Konflikt rowerzyści kontra reszta świata trwa od lat. Wszyscy popełniają błędy i wszystkich zbyt często ponoszą emocje. Zanim wsiądziesz znów na rower sprawdź, czy na pewno wiesz, jakich błędów nie popełniać i jak poruszać się po drogach, byś był bezpieczny.
- Nie wolno przejeżdżać po przejściu dla pieszych
Absolutnie nigdy. Ryzykujesz mandatem 200 zł - Nie wolno jechać po chodniku
Ten przepis nie obowiązuje, jeśli: - opiekujesz się dzieckiem na rowerze do 10 lat;
- dozwolona prędkość na drodze jest większa niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości;
- warunki pogodowe zagrażają Twojemu bezpieczeństwu na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Na chodniku zawsze pieszy ma pierwszeństwo!
- Nie możesz jechać nieoświetlonym rowerem
Powinieneś mieć światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem, odblaskowe i tylne światło czerwone, świecące ciągłym, lub migającym światłem.
- Nie wolno jeździć rowerem po drogach ekspresowych i szybkiego ruchu
- Nie wolno jechać jezdnią, jeśli jest wydzielona droga lub pas dla rowerów i jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszasz
- Nie wolno jechać „pod prąd”, jeśli na drodze nie ma wyznaczonego kontrpasa
Ostatnie zmiany w przepisach ułatwiły życie rowerzystom. Warto wiedzieć, co rowerzystom wolno.
- możesz wyprzedzać z prawej strony wolniej jadące pojazdy, oczywiście z zachowaniem bezpiecznej odległości
- możesz wjeżdżać w śluzę rowerową, czyli stawać między stojącymi na światłach samochodami a przejściem dla pieszych
- możesz jechać „ławą”, czyli kilku rowerzystów obok siebie, jeśli nie utrudniasz ruchu innym pojazdom
- możesz jechać środkiem pasa przez skrzyżowanie lub rondo, jeśli z danego pasa ruchu można opuścić skrzyżowanie przynajmniej w dwóch kierunkach.
- możesz jeździć w słuchawkach
- możesz przeciskać się w korku, o ile nie najeżdżasz na linię ciągłą i nie zahaczasz o żadne auto
- możesz wozić dziecko w przyczepce rowerowej
- jadąc drogą rowerową masz pierwszeństwo przed pojazdami skręcającymi. Dotyczy to warunkowego skrętu, czyli „zielonej strzałki” dla samochodów i innych rowerów.
Bądź przewidywalny!
Zawsze bądź przewidywalny, sygnalizuj manewry i stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nawet jak Ty nie popełnisz błędu, niestety możesz trafić na kogoś, kto się zagapi, albo Cię nie zauważy. A o to nietrudno, gdy pędzisz i mijasz skrzyżowania bez zatrzymywania.
Nie zapomnij kasku rowerowego. To nie tylko dla dzieci! Przewrotki się zdarzają, a kask może zniwelować skutki uderzenia głową w krawężnik.
Jeśli jeździsz często, pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia rowerowego. Zabezpieczy Cię w razie wypadku lub gdy zniszczysz komuś niechcący mienie jadąc na rowerze. Ubezpieczenie rowerowe zazwyczaj obejmuje ochronę NNW oraz OC i casco roweru. Przyda się zwłaszcza, gdy nie masz takich polis osobno. Możesz je wykupić na krótki czas i nie tylko na Polskę. Pomyśl o tym, gdy wybierasz się na rowerowe wakacje gdzieś dalej.
Niestety, ubezpieczenie nie chroni w razie kradzieży, więc w takim wypadku nie uzyskasz wypłaty. Przeczytaj więc koniecznie, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą, bo tu żaden z ubezpieczycieli nie pomoże!
Czytaj także: OC rowerzysty
Możesz objąć rower ubezpieczeniem mieszkania, ale wypłata będzie tylko wtedy, gdy złodzieje wyniosą go z domu i zostawią ślady włamania. Gdy rower zniknie spod domu, bo tylko na chwilę go nie przypiąłeś, nie licz na pieniądze.
Podsumowanie
- Jeździsz na rowerze często? Sprawdź, jakich błędów nie popełniać
- Bądź przewidywalny, sygnalizuj manewry i stosuj zasadę ograniczonego zaufania
- Jeśli nie masz OC w życiu prywatnym, ani NNW, wykup ubezpieczenie rowerowe
- Sprawdź zakres ubezpieczenia rowerowego. Pamiętaj, że nie działa ono w przypadku kradzieży
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
W starciu z samochodem rowerzysta ma niewielkie szanse. Co Ci po tym, że miałeś pierwszeństwo, jeśli wylądujesz w gipsie? Dla własnego bezpieczeństwa powinieneś pamiętać o kilku zasadach, aby bezpiecznie jeździć na rowerze.
Czy rzeczywiście kierowcy i rowerzyści nie są zdolni do współpracy na drodze i stanowią dla siebie śmiertelne zagrożenie? Akademia ubezpieczeń mfind bierze na warsztat mit o odwiecznym konflikcie "blachosmrodziarzy" i "pedalarzy".
Pierwszy raz w życiu żałowałem, że nie dostałem w zęby – żali się pan Piotr z Torunia, który pomimo, że miał ubezpieczenie roweru, konkretnie polisę casco, nie otrzymał od ubezpieczyciela odszkodowania za skradziony pojazd. Jeśli zastanawiasz się nad ochroną siebie i swojego jednośladu zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, gdzie i jak najlepiej ubezpieczyć swój rower i siebie.
Miłośnicy jazdy na rowerze, którym zamarzy się aktywny urlop na dwóch kółkach, muszą podjąć ważną decyzję. W jaki sposób przewieźć rower samochodem? Oto przegląd możliwości.
Pogoda dopisuje i wiele osób odkurzyło już swoje jednoślady po zimowej przerwie. Rowerzyści coraz śmielej wyjeżdżają nie tylko na ścieżki rowerowe, ale też na ulice i chodniki. Według badania Europ Assistance tylko 48 proc. rowerzystów jeździ po wyznaczonych trasach. Im więcej rowerzystów, tym większą czujność muszą wykazać kierowcy samochodów i piesi.
Uległeś potrąceniu na rowerze? A może kierowałeś pojazdem, który zderzył się z kierowcą jednośladu? Takie wypadki są bardzo niebezpieczne. Niezależnie od tego, z czyjej winy doszło do zdarzenia, warto wiedzieć, co grozi za jego spowodowanie i jak można ubiegać się o odszkodowanie.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?