Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC i AC

Aktualizacja:
przedawnienie-roszczen

Wszyscy staramy się jeździć maksymalnie bezpiecznie i w miarę możliwości unikać wypadków drogowych. Jeśli jednak do niebezpiecznego zdarzenia dojdzie, zawsze powinniśmy próbować jak najszybciej załatwić sprawę z ubezpieczycielem. A co w sytuacji, jeśli ze sprawą spóźnimy się kilka miesięcy, lub nawet kilka lat? Sprawdź, czym jest przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC i AC!

W przypadku choćby niewielkiej kolizji nie należy zwlekać z załatwianiem formalności ubezpieczeniowych, aby uniknąć takiej sytuacji jaką jest przedawnienie roszczeń. Jak sama nazwa wskazuje – jest to termin, po którym nie można już uzyskać odszkodowania od ubezpieczyciela lub sprawcy wypadku. Czy jest to sprawiedliwe? 

Z jednej strony sprawca wypadku zawsze powinien odpowiedzieć za swój czyn, ale jeśli w nieskończoność będziesz wracać do spraw, które zdarzyły się lata temu, to ciężko się dziwić, że nawet w najprostszych przypadkach nierzadko musisz czekać na rozstrzygnięcie sprawy. Twoją odpowiedzialnością jest więc, by swoje roszczenia wnosić jak najszybciej. A jak wygląda przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC i AC

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Kluczowe jest jednak to, co w tym aspekcie mówi prawo. W końcu przedawnienie nie jest zależne od danego ubezpieczyciela, ale jest to narzucone odgórnie z urzędu. Osoba chcąca zwolnić się z odpowiedzialności w związku z takim przedawnieniem musi podnieść taki zarzut w postępowaniu i odnieść się do art. 442  § 1 k.c. Czytamy w nim, że „Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.”. Nie jest jednak tak, że od tej sytuacji nie ma wyjątków…

Czytaj także: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Wyjątki, przez które czas przedawnienia biegnie inaczej

Istnieją sytuacje, w których należy to liczyć nieco inaczej. Jeśli w międzyczasie rozpoczęto mediacje, osoba, wobec której wysunięto roszczenia, uznała je lub rozpoczęto postępowanie sądowe w sprawie dochodzenia roszczenia, bieg tego czasu rozpoczyna się na nowo. Ponadto, jeśli sprawcy zdarzenia nie można było zidentyfikować i udało się to po jakimś czasie, to gdy w końcu uda się to zrobić, bieg przedawnienia toczy się od zera. W praktyce oznacza to, że takie sprawy mogą ciągnąć się całymi latami. 

Te przepisy dotyczą jednak standardowych przypadków, ale kiedy masz do czynienia na przykład z przestępstwem, to mówi się tu już o innych terminach.

Czytaj także: Czym jest zasada actio directa?

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia

W 2007 roku ustanowiono przepis, który głosi, że w takich przypadkach dochodzić swoich praw można nawet 20 lat od zdarzenia! Podobnie jest w przypadku, gdy sprawca nie został zidentyfikowany, więc na dobrą sprawę nie mogłeś wówczas wystąpić z żadnymi roszczeniami. 

Czytaj także: Reprezentant do roszczeń

Przepisy w tym aspekcie zdecydowanie więc są na korzyść poszkodowanego. Należy jednak zawsze dbać o swoje interesy, a zgłaszania szkody nigdy nie odkładać na później. Oczywiście kolejne działania ofiary oddalają przedawnienie, ale ostatecznie chodzi przecież o rozwiązanie sprawy.

Czytaj także: Wypowiedzenie umowy OC

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej