Autem w daleką podróż poza Polskę? Pamiętaj, że przepisy drogowe za granicą mogą się różnić w poszczególnych krajach! Nieznajomość prawa może Cię drogo kosztować! Co warto wiedzieć?
Główne różnice dotyczą prędkości na drogach, parkowania, wjazdu do centrów miast czy jazdy na światłach. Ułańska fantazja nie zawsze popłaca. Stróże prawa zwłaszcza we Francji, Niemczech czy Skandynawii są bardzo surowi i rzadko zdarza się pobłażliwość. Warto więc zapoznać się z przepisami przed wyjazdem z Polski.
Jak szybko mogę jechać za granicą?
Jeśli chodzi o autostrady to prędkość 140 km/h obowiązuje wyłącznie w Polsce. W Niemczech na autostradach nie obowiązują ograniczenia, ale już we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech należy jechać wolniej, 120-130 km/h. Różnice dotyczą nie tylko autostrad, ale także ruchu w terenie niezabudowanym. W Chorwacji, Słowacji, Czechach, we Włoszech, Francji i Belgii ograniczenie jest identyczne jak w Polsce – do 90 km/h. W Niemczech i Austrii dozwolona prędkość to maksymalnie 100 km/h, a w Holandii mniej – 80 km/h. W przypadku ruchu w terenie zabudowanym ograniczenie jest właściwie identyczne w całej Europie i wynosi 50 km/h.
Pamiętaj o minimalnej prędkości 80 km/h, z jaką należy się poruszać w Niemczech po autostradach. Wolniej nie wolno! O minimalnej prędkości obowiązującej na poszczególnych pasach, informują znaki w postaci niebieskiego pełnego koła z odpowiednią cyfrą w środku.
Uwaga: miejscowo ograniczenia mogą być różne i należy bacznie zwracać uwagę na znaki! Mandaty za nieprzepisową jazdę mogą być bardzo wysokie i wynieść kilkaset euro!
Gdzie należy jeździć na światłach?
Jazda na światłach w ciągu dnia to wymóg obowiązujący w wielu krajach Europy, w tym w Polsce. Warto o nim pamiętać, ponieważ w razie zatrzymania przez policję grożą nam wysokie mandaty. W Skandynawii nawet równowartość ponad 1000 zł za zdarzenie! Przepisy nie nakazują jazdy na światłach w dzień w Niemczech, Francji, Belgii czy w Hiszpanii, ale także tam o światłach trzeba pamiętać w przypadku ograniczenia widoczności spowodowanego warunkami atmosferycznymi, czy w tunelach.
W Grecji obowiązuje zakaz jazdy w dzień z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej. Obowiązkowe są w nocy, a w dzień dozwolone tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi, co raczej nie zdarza się tam latem.
Przepisy drogowe za granicą – inne różnice
Dotyczą wjazdu do centrum miasta, czyli uwaga na strefy ekologiczne i ograniczenia w ruchu! – głównie w Niemczech, ale także w innych dużych miastach Europy. Uważaj też na ograniczenia związane z parkowaniem. W wielu miejscach nie ma szans na bezpłatne pozostawienie pojazdów w centrum, a unikanie wniesienia opłaty może być kosztownym pomysłem. Także parkowanie na chodniku w przypadku braku wyznaczonego parkingu może spowodować odholowanie pojazdu.
Dobrze także wiedzieć o dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi. W Polsce jest to 0,2 promila, we Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Portugalii 0,5 promila, ale nie warto ryzykować, bo może się to skończyć obowiązkową przerwą w podróży i utratą prawa jazdy.
Zwróć też uwagę na przepisy dotyczące ubezpieczeń. W krajach UE wystarczy OC, natomiast poza nimi musisz mieć Zieloną Kartę. W daleką podróż koniecznie wykup dobry pakiet AC i assistance! Porównaj ceny na mfind.pl.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Międzynarodowe podróże nigdy nie były tak proste. Z racji przynależności do strefy Schengen, przejazd autem przez kolejne europejskie państwa wymaga od nas minimum formalności. Wjeżdżając do obcego kraju, warto jednak pamiętać, że wraz z przekroczeniem granicy zmieniają się przepisy.
Czy na pewno znasz ograniczenia prędkości na drogach w Polsce? Sprawa wydaje się banalna, jednak jak się okazuje, nie zawsze dokładnie wiemy, jakie dopuszczalne prędkości obowiązują na konkretnych odcinkach drogi i często łamiemy przepisy, nawet o tym nie wiedząc. Dlatego, zanim wybierzesz się w kolejną podróż samochodem, przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, z jaką prędkością możesz jechać.
Motocyklistów dotyczą wszystkie przepisy ruchu drogowego. Jazda motorem to znacznie więcej trudnych sytuacji na drodze, których nie doświadczają kierowcy samochodów. Na co uważać? Jak się zachować?
Wybierasz się w podróż samochodem na Węgry? Świetnie się składa, ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie cały szereg przydatnych informacji dotyczących przepisów drogowych, wyposażenia samochodu czy ograniczenia prędkości obowiązujących na Węgrzech. Sprawdź!
W naszym cyklu poradnikowym dla kierowców przedstawiliśmy już m.in. znaki zakazu oraz informowaliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Dzisiaj światła pozycyjne i wszystko, co każdy kierowca powinien wiedzieć na ich temat.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.