Odebrałeś małe tablice rejestracyjne na zwykłe auto? Możesz trafić do więzienia!

Aktualizacja:
Małe tablice rejestracyjne

Nowe, małe tablice rejestracyjne miały być ukłonem w stronę właścicieli aut sprowadzonych z USA czy Azji. A że nowe i małe okazało się fajne, tablice te cieszyły się ogromną popularnością także wśród właścicieli europejskich samochodów. Ci wniosek złożyli, małe tablice odebrali, a teraz otrzymali pismo, w którym grozi się im pozbawieniem wolności.

1 lipca 2018 roku weszło w życie nowe rozporządzenie resortu infrastruktury, które umożliwiało staranie się o tablice rejestracyjne w niestandardowym, małym wymiarze. Był to ukłon w stronę właścicieli samochodów sprowadzonych między innymi z USA i Azji. Tamtejsze samochody mają bowiem mniejsze wgłębienie na tablice rejestracyjne, niedostosowane do europejskich standardów. Ze zmian i możliwości jazdy z małymi tablicami rejestracyjnymi skorzystali jednak nie tylko ci, dla których były one przeznaczone. Teraz mają oni wybór – albo złożyć fałszywe zeznania pod rygorem odpowiedzialności karnej albo przyznać się do błędu… i zapłacić za nowe tablice.

Małe tablice rejestracyjne: kto chętny?

Cała historia ma swój początek w urzędzie komunikacji. Przez kilka ostatnich miesięcy, urzędnicy rozdawali małe tablice rejestracyjne wszystkim tym, którzy o to zawnioskowali. Choć małe tablice przeznaczone były tylko i wyłącznie dla właścicieli aut sprowadzonych na przykład ze Stanów czy Japonii, w których miejsce na tablice rejestracyjne nie jest dostosowane do europejskich standardów, wnioski o niestandardowe tablice rejestracyjne składali wszyscy chętni, którym akurat mniejszy rozmiar tablic przypadł do gustu. Urzędnicy nie weryfikując modeli samochodów, tablice rozdawali, choć ich ilość była mocno ograniczona. Po krótkiej chwili ekscytacji, kierowcy, którzy odebrali małe tablice, odebrali także z urzędu pismo… i o ile właściciele „właściwych” aut, czyli tych, do których małe tablice były przeznaczone, mogą spać spokojnie, o tyle cała reszta może mieć problemy.

Małe tablice: a miało być tak pięknie

Kierowcy, którzy małe tablice rejestracyjne odebrali z czystego „widzimisię” mają wybór. Trudny wybór. Pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań mogą złożyć oświadczenie, że ich auto ma zmniejszone miejsce na tablicę rejestracyjną albo mogą przyznać, że małe tablice odebrali, choć nie mieli ku temu powodów. Jeśli ktoś pokusi się o małe zafałszowanie rzeczywistości, a później okaże się, że ich samochody wcale nie wymagają małych tablic, może trafić do więzienia.

Dobre złego początki

Wcześniej właściciele aut z konstrukcyjnym miejscem na małe tablice rejestracyjne, musieli albo wyginać tablicę w celu jej dopasowania albo wymieniać klapę zderzaka i bagażnika na europejską. Nowe rozporządzenie ułatwiło im sprawę i pozbawiło problemów. Okazało się jednak, że zainteresowanie małymi tablicami rejestracyjnymi było zdecydowanie większe, niż potencjalna liczna sprowadzonych aut. Właśnie to dało urzędom nieco do myślenia…

 

 

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. 1 lipca 2018 roku weszło w życie nowe rozporządzenie resortu infrastruktury, które umożliwiało kierowcom staranie się o małe tablice rejestracyjne.
  2. Nowe, małe tablice rejestracyjne przeznaczone były dla właścicieli samochodów sprowadzonych z USA czy Azji.
  3. Urzędy komunikacji rozdawały tablice wszystkim tym, którzy o nie zawnioskowali. Zainteresowanie były zdecydowanie większe, niż ilość potencjalnych sprowadzonych aut.
  4. Kierowcy, którzy odebrali małe tablice rejestracyjne, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań mogą złożyć oświadczenie, że ich auto ma zmniejszone miejsce na tablicę rejestracyjną albo mogą przyznać, że małe tablice odebrali, choć nie mieli ku temu powodów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

tablice rejestracyjne - jakie są rodzaje tablic rejestracyjnych
2015.03.16
Tablice rejestracyjne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Tablice rejestracyjne dla pojazdu są czymś w rodzaju widocznego numeru identyfikacyjnego. Jest on unikatowy nie tylko w skali kraju, ale i świata. Jakie są rodzaje tablic i kto je wydaje? Ile kosztują tablice rejestracyjne? Co należy zrobić w razie kradzieży lub utraty tablicy? Odpowiedzi na te pytania poznasz w naszym artykule.

Czytaj więcej
zielone tablice rejestracyjne
2019.03.26  •  Samochód
Zielone tablice rejestracyjne – od kiedy i dla kogo?

Już niedługo na polskich drogach pojawią się pojazdy z nowymi tablicami rejestracyjnymi. Jak będą wyglądać? Kto będzie zobowiązany je posiadać? Od kiedy będzie istniał obowiązek korzystania z nich? Podpowiadamy!

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
Profesjonalna rejestracja pojazdów
2019.07.11  •  Samochód
Rejestracja pojazdów: „zielone tablice” i profesjonalne dowody rejestracyjne stały się faktem

Stało się! Profesjonalne dowody rejestracyjne i „zielone tablice” stały się faktem. Jest to efekt wejścia w życie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od 11 lipca 2019 roku podmioty zajmujące się produkcją, dystrybucją oraz badaniami pojazdów, mogą poddać je czasowej rejestracji, czyli profesjonalnej rejestracji pojazdów.

Czytaj więcej
ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granica
2018.11.03  •  Samochód
Ubezpieczenie OC w Polsce dla samochodu zarejestrowanego za granicą

Nowe auto czeka, by przekroczyć granicę i wjechać do Twojego garażu? Koniecznie zapoznaj się z przepisami i dowiedz się, jak legalnie sprowadzić go do Polski. Podpowiemy Ci, jak ubezpieczyć samochód zarejestrowany za granicą i jak długo możesz jeździć na obcych tablicach po polskich drogach. Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć!

Czytaj więcej
2019.03.07  •  Samochód
Ile kosztuje, jak przebiega i jak długo trwa rejestracja samochodu?

Rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy cały proces przeprowadzić w ciągu 30 dni od momentu zakupu auta. Wszelkie czynności związane z rejestracją samochodu opisuje i egzekwuje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami właściciel składa wniosek o rejestrację samochodu, a tej dokonuje wydając dowód rejestracyjny i tablice starosta odpowiedni miejscu zamieszkania właściciela samochodu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej