Co to jest asystent parkowania?

Aktualizacja: 23.07.2020
Asystent parkowania

Systemy wspomagające manewr parkowania to obecnie praktycznie standard w wyposażeniu nowych aut. Asystent parkowania jest rozwiązaniem dostępnym nawet w stosunkowo tanich samochodach z segmentu C (hatchbacki) oraz w samochodach typowo miejskich (ten fakt chyba nikogo nie dziwi, bo parkowanie w coraz bardziej ciasnych, zatłoczonych miastach stanowi czasem nie lada wyzwanie).

Jak działa system automatycznego parkowania? Czy warto postawić na takie właśnie rozwiązanie i jaki samochód wybrać, aby skorzystać z systemu wspomagającego parkowanie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest asystent parkowania?

O ile większość dostępnych w pojazdach zaawansowanych rozwiązań to systemy ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów auta, jak m.in. w przypadku poduszek powietrznych, o których wyczerpująco pisaliśmy w artykule Poduszki powietrzne – w jakim stopniu poprawiają bezpieczeństwo?, o tyle asystent parkowania to propozycja zdecydowanie poprawiająca komfort kierowcy. Co to jest asystent parkowania?

Asystent parkowania to system wspomagający kierowcę podczas manewru parkowania pojazdu. Zadaniem systemu jest usprawnienie, ułatwienie i przyspieszenie parkowania, zwłaszcza na zatłoczonych ulicach. Tutaj, niezależnie od warunków, parkujemy „na raz”.

Jak działa asystent i system automatycznego parkowania?

Kluczowe elementy układu wspomagającego parkowanie to czujniki parkowania zamontowane w zderzakach – jedynie tylnym lub jednocześnie przednim i tylnym. Czujniki przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych odbijających się od potencjalnej przeszkody lokalizują ją i określają odległość od krawędzi samochodu. Podstawowa wersja układu sprowadza się do sygnałów dźwiękowych, których intensywność narasta wraz ze zbliżaniem się do przeszkody. Bardziej zaawansowane wersje obejmują system kamer, które przekazują dokładny obraz ścieżki parkowania i zbliżania się do konkretnych przeszkód. Najnowocześniejsze systemy automatycznego parkowania same znajdują miejsce do zaparkowania i pomagają wykonać manewr parkowania odpowiednio sterując kierowcą (człowiek operuje jedynie gazem i hamulcem pojazdu).

Jeśli natomiast oczekujemy maksymalnej wygody i bezpieczeństwa parkowania, możemy postawić na system, który umożliwia kierowcy opuszczenie samochodu na czas parkowania. Tutaj jednak trzeba czasem spełnić określone warunki. Dla przykładu modele BMW serii 7 wjadą same do garażu, tyłem i kompletnie bez naszej ingerencji. Należy jedynie ustawić pojazd na wprost garażu, do którego odległość nie będzie większa niż kilka metrów.

A w kwestii bezpieczeństwa – jak wiadomo, o przetarcia i uszkodzenia lakieru podczas parkowania wcale nietrudno, zawsze warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu i wykorzystać do tego kalkulator OC i AC, na wypadek, gdyby inny kierowca nie korzystał z systemów wspomagających parkowanie.

Asystent parkowania w popularnych modelach aut

Wybierając samochód, najczęściej kierujemy się bezpieczeństwem i oczywiście ekonomiką, rozważając zakup modelu, który pozwoli nam nieco zaoszczędzić. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Najbardziej ekonomiczne samochody. Coraz częściej jednak stawiamy równie duży nacisk na wygodę, w tym właśnie parkowania. Jak już zaznaczyliśmy, asystent parkowania to rozwiązanie dostępne dzisiaj praktycznie w standardzie, także w przypadku tańszych aut segmentu C.

Zaawansowane systemy automatycznego parkowania to z kolei opcja droższa, dostępna najczęściej w luksusowych modelach wspomnianego BMW serii 7, Mercedesa klasy E (ten umożliwia zaparkowanie auta prostopadle nawet jeśli wymaga to podjechania z pewnej odległości, a samochód nie jest ustawiony na wprost), Audi, czy samochodów marki Tesla. Wystarczy wybrać rodzaj parkowania – prostopadłe czy równoległe. Pojazd sam wybiera miejsce do parkowania, a po powolnym podjechaniu w jego okolice przejmuje sterowanie pojazdem. W odpowiednich momentach możemy być poproszeni przez komputer o zmianę biegu. Sam proces parkowania trwa od 15 do 45 sekund.

Asystent parkowania to rozwiązanie coraz bardziej popularne i obecne na rynku od jakiegoś czasu. Stąd też możemy wybrać pojazd z taką opcją zarówno nowy, jak i używany, spośród najpopularniejszych marek i modeli, jak Skoda, Volkswagen, Volvo, Hyundai, w tym Tucson oraz Nissan, w tym Qashqai.

Czy warto korzystać z asystenta parkowania?

Skuteczność asystenta parkowania bywa różna. Oczywiście im bardziej zaawansowany system zainstalowany w najnowszych modelach aut, tym zdecydowanie większa szansa (a w zasadzie pewność) na bezbłędne parkowanie za pierwszym razem. Z drugiej strony, jak wskazują statystyki i nasze doświadczenia z dróg, asystent parkowania to większe umiejętności niż te, jakimi dysponuje wielu kierowców…

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments