Przejazd na czerwonym świetle – co za to grozi? Sprawdź!

Aktualizacja:
przejazd-na-czerownym-swietle

Nieważne, jak bardzo się spieszysz – przepisów drogowych należy przestrzegać w każdej sytuacji! Nawet, jeśli uważasz, że w środku nocy, na pustej drodze, nikt nie zauważy, jak przemkniesz na czerwonym świetle... A co w sytuacji, kiedy ten fakt zarejestruje kamera lub stróż prawa? Sprawdź, jakie są konsekwencje przejazdu na czerwonym świetle!

Żadne wykroczenie czy złamanie przepisów drogowych nie zasługuje na obronę czy usprawiedliwienie. Każdy kierowca poruszający się po drodze powinien przestrzegać panujących zasad, znaków drogowych oraz stosować się do sygnalizacji świetlnych. Przyjrzyjmy się właśnie tym ostatnim. Sprawdź, co grozi za przejazd na czerwonym świetle.

Przejazd na czerwonym świetle – konsekwencje

Przejazd na czerwonym świetle to najczęstsze w Polsce wykroczenie. Choć wiąże się z wysokimi karami, wciąż nie brakuje kierowców, którzy łamią te przepisy. Zastanawiasz się, ile wynosi mandat za przejazd na czerwonym świetle? Otóż, mandat za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej jest bardzo wysoki, wynosi od 300 do 500 zł. Dodatkowo kierowca może otrzymać od 2022 roku nawet 8 punktów karnych

Do niedawna mandat moglłeś otrzymać w sytuacji, gdy patrol policji był świadkiem zdarzenia. Teraz, niestety na terenie Polski działają rejestratory przejazdu na czerwonym świetle, które w pewnym stopniu pomagają w pracy stróżom prawa i mogą zobaczyć to, czego oni sami nie są w stanie dojrzeć. 

Czytaj także: Carpooling ubezpieczenie

Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle – czym są i jak działają?

W Polsce prawie od trzech lat, oprócz 527 fotoradarów i 58 urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości, działają rejestratory przejazdu na czerwonym świetle. Zamontowane są na kilkudziesięciu skrzyżowaniach, gdzie, według raportów i analiz, najczęściej dochodziło do kolizji. Dzięki nim odnotowuje się nawet kilkaset wykroczeń dziennie. 

Czytaj także: Maseczka w samochodzie – nowe przepisy październik 2020

Zastosowano dwa rodzaje urządzeń do rejestrowania wykroczeń na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną:

  • pierwszym z nich jest system kamer. Składają się na niego dwa rejestratory uruchamiające się podczas zmiany sygnału z żółtego na czerwony. Umieszczone są na sygnalizatorze, a także przed nim. Jedna kamera rejestruje przód auta, tablice rejestracyjne pojazdu i linię zatrzymania. Druga rejestruje tył auta i wjazd samochodu na skrzyżowanie. 
  • Drugim urządzeniem jest system czujników w asfalcie. Są to zatopione pętle indukcyjne w asfalcie, znajdujące się za linią zatrzymania lub za sygnalizatorem. Kamera robiąca zdjęcia umieszczona jest na maszcie, który jest głównym elementem systemu. Kamera rejestruje przednią część pojazdu oraz pozwala stwierdzić czy auto przekroczyło tylko linię, czy przejechało skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Czytaj także: Uber a wypadek

Mandat za przejazd na czerwonym świetle – odwołanie

Każdy kierowca musi liczyć się z tym, że prędzej czy później otrzyma swój pierwszy mandat. Sytuacje w życiu i na drodze bywają różne. Nawet, jeśli do tej pory jeździłeś ostrożnie, możesz w końcu stracić czujność. Chwila zamyślenia, zdenerwowanie, złe samopoczucie mogą wpłynąć na złamanie przez Ciebie przepisów, a co się z tym wiąże – otrzymanie mandatu. 

Czytaj także: Odmowa przyjęcia mandatu – dziś i po zmianie przepisów

Na odwołanie się od mandatu masz 7 dni. Musisz wówczas złożyć wniosek w formie pisemnej do sądu rejonowego. Ważne,  by zawierał on:

  • Twoje podstawowe dane osobowe, 
  • numer i serię mandatu, 
  • dane samochodu,
  • szczegółowy opis zdarzenia, 
  • oraz to,  co najważniejsze, czyli uzasadnienie dlaczego uważasz, że zostałeś niesłusznie ukarany. 

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się otrzymać mandat za przejazd na czerwonym świetle? 

Czytaj także: Zmiany dla kierowców: więcej czasu na zapłacenie mandatu


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej