Wypadek przy pracy. 5 kroków do uzyskania świadczenia

Aktualizacja:
Wypadek przy pracy. 5 kroków do uzyskania świadczenia

Wypadek to nagłe zdarzenie i już z definicji wynika, że trudno go przewidzieć. Nie wiesz, kiedy spadniesz z drabiny i złamiesz rękę, umywalka pęknie i pokiereszuje Ci stopę (jak wiele ryzykowała Natasza Urbańska podczas zdjęć do swojego sławnego teledysku!) albo ktoś potrąci Cię na pasach przed wejściem do firmy. Pozostałe kwestie związane z taką sytuacją można i warto przewidzieć oraz zaplanować.

Jako poszkodowany (zatrudniony na umowę  o pracę czy też na zlecenie), w razie wypadku musisz zrobić kilka bardzo istotnych rzeczy:

1. Zgłoś wypadek pracodawcy lub zleceniodawcy

Zgłoszenia dokonujesz Ty, jako poszkodowany, jeśli stan zdrowia Ci na to pozwala. Musisz niezwłocznie zawiadomić swojego przełożonego lub odpowiednie osoby reprezentujące firmę, w której pracujesz.

Wypadek przy pracy rolniczej zgłasza się właściwej jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (oddziałowi regionalnemu lub placówce KRUS). Zdarzenie zostaje uznane za wypadek na podstawie informacji z kilku źródeł: Twojego oświadczenia opisującego czas, miejsce i okoliczności zdarzenia, oświadczenia podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających pierwszej pomocy oraz ustaleń komisji sporządzającej protokół powypadkowy. W sprawie wszelkich wątpliwości dotyczących wypadku i dalszego postępowania kontaktuj się ze specjalistą ds. BHP w firmie, w której pracujesz.

2. Dopilnuj sporządzenia protokołu powypadkowego

Na ogół wypełnia go pracodawca w momencie, gdy okoliczności i przyczyny zdarzenia zostały już ustalone. Ma na to maksymalnie 14 dni od daty zawiadomienia. Potrzebne mu będą do tego także Twoje wyjaśnienia. Protokół powinien być sporządzony w tylu egzemplarzach, ile potrzeba (najczęściej w trzech):

 • dla Ciebie lub uprawnionego członka Twojej rodziny,

 • dla pracdawcy lub zleceniodawcy, który ustalał okoliczności i przyczyny wypadku,

 • dla ZUSu, jeżeli zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy.

Pamiętaj, że Ty, jako poszkodowany (albo uprawniony członek z Twojej rodziny), możesz zgłosić uwagi i zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole. Powinien być w nim zapis Twoich wyjaśnień, zapis informacji uzyskanych od świadków wypadku oraz inne dokumenty zebrane w czasie ustalania okoliczności i przyczyn (dokumenty z oględzin miejsca wypadku, dowody niezbędne do ustalenia okoliczności, a także Twoje ewentualne uwagi i zastrzeżenia ).

W trakcie tych czynności ważne jest ustalenie, czy Twój wypadek można zakwalifikować jako wypadek przy pracy. Musi spełniać  4 warunki: zdarzenie nagłe, spowodowane przyczyną zewnętrzną, skutkiem jest uraz lub śmierć, wydarzył się w miejscu  pracy lub w drodze do niej. Sprawdź też, czy miałeś i w jakiej wysokości opłacane składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jeśli to wszystko się zgadza przechodzimy dalej.

3. Zgłoś roszczenia

Pamiętaj, że Twoje uprawnienia nie są realizowane „z urzędu”. Innymi słowy nikt do Ciebie nie zapuka i nie poda Ci na tacy propozycji, byś łaskawie przyjął zasiłek, odszkodowanie albo rentę. Jest odwrotnie – sam musisz się o to ubiegać.

4. Złóż wniosek o świadczenie do ZUS lub do płatnika składek (pracodawcy)

Podstawą jest dokumentacja, która pozwoli ZUS-owi ustalić, czy okoliczności i przyczyny Twojego wypadku świadczą o tym, że faktycznie był to wypadek przy pracy. ZUS zwykle wymaga następujących dokumentów:

 • Wniosek z wyraźnym określeniem rodzaju świadczenia (np. jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego uszczerbku na zdrowiu). Wniosek musi zawierać dane identyfikacyjne płatnika składek, czyli pracodawcy (NIP, REGON), a jeśli płatnik nie posiada tych numerów – nr PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu; oraz dane ubezpieczonego czyli Twoje (PESEL, NIP), a jeśli nie dysponujesz tymi numerami, to serię i nr dowodu osobistego albo paszportu.

 • Protokół powypadkowy lub karta wypadku – z uwierzytelnionymi kopiami (lub oryginałami – do wglądu) wyjaśnień poszkodowanego i informacjami uzyskanymi od świadków zdarzenia.

 • Zaświadczenie o stanie zdrowia (N-9), wypełnione przez lekarza leczącego, zawierające informację, że leczenie i rehabilitacja zostały zakończone; w przypadku śmierci poszkodowanego – akt zgonu. Dodatkowo ZUS często żąda również:

 • Karty informacyjnej z udzielenia pierwszej pomocy – uwierzytelnionej kopii (lub oryginału – do wglądu).

 • Wyjaśnień, czy poszkodowany odbył ewentualne wymagane szkolenia z zakresu BHP.

 • Oświadczenie osoby, której jako poszkodowany zgłosiłeś wypadek – uwierzytelniona kopia (lub oryginał – do wglądu).

Jeśli mamy do czynienia z wypadkiem komunikacyjnym, ZUS często żąda również takich danych, jak: nr rejestracyjny pojazdu, personalia współuczestników wypadku, informacje o dochodzeniu prowadzonym przez policję i inne organy.

W piśmie, do ZUS wskazane jest też podanie: daty rozpoczęcia pracy, rodzaju umowy o pracę, a także informacji o odprowadzaniu składek na ubezpieczenie wypadkowe. ZUS może odmówić przyznania świadczenia, jeśli w dostarczonych dokumentach zamieszczone zostaną stwierdzenia bezpodstawne lub braki formalne, wymagające uzupełnienia. Ma wtedy obowiązek zwrócenia protokołu lub karty, żebyś mógł je uzupełnić.

5. Oczekuj na przyznanie świadczenia i bądź cierpliwy

Przejście przez całą tę “papierologię” na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo skomplikowane, ale da się to zrobić przy odrobinie cierpliwości oraz – co ważne – dobrej woli ze strony pracodawcy lub zleceniodawcy. Warto przy tym podejść do sprawy raz a dobrze, by skrócić procedurę i czas oczekiwania na ewentualne świadczenia powypadkowe.

Podsumowanie

 • Zgłoś wypadek przełożonemu, pracodawcy, zleceniodawcy.
 • Dopilnuj sporządzenia protokołu powypadkowego i dokładnie go przeczytaj.
 • Zbierz dane i zeznania świadków Twojego zdarzenia.
 • Sprawdź, czy to zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy.
 • Zdobądź od lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia.
 • Złóż do pracodawcy lub ZUS wnioski o świadczenia powypadkowe.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
60 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
jakub
jakub
7 lat temu

dzien dobry co zrobic gdy pracodawca nie zgłosił wypadku do zusu protokół powypadkowy mam spisany

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
7 lat temu

Witam.
Proszę skontaktować się z ZUSem i zgłosić wypadek samodzielnie.

Michał
Michał
6 lat temu

Jak na pisać oswiadczenie z powodu nie terminowego złożenia protokołu po wypadkowego

Dominika Grabek
Dominika Grabek
6 lat temu
Reply to  Michał

Czy to ZUS wymaga od Pana takiego oświadczenia? Czy protokół został sporządzony za późno (czyli po upływie 14 dni od zawiadomienia pracodawcy o wypadku), czy nieterminowo dostarczył go Pan do ZUS-u?

Mateusz
Mateusz
6 lat temu

witam ile mam czasu na doniesienie do pracodawcy dokumentu n9 od przyznania przez pracodawce i Bhp-owca że był to wypadek w pracy ?
Pozdrawiam

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Mateusz

Witam 🙂

po zakończonym leczeniu/rehabilitacji powinien Pan jak najszybciej dostarczyć płatnikowi składki (jeśli nim Pan nie jest) dokumenty w celu rejestracji zgłoszenia i przyspieszenia decyzji w ZUS.

Pozdrawiam

Lidia
Lidia
6 lat temu

zus nie przyslal zadnej decyzji, czy uznal wypadek przy pracy, dokumenty byly wyslane przez pracodawce w ciagu 12 dni d wypadku, czy ja musze cos zrobic, zeby otrzymac decyzje, czy wypadek jest uznany i pieniadze za zwolnienie

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Lidia

Witam 🙂

proponuję skontaktowanie się z oddziałem ZUS, który rozpatruje Pani sprawę w celu weryfikacji statusu sprawy.

Pozdrawiam

Agata
Agata
6 lat temu

Witam, prowadzę jednoosobowa działalność gospodarcza. W trakcie pracy uległam „kontuzji” w wyniku czego na pogotowiu ortopeda wystawił mi 2 tyg zwolnienie. W związku z formą zatrudnienia nie mam protokołu zdarzenia a jedynym dokumentem świadczącym o moim stanie zdrowia jest dokumentacja medyczna z pogotowia. Czy w takim razie są podstawy do wystepowania o odszkodowanie?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Agata

Witam,
Jakie ubezpieczenie Pani posiada? Czy jest to NNW?

Pozdrawiam,
Łukasz

Adrian
Adrian
6 lat temu

Witam. W pracy spadła mi barierki na nogę i mi roscieła skórę i złamała małego palca. Co mam robić zgłosiłem bkp-owcowi ale on zada papier od lekarza a ja nie wiem jakie pomoście mi co mam zrobić

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Adrian

Witam

podsyłam Panu link do naszego artykułu, który dokładnie opisuje całe postępowanie 🙂

Punkta radzi : 5 kroków do uzyskania świadczenia

Pozdrawiam

Anna
Anna
6 lat temu

Wypadek został zgłoszony do ZUS mazulegl wypadkiwi 13 .06 i otrzymał wynagrodzenie tylko że przepracowany dni do 13 kto dalej na obowiązek wypłacać l4 z tytułu świadczenia wypadkowego mąż otrzymał z ZUS tylko że 3 dni l4 po 33 dniu chorobowego

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Anna

Witam

podsyłam Pani stronę, gdzie wszystko jest dokładnie opisane – ZUS – wytyczne.
Cytuję : „Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia (okres wyczekiwania). Okres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu:
obowiązkowo – ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego,
dobrowolnie – ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.”

Pozdrawiam

Piott
Piott
6 lat temu

Witam. 2 miesiące temu uleglem wypadkowi przy pracy (zmiazdzona IV i V kość srodstopia). W związku z tym ze w szpitalu lekarz ZABRONIŁ mi wstawać przez pierwszy miesiąc z łóżka nie mogłem się pojawić w pracy i spisać moje zeznania. Pani od bhp powiedziała że w takim razie poczekamy az będę mógł się zjawić (czyli miesiąc lub – jak później się okazało – Do teraz bym się nie pojawił ponieważ nadal nie mogę wstawać z łóżka! Jako że mam dopiero 19 lat i jestem kompletnie „zielony” w sprawach urzędowych (do pracy poszedłem tylko ze względu na okres wakacji) postanowiłem wynająć prawnika który całkowicie przypadkiem uświadomił mnie ze Pani od BHP ma obowiązek stawić się u mnie w domu i mnie przesłuchać ! Gdy powiedziałem to Pani przez telefon, nie potrafiła wymyślić szybkiej wymówki, dopiero po kilku sekundach ciągłego „yyy” powiedziała że nie zaproponowała mi tego ponieważ nie chciała abym czuł się nie komfortowo…
Od dnia w którym łaskawa Pani mnie odwiedziła, minęły ponad 2 tygodnie a ja nadal nie otrzymałem protokolu. Gdy zadzwoniłem do Pani usłyszałem że kurier był chory… Dodam że pracowałem w firmie kurierskiej na załadunku. Tylko jeden kurier mógł mi to dostarczyć ? Gdy otrzymałem protokół, nic w nim nie zgadzalo się z moimi zeznaniami, wyglądało to tak jakby wszystko swiadczylo przeciw moim zeznaniom, gdyby nie film z monitoringu dam sobie rękę uciąć ze opisali by ze to ja sam sobie zmiazdzylem. Odeslalem protokół z sugerowanymi zmianami (wszystko omowilem z prawnikiem ) i po 2 tygodniach otrzymałem ten sam protokół tyle że ze wzmianka ze żadnej z moich zmian nie wprowadzono. Podpisałem i oddziałem ponieważ uznałem że nie ma sensu dłużej się o to denerwować w końcu mam film ze to ktoś nieumyślnie spowodował wypadek i to ja jestem poszkodowany. Gdy odeslalem minęły kolejne 2 tygodnie a ja nie dostałem żadnej informacji. Gdy zadzwoniłem do Pani od bhp kazała kontaktować się z agencją pracy przez która jestem zatrudniony ponieważ resztę czynności oni przeprowadzają. Gdy skontaktowalem się z agencją pracy usłyszałem że Pani która mnie zatrudniła „nagle ” została zwolniona, a mój protokół trafił… do archiwum. Gdy wyrazilem swoje oburzenie dostałem deklarację ze w tym momencie wysyłają papiery do ZUSU. Moje pytanie brzmi – czy zus rozpatrzy ten protokół po ponad 2 miesiącach skoro wyraźnie jest zaznaczone ze jest na to 14 dni? Minęły 2 miesiące a ja nadal nie otrzymałem nawet złotówki , miałem odciążyć rodziców chociaż na tyle żebym miał na własne wydatki, a od 2 miesięcy popadają w dlugi tylko dlatego żeby starczyło na moje lekarstwa i wizyty w szpitalu. Bardzo proszę o odpowiedź ponieważ jest to dla mnie bardzo wazne. Przepraszam również za pisownię oraz formę Ale pisze z telefonu pod wpływem ogromnych emocji. Pozdrawiam

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Piott

Witam,
na wszystkich zgłoszeniach, odwołaniach i wersjach dokumentów z pewnością znajduje się data kiedy było to sporządzane, na tej podstawie można już stwierdzić, że sprawa była przeciągana nie z Twojej inicjatywy tylko ze strony agencji pracy i pracodawcy. Jeśli odpowiedź ZUSu będzie negatywna proponuję zgłosić całą tą sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy, która z chęcią Cię wysłucha i sprawdzi sprawę. Jeśli masz możliwość zdecydowanie warto to skonsultować z prawnikiem, aby podpowiedział jak można uzyskać odszkodowanie od pracodawcy za wypadek w pracy.

Pozdrawiam,
Łukasz

Kamil
Kamil
6 lat temu

Witam,
Zrobiłem wszystko tak jak w opisie. Otrzymałem z ZUSu kartę wypadku potwierdzającą wypadek przy pracy.
Jakie są dalsze kroki? Co należy zrobić z tym pismem?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Kamil

Witam

powinien Pan teraz złożyć wniosek dotyczący świadczenia, o które będzie się Pan ubiegać, natomiast dobrze jest zadzwonić bezpośrednio do ZUS, udzielą Panu szczegółowej informacji na temat procedury.

Pozdrawiam

Joanna
Joanna
6 lat temu

Witam. Czy zapalenie pochewek ścięgien to wypadek w pracy? Przy wykonywaniu nowej czynności, zaczęła boleć ręka w obrębie nadgarstka, pojawiła się opuchlizna. Zgłosiłam przelozonemu fakt ze boli i nie mogę nadal wykonywać tej czynności prawą ręką. Założono mi szynę w szpitalu. Wstępnie na dwa tygodnie i dostałam skierowanie do poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej z dopiskiem opieka stała. Za dwa dni mam kontrolę i dowiem się co dalej. Pracodawca nie chcę uznać to za wypadek. Pracuję na umowę zlecenie bez dobrowolnych składek chorobowych. Jeśli to wypadek to jakie świadczenia mi się należą? Dziękuję i pozdrawiam

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Joanna

Dzień dobry

uraz, który ma być wypadkiem przy pracy powinien spełniać definicję PIP. Dlatego niestety nie widzę tu możliwości na korzystną dla Pani interpretację tej sytuacji.

Pozdrawiam

Barbara
Barbara
6 lat temu

Witam.Pracuję w dużym sklepie ,na co dzień przychodzi po kilka nawet kilkanaście palet towaru, na rozładunek mamy 24 godziny(trzy osoby na dwie zmiany) tzn.na drugi dzień musi być miejsce na magazynie na nowe palety.W sobotę odczułam ból w lewym ramieniu, następnego dnia miałam trudności z podniesieniem ręki, w poniedziałek praca była niemożliwa, udałam się do lekarza, L-4 na 14 dni ,seria zastrzyków, nadwyrężone mięśnie ramienia i barku plus stan zapalny. Leczenie może okazać się długotrwałe. Czy mogę to zgłosić jako wypadek przy pracy?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Barbara

Dzień dobry

opis zdarzenia, który Pani zamieściła bardziej przypomina kontuzję niż wypadek przy pracy, jednak jeśli uda się Pani udowodnić, że zdarzenie to spełnia warunki definicji PIP, spisany zostałby protokół powypadkowy, to jest to możliwe.

Pozdrawiam

M
M
6 lat temu

Witam, wypadek przy pracy miałam rok temu. Całą dokumentację powypadkową i medyczną sporządzono i wysłano do ZUSu, z którego otrzymałam zasiłek chorobowy. Teraz chciałabym się ubiegać o jednorazowe odszkodowanie. Jednakże mój pracodawca (prowadzący jednoosobową działalność gosp.) miesiąc temu zmarł. Nadal pracuję niejako w „tej” firmie, która przekształciła się w spółkę komandytową (nowym pracodawcą jest małżonka zm. szefa), jednak działalność mojego zmarłego pracodawcy już nie istnieje. Co w takiej sytuacji? Kogo wskazać jako płatnika? Podawać tę informację w ZUSie? I druga kwestia – skoro pracodawca wysłał im już wszystkie dokumenty rok temu celem uzyskania zasiłku chorobowego, to czy muszę je wysyłać ponownie z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie? z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc!

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  M

Dzień dobry

sprawa jest na tyle skomplikowana, że proponuję konsultację z mecenasem specjalizującym się w tej dziedzinie. Przypuszczam, że sam ZUS może Pani nie udzielić odpowiedzi.

Pozdrawiam

małgorzata
małgorzata
6 lat temu

Do wypadku doszło 15.10.2016r zgłosiłam brygadziście o zdarzeniu 17.10 i cisza dopiero sama dzisiaj byłam u p, BHP spisać protokół. Rozumiem że na jakiekolwiek odszkodowanie jest za póżno bo jest więcej niż 14 dni

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  małgorzata

Witam,
Czy jest jakiś dowód na to, że zgłosiła Pani zdarzenie do brygadzisty?

Pozdrawiam,
Łukasz

Marcin
Marcin
6 lat temu

Miałem wypadek przy pracy, drzwi od kontenera uderzyły mnie w twarz, na szczęście została uszkodzona tylko warga, którą mi zszyto, oraz chwilowa utrata przytomności ,plus doba w szpitalu i 7 dni zwolnienia lekarskiego.Czy mogę się ubiegać o jakielkowiek odszkodowanie.Np.Z Zusu?Posiadam umowę o prace.Bez prywatnego ubezpieczenia.Kontener był założony na aucie czy oc auta obejmuje również takie przypadki?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Marcin

Witam,
Jak najbardziej może się Pan ubiegać o odszkodowanie za wypadek w pracy, jakie i jak je uzyskać opisaliśmy w powyższym artykule, oraz dodatkowo również w tym: https://punkta.pl/dochodzenie-odszkodowan/wypadek-w-pracy-czy-nalezy-mi-sie-odszkodowanie-i-jak-sie-o-nie-starac/

Jednak jeśli chodzi o odszkodowanie z OC to tutaj szkoda mogłaby być tylko złożona gdyby spowodowała ją osoba trzecia prowadząc pojazd, lub np. kontener otworzyłby się samoczynnie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Marek
Marek
6 lat temu

Witam, miałem wypadek w pracy (Złamana kostka).Protokół został spisany w ciągu 14 dni zwolnienia tez dostarczyłem w terminie. Ksiągowa niestety dostarczyła te dokumenty dopiero po 30 dniach zwolnienia po mojej interwencji. Dziś mija kolejne 30 i Pani w ZUS poinformowała mnie ze Inspektorat w Wieluniu rozpatruje czy to byl wypadek i jak oni podejmą decyzję to dopiero od tej daty mój oddział ma 30 dni na wyplate świadczenia. Czy tak naprwde jest czy zostałem wprowadzony w błąd ? I jezeli tak to ile moze trwac takie podejmowanie decyzji czy to byl wypadek czy nie.Bardzo proszę o odpowiedź. Szczerze mówiąc jastem w szoku bo jestem 2 miesiąc na zwolnieniu a zasiłku chorobowego nie widać a za coś musze zyc.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Marek

Dzień dobry

niestety jest to możliwe, bo dokumenty zostały wysłane po czasie. Jednak moim zdaniem otrzyma Pan wyrównanie za okres, podczas którego przebywał Pan na zwolnieniu, tylko nastąpi to dopiero po zakończeniu postępowania. Zaistniałą sytuację można zgłosić również do Państwowej Inspekcji Pracy.

Pozdrawiam

Marek
Marek
6 lat temu

A czy w takim wypadku należy mi się jednorazowe odszkodowanie z ZUS ? I kiedy można się o nie starać ?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Marek

Dzień dobry

opis według ZUS : „Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje jednorazowe odszkodowanie pieniężne.
Osobie, która z tytułu wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje jednorazowe odszkodowanie, jeżeli osoba ta wskutek wypadku (choroby zawodowej) stała się całkowicie niezdolna do pracy. ”

Pozdrawiam

Paulina
Paulina
6 lat temu

Witam!
W 2013 roku ugryzł mnie kleszcz, wykryto u mnie boreliozę (aktualnie przebywam w szpitalu) czy mogę ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS?
Pozdrawiam

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Paulina

Dzień dobry

zamieszczam opis ze strony ZUS : „Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje jednorazowe odszkodowanie pieniężne.
Osobie, która z tytułu wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje jednorazowe odszkodowanie, jeżeli osoba ta wskutek wypadku (choroby zawodowej) stała się całkowicie niezdolna do pracy.”

Pozdrawiam

Magda
Magda
6 lat temu

Witam, jestem studentką i pracuję na umowę zlecenie. Czy jest możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek któremu uległam w pracy? Pracodawca nie odprowadza za mnie składek wypadkowych ani chorobowych.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Magda

Dzień dobry

Studenci poniżej 26 roku życia, którzy wykonują umowę zlecenia, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym tj. emerytalnemu i rentowemu, więc nie przysługuje im ubezpieczenie wypadkowe. Jednak studenci zleceniobiorcy po ulegnięciu wypadkowi mogą dochodzić odpowiedzialności od zleceniodawcy na drodze cywilnej. Zastosowanie mają tu przepisy art. 415 Kodeksu cywilnego (odpowiedzialność na zasadzie winy) oraz art. 435 Kodeksu cywilnego (odpowiedzialność na zasadzie ryzyka). Ciężar udowodnienia swojej racji spoczywa niestety na poszkodowanym.

Pozdrawiam

Anna
Anna
6 lat temu

Dzień dobry, pod koniec lipca miałam wypadek w pracy, doznałam złamania kości skokowej i bardzo ciężkiego stłuczenia ścięgien w stopie i do dzisiaj jestem na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca nie chce uznać wypadku przy pracy i czy w związku z tym po zakończeniu leczenia mogę ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie???

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Anna

Dzień dobry

w tym wypadku musiałaby Pani swoją sprawę przedstawić ZUS. Według ZUS warunki dla zaistnienia takiego świadczenia są następujące :

„Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.
Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy.
Za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie.
Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.”

Źródło – ( link )

Pozdrawiam

Bbb
Bbb
6 lat temu

23.10 mialem wypadek w pracy spadlem ze schodow uszkodzonony kregoslup ledzwiowy kregozmyk 7mm przebywam na l4. Wypłacili tylko za dni powyżej 30 dni. Zus po miesiacu poprosil o dokumentacje medyczną i oświadczenie ze nie leczylem sie na kręgosłup minely ponad 2 tugodnie i nie otrzymałem pieniedzy od pazdziernika ani zadnego pisma od zus ile moze trwac taka procedura juz minely prawie 2 maiesiace.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Bbb

Dzień dobry

najlepiej zasięgnąć informacji w urzędzie (telefonicznie i drogą oficjalną – pisemnie), który prowadzi Pana sprawę, ponieważ posiada on pełną dokumentację na temat całego zdarzenia. Nie ma niestety jednej, poprawnej odpowiedzi na Pana pytanie.

Pozdrawiam

Monika
Monika
6 lat temu

Witam, miałam wypadek w pracy który nie został uznany ponieważ komisja NIE MIAŁA CZASU przeglądać monitoringu bo nie pamiętałam dokładnej daty a zgłosiłam wypadek po miesiącu. NIe będę opisywać jaki już bo mniejsza o to, byłam w inspekcji pracy powiedzieli bym szła z tym bezpośrednio do sądu z tym że najpierw muszę zacząc od ZUS a potem ewentualnie do sądu bo to było zaniedbanie ze strony BHP. Muszę zanieść do pracodawcy wniosek by przesłał dok z wypadku do ZUS w celu określenia % uszczerbku na zdrowiu i czy ich zdaniem jest to wypadek w pracy, jeśli odrzucą to mam iść do sądu i pewnie tak będzie znając ZUS heh tylko że do ZUS muszę dostarczyć N9 od lekarza a co jeśli jeszcze nie skończyłam leczenia? to dopiero po ukończeniu mogę taki wniosek składać czy mogę już a te N9 dostarczę później i to nie będzie miało wpływu na decyzje ZUS ? Dziękuje za pomoc bo jestem trochę zielona w tym a nie wszystko zapamiętałam co mi w inspekcji powiedzieli 😛

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Monika

Dzień dobry

w mojej ocenie łatwiej jest złożyć taki wniosek po zakończeniu leczenia, kiedy będzie Pani miała całą dokumentację medyczną i złoży ją Pani w tym samym momencie.

Pozdrawiam

Monika
Monika
6 lat temu

tak właśnie myślałam ale wolałam się upewnić za co dziękuje 🙂

Małgorzata
Małgorzata
6 lat temu

Witam. Mąż i jego kolega,ulegli wypadkowi w pracy 02.01.2017r, wybuchł akumulator w wyniku czego mają poparzone oczy. W szpitalu przebywali do 10.01, kolega kontynuuje leczenie w innym szpitalu. W związku z tym mam pytanie czy trzeba już złożyć protokoły i wstępną dokumentację do ZUS aby móc się ubiegać o odszkodowanie za wypadek po zakończeniu leczenia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ares
Ares
6 lat temu
Reply to  Małgorzata

Można ubiegać się o odszkodowanie po zakończonym leczeniu. Roszczenie to nie ulega przedawnieniu.

Małgorzata
Małgorzata
6 lat temu
Reply to  Ares

Dzięki

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Małgorzata

Dzień dobry

możecie to Państwo zrobić na spokojnie, po zakończeniu leczenia.

Pozdrawiam

Małgorzata
Małgorzata
6 lat temu

Dziękuję

Kasia
Kasia
6 lat temu

Witam mam takie pytanie pracuje w firmie 1,5 roku na produkcji problem polega na tym ze pol roku temu szczelilo mi kolano problem z lakotka przeszlam operacje po pol roku wrocilam do pracy na 2 tyg.po noszeniu ciezkich palet ,kartonow ,stania bez przerwy kolano znowu szczelilo. Pare dni predzej przed pierwszym urazem kolano mnie pobolewali w pracy juz kulalam rano gdy wstalam kolano sie zgielo i nie chciali sie wyprostowac .chce zglosic to jako wypadek w pracy bo moj pracodawc twierdzi ze sciemniam .prosze o pomoc

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
6 lat temu
Reply to  Kasia

Dzień dobry

Jeśli posiada Pani ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), może Pani zgłosić szkodę w ramach takiego ubezpieczenia. Świadczenie może być przyznane w ramach indywidualnie zawartej przez Panią umowy albo w ramach grupowej umowy ubezpieczenia zawartej przez pracodawcę na rzecz pracowników.Jeśli jest Pani w posiadaniu kilku polis, może Pani wystąpić z roszczeniem w ramach każdej z polis, bo świadczenia takie podlegają kumulacji.

Pozdrawiam

Krzysztof
Krzysztof
6 lat temu

Witam jestem po komisji lekarskiej o ustalenie uszczerbku na zdrowiu w zwiazku z wypadkiem w pracy otrzymalem 5% teraz mam czekać 2tyg.na odp.zusu i tu pytanie czy mogą mi odebrać te 5% przyznane przez lekarza orzecznika? i dlaczego? Dziękuję za odpowiedzi.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Krzysztof

Jeśli lekarz orzecznik ustalił wartość uszczerbku na zdrowiu, orzeczenie z ZUSu nie powinno mieć wpływu na dalsze stanowisko ubezpieczyciela, bo towarzystwo ubezpieczeniowe ustala uszczerbek na zdrowiu według tabeli zawartej w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które są niezależne od ZUSu. Inaczej mówiąc, ubezpieczyciel nie odbierze Panu wypłaconego świadczenia ze względu na różniące się orzeczenie ZUSu.

darek
darek
5 lat temu

witam jestem na zwolnieniu chorobowym (wypadek w pracy)od 25.11.2016 do końca roku 2016 wypłatę dostawałem od właściciela firmy. teraz szef mówił że od 2017 roku wynagrodzenie będe dostawał z zus-u. w jakim terminie otrzymam pieniądze. pierwsze chorobowe od 25.11.2016 do 25.01.2017, drugie chorobowe od 26.01.2017

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  darek

Na wypłacenie świadczenia ZUS ma 30 dni od otrzymania od płatnika kompletu prawidłowo wypełnionych dokumentów.

paulina
paulina
5 lat temu

Witam, mam pytanie, miałam wypadek w pracy. Uznany itd. Mam protokół powypadkowy. Zakończyła leczenie rehabilitację. Lekarz wystawil tylko zdolnosc do pracy.nie mam druku n9. Zwolniła się z pracy i cisza. . Jak mam teraz działać aby uzyskać jednorazowy uszczerbek na zdrowiu? Mam pój dc sama do zus? Czy pisac wniosek do byłego oracodawcy aby wysłał dokumentację do zus? Zwolniła się pół roku temu… myślałam że pracodawca sam wyślę papiery do zus. .. proszę o odpowiedź

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  paulina

W celu zasięgnięcia informacji, bardzo proszę skontaktować się z Pani oddziałem ZUSu.

Krzysiek
Krzysiek
5 lat temu

Witam, miałem wypadek w styczniu 2015. Był to wypadek w pracy, komunikacyjny nie z mojej winy. Miałem stwierdzoną dystorcje kręgosłupa, oraz zakrzep w nodze spowodowany uderzeniem. Chodziłem na rehabilitację szyi i Leczylem zakrzepich w żyle. W międzyczasie dostałem odszkodowanie z OC sprawcy. Musiałam wyjechać za granicę. Nie zdążyłem wypełnić dokumentu n9 przez lekarza. Czy mogę po takim czasie wrócić do lekarza prowadzącego i prosić go o wypełnienie, a właściwie dwóch lekarzy ortopedy (dystorcje) oraz chirurga naczyniowca (zakrzepica). Jest wogole sens to robić aby uzyskać jeszcze jakieś odszkodowanie z ZUS? Dziękuję za zainteresowanie

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Krzysiek

Najprawdopodobniej może Pan dochodzić wypłaty świadczenia od ZUSu w chwili obecnej, jednak w celu uzyskania szczegółowych informacji sugeruje kontakt z ZUSem.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Witam serdecznie.

W dniu 03/09/2015 doznałem urazu barku (zerwanie rotatora stożka) oraz naderwania mięśni grzbietu. Pragnę nadmienić iż 31/08/2014 miałem inny wypadek w którym doznałem złamania obojczyka oraz pęknięcia mostka. Jak się okazało w trakcie leczenia po wypadku w pracy obojczyk po pierwszym wypadku był w stanie niepełnego zrostu co za skutkowało poważną kontuzją całej obręczy barkowej. w dniu 28/01/2016 przeszedłem pierwszą operację artroskopowej plastyki przestrzeni pod barkowej, a w dniu 29/03/2017 zostanę poddany operacji rekonstrukcji obojczyka ( wadliwy/ skrócony zrost o 3cm)

Moje pytanie jest następujące- Czy powinienem był już złożyć wniosek o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy czy poczekać do czasu gdy będę po operacji.

PS; Kolejno przebywałem na zasiłku chorobowym/ wypadkowym, świadczeniu rehabilitacyjnym, a teraz na rencie z tytułu niezdolności do pracy.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Piotr

Dopiero, gdy lekarz prowadzący uzna leczenie za zakończone, możemy złożyć w ZUS wniosek o wypłatę odszkodowania. W celu sprecyzowania informacji sugeruję jeszcze kontakt z ZUSem.