Pojazd dla nastolatka - quad, motocykl, motorower, skuter [INFOGRAFIKA]

Aktualizacja:
Pojazd dla nastolatka – quad, motocykl, motorower, skuter

Od razu uprzedzam: kupno quada dla dziecka na Pierwszą Komunię to nie jest dobry pomysł. Ale już nastolatek może samodzielnie prowadzić pojazd silnikowy, pod warunkiem że ma do tego uprawnienia. Akademia mfind przygotowała dla Ciebie zestawienie praktycznych informacji o tym, jakimi pojazdami mogą jeździć młodzi ludzie, którzy nie ukończyli 18. roku życia i jakie uprawnienia muszą mieć.

Ubezpieczenie motocykla

Jakimi pojazdami może się poruszać nastolatek i o czym powinien pamiętać? Zobacz INFOGRAFIKĘ!

1. Quady

Quad (inaczej ATV – ang. All-Terrain Vehicle) jest pojazdem bez kabiny, przeznaczonym do jazdy po bezdrożach i terenach nieutwardzonych. Powinien mieć szerokie opony o obniżonym ciśnieniu i kierownicę typu motocyklowego.

Prawo o ruchu drogowym wprowadza następujący podział quadów:

  • czterokołowiec – pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 550 kg w przypadku przewozu ładunków i 400 kg w przypadku przewozu osób. Do poruszania się dużym quadem jest potrzebne prawo jazdy kategorii B1.

  • czterokołowiec lekki – quad, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, o maksymalnej masie 350 kg. Obowiązkowe jest prawo jazdy kategorii AM lub innej kategorii, która uprawnia również do kierowania motorowerem.

Można jeździć na quadach po drogach publicznych z wyjątkiem dróg ekspresowych i autostrad.

Przeczytaj nasz artykuł o ubezpieczeniu quada.

2. Motocykle i motorowery

Są to pojazdy mechaniczne dwukołowe. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z motocyklem, czy z motorowerem, różne będą wymagane kategorie prawa jazdy do ich prowadzenia.

  • motocykl – pojazd zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności powyżej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem. Do poruszania się motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW potrzebne jest prawo jazdy kategorii A1.

  • motorower – pojazd dwu – lub trójkołowy z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h. Aby jeździć motorowerem, obowiązkowe jest prawo jazdy kategorii AM.

Przeczytaj nasz artykuł o ubezpieczeniu motocykla.

3. Skutery

Skuter od motocykla różni się konstrukcją – jest bardziej obudowany, ma podesty dające oparcie całym stopom. Silnik oraz zbiornik paliwa w skuterze często znajdują się pod siedzeniem. Skuter to na ogół lekki jednoślad, który nie osiąga tak dużych prędkości jak motocykl. Małe koła sprawiają, że skutery dobrze sprawdzają się w mieście, gorzej w terenie.

W prawie o ruchu drogowym nie znajdziemy definicji skutera. Można powiedzieć, że skuter to tylko rodzaj nadwozia, tak jak w samochodach kombi, hatchback itd. Te pojazdy zgodnie z ustawą zaliczane są do motocykli lub motorowerów, w zależności od parametrów danego modelu. I tak designerska Vespa Primavera o pojemności silnika 49 cm3 z punktu widzenia prawa jest motorowerem, więc do jej prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii AM.

4. Samochody?

Choć niewiele osób o tym wie, istnieją mikrosamochody, czyli filigranowe autka napędzane silnikiem elektrycznym o mocy do 15 kW lub silnikiem spalinowym do 1 litra pojemności skokowej. Niektóre z nich spełniają wymagania dla czterokołowców lekkich, czyli do ich prowadzenia wystarczy ukończone 14 lat i prawo jazdy kategorii AM. Inne, nieco większe, można prowadzić po ukończeniu 16 lat z prawem jazdy kategorii B1.

Pojazdy tego rodzaju są w Polsce bardzo mało popularne przede wszystkim ze względu na cenę:

Microcar M.GO – około 43 000 zł

Romet 4E (elektryczny) – około 32 000 zł

Jaki jest wymagany wiek dla poszczególnych kategorii prawa jazdy?

  • AM (motorowery, czterokołowce lekkie) – 14 lat

  • A1, B1 (motocykle, czterokołowce) – 16 lat

  • A2, B (motocykle o mocy nieprzekraczającej 35 kW (47,59KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, samochody osobowe) – 18 lat

Czterokołowce lekkie oraz motorowery mogą więc prowadzić osoby, które ukończyły 14 lat, natomiast motocykle i cięższe quady są przeznaczone dla osób od 16. roku życia.

UWAGA! Przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy przez osobę, która nie ukończyła 18. roku życia, uwarunkowane jest uzyskaniem pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.

Pojazd dla nastolatka – obowiązki po zakupie

1. Kask

PAMIĘTAJ! Noszenie kasków jest obowiązkowe dla kierowców i pasażerów takich pojazdów jak quady, skutery i motocykle. Bez kasku można poruszać się jedynie pojazdami, które są wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa

2. Zarejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji

3. Wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC

Aby można było poruszać się na motocyklach lub czterokołowcach po drogach publicznych, pojazdy te muszą być zarejestrowane i mieć przypięte tablice rejestracyjne. Muszą również mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Podczas kontroli drogowej młody kierowca będzie musiał pokazać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie motocykla

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
11 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
allrisks
allrisks
8 lat temu

Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, w której wykorzystuje plac lub ma chodnik przed siedzibą to powinien rozważyć kupno quada z lemieszem do odgarniania śniegu. Tym sposobem zakup i koszty serwisu można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności. 😉

mateusz
mateusz
6 lat temu

czy na skuter zarejestrowany jako pojazd kategori AM trzeba posiadac jakies uprawnienia? oczywiscie 18 lat bylo ukonczone przed rokiem 2013

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  mateusz

Witam,

zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, aby prowadzić pojazd z tej kategorii należy posiadać prawo jazdy kategorii AM, które zastępuje dawną kartę motorowerową.

Pozdrawiam

Marta
Marta
7 miesięcy temu
Reply to  mateusz

Prawo nie działa wstecz i nie można było zabrać uprawnień osobom, które już je nabyły, ale można było nie nadać ich nowy obywatelom. W praktyce wszyscy, którzy przed dniem 13 stycznia 2013 roku ukończyli 18 lat lub byli w posiadaniu karty motorowerowej, mają do końca swojego życia prawo do poruszania się motorowerem bez prawa jazdy, jedynie w razie kontroli legitymując się dowodem osobistym lub kartą motorowerową

Szymon
Szymon
6 lat temu

Witam!
Niedługo przymierzam się do kupna motoroweru. Jego pojemność to 50 cm3, a prędkość maksymalna to 110km/h. Czy na 14-latka będzie to dobry wubór jeśli będzie posiadać prawo jazdy AM?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Szymon

Witam,
Zdecydowanie tego typu motorower nie zostanie zakwalifikowany jako kategoria AM. Tak jak wyżej opisaliśmy w artykule wymogami jest maksymalna pojemność 50 cm3, a jego konstrukcja pozwala na maksymalną prędkość do 45 km/h i mocy maksymalnej 4 kW.

Pozdrawiam,
Łukasz

Klaudiusz
Klaudiusz
6 lat temu

Mam czy jak mam 14lat i mam prawo jazdy kat.AM i chce kupić quada o pojemności 125 cc i masie do 350kg z maksymalną prędkością do 45 na godzinę

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Klaudiusz

Hej Klaudiusz 🙂

Podrzucam Ci link do naszego artykułu o ubezpieczeniu quada 🙂

Pozdrawiam

Danieleee
Danieleee
5 lat temu

Fajna sprawa, że nastolatkowie mogą sobie jeździć takimi sprzętami 🙂 A ja od siebie mogę polecić stronę [reklama] 🙂 Robią kolekcjonerskie dokumenty. W tym prawa jazdy, dowody osobiste i inne 😛 Wszystko wygląda super wiarygodnie 🙂

Szymon
Szymon
1 rok temu

Witam czy mógłbym prosić o link do strony gdzie byłbym w stanie kupić w miarę tani motor

adrian
adrian
1 rok temu

jakimi konkretnie quadami moge jeździć na am ? wyśle ktoś linka z takim quadem