Szkoda parkingowa: wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Aktualizacja:
szkoda parkingowa

Szkoda parkingowa może przytrafić się nawet najbardziej wytrawnym kierowcom. Czasem to Ty możesz zostać poszkodowanym, a niekiedy Ciebie może pokonać manewrowanie po ciasnym parkingu. Jak zachować się w sytuacji, kiedy uszkodzony został Twój samochód, a brak jest winnego? Co powinieneś zrobić, jeśli to Ty zarysowałeś sąsiednie auto?

Chwila nieuwagi, ciasny parking, niedoskonałe manewrowanie pomiędzy zaparkowanymi pojazdami. Wystarczą sekundy, by pojawiła się szkoda na parkingu. O zarysowanie auta na parkingu nie jest wcale trudno. Jeśli to Ty źle oceniłeś odległość od sąsiedniego auta, masz kilka wyjść.

  1. zaczekać na właściciela samochodu;
  2. zostawić za wycieraczką kartkę z kontaktem do siebie. 

Ucieczki z miejsca kolizji nie radzimy. Dlaczego? O tym powiemy za chwilę. Może się też zdarzyć tak, że to Ty wracasz do swojego auta i widzisz wgnieciony zderzak. Po winowajcy nie ma śladu. Po liściku z namiarem także. Co robić w takiej sytuacji?

Szkoda parkingowa: jak postępować gdy uszkodzimy auto?

Szkoda parkingowa może przytrafić się każdemu. Najczęściej można ją zlikwidować z OC sprawcy zdarzenia. Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach do niej doszło, kultura i prawo nakazują, aby osoba, która szkodę spowodowała, zaczekała na właściciela poszkodowanego auta. Wówczas należy spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej (tzw. oświadczenie o kolizji), w którym podamy najważniejsze informacje, takie jak: datę i miejsce zdarzenia, dane sprawcy i osoby poszkodowanej, numery rejestracyjne samochodów, numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia.

Czasem w takiej sytuacji pomocne mogą okazać się także fotografie dokumentujące rozmiar szkody. Niekiedy jednak kierowcy nie chcąc tracić zniżek za bezszkodową jazdę, próbują „dogadać się” z poszkodowanym. Nie ma w tym nic złego. Jeśli to Ty jesteś w takiej sytuacji, przekalkuluj jednak czy taki ruch Ci się opłaca. Sfinansowanie naprawy jednego elementu uszkodzonego auta może kosztować nawet kilkaset złotych. Zwyżka w składce OC zwykle nie wynosi więcej niż 100-200 zł, a jeśli dobrze sprawdzisz oferty ubezpieczenia, np. w kalkulatorze Punkta, może się okazać, że wcale nie zapłacisz więcej niż przed rokiem.

Jednak sytuacja, kiedy winny czeka na poszkodowanego nie zdarza się często. Drugą opcją jest zostawienie osobie poszkodowanej kartki za wycieraczką z danymi kontaktowymi. W takiej sytuacji albo kierowcy ustalają między sobą kwotę zadośćuczynienia, albo ubiegają się o odszkodowanie za szkodę parkingową z OC sprawcy. Może zdarzyć się jeszcze inaczej – jest szkoda, ale nie ma winnego. Co robić?

Uszkodzenie samochodu na parkingu: co robić, kiedy jesteś poszkodowany?

Wychodzisz z zakupów albo wracasz do zaparkowanego pod blokiem samochodu. Czeka na Ciebie niemiła niespodzianka – masz zarysowany bok auta. Miłego zaskoczenia brak – sprawca nie zostawił żadnych namiarów. Co możesz zrobić? W takiej sytuacji powinieneś przede wszystkim zawiadomić policję. Notatka policyjna okaże się przydatna wówczas, gdy będziesz zmuszony zlikwidować szkodę parkingową z ubezpieczenia AC. Zorientuj się też czy miejsce, w którym zaparkowane było Twoje auto obejmują kamery monitoringu. Być może uda Ci się znaleźć świadków zdarzenia? Bez tego Twoje szanse na znalezienie winnego są bardzo małe, a niestety ciągle zdarza się, że sprawca ucieka z miejsca wypadku.

W takiej sytuacji naprawę szkód będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, albo z ubezpieczenia AC – jeśli takie posiadasz i obejmuje ono szkody wyrządzone przez nieznanego sprawcę, który zbiegł z miejsca zdarzenia. Tutaj jednak warto pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele stosują tzw. franszyzę integralną, czyli kwotę, do wysokości której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę.

Jeśli  w polisie ubezpieczeniowej widnieje zapis, że „Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, których wartość nie przekroczy 500 złotych”, a naprawa szkody będzie kosztowała 450 zł, na zwrot kosztów nie masz co liczyć.

O tym jak wybrać dobre AC przeczytasz w naszym tekście. 

Stłuczka parkingowa : co robić, kiedy jesteś winny?

Analogicznie do punktu poprzedniego – możesz zaczekać na poszkodowanego, bądź zostawić mu swoje dane kontaktowe. Jeśli jednak pomyślisz, że najlepiej uciekać z miejsca zdarzenia – uważaj, może Cię to sporo kosztować. Jeśli zostaniesz zdemaskowany, poszkodowany i tak otrzyma odszkodowanie z Twojej polisy OC. Twoje położenie może jednak okazać się nieco gorsze – jeśli ubezpieczyciel uzna, że celowo oddaliłeś się z miejsca zdarzenia, zażąda od Ciebie regresu ubezpieczeniowego, czyli zwrotu całości wypłaconego odszkodowania.

Jeśli do szkody doszło poza prywatnym parkingiem, np. parkowałeś przy drodze, spowodowanie stłuczki i ucieczka są traktowane tak, jak ucieczka z miejsca kolizji grozi za to mandat karny i punkty z taryfikatora i skierowanie wniosku do Sądu Rejonowego.

Stłuczka parkingowa: co robić, jeśli winny jest pasażer?

Niekiedy zdarza się, że winnym szkody jest pasażer, który nieostrożnie wysiadał z auta i zarysował bok sąsiedniego samochodu. Co w takiej sytuacji? Czy poszkodowany może liczyć na wypłatę świadczenia z polisy sprawcy? Niestety nie. W świetle ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, odszkodowanie z polisy OC przysługuje jedynie w przypadku, gdy sprawcą szkody jest właściciel lub kierowca samochodu. Jeśli winny pasażer nie jest chociażby współwłaścicielem pojazdu, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Całość kosztów naprawy musi wówczas pokryć ów pasażer z własnej kieszeni. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – odszkodowanie z OC?

Uszkodzenie auta na parkingu: co robić, jeśli nie jest winny człowiek?

Nie zawsze jednak winnym szkody parkingowej musi być człowiek. Równie dobrze może do niej dojść w wyniku działania czynnika pozaludzkiego. Przykład? Zwisające z dachu sople lodu, wichura łamiąca drzewa, czy chociażby odpadające kawałki tynku rysujące lakier wypielęgnowanej karoserii. Kto odpowiada za szkodę w takim przypadku? W takiej sytuacji odszkodowania powinniśmy domagać się od zarządcy budynku i osoby, która ewidentnie zaniedbała swoje obowiązki.

Warto wiedzieć, że każdy zarządca nieruchomości ma obowiązek posiadania polisy OC, z której to poszkodowany może otrzymać odszkodowanie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy właściciel nieruchomości nie korzysta z usług żadnego zarządcy i nie posiada ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W tym przypadku zostaje nam jedynie dojść do porozumienia z osobą odpowiedzialną, a w ostateczności skierować sprawę na drogę sądową.

[Widget_reklama_porownywarki]

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Szkoda parkingowa likwidowana jest z OC sprawcy zdarzenia.
  2. Niezależnie od okoliczności, w jakich doszło do szkody parkingowej, kultura i prawo nakazują, aby osoba, która ją spowodowała zaczekała na właściciela poszkodowanego auta lub zostawiła mu dane kontaktowe do siebie.
  3. W przypadku, kiedy znany jest sprawca uszkodzenia samochodu na parkingu i osoba poszkodowana, należy spisać oświadczenie sprawcy szkody parkingowej.
  4. W sytuacji, kiedy sprawca szkody uciekł z miejsca zdarzenia, pierwszym krokiem powinno być zawiadomienie policji. Notatka policyjna będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowanie z polisy AC.
  5. Jeśli jesteś winnym szkody, nie warto uciekać! Jeśli zostaniesz „namierzony”, a ubezpieczyciel uzna, że celowo oddaliłeś się z miejsca zdarzenia, zażąda od Ciebie regresu ubezpieczeniowego, czyli zwrotu całości wypłaconego odszkodowania.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
8 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Szkoda parkingowa
2024.01.25  •  Samochód
Szkoda przy otwieraniu drzwi auta przez pasażera: wyrok TSUE

Do tej pory uszkodzenie pojazdu przez pasażera bardzo często wiązało się z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela OC. Tymczasem okazuje się, że nawet szkody wyrządzone przez pasażera powinny zostać pokryte z OC kierowcy samochodu, który był „sprawcą” zdarzenia - właśnie taki wyrok wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozstrzygnął kwestię szkody przy otwieraniu drzwi auta.

Czytaj więcej
Kradzież samochodu
2018.09.28  •  Podróże
Kradzież samochodu z parkingu a odszkodowanie

Kradzież samochodu to ogromny stres. Jeśli zostawiasz auto pod blokiem, musisz liczyć się z takim ryzykiem. Zostawiając samochód na parkingu płatnym, powołujesz się na odpowiedzialność właściciela parkingu i liczysz na wypłatę odszkodowania. To jednak nie jest takie oczywiste! Twoje prawo do odszkodowania za kradzież samochodu z parkingu zależeć będzie od tego, czy był to parking strzeżony czy parking niestrzeżony.

Czytaj więcej
Szkoda wyrządzona przez pasażera - kto zapłaci odszkodowanie?
2017.08.28  •  Podróże
Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – odszkodowanie z OC?

Wystarczy chwila nieuwagi, by wysiadając z auta uszkodzić drzwiami karoserię innego pojazdu. Sytuacja dość banalna, ale czy kwestia odpowiedzialności za uszkodzenia jest równie prosta? Niekoniecznie. Jeśli szkodę wyrządził pasażer pojazdu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Ale czy odmowa zawsze jest zasadna?

Czytaj więcej
Pijany poszkodowany
2018.10.29  •  Samochód
Pijany poszkodowany – czy dostanie odszkodowanie z OC sprawcy?

Pijany kierowca na polskiej drodze to smutna codzienność. Osoby wsiadające za kółko pod wpływem alkoholu są bardziej narażone na spowodowanie i uczestniczenie w wypadkach drogowych, niż osoby trzeźwe. Jeśli pijany kierowca spowoduje stłuczkę, kwestia odszkodowania z OC wydaje się oczywista. Co jednak w sytuacji, kiedy to poszkodowany jest pod wpływem? Czy pijany poszkodowany ma szansę na odszkodowanie z OC sprawcy?

Czytaj więcej
brak sprawcy wypadku - co zrobić w takiej sytuacji?
2017.08.02  •  Podróże
Brak danych sprawcy wypadku a odszkodowanie. Kto zapłaci za skutki kolizji?

Twoje auto brało udział w kolizji, której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia? A może ktoś uszkodził Ci pozostawiony na parkingu samochód, nie zostawiając żadnych danych kontaktowych? Podpowiadamy co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany. Sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i jak je uzyskać.

Czytaj więcej
2020.10.26  •  Samochód
Jakie są prawidłowe wymiary miejsca parkingowego?

Podczas codziennego użytkowania samochodów raczej nie zastanawiamy się nad tym, jakie są wymiary stanowisk postojowych. Tymczasem ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza dla inwestorów, którzy chcąc tworzyć miejsca parkingowe, muszą uwzględniać w swoich projektach wymiary regulowane przez prawo. Sprawdź, jakie powinny być wymiary parkingu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej