Systemy wspomagające manewr parkowania to obecnie praktycznie standard w wyposażeniu nowych aut. Asystent parkowania jest rozwiązaniem dostępnym nawet w stosunkowo tanich samochodach z segmentu C (hatchbacki) oraz w samochodach typowo miejskich (ten fakt chyba nikogo nie dziwi, bo parkowanie w coraz bardziej ciasnych, zatłoczonych miastach stanowi czasem nie lada wyzwanie).
Jak działa system automatycznego parkowania? Czy warto postawić na takie właśnie rozwiązanie i jaki samochód wybrać, aby skorzystać z systemu wspomagającego parkowanie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Co to jest asystent parkowania?
O ile większość dostępnych w pojazdach zaawansowanych rozwiązań to systemy ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów auta, jak m.in. w przypadku poduszek powietrznych, o których wyczerpująco pisaliśmy w artykule Poduszki powietrzne – w jakim stopniu poprawiają bezpieczeństwo?, o tyle asystent parkowania to propozycja zdecydowanie poprawiająca komfort kierowcy. Co to jest asystent parkowania?
Asystent parkowania to system wspomagający kierowcę podczas manewru parkowania pojazdu. Zadaniem systemu jest usprawnienie, ułatwienie i przyspieszenie parkowania, zwłaszcza na zatłoczonych ulicach. Tutaj, niezależnie od warunków, parkujemy „na raz”.
Jak działa asystent i system automatycznego parkowania?
Kluczowe elementy układu wspomagającego parkowanie to czujniki parkowania zamontowane w zderzakach – jedynie tylnym lub jednocześnie przednim i tylnym. Czujniki przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych odbijających się od potencjalnej przeszkody lokalizują ją i określają odległość od krawędzi samochodu. Podstawowa wersja układu sprowadza się do sygnałów dźwiękowych, których intensywność narasta wraz ze zbliżaniem się do przeszkody. Bardziej zaawansowane wersje obejmują system kamer, które przekazują dokładny obraz ścieżki parkowania i zbliżania się do konkretnych przeszkód. Najnowocześniejsze systemy automatycznego parkowania same znajdują miejsce do zaparkowania i pomagają wykonać manewr parkowania odpowiednio sterując kierowcą (człowiek operuje jedynie gazem i hamulcem pojazdu).
Jeśli natomiast oczekujemy maksymalnej wygody i bezpieczeństwa parkowania, możemy postawić na system, który umożliwia kierowcy opuszczenie samochodu na czas parkowania. Tutaj jednak trzeba czasem spełnić określone warunki. Dla przykładu modele BMW serii 7 wjadą same do garażu, tyłem i kompletnie bez naszej ingerencji. Należy jedynie ustawić pojazd na wprost garażu, do którego odległość nie będzie większa niż kilka metrów.
A w kwestii bezpieczeństwa – jak wiadomo, o przetarcia i uszkodzenia lakieru podczas parkowania wcale nietrudno, zawsze warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu i wykorzystać do tego kalkulator OC i AC, na wypadek, gdyby inny kierowca nie korzystał z systemów wspomagających parkowanie.
Czytaj także: Ubezpieczenie SkyCash: prześwietlamy ofertę mikroubezpieczeń
Asystent parkowania w popularnych modelach aut
Wybierając samochód, najczęściej kierujemy się bezpieczeństwem i oczywiście ekonomiką, rozważając zakup modelu, który pozwoli nam nieco zaoszczędzić. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Najbardziej ekonomiczne samochody. Coraz częściej jednak stawiamy równie duży nacisk na wygodę, w tym właśnie parkowania. Jak już zaznaczyliśmy, asystent parkowania to rozwiązanie dostępne dzisiaj praktycznie w standardzie, także w przypadku tańszych aut segmentu C.
Czytaj także: Przednia szyba w aucie – za co odpowiada?
Zaawansowane systemy automatycznego parkowania to z kolei opcja droższa, dostępna najczęściej w luksusowych modelach wspomnianego BMW serii 7, Mercedesa klasy E (ten umożliwia zaparkowanie auta prostopadle nawet jeśli wymaga to podjechania z pewnej odległości, a samochód nie jest ustawiony na wprost), Audi, czy samochodów marki Tesla. Wystarczy wybrać rodzaj parkowania – prostopadłe czy równoległe. Pojazd sam wybiera miejsce do parkowania, a po powolnym podjechaniu w jego okolice przejmuje sterowanie pojazdem. W odpowiednich momentach możemy być poproszeni przez komputer o zmianę biegu. Sam proces parkowania trwa od 15 do 45 sekund.
Czytaj także: Aliexpress – najciekawsze gadżety samochodowe. Co wybrać i jak szukać?
Asystent parkowania to rozwiązanie coraz bardziej popularne i obecne na rynku od jakiegoś czasu. Stąd też możemy wybrać pojazd z taką opcją zarówno nowy, jak i używany, spośród najpopularniejszych marek i modeli, jak Skoda, Volkswagen, Volvo, Hyundai, w tym Tucson oraz Nissan, w tym Qashqai.
Czytaj także: Wyjeżdżasz na wakacje kamperem? Sprawdź, co musisz wiedzieć
Czy warto korzystać z asystenta parkowania?
Skuteczność asystenta parkowania bywa różna. Oczywiście im bardziej zaawansowany system zainstalowany w najnowszych modelach aut, tym zdecydowanie większa szansa (a w zasadzie pewność) na bezbłędne parkowanie za pierwszym razem. Z drugiej strony, jak wskazują statystyki i nasze doświadczenia z dróg, asystent parkowania to większe umiejętności niż te, jakimi dysponuje wielu kierowców…
Czytaj także: Czy można stracić prawo jazdy za parkowanie?
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.
Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Współcześnie montowane w pojazdach moduły ESP ważą ok. 1 kg. Mimo niewielkich wymiarów i wagi system ESP ma istotne zadanie – jego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa jazdy.
Ulice i skrzyżowania polskich miast to prawdziwe pola walki. Walki o to, by dotrzeć na czas, zająć najlepsze miejsce na parkingu, bezpiecznie zmienić pas i zdążyć przejechać skrzyżowanie na zielonym świetle. Niestety, ta walka nie sprzyja ani naszemu spokojowi, ani dobrym obyczajom na drodze. Jakim jesteś kierowcą? Sprawdź!
Inteligentny system ostrzegający o senności kierowcy, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych i alkomat odcinający zapłon – nagromadzenie technologii może przytłaczać. Jednak już od 2022 roku wszystkie te elementy będą składały się na obowiązkowe wyposażenie samochodu. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy dotyczące systemów poprawiających bezpieczeństwo. Będzie ich w sumie około 30.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?