Przejazd na czerwonym świetle – co za to grozi? Sprawdź!

Aktualizacja:
przejazd-na-czerownym-swietle

Nieważne, jak bardzo się spieszysz – przepisów drogowych należy przestrzegać w każdej sytuacji! Nawet, jeśli uważasz, że w środku nocy, na pustej drodze, nikt nie zauważy, jak przemkniesz na czerwonym świetle... A co w sytuacji, kiedy ten fakt zarejestruje kamera lub stróż prawa? Sprawdź, jakie są konsekwencje przejazdu na czerwonym świetle!

Żadne wykroczenie czy złamanie przepisów drogowych nie zasługuje na obronę czy usprawiedliwienie. Każdy kierowca poruszający się po drodze powinien przestrzegać panujących zasad, znaków drogowych oraz stosować się do sygnalizacji świetlnych. Przyjrzyjmy się właśnie tym ostatnim. Sprawdź, co grozi za przejazd na czerwonym świetle.

Przejazd na czerwonym świetle – konsekwencje

Przejazd na czerwonym świetle to najczęstsze w Polsce wykroczenie. Choć wiąże się z wysokimi karami, wciąż nie brakuje kierowców, którzy łamią te przepisy. Zastanawiasz się, ile wynosi mandat za przejazd na czerwonym świetle? Otóż, mandat za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej jest bardzo wysoki, wynosi od 300 do 500 zł. Dodatkowo kierowca może otrzymać od 2022 roku nawet 8 punktów karnych

Do niedawna mandat moglłeś otrzymać w sytuacji, gdy patrol policji był świadkiem zdarzenia. Teraz, niestety na terenie Polski działają rejestratory przejazdu na czerwonym świetle, które w pewnym stopniu pomagają w pracy stróżom prawa i mogą zobaczyć to, czego oni sami nie są w stanie dojrzeć. 

Czytaj także: Carpooling ubezpieczenie

Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle – czym są i jak działają?

W Polsce prawie od trzech lat, oprócz 527 fotoradarów i 58 urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości, działają rejestratory przejazdu na czerwonym świetle. Zamontowane są na kilkudziesięciu skrzyżowaniach, gdzie, według raportów i analiz, najczęściej dochodziło do kolizji. Dzięki nim odnotowuje się nawet kilkaset wykroczeń dziennie. 

Czytaj także: Maseczka w samochodzie – nowe przepisy październik 2020

Zastosowano dwa rodzaje urządzeń do rejestrowania wykroczeń na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną:

  • pierwszym z nich jest system kamer. Składają się na niego dwa rejestratory uruchamiające się podczas zmiany sygnału z żółtego na czerwony. Umieszczone są na sygnalizatorze, a także przed nim. Jedna kamera rejestruje przód auta, tablice rejestracyjne pojazdu i linię zatrzymania. Druga rejestruje tył auta i wjazd samochodu na skrzyżowanie. 
  • Drugim urządzeniem jest system czujników w asfalcie. Są to zatopione pętle indukcyjne w asfalcie, znajdujące się za linią zatrzymania lub za sygnalizatorem. Kamera robiąca zdjęcia umieszczona jest na maszcie, który jest głównym elementem systemu. Kamera rejestruje przednią część pojazdu oraz pozwala stwierdzić czy auto przekroczyło tylko linię, czy przejechało skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Czytaj także: Uber a wypadek

Mandat za przejazd na czerwonym świetle – odwołanie

Każdy kierowca musi liczyć się z tym, że prędzej czy później otrzyma swój pierwszy mandat. Sytuacje w życiu i na drodze bywają różne. Nawet, jeśli do tej pory jeździłeś ostrożnie, możesz w końcu stracić czujność. Chwila zamyślenia, zdenerwowanie, złe samopoczucie mogą wpłynąć na złamanie przez Ciebie przepisów, a co się z tym wiąże – otrzymanie mandatu. 

Czytaj także: Odmowa przyjęcia mandatu – dziś i po zmianie przepisów

Na odwołanie się od mandatu masz 7 dni. Musisz wówczas złożyć wniosek w formie pisemnej do sądu rejonowego. Ważne,  by zawierał on:

  • Twoje podstawowe dane osobowe, 
  • numer i serię mandatu, 
  • dane samochodu,
  • szczegółowy opis zdarzenia, 
  • oraz to,  co najważniejsze, czyli uzasadnienie dlaczego uważasz, że zostałeś niesłusznie ukarany. 

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się otrzymać mandat za przejazd na czerwonym świetle? 

Czytaj także: Zmiany dla kierowców: więcej czasu na zapłacenie mandatu


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej