Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu - odszkodowanie z OC?

Aktualizacja:
szkoda wyrządzona przez pasażera

Wystarczy chwila nieuwagi, by wysiadając z auta uszkodzić drzwiami karoserię innego pojazdu. Sytuacja dość banalna, ale czy kwestia odpowiedzialności za uszkodzenia jest równie prosta? Niekoniecznie. Jeśli szkodę wyrządził pasażer pojazdu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Ale czy odmowa zawsze jest zasadna?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której zatrzymujesz auto na parkingu. Zanim jeszcze wysiadłeś z pojazdu, osoba znajdująca się w samochodzie obok otworzyła drzwi i uderzyła w karoserię Twojego auta na tyle mocno, że pozostawiła na nim trwały ślad. Typowa “szkoda parkingowa”. Po spisaniu oświadczenia, zgłaszasz się do ubezpieczyciela właściciela pojazdu, którego drzwi uszkodziły Twoje auto, oczekując odszkodowania za poniesione szkody. Niestety, w takich sytuacjach firmy ubezpieczeniowe najczęściej odmawiają wypłaty pieniędzy.

Kiedy możesz liczyć na wypłatę odszkodowania z OC kierowcy?

Jak wynika z art. 34 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, odszkodowanie z tytułu polisy OC posiadacza pojazdu mechanicznego przysługuje wtedy, gdy to właściciel lub kierujący przyczynił się do powstania szkody. Mówiąc wprost – na wypłatę pieniędzy z OC możesz liczyć tylko wtedy, gdy to kierowca lub właściciel samochodu uszkodził Twoje auto lub pośrednio przyczynił się do powstania szkody (np. zatrzymując auto w nieprzepisowy sposób). Ale nie tylko.

CZYTAJ TAKŻE

Odszkodowanie z NNW dla kierowcy i pasażera. Co zrobić, żeby je otrzymać?

Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy metodą trzech kroków

Ubezpieczyciel nie płaci. Jak nie iść do sądu a dostać odszkodowanie?

Odszkodowania z tytułu OC komunikacyjnego możesz dochodzić także wtedy, gdy pasażer był właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, jak również gdy sprawcą szkody jest dziecko posiadacza pojazdu lub kierowcy w wieku do 13 lat albo inna osoba, za którą ponosi on odpowiedzialność.

W przeciwnym razie, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. – Odmowa będzie uzasadniona tylko wówczas, gdy szkoda wynika z wyłącznej winy pasażera – potwierdza Tomasz Młynarski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego.

Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – jak uzyskać odszkodowanie?

Gdy sprawca szkody, pasażer, nie jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, czyli osobą trzecią, odszkodowanie z OC kierowcy Ci nie przysługuje. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany wyłącznie na naprawę pojazdu z własnej kieszeni. W takim przypadku, jeśli znasz tożsamość sprawcy, powinieneś dochodzić roszczenia bezpośrednio od niego. Możesz skorzystać z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, o ile pasażer je posiadał.

Kiedy będziemy musieli sami zapłacić za szkody z własnej kieszeni?

Warto także wspomnieć o sytuacji, w której podczas wysiadania silny podmuch wiatru “wyrwie” gwałtownie drzwi z rąk pasażera, powodując przy tym szkodę Twojego auta. Wówczas nie będziesz mógł dochodzić roszczeń zarówno z OC komunikacyjnego kierowcy, jak i OC w życiu prywatnym pasażera.

Pamiętaj, by w takiej sytuacji zawsze spisać oświadczenie sprawcy kolizji, które będzie zawierało wszelkie dane niezbędne do identyfikacji pasażera, jak również ustalić jego stosunek do pojazdu. Warto także dowiedzieć się, czy posiada on ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jeśli tak, koniecznie spisz numer jego polisy.

Podsumowanie

  1. OC kierowcy pokrywa tylko te szkody, które spowoduje bezpośrednio lub pośrednio kierujący pojazdem, a także jego dzieci w wieku do 13 lat.
  2. Jeśli pasażer nie jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, czyli osobą trzecią, odszkodowanie z OC kierowcy Ci nie przysługuje.
  3. Gdy nie przysługuje Ci odszkodowanie z OC komunikacyjnego kierowcy, możesz dochodzić roszczeń z OC w życiu prywatnym pasażera (o ile posiadał on taką polisę).
  4. Jeśli do uszkodzenia pojazdu dojdzie w wyniku działania np. sił przyrody (drzwi zostaną "wyrwane" przez powiew wiatru podczas wysiadania z auta), nie możesz liczyć na żadne odszkodowanie (zarówno z OC komunikacyjnego, jak i OC w życiu prywatnym pasażera).

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments