Rejestracja pojazdów: „zielone tablice” i profesjonalne dowody rejestracyjne stały się faktem

Aktualizacja: 11.07.2019
profesjonalna-rejestracja-pojazdu

Stało się! Profesjonalne dowody rejestracyjne i „zielone tablice” stały się faktem. Jest to efekt wejścia w życie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od 11 lipca 2019 roku podmioty zajmujące się produkcją, dystrybucją oraz badaniami pojazdów, mogą poddać je czasowej rejestracji, czyli profesjonalnej rejestracji pojazdów.

W komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji czytamy, że: „Profesjonalna rejestracja to nazwa nowego sposobu nadawania uprawnień do poruszania się pojazdom po drogach. Ułatwi organizację jazd testowych, etapowe konstruowanie pojazdów, a nawet prowadzenie badań nad nowymi rozwiązaniami”. Z jakimi zmianami wiąże się profesjonalna rejestracja pojazdów i co nowego wprowadza?

Profesjonalna rejestracja pojazdów: dla kogo?

11 lipca 2019 roku w życie weszły przepisy nowelizacji Prawo o ruchu drogowym, które wprowadziły tzw. profesjonalną rejestrację pojazdów. Ta jest niczym innym jak formą czasowej rejestracji pojazdów. Komu tak naprawdę ta zmiana ma się przysłużyć? Na rękę będzie ona przede wszystkim przedsiębiorcom zajmującym się produkcją, dystrybucją oraz badaniami pojazdów, którzy posiadają na stanie kilka czy kilkanaście aut, a każde z nich musiało być dotychczas oddzielnie zarejestrowane. To z kolei wiązało się z koniecznością wyrobienia dowodu rejestracyjnego dla każdego z nich oraz tablic,  co niosło za sobą spore koszty.

O ile do tej pory wymogi te były bez wątpienia pewnego rodzaju uciążliwością, tak z dniem 11 lipca 2019 roku, wszyscy ci, których one dotykały, mogą odetchnąć z ulgą. Od teraz wystarczy, że osoba ubiegająca się o profesjonalny dowód rejestracyjny, złoży w urzędzie wniosek o uznanie jej za podmiot uprawniony do czasowej rejestracji.

Jak rozpoznać pojazd czasowo zarejestrowany?

Czy nowe tablice rejestracyjne będą się czymś wyróżniać? Czy na ulicy rozpoznamy auta, które są na przykład testowane? Owszem. Cyfry i litery na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej będą zielone.  Dlatego też często możemy spotkać się z określeniem „zielone tablice rejestracyjne”. Niech nie zmyli nas jednak to pojęcie, ponieważ zielone tablice są zarezerwowane dla pojazdów elektrycznych oraz tych napędzanych wodorem. Wejście w życie tej zmiany planowane jest z kolei na rok 2020.

https://punkta.pl/dla-kierowcow/zielone-tablice-rejestracyjne/

Czasowa rejestracja pojazdu: KROK PO KROKU

Dealer czy producent chcący uzyskać profesjonalne tablice rejestracyjne, musi złożyć w swoim urzędzie wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Na tej podstawie może on otrzymać dowód rejestracyjny oraz jedną tablicę. Co ciekawe, jeśli potrzebuje ich więcej – otrzyma je bez większego problemu. Efekt? Na tych samych numerach rejestracyjnych będzie mogło jeździć kilka aut. Kolejnym krokiem będzie konieczne ubezpieczenie pojazdu.

https://punkta.pl/abc-zakupu/oc-na-miesiac-oc-krotkoterminowe/

Profesjonalne dowody rejestracyjne: o tym musisz pamiętać!

Osoba, która dokona profesjonalnej rejestracji samochodu musi mieć na uwadze fakt, że ta ważna jest dokładnie przez rok. Co jednak najważniejsze – profesjonalny dowód rejestracyjny ważny jest standardowo jedynie przez 30 dni. Czas ten nieco wydłuża się w przypadku jednostek badawczych – wówczas ważność zostaje przedłużona do 6 miesięcy. To jednak nie wszystko! Właściciele samochodów poddanych czasowej rejestracji, na bieżąco muszą prowadzić wykaz jazd testowych.

Koszt profesjonalnej rejestracji pojazdu

Przeprowadzenie czasowej rejestracji i wydanie zielonych tablic rejestracyjnych wiąże się oczywiście z pewnymi wydatkami. Na jakie koszty musimy się przygotować?

  • Wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł,
  • Blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł,
  • Wydanie zielonych tablic rejestracyjnych – 80 zł,
  • Wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne – 12,50 zł.

Co zmieni się w ubezpieczeniu OC?

Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń, wejście w życie nowych przepisów wprowadzi pewne zmiany w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń. Jakie?

  • wprowadzenie definicji pojazdu do jazd testowych, przez który rozumie się niezarejestrowany wcześniej na terytorium Polski lub za granicą pojazd używany przez podmiot uprawniony na podstawie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów,
  • momentu powstania obowiązku zawarcia ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych – najpóźniej w dniu wypełnienia blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenie pojazdu do ruchu,
  • wyłączenia stosowania części przepisów dotyczących umowy ubezpieczenia OC.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments