Rekordowe mandaty drogowe: w tych krajach zdejmij nogę z gazu!

Aktualizacja:
radiowoz

Dostać mandat nie jest trudno. Zdarzają się sytuacje, kiedy zupełnie nieświadomie łamiemy prawo, za co możemy zostać surowo ukarani. Na takie sytuacje jesteśmy narażeni szczególnie w innych krajach, kiedy niedostatecznie dobrze znamy obowiązujące tam przepisy. Jeśli już mandat otrzymamy, zapłacić musimy. A jak prezentują się rekordowe mandaty drogowe? Ile można dostać za przekroczenie prędkości w innych krajach?

Kwestia mandatów na naszym rodzimym podwórku prezentuje się całkiem interesująco. Choć w Polsce z roku na rok spada liczba mandatów karnych, to wzrasta kwota zaległości. Jak to możliwe? Lubimy ignorować mandaty z nadzieją, że w końcu się one przedawnią. A jak wyglądają statystyki? W 2018 roku polskie służby (w tym policja, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Lasy Państwo i inne urzędy) przyznały dokładnie 3 267 638 mandatów karnych na łączną kwotę 512 683 870,80 zł. Rok wcześniej liczby prezentowały się nieco inaczej – mandatów było prawie 2 miliony więcej, a mianowicie 5 634 247. Ich łączna wartość kształtowała się na poziomie 786 068 864,20 zł. Tyle z krajowych statystyk. Zainspirowani horrendalną sumą, jaką ukarani byli Polacy za występki przeciwko prawu, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się sytuacji za granicą, a konkretniej kwestii rekordowych mandatów drogowych.

Taryfikator mandatów: im więcej zarabiasz, tym więcej płacisz

Są takie kraje, w których stosuje się taryfikator mandatów proporcjonalny do zarobków osoby, która złamała przepisy. Należą do nich między innymi Szwajcaria i Finlandia.  W 2017 roku podobny taryfikator wprowadzono w Wielkiej Brytanii. Tam, najniższy mandat za przekroczenie prędkości to 25 proc. tzw. „tygodniówki”, a największy 175 proc. Na szczególną uwagę zasługuje jednak system mandatów stosowany właśnie w Finlandii. Kierowcy, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość do 20 kilometrów na godzinę, muszą liczyć się z mandatem w granicach 70-155 euro. Nieco ciekawiej wygląda system karania tych, którzy przekroczą prędkość o chociażby kilometr więcej, czyli pojadą  o 21 kilometrów szybciej, niż dopuszczają przepisy. Taki kierowca zostanie już ukarany mandatem, który zostanie wyliczony proporcjonalnie do jego dochodów. Jak to rozumieć? W kiepskiej sytuacji są ludzie bogaci, ponieważ system zakłada, że im więcej zarabiasz – tym więcej zapłacisz.

Czytaj także: Taryfikator mandatów 2021. Ile zapłacimy za złamanie przepisów?

Mandaty drogowe: rekordowe kary za prędkość

Jak się okazuje, polscy kierowcy nie są w najgorszej sytuacji. Przykładowo, za przekroczenie dozwolonej prędkości o 40 kilometrów na godzinę, z naszego portfela upłynni się maksymalnie 300 złotych, a dodatkowo dostaniemy 6 punktów karnych. Jednak podróżując już przez Szwajcarię o 40 kilometrów za szybko, sprawa jest bardziej skomplikowana i zdecydowanie bardziej kosztowna. Przekonał się o tym pewien milioner, który przemierzał szwajcarskie ulice z prędkością 140 kilometrów na godzinę, podczas gdy na danym terenie obowiązywało ograniczenie do 100. Ile musiał zapłacić za swoją „szaleńczą” jazdę? Z uwagi na to, że jego majątek został wyceniony na 23 miliony dolarów, mandat opiewał na niebagatelną kwotę 290 tysięcy dolarów. W polskich realiach oznaczałoby to, że za każdy przekroczony kilometr ów mistrz kierownicy zapłaciłby około 29 tysięcy złotych.

Czytaj także: Taryfikator mandatów 2022 – sprawdź, co się zmieniło

Z rekordowych mandatów słynie także wspomniana wyżej Finlandia. Tam historia zna przypadki, kiedy za brawurę na drodze można zapłacić nawet 217 tysięcy dolarów. Swego czasu, lokalną gwiazdą stał się 27-letni dziedzic dużej firmy z rynku mięsnego, który w chwili uchwycenia przez fotoradar jechał właśnie o 40 kilometrów za szybko. Nieco mniejszym, choć też odczuwalnym mandatem, został ukarany dawny dyrektor Nokii, który jechał o 25 kilometrów na godzinę szybciej, niż dopuszczały przepisy. Ten, za swój występek musiał zapłacić 116 tysięcy euro. Od mandatu się jednak odwołał wykazując, że jego firma nie przynosi takich zysków jak mogłoby się wydawać, więc ostatecznie mandat został obniżony o 95 proc.

Czytaj także: Odmowa przyjęcia mandatu – dziś i po zmianie przepisów

Rekordowe mandaty

Głośnym echem odbił się także przypadek biznesmena Andersa Wikloefa, który na Wyspach Alandzkich przekroczył dopuszczalną prędkość o dokładnie 27 kilometrów na godzinę. Za swój występek musiał zapłacić 95 tysięcy euro. Obywatel się jednak na błędach nie uczył, bowiem jakiś czas później po raz kolejny został przyłapany na gorącym uczynku. Tym razem stróże prawa ukarali go mandatem w wysokości 63 tysięcy euro. Kolejny wydatek dał mu jednak nieco do myślenia, ponieważ biznesmen stwierdził, że tymczasowo przesiądzie się do helikoptera, ponieważ te nie są jeszcze łapane przez radary.

Czytaj także: Mandat z zagranicy: droga pamiątka z wakacji. Czy trzeba go zapłacić?

Szarżowanie za kółkiem nie opłaca się także w Norwegii. Tam, studentka, która okazała się najbogatszą kobietą w kraju, za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu dostała mandat w wysokości 250 tysięcy koron, co w policzeniu na polskie złote daje w przybliżeniu 110 tysięcy.

Otrzymanie mandatu za przekroczenie prędkości nie cieszy żadnego kierowcy. Jednak o ile w Polsce są to kwoty, które możemy jeszcze „przełknąć”, o tyle mając na uwadze powyższe przypadki, radzimy mieć się na baczności podróżując przez inne kraje. Bardziej opłacalne wydaje się zdjęcie nogi z gazu…

Czytaj także: Zmiany dla kierowców: więcej czasu na zapłacenie mandatu

Taryfikator mandatów 2019 – sprawdź, ile kosztują wykroczenia drogowe

Podsumowanie

  1. W Polsce z roku na rok spada liczba mandatów karnych, za to wzrasta kwota zaległości. Polacy lubią ignorować mandaty z nadzieją, że w końcu się one przedawnią.
  2. W 2018 roku polskie służby (w tym policja, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Lasy Państwo i inne urzędy) przyznały dokładnie 3 267 638 mandatów karnych na łączną kwotę 512 683 870,80 zł.
  3. W Szwajcarii, Finlandii czy Wielkiej Brytanii, wysokość mandatu uzależniona jest od zarobków osoby, która złamała przepisy. Zasada jest prosta – im więcej zarabiasz, tym więcej płacisz.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej