Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kiedy trzeba wyrejestrować auto?

Aktualizacja:
Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kiedy trzeba wyrejestrować auto?

Chcesz wyrejestrować samochód? Masz wątpliwości? Bardzo dobrze trafiłeś. Z naszą pomocą załatwisz to szybko i bez problemu. Pobierzesz za darmo wniosek o wyrejestrowanie pojazdu i dowiesz się, jak możesz załatwić formalności i ile to będzie kosztowało.

Pobierz wzór wniosku o wyrejestrowanie pojazdu

W naszym artykule nie tylko opisujemy, co powinno znaleźć się we wniosku o wyrejestrowanie pojazdu, ale też podajemy konkretne przykłady pytań zadawanych na forach internetowych.

Koszty wyrejestrowania samochodu w Polsce

Będziesz musiał odwiedzić wydział komunikacji i złożyć odpowiedni wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Tu procedura wygląda tak samo jak przy rejestracji. Potrzebny jest też dokładnie taki sam druk. Wystarczy w jego nagłówku wykreślić odpowiednie wyrazy. Wnioski o wyrejestrowanie pojazdu rozpatrywane są w trybie natychmiastowym.

Gdyby jednak Twój wniosek został odrzucony, masz 14 dni na złożenie odwołania. Jaki jest koszt wyrejestrowania pojazdu? Otóż wyrejestrowanie samochodu wymaga wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 10 złotych. 

Wniosek o wyrejestrowanie samochodu w Twoim imieniu może złożyć pełnomocnik. Wiąże się to z koniecznością wypełnienia jeszcze jednego druku i dodatkową opłatą skarbową w wysokości 17 zł. Opłaty takiej nie poniesiesz, gdy upoważnisz kogoś z najbliżej rodziny. Szczegółowe informacje na temat upoważnienia do wyrejestrowania samochodu znajdziesz w artykule, w którym opisujemy wniosek o rejestrację pojazdu.

<MAXim>: Mam nietypowe pytanie o wyrejestrowywanie. Miesiąc temu pozbyłem się auta. Auto było używane przez kilka miesięcy, była to moja własność, ale po zakupie pojazd nie został przerejestrowany na mnie. Powstaje pytanie, czy po kasacji takiego pojazdu to ja muszę zgłosić się do wydziału komunikacji by zgłosić odrejestrowanie pojazdu uwzględniając fakt, że pojazd formalnie w trakcie kasacji był zarejestrowany na inną osobę?

Odpowiedź: Tak, Ty jako właściciel auta musisz dopełnić tych formalności, pomimo że w dowodzie rejestracyjnym figuruje jeszcze poprzedni właściciel. Powinieneś w tej sytuacji przedstawić w urzędzie umowę sprzedaży.

Kiedy wyrejestrowanie pojazdu jest konieczne?

Powody wyrejestrowania pojazdu są określone dokładnie przez prawo. Powinieneś to zrobić w następujących wypadkach:

 • przekazania pojazdu (lub niekompletnego pojazdu) do przedsiębiorstwa prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorstwa prowadzącego punkt zbierania pojazdów
 • kradzieży pojazdu
 • wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę
 • zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą
 • udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności

<salubri>: Potrzebuję szybkiej pomocy. Zezłomowałem auto, mam zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu i teraz jak mam postąpić? Najpierw pójść do wydziału komunikacji i złożyć tam podanie o wyrejestrowanie samochodu, czy do ubezpieczalni?

Odpowiedź: Najpierw należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta w urzędzie, a w następnej kolejności udać się do ubezpieczyciela.

Jak wyrejestrować samochód bez złomowania – czy to jest możliwe?

No właśnie, wielu właścicieli pojazdów boryka się z takim problemem. Czy wyrejestrowanie auta w Polsce wiąże się z koniecznością jego złomowania? Takie pytanie padło również na naszym forum.

Użytkownik szczurek1988 zapytał:

Posiadam samochód, który jest zarejestrowany. Jest to Alfa Romeo. Chciałbym ją sprzedać na części, ponieważ tak mi się najbardziej opłaci odzyskać utopione pieniądze. Auto jest zepsute i nie ma silnika. Naprawa nie jest opłacalna, sprzedaż też nie. Czy istnieje sposób wyrejestrowania samochodu, tak aby mógł dalej stać u mnie na prywatnej posesji i być przeznaczony z czasem do sprzedaży na części? W aucie skończyło się ubezpieczenie. Aby nie kupować nowego, wypowiedziałem umowę. Ile mam czasu na zawarcie nowej? Czy jest możliwość, aby nie zawierać jej gdy auto jest zarejestrowane, ale niesprawne i w związku z tym i tak nie wyjedzie na drogę? Nie chciałbym ponosić kolejnych kosztów.

W tej sytuacji właściciel może w legalny sposób pozbyć się auta jedynie przez jego zezłomowanie i wyrejestrowanie, albo sprzedaż w całości w tym stanie. W Polsce nie ma przepisów, które pozwalałyby na wyrejestrowanie pojazdu i stopniową sprzedaż jego części. Co do ubezpieczenia OC, to musi być zachowana jego ciągłość. Jeśli będzie przerwa w ubezpieczeniu przez ponad 14 dni, należy liczyć się z tym, że UFG nałoży karę w wysokości ponad 4 tys. złotych!

Z kolei użytkownik rafalkozycki radzi, aby: sprzedać auto na części – policz sobie, nawet bez silnika masz wciąż lusterka, okna no ogólnie pełno tego jest. Potem wyrejestrowywanie samochodu w urzędzie, tylko wcześniej karoserię zezłomować i git. Zrobiłem tak w skupie aut i wyszedłem na tym o wiele lepiej… Tak bym za same złomowanie dostał może z 7 stów, a tak dostałem trzy razy tyle.

Czy musisz składać wniosek o wyrejestrowanie pojazdu po jego sprzedaży?

Bardzo często wyrejestrowanie pojazdu jest mylone ze zbyciem. W przypadku zbycia pojazdu (sprzedaż samochodu  lub darowizna) nie składasz wniosku o wyrejestrowanie, a jedynie zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Po sprzedaży pojazdu musisz zawiadomić o tym wydział komunikacji w terminie nieprzekraczającym 30 dni od podpisania umowy z kupującym. Zawiadomienie takie powinieneś złożyć w urzędzie, który dokonał tej rejestracji. Warto to zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Jeżeli tego nie zrobisz może się okazać,  że formalnie jesteś nadal właścicielem auta i może zostać nałożona na Ciebie kara za brak OC. Pojazd taki może też zostać użyty do przestępstwa. To, czy po sprzedaży auta nie jest już ono zarejestrowane na Ciebie, sprawdzisz w bazie CEPiK.

Pamiętaj, że wniosek o wyrejestrowanie pojazdu wzór do pobrania jest wyżej – wystarczy podać adres mailowy.

Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu – niezbędne załączniki

W zależności od powodu wyrejestrowania pojazdu do wniosku powinieneś załączyć stosowne załączniki. Warto dokładnie je sprawdzić zanim zdecydujesz się na wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i ponownych odwiedzin w urzędzie. No chyba, że to lubisz. My jednak wolimy je ograniczać do niezbędnego minimum. Aha, jeszcze jedno – wyrejestrowanie samochodu przez internet nie jest w Polsce jeszcze możliwe. Proces ten odbywa się w tradycyjny sposób, podczas osobistej wizyty w urzędzie.

 1. Przekazanie pojazdu do kasacji:

 • zaświadczenie o demontażu pojazdu lub zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego pojazdu wydane przez stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów
 • dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana
 • tablice rejestracyjne
 1. Kradzież pojazdu:

 • dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana
 • oświadczenie o zapoznaniu się z odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań
 • zaświadczenie wydane przez Policję potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu lub postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu wystawione przez właściwy organ
 1. Wywóz pojazdu z kraju jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę:

 • dokument potwierdzający zbycie pojazdu
 • stosowne oświadczenie lub dokument potwierdzający zarejestrowanie pojazdu za granicą
 1. Zniszczenie (kasacja) pojazdu za granicą:

 • dokument potwierdzający zniszczenie (kasację) pojazdu za granicą
 • dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana
 • tablice rejestracyjne

W przypadku gdy dokumenty są sporządzone w języku obcym, powinieneś do nich dołączyć tłumaczenie na język polski przygotowane przez tłumacza przysięgłego.

 1. Utrata posiadania pojazdu bez zmiany w prawie własności:

 • dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadania pojazd
 • dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana i tablice rejestracyjny
 • dokument potwierdzający wniesienie opłaty na rzecz gminy

Wyrejestrowanie pojazdu w ostatnim przypadku wymaga komentarza. Opisywana jest w nim sytuacja, w której pozbyłeś się pojazdu bez stosownych umów, ale nie został on ukradziony – np. został zabrany przez złomiarza. Formalnie jesteś nadal jego użytkownikiem. Warto jednak go wyrejestrować, choćby ze względu na karę za brak OC, która zgodnie z prawem może zostać nałożona. Wyrejestrowanie pojazdu wiąże się w tym wypadku z dodatkowymi opłatami na rzecz gminy na realizację zadań związanych z utrzymaniem czystości i porządku w gminach. Opłaty te nie są stałe. W wypadku samochodu osobowego jest to kwota rzędu 800 do 1000 złotych. Warto więc jednak pozbyć się pojazdu w sposób legalny i dokonać kasacji w przedsiębiorstwie posiadającym stosowne uprawnienia.

Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu (kasacji)

Pojazd, który ma być zezłomowany i jest przeznaczony do kasacji, powinien być kompletny. Szczególną uwagę zwraca się na jego wagę, która w przypadku samochodów osobowych nie powinna być mniejsza niż 90% masy określonej w dowodzie rejestracyjnym. Gdy będzie mniejsza, Stacja Demontażu Pojazdów może policzyć opłatę, która nie powinna przekraczać 10 zł za każdy kilogram brakującej masy.

CZYTAJ TAKŻE

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór

Wniosek o rejestrację pojazdu. Pobierz wzór i sprawdź, o czym musisz pamiętać

Umowa darowizny samochodu. Pobierz wzór i sprawdź, o czym musisz pamiętać

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Co powinno zawierać i gdzie je złożyć?

Powinieneś też sprawdzić, czy firma, która ma zezłomować Twój pojazd, posiada stosowne uprawnienia. Tylko licencjonowane punkty mogą dokonać kasacji pojazdu w taki sposób, że można unieważnić jego dowód rejestracyjny i wycofać go z ruchu. Nielegalne złomowiska przyciągają co prawda lepszymi cenami, ale przekazując im pojazd narażasz się na kłopoty. Często firmy takie kupują pojazdy na „słupów”, a do Ciebie może się zgłosić skarbówka, bo na przykład nie będzie mogła ściągnąć podatku od podstawionego nabywcy (bezdomnego, osoby chorej psychicznie). Może to się stać w ciągu pięciu lat od zbycia pojazdu i za ten okres naliczone zostaną odsetki.

<szczurek1988>: Posiadam samochód, który jest zarejestrowany. Jest to Alfa Romeo. Chciałbym ją sprzedać na części, ponieważ tak mi się najbardziej opłaci odzyskać utopione pieniądze. Auto jest zepsute i nie ma silnika. Naprawa nie jest opłacalna, sprzedaż też nie. Czy istnieje sposób na wyrejestrowywanie auta tak, aby mógł dalej stać u mnie na prywatnej posesji i być przeznaczony z czasem do sprzedaży na części? W aucie skończyło się ubezpieczenie. Aby nie kupować nowego, wypowiedziałem umowę. Ile mam czasu na zawarcie nowej? Czy jest możliwość, aby nie zawierać jej gdy auto jest zarejestrowane, ale niesprawne i w związku z tym i tak nie wyjedzie na drogę? Nie chciałbym ponosić kolejnych kosztów.

Odpowiedź: W tej sytuacji możesz w legalny sposób pozbyć się auta jedynie przez jego zezłomowanie i wyrejestrowanie pojazdu z urzędu, albo sprzedaż w całości w tym stanie. W Polsce nie ma przepisów, które pozwalałyby na wyrejestrowanie pojazdu i stopniową sprzedaż jego części. Co do ubezpieczenia OC, to musi być zachowana jego ciągłość. Jeśli nie będziesz miał ubezpieczenia przez ponad 14 dni, musisz liczyć się z tym, że UFG nałoży na Ciebie karę w wysokości ponad 4000 zł.

Ile mam czasu na wyrejestrowanie auta?

No właśnie, wielu kierowców zadaje sobie pytanie ile dni jest na wyrejestrowanie samochodu? Po tym, jak już oddałeś auto do stacji demontażu i otrzymałeś stosowne zaświadczenie o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu (o ile była wydana) i tablic rejestracyjnych, masz prawny obowiązek zgłosić ten fakt do właściwego wydziału komunikacji. Masz na to 30 dni od daty demontażu.

 

Czy wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć wymaganych załączników?

Oczywiście, wyrejestrowanie pojazdu jest w takiej sytuacji możliwe. W przypadku gdy utraciłeś dowód rejestracyjny, kartę pojazdu lub tablice rejestracyjne (tablicę rejestracyjną), do wniosku powinieneś dołączyć stosowne oświadczenie. Pamiętaj, że wiąże się to z odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

Czy wyrejestrowany pojazd można ponownie zarejestrować?

Powinieneś dokładnie przemyśleć sprawę przed złożeniem wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. W większości wypadków nie będziesz mógł go ponownie zarejestrować. Złożony w urzędzie formularz wyrejestrowania samochodu to ostateczne zamknięcie sprawy! Czasowe wycofanie z ruchu jest możliwe tylko w wypadku pojazdów powyżej 3,5 tony. Wyjątkiem są:

 • pojazdy odzyskane po kradzieży
 • pojazdy zabytkowe
 • pojazdy co najmniej 25-letnie uznane przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowe lub mające szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji
 • ciągniki i przyczepy rolnicze
 • pojazdy wywiezionego z kraju lub zbyte za granicą

Podstawy prawne wyrejestrowania pojazdu

 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2005 nr 108 poz. 908, z  późn. zm.).
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. 2007 nr 186 poz. 1322, z  późn. zm.).
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U. 2007 nr 137 poz. 968 z  późn. zm.).

Podsumowanie

 • Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu musisz złożyć w odpowiednim wydziale komunikacji. Ile czasu zajmuje rozpatrzenie podania? Wnioski rozpatrywane są w trybie natychmiastowym. Oznacza to, że składając formularz wyrejestrowania pojazdu decyzję otrzymasz jeszcze tego samego dnia.
 • Wyrejestrowanie samochodu jest konieczne, gdy oddajesz go na złom, w przypadku jego kradzieży lub utraty, a także kiedy został zarejestrowany za granicą lub zniszczony za granicą.
 • Gdy sprzedajesz auto, nie wyrejestrowujesz go, a jedynie składasz zawiadomienie o zbyciu pojazdu.
 • Nie ma możliwości, abyś wyrejestrował pojazd i dalej go posiadał, aby uniknąć obowiązku płacenia składek za OC.
 • Obecnie wyrejestrowanie pojazdu przez internet nie jest w Polsce możliwe.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
127 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
6 lat temu

To wszystko jest oczywiste, ale jakie są luki prawne, – chciałbym zachować samochód do jazdy po prywatnej posesji, nie do jazdy po drogach publicznych..

Piotr
Piotr
6 lat temu
Reply to  Piotr

Sprzedaj go osobie1. Następnie osoba1 sprzedaje osobie fikcyjnej. Za każdą transakcją należy powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu.
Oczywiście jest to na Twoją własną odpowiedzialność. Co prawda jest to raczej trudne do udowodnienia, ale po wykryciu możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności

Jerzy
Jerzy
6 lat temu

Witam
Kupiłem od kolegi motocykl o pojemności 250 cm szesc. Jak długo mogę go trzymać bez przerejestrowania na siebie? Zbliża się zima, nie będę już w tym roku nim jeździł, a nie chcę wykupować wcześniejszego ubezpieczenia, stąd moje pytanie.
Pozdrawiam – Jerzy

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Jerzy

Witam

według prawa ma Pan na to 30 dni, natomiast w praktyce może się to odbyć przed sezonem 🙂 Ubezpieczenie jest ważne do końca trwania ochrony wynikającej z umowy ubezpieczenia, nie następuje automatyczna kontynuacja.

Pozdrawiam

Anonim
Anonim
6 lat temu

Szukam pomocy w sprawie wyrejestrowania samochodu.Nie posiadam żadnych dokumentów samochodu,ponieważ zostały zagubione.Proszę o pomoc.Nie mam pomysłu jak go wyrejestrować

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Anonim

Witam

jedyną w zasadzie opcją jest próba odtworzenia dokumentów w WK, gdzie pojazd był zarejestrowany i potem dokonanie wyrejestrowania pojazdu.

Pozdrawiam

Andreas
Andreas
6 lat temu

chcialbym sie dowiedziec jak moge wyrejestrowac pojazd na polskich tablicach, jezeli zostanie on kupiony za granica (w Niemczech) i wywieziony do Rosji? Nie bede znal dalej jego losow, a nie chcialbym ponosic odpowiedzialnosci jak cos sie z nim stanie. Czy musze specjalnie jechac do Polski i powiadomic o tym Wydzial Komunikacji czy mozna to zalatwic inaczej? Bede wdzieczny za wszelkie komentarze.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Andreas

Witam

po zakupie pojazdu jesteś jego właścicielem i sprzedając go za granicę, będziesz musiał stawić się z obydwiema umowami auta(kupna i sprzedaży) w WK, dokumentując tym samym przebieg zdarzeń ( przeniesienie własności ). Chyba, że zrobi to za Ciebie pełnomocnik, którego wyznaczysz w swoim imieniu i będzie miał przy sobie obydwie umowy.

Pozdrawiam

Małgorzata
Małgorzata
6 lat temu

Witam,

Kupiłam auto 2 tygodnie temu. Nie zdążyłam go jeszcze przerejestrować. Niestety był to nietrafiony zakup i nie opłaca się go naprawić. Chciałabym go zezłomować. Nurtuje mnie jedna sprawa.

Mianowicie… auto nie było wcześniej przerejestrowywane przez kilku kolejnych właścicieli. Mam wszystkie dotychczasowe umowy kupna i sprzedaży. Nasuwa mi się pytanie…

Z artykułu (bardzo przydatnego) wnioskuje, iż mogę je wyrejestrować jako nowy właściciel ale nie jest doprecyzowane czy mam to zrobić w urzędzie komunikacji, adekwatnym do mojego miejsca zamieszkania czy do osoby widniejącej w dowodzie rejestracyjnym ?

Zastanawia mnie to, czy ponoszę jakieś dodatkowe koszty np. związane z tym, że najpierw trzeba to autko zarejestrować i dopiero potem można je wyrejestrować? Czy wyrejestrowanie następuje z automatu? Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż nigdzie nie mogę jej znaleźć.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Małgorzata

Witam

nie ma takiej potrzeby, żeby rejestrowała Pani na siebie auto. Z potwierdzeniem zezłomowania może się Pani udać do swojego urzędu i posiadając całą dokumentację dokonać wyrejestrowania pojazdu.

Pozdrawiam

MAMA
MAMA
1 rok temu

Witam.Moj syn kupil auto rowne 2 lata temu i nie przerejestrowal go na siebie do tej pory.Placi ubezpieczenie,robi przeglady.Syn nie mieszka w Polsce,auto stoi na parkingu juz 5 mcy bez ruchu.Zaczelo sie psuc,syn chce sie go pozbyc.Czy moze auto zezlomowac?Oddac na szrot….cokolwiek ?Takzeby bylo zgodnie z prawem.Co nalezy teraz zrobic?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  MAMA

Dzień dobry, musi być zachowana ciągłość umów kupna-sprzedaży. Jeśli syn nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym, a poprzedni właściciel, to zapewne konieczne będzie przedstawienie umowy kupna-sprzedaży spisanej z poprzednim właścicielem auta.

tadeusz
tadeusz
5 lat temu

mam problem kupil gosc sam.cie.zrobil mnie capo nie oddol umowy ja natomiast mam dowod po wielu rozmowach nic to nie dalo urzad liczy podatek podac do sadu niemam swiadkow bedzie slowo przeciw slowu jestem emerytem sprawa ciagnie sie juz dlugo mam potracenia z emertury jprosze o pomoc w jaki sposob wyjsc z tej sytuacji

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  tadeusz

Dzień dobry

gdyby mógł Pan opisać sprawę krok po kroku : kto od kogo kupił samochód, kto został właścicielem, gdzie jest Pana umowa ?

Pozdrawiam

Justyna
Justyna
5 lat temu

Witam. Mam problem ze złomowaniem auta. Jestem kolejnym właścicielem. W dowodzie jest ktoś inny. Umów jest cztery. Jednak na drugiej nie ma daty. I na tym właśnie polega problem. Co mogę zrobić. Ciągłość umów jest zachowana. Pozdrawiam

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Justyna

Dzień dobry

jedynym sposobem jest ustalenie poprawnej daty sprzedaży. Czy próbowała już Pani zezłomować auto?

Pozdrawiam

Stefan
Stefan
5 lat temu

Witam, sprzedałem auto zarejestrowane w Polsce obywatelowi ukrainy, auto zostało sprzedane we wrzesniu 2016 roku, teraz mamy styczen 2017 a ja nie zgłosiłem sprawy w wydziale komunikacji, czy moge to zrobic teraz bez żadnych konsekwencji?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Stefan

Sam fakt przekroczenia 30 dniowego terminu na poinformowanie WK o zbyciu samochodu w praktyce nie budzi żadnych konsekwencji prawnych. Termin ten ustanowiony został raczej w interesie potencjalnych zbywców.

Bogdan
Bogdan
5 lat temu

Mam pytanie jak sprzedałem auto i chcę zawiadomic o tym wydział a jak mam problem bo mam mały dług w biku czy to nie będzie problem

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Bogdan

Jak wynika z powyższego tekstu, istnieje obowiązek poinformowania WK o zbyciu pojazdu, co oznacza, że tak czy inaczej będzie Pan musiał to zrobić. Sam fakt, że ma Pan zarejestrowany dług w BIKu nie ma zawiązku z poinformowaniem WK o sprzedaży samochodu.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Dobry wieczór.
Ja mam trochę inną „zagwózdkę”, W moim samochodzie „poległ” silnik razem ze skrzynią biegów (automat). Te dwa elementy zostały wymontowane, a że ich numery fabryczne nie widnieją w żadnej dokumentacji (oprócz fabrycznej), oddałem zaprzyjaźnionemu mechanikowi na części – umowy nie spisaliśmy ze względu na niewielką wartość. Pozostało mi nadwozie, dobrze wyposażone, znacznej wartości, ale jak by nie było nie jest to samochód. Niebawem kończy się polisa OC, złomował nie będę z powodu różnicy wartości, a oferowanej przez „złomiarzy” ceny. Jest osoba zainteresowana zakupem nadwozia mojego „byłego” samochodu, ale jak mamy spisać umowę? Nabywca nie kupuje samochodu, tylko jego karoserię. Czy ja na podstawie umowy kupna-sprzedaży elementu samochodu mogę go wyrejestrować,a czy kupujący musi go rejestrować w WK?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Piotr

Dzień dobry,
w opisanej przez Pana sytuacji nie istnieje możliwość wyrejestrowania pojazdu. Powody wyrejestrowania samochodu to: przekazanie pojazdu (lub niekompletnego pojazdu) do przedsiębiorstwa prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorstwa prowadzącego punkt zbierania pojazdów, kradzież pojazdu
wywóz pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę, zniszczenie (kasacja) pojazdu za granicą, udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności.
Tak więc, w sytuacji sprzedaży karoserii informuje Pan jedynie WK, w którym ,,pojazd” jest zarejestrowany, o jego zbyciu (nie wyrejestrowując go). Nabywca ma obowiązek kontynuowania/zawarcia OC, chyba że spełni jedną z powyższych przesłanek i wyrejestruje ,,samochód”.
Pozdrawiam

Marta
Marta
5 lat temu

Witam. Mam problem Odziedziczyłam 10 lat temu, wspólnie z synem samochód ciężarowy. Syn najprawdopodobniej sprzedał go komuś bez żadnej umowy. Nie mam do niego żadnych dokumentów. Prezydent nalicza mi podatek za samochód, od tego samochodu, a ja go w życiu na oczy nie widziałam. Jak mam ten samochód wyrejestrować?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Marta

Wyrejestrowanie samochodu może nastąpić w ściśle określonych sytuacjach, tj: przekazanie pojazdu (lub niekompletnego pojazdu) do przedsiębiorstwa prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorstwa prowadzącego punkt zbierania pojazdów, kradzież pojazdu, wywóz pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę, zniszczenie (kasacja) pojazdu za granicą, udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności. Jeśli powyższe okoliczności nie zaszły, nie ma podstaw do wyrejestrowania samochodu. Proszę zatem ustalić dane osoby, która kupiła pojazd i zgłosić jego sprzedaż do wydziału komunikacji i do ubezpieczyciela podając dane nowego właściciela. Niezbędnym jest przede wszystkim sporządzenie umowy kupna sprzedaży. Jeżeli nie sporządzono umowy kupna sprzedaży,formalnie w dalszym ciągu jest Pani współwłaścicielką samochodu.

Bogusia
Bogusia
5 lat temu

Witam
Samochód którym podróżował mój syn uległ wypadkowi w Niemczech. Samochód został zezłomowany w Niemczech gdyż koszty przywozu do Polski były za wysokie. Posiadam fakturę przetłumaczoną na język polski przez tłumacza przysięgłego z holowania i złomowania, na której wpisany jest numer nadwozia , numer rejestracyjny i data wykonania usługi oraz dane właściciela pojazdu. Chciałam wyrejestrować samochód w wydziale komunikacji jednak mi odmówiono gdyż powinnam jeszcze mieć zaświadczenie o demontażu. Czy faktura nie jest wystarczającym dokumentem?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Bogusia

Moim zdaniem faktura stanowi dokument potwierdzający fakt, że pojazd został zezłomowany, ponieważ, jak Pani pisze, jest data wykonania usługi. Ustawa wyraźnie wskazuje jednak sytuacje, w których pojazd podlega wyrejestrowaniu.
Według mnie może się Pani powołać na zapisy art. 79 ust 1 okt 4 albo 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, które mówią, że pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku:
 4) zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą;
 5) udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;

Bogusia
Bogusia
5 lat temu

Witam
Jednak problem jest dalej gdyż wydział komunikacji upiera się że musi być zaświadczenie o oddania samochodu do demontażu a faktura jest tylko dokumentem że zapłaciłam za złomowanie ręce opadają. Moje tłumaczenia że faktura jest za wykonaną usługę a zaświadczenie tylko o przyjęciu do demontażu nic nie dają. Nie wiem co mam robić dalej.Bogusia

Ewelina
Ewelina
5 lat temu

Witam moj maz sprzedal auto ponad miesiac temu a teraz jest w Zk a nie wyrejestrowal go ani nie zglosil do TU czy ja moge to zrobic za niego jak tak to jak i czy wiaze sie to z jakas oplata

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Ewelina

Jeśli nie macie Państwo rozdzielności majątkowej, może Pani działać w zaistniałej sytuacji.
Przede wszystkim należy poinformować ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu i o danych nabywcy. Należy zrobić to jak najszybciej, bo do momentu poinformowania ubezpieczyciela odpowiadacie Państwo za zapłatę składki (o ile nie została zapłacona).
W przypadku sprzedaży pojazdu, nie składa się wniosku o wyrejestrowanie, a jedynie zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Po sprzedaży pojazdu trzeba zawiadomić o tym wydział komunikacji w terminie nieprzekraczającym 30 dni od podpisania umowy z kupującym. Zawiadomienie takie należy złożyć w urzędzie, który dokonał tej rejestracji.

Karolina
Karolina
5 lat temu

Witam,
jestem współwłaścicielem samochodu i chciałabym go zezłomować. Niestety właściciel samochodu nie żyje. Czy jest możliwość żebym wyrejestrowała auto sama?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Karolina

Tak, nie widzę przeciwwskazań.

Karolina
Karolina
5 lat temu

A czy w wydziale komunikacji przy wyrejestrowaniu samochodu muszę przestawić dokument np. akt zgonu właściciela samochodu ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Karolina

W celu uzyskania informacji, jakie dokumenty są niezbędne w tej sytuacji, sugeruję kontakt z Wydziałem Komunikacji.

Rafał
Rafał
5 lat temu

Witam.
chciałbym wyrejestrować auto w urzędzie. samochód nie jest sprawny, w chwili obecnej szukam osoby, która by go kupiła na częsci, jeżeli mi się nie uda będę go złomował. ubezpieczyciel OC wznowił mi polisę, niestety przegapiłem termin na jej anulowanie i z automatu została przedłużona. czy mogę wyrejestrować taki pojazd w urzędzie, przedstawić dowód wyrejestrowania do ubezpieczyciela i zapłacić tylko za okres trwania przedłużonej umowy (w tej chwili ok miesiąc), a nie za całość OC?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Rafał

Tak, jeżeli wyrejestruje Pan pojazd, należy się zwrot nadpłaconej składki. Należy wystąpić do ubezpieczyciela z takim wnioskiem. Na marginesie dodam, że dobrze się stało, że nie wypowiedział Pan umowy w terminie, bo byłaby przerwa w ubezpieczeniu i zapłaciłby Pan karę. Obowiązek posiadania OC wygasa z chwilą wyrejestrowania samochodu.

Marlena
Marlena
5 lat temu

po śmierci taty oddałam wrak starego motoroweru wraz z innym złomem zalegającym w piwnicy przygodnemu złomiarzowi nieświadoma tego, ze trzeba go wyrejestrować i stałam się właścicielką jako spadkobierczyni. Złozyłam wniosek o wyrejestrowanie w Wydziale Komunikacji, ale Wydział Komunikacji w Kamiennej Górze wzruszył ramionami i wydał mi decyzje odmowna ponieważ nie ma na to paragrafu. Wyjaśniłam wszystko dokładnie w oświadczeniu i dodatkowo złożyłam oświadczenie o całkowitej utracie pojazdu i że jestem pouczona o składaniu fałszywych zeznań. Jaki inny dokument mogłabym dostarczyć potwierdzający fakt oddania przygodnemu złomiarzowi motorowerku, tego Wydział Komunikacji nie potrafił powiedzieć. Chciałam zapłacić tą opłatę, ale o tym nie ma nawet mowy. Do końca życia mam opłacać OC za martwą duszę ? Jeśli popełniłam uchybienie chcę ponieść karę, ale przecież nie mogę mieć dożywocia, bo Wydział Komunikacji nie chce wyrejestrować. To jakiś absurd. Pani podaje w artykule, że to jest możliwe.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Marlena

Zgodnie z art. 79 ust 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym ,,Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności” – ten przepis dotyczy sytuacji opisanej powyżej. Proszę się na niego powołać.

Marlena
Marlena
5 lat temu

Na ten przepis się powołałam właśnie. Ale dostałam decyzję odmowną. Bo nie udokumentowałam utraty pojazdu właściwymi dokumentami, jak napisano w uzasadnieniu. że moje oświadczenie w którym zastrzegłam sama, że jestem pouczona o art.233.KK o składaniu fałszywych zeznań o utracie pojazdu poprzez oddanie go przygodnemu złomiarzowi nie spełnia wymaganych dokumentów przez ustawę. A niby jak mogę to inaczej udokumentować? Na to pytanie Wydział Komunikacji odpowiedzieć nie potrafi. Przecież nawet jakby udało mi się zaczaić pod śmietnikiem i odszukać tego złomiarza, co właściwie jest niewykonalne, to mi nie podpisze , ze dostał ten złom. Wysunięto także argument, że ktoś może jeździć na tym pojeździe. To fakt tego nie da się wykluczyć, bo mógł naprawić itp. Ale przecież w sytuacji kradzieży także ktoś może, a nawet z pewnością jeździ. Ale ja utraciłam posiadanie, nie byłam nigdy użytkownikiem, ani nie będę . Potwierdzenie rejestracji na zmarłego tatę zdałam w Wydziale Komunikacji. Odwołuję się do SKO od tej decyzji, bo dokument prywatny ma przecież taką sama wagę i w Prawie o ruchu drogowym wcale nie pisze, że ma być urzędowy. A jeśli Sąd także uzna że decyzja odmowna jest słuszna? To zakrawa na jakiś absurd. Ten motorower po tacie został wyprodukowany w 1985r. to naprawdę była tylko kupa złomu. Pytanie do pani jako ubezpieczyciela. Jeśli ten motorower będzie zarejestrowany dalej, jako martwa dusza, to będę musiała do końca życia opłacać ubezpieczenie OC jako spadkobierczyni po ojcu? a potem moi spadkobiercy/ i tak aż do końca świata??
Jeśli Dołącz do dyskusji

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Marlena

Proszę poczekać na decyzję SKO. Wierzę, że będzie ona na Pani korzyść. Odpowiadając na Pani pytanie – umowa OC rozwiązuje się w sytuacjach określonych w art. 33 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, tj:
1) z upływem okresu, na który została zawarta;
2) z chwilą wyrejestrowania pojazdu mechanicznego;
3) z dniem odstąpienia od umowy w przypadku określonym w art. 29 ust. 3;
4) w przypadkach określonych w art. 31 ust. 1 i 4;
5) z chwilą udokumentowania trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu mechanicznego w okolicznościach niepowodujących zmiany posiadacza, z uwzględnieniem art. 79 ust. 1 pkt 5 ustawy – Prawo o ruchu drogowym;
6) z upływem 3 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, z uwzględnieniem art. 474 i art. 476 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze
7) z chwilą zarejestrowania pojazdu mechanicznego za granicą;
8) z dniem odstąpienia przez ubezpieczającego od umowy w trybie określonym w art. 40 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta;
9) z dniem wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 79 ust. 1 pkt 1 lub 6 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, albo równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie;
10) z dniem wypowiedzenia umowy zgodnie z art. 28a ust. 1.
Jeżeli nie zostanie spełniona żadna z powyższych przesłanek, niestety umowa nie rozwiąże się.

Marlena
Marlena
5 lat temu

Załatwione !!! SKO w Jeleniej Górze poparło moje odwołanie. I uchyliło decyzję odmowną Wydziału Komunikacji w Kamiennej Górze, polecając im wyrejestrowanie . To Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze wezwało mnie na przesłuchanie , o które sama poprosiłam w swoim odwołaniu. Ludzie w tym SKO w Jeleniej Górze byli kompetentni, mili i bardzo pomocni. Potraktowano mnie tam jak człowieka a nie paragraf ( vide Wydział Komunikacji w Kam.Góra) . Musiałam wnieść tą opłatę na rzecz Gminy w wysokości 662 zł bo tak przewiduje Ustawa, ale to już nieważne. Ważne, że mogę spać spokojnie i nie wisi nade mną miecz Damoklesa. Wielkie dzięki SKO w Jeleniej Górze !!!!

Kamila
Kamila
5 lat temu

Witam
Czy pojazd zarejestrowany w Polsce spalony we Francji przechowywany na parkingu Policyjnym można wyrejestrować w Polsce? Posiadam następujące dokumenty: zgłoszenie spalenia, potwierdzenie przyjęcia i wydania pojazdu z parkingu policyjnego, dokument nieodpłatnego przeniesienia własności w celu jego kasacji sporządzony przez właściciela a firmą X. Nie posiadam dokumentu potwierdzającego kasację pojazdu, dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Kamila

Tak, jak najbardziej. Skoro pojazd był zarejestrowany w Polsce, także tutaj należy go wyrejestrować.

Dominika
Dominika
5 lat temu

Witam,
Mój tata kilka dni temu sprzedał samochód. Problem polega na tym, że fizycznie nie może iść i wyrejestrować samochód, ponieważ jest po amputacji nogi (5 tyg po amputacji). Nie ma możliwości żeby podjechać fizycznie i nie ma kto pomóc w tej kwestii, ponieważ brat nie mieszka w Polsce, a ja mieszkam w Poznaniu. Bardzo proszę o informację, jak możemy tę kwestię załatwić. Córka Dominika

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Dominika

Tata może udzielić pełnomocnictwa innej osobie, która w jego imieniu dokona formalności w urzędzie. Pełnomocnictwo takie powinno być udzielone w formie pisemnej i nie jest konieczne udzielanie go w formie aktu notarialnego bądź z podpisami notarialnie poświadczonymi. Trzeba pamiętać, że takie pełnomocnictwo podlega opłacie skarbowej (jej brak nie może jednak spowodować odmowy wyrejestrowania samochodu). Wyrejestrowania samochodu można dokonać również za pośrednictwem platformy ePUAP.

Maciej
Maciej
5 lat temu

Witam zakupiłem auto ,jakieś poł roku temu ,też tego samego dnia go sprzedałem ,jednak niedługo potym zdarzeniu wyjechałem w zagranicę ,po powrocie zauważyłem że dostałem masę powiadomień o nieopłacony OC ,i dopiero po chwili doszło domnie że niezglosilem tego faktu a właścicie niezarejestrowal tego pojazdu ,czy mogę po pul rocznej przerwie wysłać im ta umowę i zejdą ze mnie odnośnie tej składki za te auto.

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Maciej

Witam. Ubezpieczyciel najprawdopodobniej przedłużył automatycznie umowę i ubiega się za opłacenie składki za odnowienie. Jeśli wyśle Pan umowę kupna sprzedaży ubezpieczyciel rozwiąże odnowienie i nie będzie już wysyłał wezwań do zapłaty.

Michał
Michał
5 lat temu

Witam.
Chcialbym zezlomowac samochód na Stacji Demontazu Pojazdów. A potem wyrejestrowac w Wydziale Komunikacji. Nie jestem jednak jego wlaścicielem tego auta. Mam umowe kupna- sprzedazy. Dowód rejestracyjny i umowa OC są na poprzednią włascicielkę. Karta pojazdu zostala zgubiona przez poprzednią wlaścicielkę. Mam oświadczenie od niej, ze zgubila kartę pojazdu. Czy bede mial jakiekolwiek problemy w obu tych instytucjach przy pozbywaniu się auta?

Łukasz
Łukasz
5 lat temu

Witam, a ja chciałbym się dowiedzieć co mam zrobić w sytuacji gdy samochód jest zarejestrowany na mnie ale stoi na placu nieużywany i chciałbym go wyrejestrować w Wydziale Komunikacji bo zbliża i się termin OC a nie chcę go już opłacać bo użytkuję inny samochód.Problem polega na tym że nie chciałbym go oddawać na złom czy inny szrot tylko wolałbym sprzedać na części:) Pozdrawiam

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Łukasz

Witam. Niestety na dzień dzisiejszy jedyną szansą na wyrejestrowanie auta jest zezłomowanie pojazdu. Obecnie przepisy nie przewidują możliwości wyrejestrowania, bez okazania zaświadczenia potwierdzającego demontaż/złomowanie pojazdu.

MAria
MAria
5 lat temu

Samochód po wypadku (nie z mojej winy). Szkoda całkowita. Co mam z nim dalej zrobić? Stoi na posesji u znajomych.

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  MAria

Witam. Ubezpieczyciel nie zaproponował sprzedaży wraku? Co do zasady z pismem informującym o rozliczeniu szkody całkowitej ubezpieczyciel podaje dane kontaktowe do osoby, która jest skłonna odkupić wrak auta.

Mirosława
Mirosława
4 lat temu

Jak wyrejestrować przyczepkę samochodową o niskiej wartości zarejestrowana na osobę już nieżyjącą od kilku lat i przy braku dowodu rejestracyjnego ( składki OC opłacane na bieżąco przez żonę)

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Mirosława

W takim przypadku należy przeprowadzić postępowanie spadkowego. Następnie sąd wyda dokument stwierdzający nabycie spadku, wraz z nim i z dowodem rejestracyjnym należy się udać na stację demontażu pojazdu. Wtórnik dowodu rejestracyjnego można uzyskać w wydziale komunikacji składając odpowiedni druk.

Marlena
Marlena
4 lat temu

Witam, w związku z przeprowadzką do Niemiec będę zmuszona przerejestrować tam auto . Ile mam dni na wyrejestrowanie auta w Polsce i czy muszę zdać tablice rejestracyjne w WK w Polsce?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Marlena

Dzień dobry, najlepiej w tej sprawie skontaktować się z Pani wydziałem komunikacji i dopytać, czy jeżeli auto zostanie zarejestrowane za granicą, to czy automatycznie będzie wyrejestrowane z Polski, czy może wymagają dostarczenia jakichś dodatkowych dokumentów. Spotkaliśmy się już z różnymi opiniami klientów, różnie to działa w zależności od danego urzędu.

ewa
ewa
4 lat temu

dzien dodry, bardzo prosze o porade. Mam zarejestrowane auto w Polsce, ale musze wyjechac za granicę i bede musiala sie wymeldowac. Nie zabieram ze soba auta, poniewaz chce z niego korzystac, podczas planowanych urlopów w kraju (ok 90 dni w roku). Czy auto moze pozostac zarejestronane w Polsce, mimo ze juz nie bede tu zameldowana?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  ewa

Dzień dobry. Tak. Co więcej wymeldowanie nie upoważnia jeszcze do wyrejestrowania auta. Tak jak pisaliśmy w artykule wyrejestrowanie pojazdu jest konieczne w następujących sytuacjach:
– przekazania pojazdu (lub niekompletnego pojazdu) do przedsiębiorstwa prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorstwa prowadzącego punkt zbierania pojazdów
– kradzieży pojazdu
– wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę
zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą
– udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  ewa

Dzień dobry,
Oczywiście, że może Pani tak zrobić. Jeśli pojazd będzie nadal zarejestrowany w kraju, to wręcz musi być ubezpieczony.

Mira
Mira
4 lat temu

Witam wraz autem na polskich tablicach przyjechalam do Holoandi chce przerejestrowac auto na tablice holenderskie jakie dokumenty mam dostarczyc (czy zglosic )do urzedu komunikacji w Polsce

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Mira

Dzień dobry, polecam skontaktować się z wydziałem komunikacji, w którym rejestrował Pan auto w Polsce oraz dopytać, czy będą potrzebne jakiekolwiek dokumenty, czy może wystarczy sam fakt rejestracji auta w Holandii. Niektóre wydziały komunikacji różnie działają, więc najlepiej dopytać w tym konkretnym.

Anonim
Anonim
4 lat temu

Witam samochód jest na zlomowisku od 2015 r. Lecz nie mamy żadnego dokumentu od nich ponieważ dowód samochodu poprzedni właściciel twierdził że da nam po paru dniach A okazało się że ten dowód zabrała mu policja. Chcemy wyrejestrowac ten samochód Ale zgubiona została umowa kupna z tą osobą. Właścicielem samochodu był jeszcze ktoś inny . Ten od którego kupowalismy nie zdążył przerejestrowac na siebie i mam sprzedał z nim zero kontaktu. Posiadamy tylko tablice . Jak teraz wyjerestrowac ten samochód . Od cały czas nalicza opłaty.

Anonim
Anonim
4 lat temu

Witam samochód jest na zlomowisku od 2015 r. Lecz nie mamy żadnego dokumentu od nich ponieważ dowód samochodu poprzedni właściciel twierdził że da nam po paru dniach A okazało się że ten dowód zabrała mu policja. Chcemy wyrejestrowac ten samochód Ale zgubiona została umowa kupna z tą osobą. Właścicielem samochodu był jeszcze ktoś inny . Ten od którego kupowalismy nie zdążył przerejestrowac na siebie i mam sprzedał z nim zero kontaktu. Posiadamy tylko tablice . Jak teraz wyjerestrowac ten samochód . Oc cały czas nalicza opłaty.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Anonim

Dzień dobry, w takim przypadku niestety nie będzie można wyrejestrować pojazdu. W Wydziale Komunikacji wymagane jest przedstawienie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Proponuję skontaktować się ze zbywcą aby spisać ponownie umowę kupna-sprzedaży, która również jest potrzebna aby zezłomować pojazd ( jeśli pojazd jest nieprzerejestrowany). Przypominam, że obowiązkiem zbywcy jest przekazanie nowemu właścicielowi dowodu rejestracyjnego.

Halina
Halina
4 lat temu

Czy wyrejestrowując zezłomowany samochód muszę mieć opłacone jego OC ,czy ono wygasa w dniu kasacji?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Halina

Dzień dobry, jeżeli chce Pani wyrejestrować pojazd, to auto musi mieć ważne OC. Wydział Komunikacji wyda decyzję o wyrejestrowaniu, następnie kopię tego dokumentu należy przesłać do ubezpieczyciela, aby mógł rozwiązać umowę OC.

katarzyna
katarzyna
4 lat temu

witam niedawno zezłomowałam samochód. nie był przerejestrowany na mnie. czy muszę jechać do innego miasta go wyrejestrować czy mogę to zrobić u siebie. oczywiście wszystkie dokumenty posiadam ale nie oddali mi tablic rejestracyjnych czy bez tego tez go wyrejestruje?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  katarzyna

Dzień dobry, ze stacji demontażu powinna Pani otrzymać zaświadczenie o demontażu, unieważniony dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne. Następnie należy przedstawić te dokumenty w Wydziale Komunikacji, w przypadku braku tablic
należy przedstawić stosowne oświadczenie. Jeśli pojazd nie został przerejestrowany, należy udać się na stację demontażu wraz z umową kupna-sprzedaży.

Pochwatka 46
Pochwatka 46
4 lat temu

Witam. niedawno sprzedałem samochód który nie był przerejestrowany na mnie. Chciałam się dowiedzieć czy muszę zgłaszać ten fakt w wydziale komunikacji? dodam że auto miało 3 umowy kupna sprzedaży moja była czwartą.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Pochwatka 46

Dzień dobry, jeśli pojazd nie był przerejestrowany na Panią, to według mnie nie ma obowiązku informowania wydziału komunikacji o fakcie sprzedaży, jednak polecam upewnić się jeszcze w WK.

Lilly007
Lilly007
4 lat temu

Witam, rejestrowałam auto w mieście X, obecnie nadaje się do kasacji. Czy po demontażu pojazdu będę mogła dokonać wyrejestrowania w mieście Y, w którym obecnie mieszkam, czy w mieście w którym rejestrowałam auto?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Lilly007

Dzień dobry, Zgodnie z art. 79 ust 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym „Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności”

Luu
Luu
4 lat temu

Dzień dobry,
Chcę przekazać swój pojazd do demontażu, OC kończy się 25 lipca 2018, czy jeżeli samochód zezłomuje przed zakończeniem ubezpieczenia OC to możliwe jest jego wyrejestrowanie w urzędzie po 25 lipca 2018? Czy w takim przypadku jest konieczność przedłużenia OC na zezłomowany już pojazd?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Luu

Dzień dobry, wystarczy przesłać ubezpieczycielowi zaświadczenie o demontażu albo o wyrejestrowaniu, które poświadczy, że auto już nie istnieje i wtedy ubezpieczenie OC wygaśnie z dniem zezłomowania/wyrejestrowania.

Barbara
Barbara
4 lat temu

witam mam pytanie moje auto uległo wypadkowi za granicą ja nie była, winna na parkingu przed domem skasowane zostało ale firma kupiła odemnie to auto za 50 eur teraz mam pytanie w jakim terminie musze wyrejestrować auto bo pracuję i nie mam wolnego ani urlopu dokumenty mam wszystkie

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Barbara

Dzień dobry, Należy powiadomić towarzystwo ubezpieczeń, w którym miała Pani wykupione ubezpieczenie OC. Powinna Pani podać ubezpieczycielowi dane nabywcy takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL (o ile został nadany) lub nazwę, siedzibę i numer REGON. Na powiadomienie ubezpieczyciela jest 14 dni. Powiadomić należy również Wydział Komunikacji, w którym rejestrowała Pani swój samochód – składając pisemne zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Na złożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu jest 30 dni.

Surfer
Surfer
4 lat temu

Witam prosiłbym o jasne wyjaśnię czy po zezłomowaniu pojazdu można odrazu powiadomić ubezpieczyciela czy trzeba najpierw udać się do wydziału komunikacji?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Surfer

Dzień dobry,to zależy od firmy ubezpieczeniowej. Niektórzy ubezpieczyciele akceptują dokument ze stacji demontażu a inne tylko i wyłącznie decyzję o wyrejestrowaniu z wydziału komunikacji.

Borys
Borys
4 lat temu

Dzień Dobry ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wyrejestrowania. A mianowicie, oddałem auto do utylizacji przed dwoma laty i jeszcze pojazdu nie wyrejestrowalem do dziś. Ze względu na polskie przepisy prawa oplacalem dalej ubezpieczenie OC chciałbym w końcu ten pojazd wyrejestrować. I teraz moje pytanie brzmi czy będzie naliczana z tego powodu jakąś kara czy będę musiał opłacić tylko opłatę skarbowa?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Borys

Dzień dobry, kary za zwłokę nie są naliczane z tego powodu.

Kasia
Kasia
4 lat temu

Dzień dobry. Zamierzam zakupic samochod we wloszech. Czy samochod musi byc wyrejestrowany z Wloch abym mogla go zarejwstrowac w Polsce?
Czy mozliwa jest procedura, ze najpierw zarejestruje samochod w Polsce a pozniej wyrejestruje go we Wloszech?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Kasia

Dzień dobry, pojazd należy wyrejestrować w miejscowym wydziale komunikacji, następnie pobrać wywozowe tablice rejestracyjne do których też zostanie wydany dowód rejestracyjny. Na podstawie tych dokumentów będzie możliwość zarejestrowania pojazdu w naszym kraju.

Kasia
Kasia
4 lat temu

Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz!
Czy musze podjac taka sama procedure jeśli samochod mam zamiar przewiesc na lawecie?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Kasia

Jeśli auto zostanie przewiezione na lawecie, to nie trzeba będzie pobierać tablic wywozowych. Aby wyrejestrować auto proponowałbym udać się ze zbywcą pojazdu do wydziału komunikacji.

Patyyk
Patyyk
4 lat temu

Witam mam takie pytanie co muszę zrobić jak chce sprzedać samochód w niemczech na polskich tablicach ? Musze gdzies to zglosic i czy zabrac swoje polskie tablice

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Patyyk

Dzień dobry, można dokonać standardowej sprzedaży auta (tak, jak w Polsce) Poza dowodem rejestracyjnym należy przekazać nabywcy aktualne OC i tablice rejestracyjne. Po sprzedaży auta trzeba będzie powiadomić wydział komunikacji. Wszystkie formalności zostaną dokończone wtedy, gdy nabywca pojazdu zarejestruje kupiony samochód u siebie w kraju. Gdyby sprzedaż auta odbyła się na terenie Polski, to można byłoby udać się z nabywcą do wydziału komunikacji i wyrejestrować auto. Wtedy nabywca otrzymałby tablice wywozowe oraz czasowy dowód rejestracyjny.

Marekkk
Marekkk
4 lat temu

Dzień dobry, czy mógłbym prosić o wyjaśnienie zjawiska wyrejestrowania pojazdu(pow. 3,5t) z potrzeb własnych? Moja firma zmierza ku sprzedaży samochodu ciężarowego, jednak stoi on nieużywany i chcemy uniknąć kosztów związanych z różnymi opłatami za niego do momentu sprzedaży, a że jest to pojazd dość specyficzny może to chwilę potrwać.
Pozdrawiam

Vasyl
Vasyl
4 lat temu

Mam zarejestrowany samochod w Koszalinie. Chcial bym wyejestrowac go w celiu rejestracji za granica(Ukrainie). Czy moge to zrobic w inym urzadzie, naprzyklad Lublin lub Wroclaw. Czy musze osobiscie to robic czy moge muj kolega to zrobic?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Vasyl

Pojazd można wyrejestrować w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania.

Ruslan
Ruslan
4 lat temu

witam, jak auto kupione po umowie kupna od wlasciciela polaka a kupcem jest ukrainiec czy moze obywatel ukrainy osobiscie wyrejestrowac auto i czy potrebny jest wazny przeglad i oc jak auto jusz zostalo wywieziono na ukraine i nie potzrebuje tablic zjazdowych? jakie papiery potrzebno z saba miec

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Ruslan

Dzień dobry, taka osoba może wyrejestrować pojazd i niezbędne przy tym będzie posiadanie aktualnego ubezpieczenie OC.

Andrii
Andrii
3 lat temu

Kupiłem auto w Warszawie jestem cudzoziemcem .Mam umowe kupna – sprzedarzy, karte pojazdu i dowód osobisty.Auto chce wywieźć za granice .
Alie nie wiem jak ja mam wyrejestrować go w Polsce.I czy mogę go wyrejestrować w drugim województwie?
Czekam na pomoc
Przepraszam za błędy w pismie

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Andrii

Dzień dobry, może Pan wyrejestrować pojazd z powodu wywozu za granicę. Należy udać się do Wydziału Komunikacji w którym pojazd jest zarejestrowany i tam dokonać jego wyrejestrowania.

karusia
karusia
3 lat temu

Witam,
mam pytanie zmarła mi mama i zostawiła po sobie samochod czekam na stwierdzenie nabycia spadku. Problem w tym,ze ubezpieczenie sie konczy w lutym ja nie mam prawa jazdy wiec nie bede nim jezdzic czy moge wyrejstrowac samochod w tej sytuacji? i zarejstrowac dopiero jak bedzie uzywany?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  karusia

Dzień dobry, niestety nie ma możliwości w takim przypadku wyrejestrowania pojazdu. Auto można wyrejestrować po zezłomowaniu. Jeśli nie zostanie zezłomowane ani sprzedane, to musi posiadać ubezpieczenie OC.

David 75
David 75
3 lat temu

Witam
Będąc na urlopie sprzedałem swój samochód w Niemczech, który jest zarejestrowany w Polsce, czy zgodnie z Art. 79 ust.1 pkt.3 Ustawy prawo o ruchu drogowym mogę ten pojazd wyrejestrować w wydziale komunikacji załączając odpowiednie dokumenty zgodne z rozporządzeniem w sprawie rejestracji pojazdów tj. §21 ust.1 pkt.3 ( umowa kupna – sprzedaży , oświadczenie o zbyciu pojazdu za granicą.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  David 75

Dzień dobry, oczywiście w przypadku sprzedaży pojazdu za granicę należy pojazd wyrejestrować. W tej sprawie trzeba się zgłosić do Wydziału Komunikacji właściwego dla miejsca zarejestrowania pojazdu.

David 75
David 75
3 lat temu

Dzień dobry, po dostarczeniu wymaganych dokumentów tj. wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, umowy kupna sprzedaży pojazdu obywatelowi Niemiec oraz mojego oświadczenia o zbyciu pojazdu za granicę Wydział Komunikacji w mojej miejscowości odmówił wyrejestrowania pojazdu twierdząc że ja nie jestem już właścicielem pojazdu i że w tym momencie może wyrejestrować pojazd tylko nowy właściciel który nabył ode mnie pojazd w Niemczech. Więc jak to się ma do istniejących przepisów: Art. 79 ust.1 pkt.3 Ustawy prawo o ruchu drogowym + załączone odpowiednie dokumenty zgodne z rozporządzeniem w sprawie rejestracji pojazdów tj. §21 ust.1 pkt.3 ( umowa kupna – sprzedaży , oświadczenie o zbyciu pojazdu za granicę).

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  David 75

Dzień dobry, jeśli sprzedał Pan auto, to powinien Pan w wydziale komunikacji zgłosić zbycie auta, natomiast auta się nie wyrejestrowuje.

Ryszard
Ryszard
3 lat temu

Witam, sprzedałem auto, wrzesień 2018 rok, obywatelowi Ukrainy tylko na dane z paszportu. Dane zamieszkania w Polsce nie miał podparte umową najmu więc ich nie wpisałem. W grudniu 2018 skończyło się ubezpieczenie OC. Obecnie ubezpieczyciel żąda ode mnie kolejnej wpłaty gdyż nie podałem danych zamieszkania. Po rozmowie telefonicznej z agentem ubezpieczeniowym mam podać dane zamieszkania w Polsce których nie wpisałem.W poszukiwaniu tego obywatela Ukrainy osobiście sprawdzałem te dane jak się okazało on tam już nie mieszka. Czy poniosę konsekwencję prawne z tego tytułu jak podam te dane zamieszkania w Polsce które mi podał słownie.

Natalia
Natalia
3 lat temu

Dzień dobry,
Ojciec miał wypadek spowodowany przez kierowcę tira. Sprawa się toczy, potrzebne jest przesłuchanie ojca, który przebywa w śpiączce. Jak się nie da, będzie wniosek o rekonstrukcje zdarzenia. Kierowca tira przyznał się do winy na przesłuchaniu. Właścicielka auta jest moja mama, więc będą dwie osobne sprawy o odszkodowanie. Auto jest do kasacji (jest w częściach), ale jest jeszcze potrzebne do oględzin przez rzeczoznawców. Czy można je już wyrejestrować? Nie wiadomo jak potoczy się sprawa i czy ojciec wyjdzie z tego wypadku. Nie chcemy się pozbywać auta jeszcze, ale nie ma powodu aby ponosić koszty, skoro auto stoi w częściach. Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Natalia

Dzień dobry, z opisanego przez Pana problemu wynika, że na aucie zostanie orzeczona szkoda całkowita. W związku z tym Ubezpieczyciel wypłaci odpowiednie odszkodowanie i możliwe, że zaproponuje kupca na wrak (wtedy nie trzeba będzie wyrejestrowywać pojazdu – auto zmieni właściciela). Ewentualnie wyrejestrować auto można dopiero po kasacji. Niestety nie ma możliwości wcześniejszego wyrejestrowania. Jeśli trzeba będzie zakupić ubezpieczenie, to po kasacji można uzyskać zwrot za niewykorzystany okres polisy OC.

Mario
Mario
3 lat temu

Dzień Dobry
Niedawno sprzedałem samochód z uszkodzeniem silnika osobie prywatnej.
Moje pytanie brzmi czy w moim obowiązku jest wyrejestrowanie samochodu bądź wystarczy złożyć wniosek o zbycie pojazdu oraz powiadomić ubezpieczyciela OC?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Mario

Dzień dobry, po sprzedaży auta się nie wyrejestrowuje. Jedynie powiadamia się Urząd o zbyciu pojazdu i dodatkowo wysyła się Ubezpieczycielowi umowę kupna-sprzedaży, aby wiedział, że auto jest już w posiadaniu przez nowego właściciela.

Ryszard
Ryszard
3 lat temu

Witam, sprzedałem auto, wrzesień 2018 rok, obywatelowi Ukrainy tylko na dane z paszportu. Dane zamieszkania w Polsce nie miał podparte umową najmu więc ich nie wpisałem. W grudniu 2018 skończyło się ubezpieczenie OC. Obecnie ubezpieczyciel żąda ode mnie kolejnej wpłaty gdyż nie podałem danych zamieszkania. Po rozmowie telefonicznej z agentem ubezpieczeniowym mam podać dane zamieszkania w Polsce których nie wpisałem.W poszukiwaniu tego obywatela Ukrainy osobiście sprawdzałem te dane jak się okazało on tam już nie mieszka. Czy poniosę konsekwencję prawne z tego tytułu jak podam te dane zamieszkania w Polsce które mi podał słownie.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Ryszard

Dzień dobry, Ubezpieczyciel będzie wymagał podania adresu zamieszkania, bez tego nie odnotuje zmiany właściciela. Jeśli pamięta Pan jaki był adres zamieszkania nowego właściciela na dzień zawierania umowy, to proszę skontaktować się z Ubezpieczycielem i poinformować go o takim adresie. Ciężko będzie rozwiązać ten problem w inny sposób.

bleshar
bleshar
3 lat temu

Witam,
Parę lat temu sprzedałem motocykl osobie która posłużyła się nie swoimi dokumentami podczas podpisywania umowy (właściciel dokumentów nic i tym nie wiedział i rzekomo nie wie kto to mógł zrobić). Pomijając szczegóły historii, sprawa skończyła się na policji, było prowadzone śledztwo pod kątem sfałszowania umowy. Wszystko wyszło od ubezpieczyciela (nowy właściciel nie opłacił kolejnej składki, z racji że kupił nie na siebie nie przerejestrował go.). Sprawa została umorzona z powodu nie wykrycia sprawcy. Człowiek który posłużył sie nieswoim dokumentem nie został znaleziony. Widzę że motocykl cały czas widnieje jako zarejestrowany na mnie (byłem młody, głupi nie przejmowałem się takim sprawami jaK zgłoszenie sprzedaży itp.). Jak teraz mogę się pozbyć problemu, tj. przestac być formalnie właścicielem tego pojazdu?

bleshar
bleshar
3 lat temu
Reply to  bleshar

Dodam, że wszystkie umowy i dokumenty związane z transakcją są w tej chwili w posiadaniu policji

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  bleshar

Dzień dobry, opisany przez Pana przypadek jest jednostkowy i powinien zostać rozpatrzony indywidualnie przez wszystkie instytucje. Jeżeli umowa nie została sporządzona zgodnie z prawem tzn. że nadal jest Pan właścicielem motocykla a policja powinna Panu pomóc go odzyskać.

Yurii
Yurii
3 lat temu

Dzień dobry
Chcę usunąć samochód z rejestracji, w celu sprzedaży za granicą (obywatele Ukrainy), samochód jest w Ukrainy.
Chcę mieć paszport techniczny po wyrejestrowaniu, ponieważ samochód nie jest jeszcze zarejestrowany na Ukrainie.
Które prawo można powołać? tak, że dali mi go z pieczęcią onulirovaniyu, bo kampania w Warszawie mówi, że na zawsze zabierze paszport..

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Yurii

Dzień dobry, nie wiem czy dobrze zrozumiałem Pana zapytanie ale w przypadku wyrejestrowania pojazdu za granicę otrzymuję Pan unieważniony polski dowód rejestracyjny oraz wywozowe tablice rej.