Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC i AC

Aktualizacja:
przedawnienie-roszczen

Wszyscy staramy się jeździć maksymalnie bezpiecznie i w miarę możliwości unikać wypadków drogowych. Jeśli jednak do niebezpiecznego zdarzenia dojdzie, zawsze powinniśmy próbować jak najszybciej załatwić sprawę z ubezpieczycielem. A co w sytuacji, jeśli ze sprawą spóźnimy się kilka miesięcy, lub nawet kilka lat? Sprawdź, czym jest przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC i AC!

W przypadku choćby niewielkiej kolizji nie należy zwlekać z załatwianiem formalności ubezpieczeniowych, aby uniknąć takiej sytuacji jaką jest przedawnienie roszczeń. Jak sama nazwa wskazuje – jest to termin, po którym nie można już uzyskać odszkodowania od ubezpieczyciela lub sprawcy wypadku. Czy jest to sprawiedliwe? 

Z jednej strony sprawca wypadku zawsze powinien odpowiedzieć za swój czyn, ale jeśli w nieskończoność będziesz wracać do spraw, które zdarzyły się lata temu, to ciężko się dziwić, że nawet w najprostszych przypadkach nierzadko musisz czekać na rozstrzygnięcie sprawy. Twoją odpowiedzialnością jest więc, by swoje roszczenia wnosić jak najszybciej. A jak wygląda przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC i AC

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Kluczowe jest jednak to, co w tym aspekcie mówi prawo. W końcu przedawnienie nie jest zależne od danego ubezpieczyciela, ale jest to narzucone odgórnie z urzędu. Osoba chcąca zwolnić się z odpowiedzialności w związku z takim przedawnieniem musi podnieść taki zarzut w postępowaniu i odnieść się do art. 442  § 1 k.c. Czytamy w nim, że „Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.”. Nie jest jednak tak, że od tej sytuacji nie ma wyjątków…

Czytaj także: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Wyjątki, przez które czas przedawnienia biegnie inaczej

Istnieją sytuacje, w których należy to liczyć nieco inaczej. Jeśli w międzyczasie rozpoczęto mediacje, osoba, wobec której wysunięto roszczenia, uznała je lub rozpoczęto postępowanie sądowe w sprawie dochodzenia roszczenia, bieg tego czasu rozpoczyna się na nowo. Ponadto, jeśli sprawcy zdarzenia nie można było zidentyfikować i udało się to po jakimś czasie, to gdy w końcu uda się to zrobić, bieg przedawnienia toczy się od zera. W praktyce oznacza to, że takie sprawy mogą ciągnąć się całymi latami. 

Te przepisy dotyczą jednak standardowych przypadków, ale kiedy masz do czynienia na przykład z przestępstwem, to mówi się tu już o innych terminach.

Czytaj także: Czym jest zasada actio directa?

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia

W 2007 roku ustanowiono przepis, który głosi, że w takich przypadkach dochodzić swoich praw można nawet 20 lat od zdarzenia! Podobnie jest w przypadku, gdy sprawca nie został zidentyfikowany, więc na dobrą sprawę nie mogłeś wówczas wystąpić z żadnymi roszczeniami. 

Czytaj także: Reprezentant do roszczeń

Przepisy w tym aspekcie zdecydowanie więc są na korzyść poszkodowanego. Należy jednak zawsze dbać o swoje interesy, a zgłaszania szkody nigdy nie odkładać na później. Oczywiście kolejne działania ofiary oddalają przedawnienie, ale ostatecznie chodzi przecież o rozwiązanie sprawy.

Czytaj także: Wypowiedzenie umowy OC


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej