Nagrody Top Gear rozdane – znamy Samochód Roku 2020

Aktualizacja:
nagrody-top-gear

Jaki samochód warto kupić w 2021 roku? Redakcja brytyjskiego Top Gear nie ma wątpliwości – najlepszy samochód roku 2020 to Land Rover Defender. Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie auta terenowego, które za solidność konstrukcji uzyskało też tytuł „Niepowstrzymana moc”.

Land Rover Defender – samochód roku Top Gear 2020

Czym wyróżnia się Land Rover Defender, że to właśnie on został uznany za najlepszy samochód roku 2020? Samochody terenowe mają to do siebie, że są bardzo odporne, a ich wygląd i konstrukcja są stosunkowo rzadko odświeżane przez producentów. Land Rover Defender jest dobrym przykładem – pojazd ten zadebiutował w 1983 r. i od tego momentu jedynie sporadycznie przechodził modernizację. Głównym powodem była docelowa grupa klientów dla tego pojazdu – pracownicy służb i firm, którzy pracują głównie w terenie i potrzebują wytrzymałego środka transportu. Wszystko zmieniło się po wycofaniu Land Rovera z 2016 r.

Aktualnie produkowany Land Rover Defender został zaprojektowany z myślą o szerszej grupie odbiorców, do której zaliczają się m.in. turyści, wspinacze czy kajakarze – czyli osoby często wybierające się w trudny teren. Producent w dalszym ciągu nie zrezygnował z tego, co dla samochodów terenowych jest wyznacznikiem funkcjonalności – solidnej konstrukcji. Jednocześnie auto zostało mocno zmodyfikowane. Zastosowano m.in. wygodniejsze fotele i nowoczesny kokpit, a wnętrze zostało wyciszone. Wszystko to korzystnie wpływa na komfort podróżowania nowym Defenderem.

Czytaj także: Po fali kradzieży w Londynie nie wykupisz AC dla Range Rovera

Samochód roku 2020 – ile trzeba zapłacić za jego OC?

Kierowcy z Polski, którzy zdecydują się nabyć zwycięski model Land Rovera, muszą pamiętać o jego ubezpieczeniu. Ile kosztuje najtańsze OC, a ile trzeba zapłacić za AC czy Assistance? Sprawdziliśmy, ile trzeba będzie wyłożyć na ubezpieczenie auta roku 2020 w różnych konfiguracjach.

Czytaj także: Geneva International Motor Show: najbardziej wyczekiwane premiery samochodowe

Chcąc ubezpieczyć samochód wyłącznie od odpowiedzialności cywilnej (OC), właściciel samochodu powinien wybrać najtańszą ofertę. W przypadku obowiązkowej polisy zakresu ochrony nie ustala ubezpieczyciel, ale ustawodawca – w Polsce kwestia ta została unormowana w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wykonaliśmy kalkulację dla samochodu roku 2020. Nasz modelowy kierowca to 48-latek z niemal 30-letnią historią ubezpieczeniową, który równie często podróżuje po bezdrożach, jak po mieście. W przeszłości nie spowodował żadnej kolizji czy wypadku, dzięki czemu każde towarzystwo ubezpieczeniowe przyzna mu maksymalną liczbę zniżek. Aby jednak uwidocznić regionalne różnice w cenach, przeprowadziliśmy trzy kalkulacje – przyjęliśmy, że nasz modelowy kierowca mieszka w Warszawie, Sanoku lub Wiślicy.

Czytaj także: Najbezpieczniejsze samochody 2018 roku

Zakres ochrony ubezpieczeniowej Warszawa Sanok Wiślica
OC 660 zł 447 zł 437 zł
OC i Assistance 718 zł 513 zł 489 zł
OC, Assistance i NNW 757 zł 500 zł 515 zł
OC i NNW 700 zł 493 zł 483 zł
OC, AC, Assistance i NNW 10 001 zł 7759 zł 7912 zł

Miejsce zamieszkania to jeden z najważniejszych parametrów, na które zwracają uwagę firmy ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki OC. Dlaczego? Im większe miasto, tym więcej dróg i samochodów – rośnie więc prawdopodobieństwo kolizji czy wypadku. Statystyka nie stoi po stronie kierowców z dużych ośrodków miejskich – za OC muszą oni płacić więcej niż pozostali kierowcy.

Dlaczego ten sam mechanizm nie działa w przypadku ubezpieczeń dodatkowych (nieobowiązkowych)? Każdy ubezpieczyciel ma prawo przygotować własną ofertę. W praktyce firmy ubezpieczeniowe proponują ochronę o różnych zakresach, a to z kolei powoduje, że kryterium ceny po prostu się nie sprawdza (jako jedyne).

Czytaj także: Łada Niva

Jakie jeszcze samochody zostały wyróżnione przez Top Gear?

Top Gear to brytyjski magazyn motoryzacyjny, za którego produkcję odpowiada telewizja BBC UK. W 2020 r. tytuł samochodu roku uzyskał Land Rover Defender. Nie był to jednak jedyny pojazd doceniony przez redakcję Top Gear – inne wyróżnione modele to:

  • w kategorii crossovery – Ford Puma ST,
  • w kategorii auta luksusowe – Rolls-Royce Ghost,
  • w kategorii pojazdy miejskie – Honda e.

Redakcja wyróżniła również wyposażony w napęd elektryczny model Volkswagen ID.3, który – według niektórych specjalistów – może mieć znaczący wpływ na przyszłość branży motoryzacyjnej.

Ciekawostka: nowy Land Rover Defender został zaprojektowany na aluminiowej platformie podłogowej D7x. Aby udowodnić wytrzymałość konstrukcji auta roku 2020 r., przeprowadzono nietypowy test – trzy samochody zostały zawieszone na linie dźwigu jedynie na zaczepach holowniczych.

Czy warto kupić auto roku Top Gear 2020 lub inny samochód wyróżniony przez redakcję Top Gear? Z pewnością warto dokładniej przyjrzeć się proponowanym modelom. Wyróżniają się one konstrukcją, funkcjonalnością i designem. Mimo że wyróżnione samochody mogą być punktem odniesienia, to przy wyborze pojazdu zawsze należy się kierować przede wszystkim własnymi potrzebami. Land Rover Defender – mimo swojej solidnej budowy – nie będzie np. dobrym wyborem dla kierowcy poszukującego auta, którym mógłby codziennie dojeżdżać do pracy w dużym mieście.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej