17. października 2020 roku weszło w życie nowe rozporządzenie, którego przepisy Ministerstwo Zdrowia dodatkowo doprecyzowało. Sprawa dotyczy budzącej kontrowersje kwestii zakładania maseczek w samochodzie. Absurdalne pogłoski zostały zdementowane i w końcu wyjaśniono, czy maseczka w aucie jest nadal obowiązkowa.
Maseczka w samochodzie – czy za jej brak grozi nam mandat?
Dotychczas obowiązujące przepisy wskazywały na obowiązek zakładania maseczki w aucie, jeśli podróżowaliśmy z osobami, z którymi nie mieszkamy we wspólnym gospodarstwie domowym. Jadąc ze współmałżonkiem lub z dziećmi, nie musieliśmy więc zakładać maseczki. Jednak podwożąc koleżankę, czy kolegę z pracy już taki obowiązek na nas ciążył. Nowe przepisy nie wspominają już w tym zakresie o „osobach niezamieszkujących lub niegospodarujących wspólnie”. Czy to oznacza brak konieczności noszenia maseczek, czy wręcz odwrotnie? Maseczka albo mandat?
Stan prawny – październik 2020
Nowe przepisy znoszą obowiązek podróżowania samochodem w maseczce. Dotyczy to wszystkich podróżujących. Taki stan prawny potwierdził rzecznik resortu zdrowia. Podstawa prawna zniesienia dotychczasowego obowiązku zawiera się w paragrafie 27. ust. 3 pkt 1 rozporządzenia, w którym dokonano zmiany polegającej na wyłączeniu obowiązku, a usunięto paragraf 27 ust. 1 pkt 1 dotyczący nakazu noszenia maseczek w samochodzie.
Maseczka w żółtej i czerwonej strefie
Nowe przepisy sprawiają, że wybierając się w podróż samochodem możemy zapomnieć o konieczności zabrania ze sobą maseczki. A to błąd, który może nas sporo kosztować. Obowiązujące regulacje mówią bowiem, że mamy obowiązek noszenia maseczek po wyjściu z samochodu, jeśli poruszamy się w żółtej albo w czerwonej strefie. Maseczka jest obowiązkowa także na wolnym powietrzu, nie tylko w przestrzeniach zamkniętych.
Co grozi za brak maseczki? Mandat albo pouczenie? Zdecydowanie to pierwsze. Policja dostała wyraźne polecenie, aby nie pouczać, a karać mandatami osoby nie stosujące się do obowiązku noszenia maseczek. Zatem maseczka w żółtej i czerwonej strefie jest obowiązkowa po tym, jak wysiądziemy z samochodu. Mandat za jej brak ma wysokość 500 zł, choć w szczególnych przypadkach może zostać nałożona na nas kara administracyjna w wysokości od 5 do nawet 30 tys. zł!
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.