejsze – profesjonalny dowód rejestracyjny ważny jest standardowo jedynie przez 30 dni. Czas ten nieco wydłuża się w przypadku jednostek badawczych – wówczas ważność zostaje przedłużona do 6 miesięcy. To jednak nie wszystko! Właściciele samochodów poddanych czasowej rejestracji, na bieżąco muszą prowadzić wykaz jazd testowych.

Koszt profesjonalnej rejestracji pojazdu

Przeprowadzenie czasowej rejestracji i wydanie zielonych tablic rejestracyjnych wiąże się oczywiście z pewnymi wydatkami. Na jakie koszty musimy się przygotować?

 • Wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł,
 • Blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł,
 • Wydanie zielonych tablic rejestracyjnych – 80 zł,
 • Wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne – 12,50 zł.

Co zmieni się w ubezpieczeniu OC?

Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń, wejście w życie nowych przepisów wprowadzi pewne zmiany w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń. Jakie?

 • wprowadzenie definicji pojazdu do jazd testowych, przez który rozumie się niezarejestrowany wcześniej na terytorium Polski lub za granicą pojazd używany przez podmiot uprawniony na podstawie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów,
 • momentu powstania obowiązku zawarcia ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych – najpóźniej w dniu wypełnienia blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenie pojazdu do ruchu,
 • wyłączenia stosowania części przepisów dotyczących umowy ubezpieczenia OC.

Podsumowanie

 1. Od 11 lipca 2019 roku podmioty zajmujące się produkcją, dystrybucją oraz badaniami pojazdów, mogą poddać je czasowej rejestracji, czyli profesjonalnej rejestracji pojazdów.
 2. Profesjonalny dowód rejestracyjny wydawany jest na 30 dni. W przypadku wydania na podstawie wniosku jednostki badawczej producenta jego ważność wydłuży się do 6 miesięcy.
 3. Samochód posiadający profesjonalne tablice będzie mógł prowadzić zarówno sprzedawca, jak i potencjalny klient. Warunkiem jest jednak, aby jazda była przeprowadzona zawsze w obecności sprzedawcy.
 4. W przypadku profesjonalnej rejestracji, na tych samych numerach rejestracyjnych będzie mogło jeździć kilka aut.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej